SEO hizmeti vererek para kazanmaya nasıl başlayabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 11 dk
Sean Chaudhary

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) internette para kazanmak için mükemmel bir seçenek olabilir ve iyi yapıldığında başarılı bir pasif gelir veya sürekli gelir kaynağı haline dönüşebilir. Ancak diğer tüm işlerde de olduğu gibi, SEO hizmeti sunduğunuz bir işe başlamak, özellikle de doğru becerilere sahip değilseniz, zorlayıcı olabilir. Neyse ki size yardımcı olmak için buradayız. Bu yazıda, bir SEO uzmanı olarak nasıl sürekli bir gelir akışı elde edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Hadi başlayalım!

SEO hizmeti sunmak gelir elde etmek için neden harika bir seçenek olabilir?

Bugün internetten para kazanmak isteyenlerin birçok seçeneği bulunuyor. Online dünyada para kazanmanın bazı popüler yolları arasında ilgi çekici bir web sitesi kurma ve büyütme, bir e-ticaret mağazası oluşturma, online kurslar satma, satış ortaklığı programları ve e-kitap satma gibi çeşitli yöntemler sayılabilir.

Ancak bu seçeneklerin herhangi biri sadece başlangıçtır; para kazanmak için trafik çekmeniz ve potansiyel müşteriler oluşturmanız gerekiyor. İşte SEO da burada devreye giriyor.

Bununla birlikte, SEO’yu bir hizmet olarak sunarsanız iyi bir gelir elde edebilirsiniz. SEO işi yürütmenin en iyi yanlarından biri, harika bir sürekli gelir kaynağı sunabilmesidir. Çünkü işletmeler, arama motorlarındaki sıralamalarını korumak ve satış yapmak için sürekli olarak SEO hizmeti almaya ihtiyaç duyarlar.

Sorumuza geri dönelim: SEO, internette para kazanmak için iyi bir yol mu? Evet, SEO hizmeti sağlayarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. İşte pasif veya sürekli gelir elde etmenizi sağlayabilecek SEO türleri:

 • Affiliate SEO – Affiliate SEO, trafiği artırmak, potansiyel müşteri oluşturmak ve satış yapmak için gelir ortaklığı yaptığınız bir web sitesini optimize etmeyi içeriyor.
 • Müşteriler için SEO – Müşteri SEO’su, işletmelere SEO hizmeti sağlamayı ve bu hizmet için ödeme almayı içeriyor.
 • LeadGen SEO – Olası satışları ve geliri artırmak için bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) bireysel web sayfaları sıralamasını iyileştirmeyi içeriyor.
 • Rank and Rent SEO – Bu model, bir web sitesi kurmayı, web sitesinin arama motoru sonuç sıralamasını iyileştirmeyi ve daha sonra web sitesini kiralamayı içeriyor.

SEO hizmeti vermeye başlamak için atmanız gereken adımlar

SEO hizmeti işinizi başarıyla kurmanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık:

Kendinizi standart SEO uygulamaları konusunda eğitin

İyi bir SEO hizmeti vermenin ilk adımı tabii ki SEO öğrenmek. Bu adımı atlayan insanlar yarım yamalak yapılmış bir girişim ve birçok mutsuz müşteriyle baş başa kalabilir. Bu nedenle SEO işinizi kurmadan önce SEO’yu ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için zaman ayırmalısınız.

İşte SEO öğrenirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı unsurlar:

Neyse ki internette SEO uygulamalarını anlamanıza yardımcı olacak birçok kaynak bulunuyor. Bununla birlikte SEO hizmeti sunmaya başlamak için her şeye yüzde 100 hakim olmanız gerekmediğini de hatırlamanızda fayda var. Temel bilgileri öğrenip anladıktan sonra kendinizi geliştirirken bir yandan da hizmet sunmaya başlayabilirsiniz.

Hizmet seçeneklerinizi sergileyen bir web sitesi oluşturun

SEO ile ilgili teorik bilgileri öğrenmek daha önce de belirttiğimiz gibi işin ilk adımı, ancak asıl uygulamalı deneyime ihtiyacınız var. SEO için deneyim kazanmanın en iyi yollarından biri de öğrendiklerinizi kendi web sitenizde denemek. Kendi web sitenizi oluşturmak, öğrendiklerinizi denemek için müşterilerinizin web sitelerini test alanı olarak kullanmak yerine size daha güvenli bir alan sunar.

İşiniz için kuracağınız web sitesinin çok karmaşık olması da gerekmiyor, basit ama ilgi çekici bir web sitesi işinizi görecektir. Ayrıca web sitenizi müşterilerinizin ortak sıkıntılarına cevap olabilecek içerikler sunmak ve yayınlamak için de kullanabilirsiniz.

Web sitenize müşteri yorumları ve referansları eklemek de uzmanlığınızı sergilemenin mükemmel bir yoludur. Ancak işinizi yeni kuruyorsanız henüz size referans olabilecek müşterileri sahip olmayabilirsiniz. Yine de yeni sitenizin sonuçlarını analiz etmek için Google Search Console ve Google Analytics gibi araçları kullanmayı atlamayın.

