Ren Sourcing: Moda ve tekstil danışmanlık hizmetleri, eğitimleri ve kumaş acenteliği

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Simay Yıldız

Çeşitli araçlarla web sitelerini kurup online varlık oluşturan girişimciler her geçen gün işlerini büyütmeye ve isimlerini duyurmaya devam ediyor. Eskiden yalnızca fiziksel dükkanlarda satış yapabileceğine inandığımız birçok meslek de zamana ayak uydurarak online dünyaya geçiş yapıyor. Bugünkü yazımızda bulunduğu bölgede moda ve tekstil danışmanlık faaliyetleri göstermenin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkeleriyle iletişim halinde olan ve ismini duyurmuş bir kadın girişimciden bahsedeceğiz.

Tekstil danışmanlık hizmetleri ve daha fazlası

Sibel Ege, Karaköy merkezli rensourcing.com web sitesinin sahibi. Hem kadın hem de erkek giyimine uygun kumaş arayan müşteriler için çeşitli dokuma ve örme kumaş koleksiyonlarına sahip Ren Sourcing, İtalyan ve Japon kumaş üreticilerinin Türkiye temsilciliğini yapıyor. Her yıl yenilenen yaz ve kış koleksiyonları haricinde müşterilerin istediği kumaşları da geliştirerek destek sağlıyorlar. Tüm bu çalışmaların yanında ayrıca Türkiye'de konfeksiyon üretimi yaptırmak isteyen yabancı markalara da destek veren Ege, moda ve tekstil konularında eğitimler ve workshoplar organize ediyor. Bu çalışmalara ek olarak markalaşma, pazar ve fuar araştırması, kumaşlar, koleksiyon planlama ve üretim gibi çeşitli konularda da tekstil danışmanlık hizmeti sunuyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği mezunu olan Ege, 2008-2009 yıllarında Koç Üniversitesi’nde Turquality projesi kapsamında MBA eğitimini tamamladı. İşi için her zaman kendini geliştirmeye çalışan Ege, 2017 yılında London College of Fashion Merchandising & Buying eğitimini aldı. Şu anda bir yandan İtalyanca’sını geliştirmek için eğitimler almaya devam ederken bir yandan da İstanbul Üniversitesi’nde Rekreasyon okuyor. Kendini geliştirmek için attığı tüm bu adımların kendisine nasıl bir katkısı olduğunu sorduğumuzda şunları söylüyor:

Elbette aldığım tüm eğitimler bana farklı bakış açıları ve beceriler kazandırdı. Sektör hakkında teknik bilgimin temelleri ve analitik bakış açım üniversitede mühendislik eğitimi almamdan geliyor. Sonrasındaki MBA eğitimimse dünyaya daha geniş bir açıyla bakmamı sağladı.

tekstil danışmanlık renkli kumaşlar

Şu anda sektörde iki kişilik bir ekip olarak bulunan Ege, asistanıyla beraber işleri yürütüyor ancak her zaman büyük resme odaklanan birisi olduğu için işletmesinin çok yönlülüğü sayesinde tekstil danışmanlık hizmetinin yanı sıra kumaş acenteliği ve eğitmenlik hizmeti sağladıkları için yurtdışında iş birliği yaptığı pek çok firmadaki kişileri de ekip arkadaşı olarak görüyor. İki kişilik gibi görünse de oldukça kalabalık bir ekibe sahip olan Ege, bu bakış açısının başarıyı getiren faktörlerden biri olduğunu düşünüyor.

tekstil danışmanlık rensourcing.com anasayfa
Ren Sourcing web sitesi ana sayfası

2010 senesinde kendi işini kuran Ege’nin o yıldan beri bir web sitesi var ancak şu anki gibi dinamik bir hale gelmesi için ilk adımı 2019 yılında atmışlar. İşi gibi web sitesinin de dinamik bir yapıda olmasından dolayı haftada en az bir kez web sitesini hem içerik olarak hem de iyileştirmeler bakımından güncelliyor. Teknolojiyle arası oldukça iyi olan Ege birden fazla işi bir arada yürütebilmesindeki en önemli faktörlerden bir tanesinin teknolojinin sunduğu imkanları olabildiğince işine adapte etmeyi önemsemesi olduğunu söylüyor. Teknolojinin hayatını kolaylaştırmasının yanı sıra moda ve tekstil sektörleri de sürekli teknolojiden beslenerek değiştiği için teknolojiyi heyecanla takip ettiğini söylüyor.

“GoDaddy benim hayatımı oldukça kolaylaştırıyor”

Yaklaşık 11 yıldır GoDaddy ile çalışan Ege, 2019 yılında hâlihazırda kurduğu web sitesini GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi aracıyla istediği formata dönüştürerek, bulundurmak istediği bilgiler ve görselleri ayarlayarak bugünkü haline getirdi. Hazır Web Sitesini seçmesinin en önemli nedenlerinin teknik bilgi sahibi olmaya gerek duymadan web sitesini istediği gibi hazırlayabilmesi ve ihtiyaç duyduğu zaman kolaylıkla değişiklikler yapabilmesi olduğunu söylüyor.

İşinden dolayı çok fazla kişiyle iletişim kuran Ege, bir web sitesine sahip olmasının en büyük avantajının kendisi ve işletmesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin web sitesi sayesinde istedikleri bilgilere ulaşabilmeleri olduğunu söylüyor. Anlık olarak yaptığı projeleri web sitesi sayesinde kolaylıkla ön plana çıkartabilmesi sayesinde de hiç zaman kaybı yaşamadan web sitesini güncelleyerek önemli olan şeylere odaklanabiliyor. GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ve Alan Adı kaydı hizmetlerini kullanan Ege, web sitesini istediği zaman istediği yerden oldukça titiz bir şekilde yönetebildiğini ve her detay için özel ayarlar yapabilmesinin oldukça konforlu olduğunu söylüyor.

GoDaddy ürünlerinin kendisi için kullanımı oldukça kolay ve rahat olduğundan bahseden Ege’ye GoDaddy ürünlerini başkalarına da önerir misiniz diye sorduğumuzda şunları söylüyor:

Kesinlikle! Anlattığım gibi GoDaddy benim hayatımı oldukça kolaylaştırıyor. İhtiyaç duyduğumda müşteri hizmetlerinden her zaman destek görüyorum. Herhangi bir firmadan servis almaya karar vermeden önce mutlaka GoDaddy’nin tüm servislerini incelemelerini tavsiye ederim.