Pasif gelir kaynakları oluşturmanıza yardımcı olacak fikirler

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Jane Fazackarley

Bir girişimci olarak geliriniz en iyi zamanlarda bile tahmin edilemez olabilir. Özellikle COVID-19 salgını gibi küresel bir kriz sırasında, bu belirsizlik hem işletmeleri hem de tüketicileri etkileyebilir. Bu yüzden her ihtimale karşı pasif gelir kaynaklarını içeren bir yedek plana sahip olmak önemlidir. Pasif gelir kazanmanın en iyi yanı, başlangıçta biraz zaman ve çaba ile – gelir ortaklığı programlarına dahil olmak gibi – belirli bir düzene sokulduktan sonra günlük olarak neredeyse hiç çaba gerektirmemesi.

Girişimciler için pasif gelir fikirleri

Bu yazıda bahsedeceğimiz, pasif gelir elde etmenize yardımcı olacak 10 fikir şöyle:

  1. Bir blog başlatın.
  2. E-kitap oluşturun ve satın.
  3. Sesli kitaplar oluşturun ve satın.
  4. Fotoğraflarınızı online satın.
  5. Online kurslar geliştirin.
  6. Üyelik siteleri oluşturun.
  7. Danışmanlık hizmetleri sunun.
  8. İndirilebilecek dijital ürünler sunun.
  9. Bir gelir ortaklığı programına katılın.
  10. YouTube videolarından para kazanın.

Şimdi zorlu dönemlerde işletmenizin sadece ayakta kalmasına değil gelişmesine de yardımcı olacak fikirlere daha yakından bakalım.

İlgili yazı: Fiziksel dükkanınız kapalıyken para kazanmak için neler yapabilirsiniz? 

1. Bir blog yazmaya başlayın

Blog yazmak, pasif gelir elde etmeye başlamanın uygun maliyetli bir yoludur ve hemen hemen her sektör için uygundur. Bir blogda kendi ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanın yanı sıra gelir ortaklığı ürünleri ve sponsorlu incelemelerden de para kazanabilirsiniz. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç kaynak:

pasif gelir laptop wordpress blog

2. E-kitap oluşturun ve satın

Uygun fiyatlı ve erişilebilir dijital teknolojiler sayesinde e-kitap oluşturmak ve satmak artık hiç olmadığı kadar kolay. Halihazırda bir blogunuz varsa, ilgili blog yazılarınızı bir e-kitaba dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, kitlenizin değerli bulacağı bir e-kitap oluşturmak için nişinizdeki uzmanlığınızdan yararlanabilirsiniz.

3. Sesli kitaplar oluşturun ve satın

E-kitabınızı zaten hazırladıysanız sonraki aşama olarak bir sesli kitaphazırlamayı düşünebilirsiniz. Artık birçok tüketici bilgileri bu şekilde almayı tercih ediyor: Pew Research’ün hazırladığı bir rapora göre Amerikalılar’ın neredeyse beşte biri sesli kitap okuyor; Storytel’in verilerine göre ise 2019 yılında 4 milyon 54 bin 400 saat kitap dinlenmiş. Sesli kitaplar henüz e-kitaplar kadar popüler olmasa da, burası oldukça fazla büyüme potansiyeli olan bir alan.

4. Pasif gelir oluşturmak için fotoğraflarınızı internette satın

pasif gelir fotoğraf makinası

Hem amatör hem profesyonel fotoğrafçılar Shutterstock, Dreamstime ve Fotolia gibi fotoğraf sitelerinden ek gelir elde edebilirler. Bu sitelerde fotoğraflarınız her indirildiğinde komisyon kazanırsınız. Artık böyle sitelerde çok fazla fotoğraf olduğu için bu şekilde para kazanmanın eskisi kadar kolay olmadığını söyleyenler de var. Ancak eskisi kadar kolay olmasa da fotoğraflarınızı online satarak para kazanmak hâlâ mümkün.

5. Online kurslar hazırlayın

Udemy, Teachable ve benzeri sitelerde kurslar hazırlamak için uzmanlıklarını kullanan girişimcileri duymuşsunuzdur. Peki, bunu siz neden yapamayasınız? Dürüst olmak gerekirse herkes bu şekilde milyonlar kazanmayacak ama bazı eğitmenlerin senede 6 haneli gelirler elde ettiği de bir gerçek. İnsanların evlerinde daha fazla vakit geçirdiği bu dönem, kendi kursunuzu başlatmanız için doğru bir zaman olabilir.

6. Üyelik siteleri oluşturun

Üyelik siteleri her ay ek gelir elde etmenin başka bir yoludur. Bu pasif gelir fikri ile okuyucuların erişmek için para ödeyecekleri değerli içerikler oluşturursunuz. Nişinizin ne olduğuna bağlı olarak video konferanslar, üyelere özel indirimler, kurslar ve premium ürünler gibi içerikler sunabilirsiniz.

7. Danışmanlık hizmetleri sunun

Danışmanlık konusunda bir uzmanlığınız varsa bunu pasif gelir elde etmek için kullanabilirsiniz. Yoksa da, müşterileriniz arasında en çok talep gören hizmetleriniz ile güçlü yönlerinizi birleştirmeye odaklanarak uzmanlığınızı geliştirebilirsiniz. Metin veya video şeklinde danışmanlık hizmetleri hazırlayıp bunları ücretli bir online kurs veya üyelik sitesi aracılığı ile sunabilirsiniz.