Dış kaynak kullanıp kullanmayacağınıza karar verin

SEO hizmeti işinizi oluştururken iki seçeneğiniz var: Şirket içi uzmanlardan oluşan bir ekip kurmak veya kuruluşunuz dışında SEO uzmanlarıyla çalışmak. Şirket içi bir ekip oluşturmak uzmanlığınızı sağlamlaştırmanız ve diğer ekip üyelerini de SEO konularında eğitmeniz anlamına geliyor. Diğer seçenekte ise, işi SEO uzmanlarına yaptırarak dış kaynak kullanabilirsiniz.

Proje yönetimini unutmayın

SEO hizmeti vermek tek seferlik bir proje değildir. Sonuç sıralamalarını korumak için işinizi sürekli optimize etmeniz gerekir. Bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek de görevleri ve ekibinizi iyi yönetmek için proje yönetimi becerileri edinmeniz gerektiği anlamına gelir.

Proje yönetimi iki önemli kategoriden oluşur: planlama ve gerçekleştirme.

Planlama

Planlama, SEO hizmetinizin temelini oluşturur. Planlama aşaması, araştırma ve değerlendirme yapmayı ve bir strateji belirlemeyi içerir. Başka bir deyişle planlama, SEO kampanyalarınızı nasıl oluşturacağınız konusunda net bir harita çizmenize yardımcı olur.

Planlama aşamasında göz önünde bulundurmanız gereken kritik unsurlardan bazıları, rakip analizi, anahtar kelime araştırması, içerik değerlendirmesi ve web sitesi denetimidir.

Gerçekleştirme

Gerçekleştirme, hazırladığınız planın yerine getirilmesi aşamadır. Daha belirgin olarak, SEO çabalarınızdan en iyi sonucu alabilmek için iyi düşünülmüş bir stratejinin uygulanması anlamına gelir. Bu, müşterilerinize vaat ettiğiniz şeyi gerçekleştirmek veya SEO hizmeti sağlama işinizden daha fazla gelir elde etmek olabilir.

İşte SEO proje yönetimine yardımcı olması için kullanabileceğiniz bazı araçlar:

 • Slack
 • Basecamp
 • Teamwork
 • Asana
 • Zapier

SEO hizmeti sağlamak için doğru SEO araçlarını kullanın

Şimdi sıra size süreç boyunca yardımcı olacak yararlı SEO araçlarını bulmaya geldi. Neyse ki iş akışınızı kolaylaştırmanıza ve diğer önemli görevleri yapmak için daha fazla zaman kazanmanıza yardımcı olacak ücretsiz araçlar da var.

İşte bunlardan bazıları:

 • Google Search Console – tarayıcıların sitenizde nasıl gezindiğini ve hangi anahtar kelimelerin daha fazla organik trafik çekmenizi sağlayabileceğini anlamanıza yardımcı olur.
 • Google Analytics – site performansını ve trafik kaynaklarını analiz etmeye yardımcı olur
 • Google Benim İşletmem – Google’a işletmenizin fiziksel konumu, çalışma saatleri ve telefon numarası gibi önemli bilgileri göndermenizi sağlar.

Kullanmaktan fayda görebileceğiniz diğer başka araçlar ise şöyle:

 • SEMRush
 • Ahrefs
 • Google Data Studio

İlgili yazı: Web sitenizin arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olacak en iyi SEO araçları 

Fiyatlandırma modelinizi oluşturun

Potansiyel müşterilerinizin SEO hizmetinizin maliyetinin ne kadar olduğunu sorduklarında iyi bir cevap verebilmeniz gerekiyor. Bu sorunun tek ve sabit bir cevabı olmasa da, SEO’nun değerini bilmek, potansiyel müşterilerinize daha ikna edici bir cevap vermenize yardımcı olabilir.

Fiyatlandırma konusunda kafa karışıklığı yaşamamak için, hizmetlerinizi nasıl fiyatlandıracağınızı işinizi geliştirme aşamasında düşünmenizi öneriyoruz. SEO şirketlerinin yaygın olarak kullandıkları fiyatlandırma yapıları şöyle:

 • Sabit: Anahtar kelime araştırması, SEO danışmanlık hizmeti, sayfa optimizasyonu, web tasarım hizmetleri gibi belirli SEO çalışmalarını içeren projelerde bu fiyatlandırma yapısını kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Saatlik: Bu fiyatlandırma yapısı, web sitesi denetimi ya da anahtar kelime araştırması gibi basit görevler için idealdir.
 • Önden ödeme: İşletmeniz köklü bir hale geldikten sonra bütçelerine bağlı olarak önden ödeme yapısı uygulayacağınız müşterileriniz de olabilir.

