Tatil dönemleri için hediye ve alışveriş rehberi nasıl hazırlanır?

GenelKategori
Okuma süresi: 14 dk
Ashley Grant

Çoğu insan hediye rehberleri hazırlamak için yılbaşını veya diğer kış tatillerini düşünürken, blogunuz veya e-ticaret işiniz için bir tatil dönemi alışveriş rehberi oluşturmak yıl boyunca işinize yarayabilir. Peki, tüm bu tatillerin en güzel yanı nedir? İnsanların sevdiklerine mükemmel hediyeler almak için para harcamaktan çekinmedikleri bir zaman olması…

Bir blog yazarı veya e-ticaret işletmesi sahibi olarak, web sitesi okuyucularınızın bu hediyeleri bulmalarına yardımcı olarak para kazanabilir ve bu mükemmel hediyeyi bulma arayışlarında onlara yardım etmenin ödülü olarak güzel bir kâr elde edebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, yararlı bir alışveriş rehberi oluşturmayla ilgili bilmeniz gereken her şeyi aşağıda paylaşıyorum. Konuşacağımız çok şey var, hadi başlayalım!

Tatil dönemi alışveriş rehberi hazırlamak için adımlar

Bir tatil dönemi hediye rehberi oluşturmak, fikirlerin listesini bir araya getirmekten ve bir grup iş ortağıyla bağlantı kurmaktan daha fazlasını gerektirir. Eğlenceli ve ilgi çekici bir hediye rehberi oluşturmanın adımları şunlardır:

 1. Okuyucularınızı neyin çektiğini bulun
 2. Alışveriş rehberi tasarımınızı belirleyin
 3. Birkaç fotoğraf ekleyin
 4. Rehberi yazın
 5. Rehberi yayınlayıp tanıtımını yapın
 6. Çeşitli tatiller için yeniden düzenleyin

Artık temel adımları bildiğinize göre, bunları daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim, böylece bir sonraki büyük alışveriş sezonu için zamanında bir hediye rehberi hazırlayabilirsiniz.

1. Okuyucularınızı neyin çektiğini bulun

alışveriş rehberi alışveriş torbaları

Hedef kitlenizden hiç kimsenin ilgisini çekmeyen bir rehber oluşturmak istemezsiniz. Aile üyeleri için mükemmel olacak öğeleri dahil etmek iyi bir fikir olsa da esas olarak hedef pazarınızın ilgileneceği ürün ve hizmetlerin neler olduğunu düşünmelisiniz.

Örneğin, temelde cilt bakımı ürünleri satıyorsanız nişinize uygun bir çocuk oyuncağını listeleyebilirsiniz (mesela, oyun makyajı veya giydirme setleri), ancak normalde sattığınız şeylerle ilgili değilse tüm rehberinizi çocuk ürünleri ile doldurmamalısınız.

Okuyucularınızın çeşitli kişiliklerini de göz önünde bulundurun

Okuyucularınız hepsi aynı değil. Farklı kişilik türlerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.
Örneğin, bilgisayar oyuncuları için bir alışveriş rehberi hazırlıyorsanız bazılarınız birinci şahıs rol yapma oyunlarından hoşlanırken, diğerleri ortama odaklanmayı ve hikayeye dalmayı tercih edebilir.

Farklı açıdan bakın

Standart bir hediye alışveriş rehberi harikadır, ancak herkesin paylaşmamaya da dikkat etmelisiniz. Diğer blogların dediklerini tekrarlamak, çok müşteri çekmek için yeterince iyi değildir.

Çok abartmamak önemli olsa da kalabalığın arasından sıyrılmak iyidir.

İdeal okuyucunuzun gerçekten isteyeceği ama başka kimsenin bahsetmediği şeyler nedir? Ya da gerçekten harika hediye fikirleri olabilecek ama bunları istediklerini bilmedikleri şeyler var mı?

Elbette bu, çoğu insanın radarında olmayan öğeleri bulmak için internette daha fazla zaman harcamanız gerektiği anlamına gelebilir, ancak bu fazladan adımı atmak rehberinizin biraz daha dikkat çekici hale getirebilir.