8. Pasif gelir elde etmek için indirilebilir dijital ürünler hazırlayın

Planlar, şablonlar, planlayıcılar, desenler, ilüstrasyonlar, çıkartmalar gibi dijital ürünler oluşturmak pasif gelir elde etmenin harika bir yolu olabilir. Bunları kendi web sitenizde veya diğer online platformlar üzerinden satabilirsiniz.

9. Bir gelir ortaklığı programına katılın

Gelir ya da satış ortaklığı programları pasif gelir elde etmenin en bilinen yollarından biridir. Özetle bu ortaklıklar şöyle işler: Siz başka birinin ürün veya hizmetini paylaşır veya bunlar hakkında yazı yazarsınız, bir okuyucu paylaştığınız bağlantıya tıklayıp bu ürün veya hizmetleri satın alırsa siz de komisyon kazanırsınız. Dilerseniz kendi ortaklık programınızı bile başlatabilirsiniz, ancak bunun daha fazla zaman ve çaba gerektireceğini unutmayın.

İlgili yazı: Blogunuzda satış ortaklığı yapmaya nasıl başlayabilirsiniz? 

Editörün notu: Web sitenizde GoDaddy’I tanıtırken satışlardan nasıl gelir elde edebileceğinizi öğrenmek için GoDaddy Ortaklık Programı’na göz atın.

10. YouTube videolarından para kazanın

Kamera karşısında kendinize güveniyorsanız, YouTube videolarından gelir elde etmeyi deneyebilirsiniz. Başlamak için tek ihtiyacınız olan bir niş ve Google AdSense hesabı.

İlgili yazı: YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu ipuçlarını deneyin 

İşletmeniz için pasif gelir fikirleri

Yukarıda bahsettiğimiz fikirler, çeşitli sektörler için işe yarayabilir. İşte mevcut sektörünüze veya geliştirmek istediğiniz bir uzmanlık alanına göre işletmenize ek gelir sağlamanıza yardımcı olacak bazı öneriler:

Güzellik ve spa hizmetleri

Güzellik kanalları YouTube’da son derece popüler, o zaman neden kendi kanalınızı kurmayı denemiyorsunuz? Güzellik ve stil ipuçları, maske tarifleri gibi içerikler paylaşabilirsiniz.

Ev hizmetleri

Bahçe bakımı veya ev temizliği gibi bir hizmet işletmeniz varsa, ipuçları ve tavsiyler paylaşacağınız bir e-kitap yayımlamayı düşünebilirsiniz. E-kitabınızı web sitenizde indirilebilir bir kaynak olarak satışa çıkarabilir ya da Amazon gibi pazar yerlerinde satabilirsiniz.

Eğitim ve spor

Eğitim sektöründe çalışıyorsanız, online kurslar hazırlamak sizin için ideal bir pasif gelir fikri olabilir. Spor için ise indirilebilir beslenme ve egzersiz planları paylaşmayı veya bir YouTube kanalı açmayı düşünebilirsiniz.

Evcil hayvan hizmetleri

Hayvan sevginizi bir ek işe dönüştürebilirsiniz. Blogunuz aracılığı ile ipuçları ve bakın inerileri paylaşabilir, ardından gelir ortaklığı ürünlerine bağlantılar vererek pasif gelir elde edebilirsiniz.

Restoran ve cafeler

Tarif kitapları tüketiciler arasında oldukça popüler. Bunu yapmak istemiyorsanız bir restoran veya café işletme ile ilgili ipuçları paylaşabilir ya da evde hızlı ve hesaplı bir şekilde yemek hazırlama tüyoları verebilirsiniz. Bunu e-kitap biçiminde, kurslar aracılığı ile veya bir YouTube kanalı ile kitlenize sunabilirsiniz.

Oto servisleri

Lastiklerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği veya araca göre lastik seçimi gibi konularda ipuçları sunan bir e-kitap oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir üyelik sitesi kurabilir ve üyelere özel içerikler paylaşabilirsiniz.

Otel ve konaklama

Birçok otel okuyucuları ile etkileşim kurmak ve onları oteli ziyaret etmeye teşvik etmek için bloglarından faydalanıyor. Blogunuzda otelinizden “sahne arkası” görüntüler, sıkça sorulan sorular, müşteri yorumları, bulunduğunuz yer ile ilgili bir gezi rehberi ve personelinizin fotoğrafları gibi içerikler paylaşabilirsiniz. Daha sonra satış ortaklığı bağlantıları ile para kazanabilirsiniz.

Sanat ve eğlence

Sanat ve eğlence sektöründeki içerik üreticileri indirilebilir kısa videolar, animasyonlar ve resimler gibi ürünler ile pasif gelir elde edebilirler.

Pasif gelir fikirleri üzerine son görüşler

Bir girişimci olarak, sektörünüz hakkında değerli bilgilere sahipsiniz. Pasif gelir elde etmek ve işletmenizi daha iyi tanıtmak için bu bilgileri kullanmanın birçok yolu var. Bu yazıdaki fikirler, belirsiz zamanlarda sizi destekleyecek ayrı bir gelir akışı oluşturmanıza yardımcı olabilir.