SEO fiyatlandırması, SEO hizmeti maliyetinin de ötesindendir; yeteneğinizi ve SEO hizmetlerinizin müşterilerinize sağladığı değeri de kapsar. Bu nedenle SEO hizmetlerinizin için bir fiyat teklif etmeden önce rakiplerinizi ve potansiyel müşterilerinizi araştırmayı atlamayın.

SEO hizmetlerinizi pazarlayın

Sağlam bir online varlığınız yoksa kimse sunduğunuz SEO hizmetlerine güvenmez. Bu nedenle müşterilerinize onlara vaat ettikleriniz konusunda iyi olduğunuzu göstermek için kendi web sitenizin SEO’sunu da geliştirmeniz gerekiyor.

Ancak hizmetlerinizi pazarlamanın tek yolu bu değil. İşte online varlığınızı güçlendirmenize yardımcı olacak bazı yöntemler:

Inbound pazarlama yöntemleri

Inbound pazarlama, online varlığınızı geliştirmenin ve SEO müşterileri çekmenin harika bir yoludur. Inbound pazarlama yöntemleri arasında SEO, içerik pazarlaması, sosyal medya gibi potansiyel müşterileri çekmeye yardımcı olabilecek farklı stratejiler bulunur.

Sosyal medya

İşletmeler her hafta sosyal medyada oldukça fazla zaman harcıyor. Bu nedenle sosyal medyayı kullanarak inbound pazarlama çabalarınızı hızlandırabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var:

 • Mesajlarınızı kullanıcı amacını ve platformu göz önünde bulundurarak oluşturun.
 • Hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğu konusunda fikir sahibi olmak için LinkedIn, Facebook ve Reddit gibi platformların ilgili gruplarına katılın.
 • Mesajlarınızla markanızın sesini ve kişiliğini yansıtın.

Yorum ve incelemeler

Olumlu müşteri yorumlarınız varsa potansiyel müşterilerinizin de görebilmesi için bunları web sitenize ekleyin. Müşterilerinizle iyi ilişkiler kurun ve onlardan SEO hizmeti verdiğiniz işletmeniz için yorum ve inceleme yazmalarını isteyin. Olumlu yorumlar, güvenilir olduğunuzu ve iyi bir iş etiğiniz olduğu göstermenize yardımcı olur.

İşletme rehberleri

SEO hizmetinizi Google Benim İşletmem, Yelp ve diğer ilgili rehberlerde listelemek, online varlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. İşletme adınız, adresiniz ve telefon numaranız gibi bilgilerinizin bu sitelerin hepsinde aynı ve birbiriyle tutarlı olmasına dikkat edin.

Her şeyi belgelemeyi atlamayın

Her şeyi test etmek iyidir ancak bulgularınızı belgelemeyi atlamayın. Olumlu yorumlar toplamayı ve SEO hizmeti işinizi anlatmanıza yardımcı olacak daha önce yaptığınız işleri anlatan portföyler oluşturmayı düşünün. Yeni bir müşteri ile anlaştığınızda her zaman müşteri hedeflerini listeleyin ve zaman içerisinde nasıl bir gelişme gösterildiğini belgeleyin. Müşteri portföylerinizde bulundurmanız gereken önemli unsurlardan bazıları şunlardır:

 • Sorun – Müşteri hangi problemin çözülmesini istedi?
 • Çözüm – Nasıl bir çözüm önerdiniz?
 • Sonuçlar – Sunduğunuz çözüm istenilen sonuçları sağladı mı?
 • Geri bildirimler – Müşterinin sizinle çalışma deneyimi nasıldı?

SEO hizmeti işinizi ölçeklendirin

Bir gecede kârlı bir SEO işi kuramazsınız. Bu çok fazla zaman, çaba, özveri ve çeşitli süreçleri test etmeyi gerektirir. Bu nedenle işinizi ölçeklendirmeden önce işletmenizin iyi bir gelir elde etmeye başlamasını beklemek daha akıllıca olabilir.

Tabii ki özellikle işler hızlanmaya başladıysa erken aşamalarda freelancerlar ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Ancak, işletmeniz tam zamanlı çalışanların masraflarını karşılayabilecek gelir elde etmeye başlamadan önce tam zamanlı çalışan işe almanız pek önerilmez.

Bununla birlikte, işinizi ölçeklendirmek istiyorsanız standart teklifler oluşturmanızı ve hizmetlerinizi ürün gibi sunmanızı öneriyoruz. Bu, müşterilerinize hizmet sunmanıza ve daha fazla personel almanıza yardımcı olabilir.

SEO hizmeti vermek üzerine son sözler

Tüm işlerde olduğu gibi bir SEO işi kurmak da başlarda zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Ancak öğrenmeye ve çaba göstermeye istekliyseniz size sürekli gelir sağlayacak başarılı bir SEO işi kurabilirsiniz.

Başarılı bir SEO işi kurmanın birçok yolu var. Bu yazıda bahsettiğimiz adımlar başarılı bir SEO hizmeti sunmaya başlamanıza yardımcı olabilir.