Alışveriş rehberi listenizi daraltın

Mağaza kataloğu hazırlamıyorsunuz.

Bir blog okuyucusu veya e-ticaret müşterisi, kısa ve öz bir hediye listesi ister. Listenizi 20 veya daha az fikre indirin.

Yüzlerce hediye arasında geziyorlarsa kolaylıkla bunalabilirler.

Çoğu insan “satın al” düğmesine tıklayıp devam edebilmek için hızlı bir fikir arıyor. Ayrıca, rehberinizi kategorilere ayırmak da iyi bir fikirdir, böylece okuyucularınız istediklerini hızlı bir şekilde bulabilir.

Alışveriş rehberi hazırlarken müşteri bütçesini de unutmayın

Bazı alışveriş rehberleri, zenginler dışında kimsenin satın alamayacağı, yalnızca yüksek kaliteli, aşırı pahalı ürünleri içerir.

Büyük komisyonlar ve kâr elde etmek güzel olsa da okuyucularınız milyoner değilse web sitenizdeki değerli ürünleri boşa harcıyor ve gerçek satış fırsatlarını kaybediyorsunuz.

Farklı bütçelere yönelik seçenekler sunmak daha iyi bir yoldur.

Örneğin, alışveriş rehberinizde bir düzine ürün bulunduruyorsanız, rehberinizi her birine dört ürün gelecek şekilde küçük, orta ve yüksek bütçeli gruplara ayırabilirsiniz. Herkes çok para harcamayı sevmez, bu yüzden aşağıdaki aralıklarda ürünleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Küçük (50 – 100 TL arası)
 • Orta (100 – 150 TL arası)
 • Yüksek (150 TL ve yukarısı)

Rehberinizdeki ürünler yukarıda belirtilen fiyat aralıklarından daha mı pahalı? Belki de biri lüks, biri bütçe dostu iki farklı rehber hazırlamayı düşünebilirsiniz.

Hediye rehberini fiyat puanlarına göre aşağıya çekmek, tatil hediyesi rehberi blog gönderiniz veya web sayfanız için size doğal bir kategori düzeni sağlar.

Ürünleriniz için seçtiğini fiyat aralığını okuyucu demografinize göre belirlerseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

2. Alışveriş rehberi için nasıl bir tasarım kullanacağınızı belirleyin

Tasarım her şeydir. Rehberinizin tasarımının blogunuzun geri kalanından farklı olması önemlidir ancak normalde paylaştığınız gönderilerden de çok uzak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Dikkat çekici bir hediye alışveriş rehberi oluşturmanın benzersiz bir yolunu arıyorsanız Canva gibi bir program kullanabilirsiniz.

Canva, harika görünümlü küçük bir katalog oluşturmanızı sağlayacak birçok ücretsiz şablon sunar. Kullandığınız program ne olursa olsun, okuyucularınızın paylaştığınız ürünlere tıklanabilir bağlantılar yoluyla ulaşabildiklerinden emin olun.

Hediye rehberiniz için özel bir blog gönderisine veya web sayfasına sahip olmak istemiyorsanız başka bir seçenek de özel bir platform kullanarak katalog oluşturmaktır.

3. Kaliteli fotoğraflar ekleyin

Ürün listenizi bir araya getirdiniz ve şimdi alakalı fotoğrafları toplamanın zamanı geldi. Bu, kullanılacak yüksek çözünürlüklü, güzel fotoğraflar bulmak anlamına gelir. Okuyucunuzun bu ürün hakkında kafasında güzel bir resim oluşması önemli. Sonuçta, bir görsel gerçekten de bin kelimeye bedel.

Ardından, fotoğrafları kullanma izniniz olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, üreticiye e-posta göndermek veya izin almak için markanın web sitesinin fotoğraf paylaşım bölümüne bakmak anlamına gelir.

Sosyal medyadan bir görüntüyü alıp kullanmanın uygun olduğunu varsaymayın. Onların ürünlerini satarken bile görsellerini kullanma izniniz olduğundan emin olmalısınız.

Elinizde ürün varsa onların fotoğraflarını çekmek daha kolay olabilir. Harika bir aydınlatma ile gerçekten net fotoğraflar elde ettiğinizden emin olun. Ürünleri sergilemek için vitrinleri ayarlamayı da unutmayın. Hazırladığınız alışveriş rehberi için fotoğrafları da kendiniz çekmeyi düşünüyorsanız, “Ürün fotoğrafı nasıl çekilir? Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak ipuçları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Unutmayın, fotoğraflar aynı zamanda paylaşmaya değer içerik oluşturur.

Resimleri Pinterest’te sabitleyebilir, Instagram’da paylaşabilir ve sonuç olarak hediye alışveriş rehberinizin ilgi çekmesini sağlayabilirsiniz. Hediye fikirlerini gören insanlar büyük olasılıkla ürün özelliklerini ve satın alma bilgilerini isteyeceklerinden, resimler web siteniz için büyük bir trafik faktörü olacaktır.

4. Rehberi yazın

alışveriş rehberi çalışma masası bilgisayar

Hediyelerin bir yerde bulunması gerekiyor. Okuyucularınıza her bir ürünü nasıl ve nereden satın alabilecekleri konusunda yol göstermek önemlidir.

İster üründe bir indirim yapıyor olun, ister sadece kendi e-ticaret mağazanızda listeliyor olun, gelir/satış ortaklığı komisyonu alabilmek için okuyucunuzun ürünleri koyduğunuz bağlantılar üzerinden satın almasını istersiniz.
Ürünün tam adını, satan şirketi ve ürünü satın alabilecekleri mağazayı veya bir web sitesini eklemelisiniz.

Hediye rehberinizdeki ürün bağlantıları için düşünebileceğiniz satış ortaklığı kuruluşları aşağıdakileri içerir, ama bunlarla sınırlı değildir:

Bir satış ortaklığı kuruluşuna katılmak istemiyor musunuz? Veya hediye fikirlerinizden birinin satış ortaklığı fırsatı yok mu? Yine de nereden satın alınabileceğine dair bilgileri sunun. Ya da ürünü veya hizmeti satan şirkete ulaşabilir ve bunları hediye rehberinizde sunduğunuzu belirtebilirsiniz. Kim bilir? Kendiniz için bir sevk ücreti veya başka bir finansal fırsat yaratmayı deneyebilirsiniz.

İlgili yazı: Blogunuzda satış ortaklığı yapmaya nasıl başlayabilirsiniz? 

Ürünün okuyucuya faydasını da açıklayan zekice açıklamalar yapın

Rehberinizin çok fazla yazıya ihtiyacı olmayacak, çünkü çoğunlukla resimler sizin yerinize konuşacaktır.
Bununla birlikte, web sitenizin SEO’su için, organik trafik sağlayacak ilgili metinler de eklemelisiniz. Rehberinize kişilik katmak için açıklama alanını kullanın. Bu, bir okuyucunun dikkatini çekmek için eğlenceli resimler veya alıntılar kullanmak anlamına gelebilir.

Rehberinize akılda kalıcı bir başlık da verdiğinizden emin olun, böylece diğer alışveriş rehberi seçenekleri arasında dikkat çekebilirsiniz. Rehberiniz ayrıca “Bu hediye fikirleri ile yakınlarınızı şımartın” gibi eğlenceli bir eylem çağrısı da içerebilir. Şimdi eğlenceli başlıklar ve metinler kullanmanın tam zamanı!

5. Rehberi yayınlayıp tanıtımını yapın

Ürün fikirlerini araştırdınız, listenizi daralttınız, iki kere kontrol ettiniz ve tüm satın alma bilgilerinin eksiksiz olduğundan emin oldunuz.

Sırada ne mi var? Şimdi rehberi hazırlamanız gerekiyor. Web sitenizde hazırladığınız alışveriş rehberi özelinde bir blog yazısı veya bir web sayfası oluşturun ve görsel olarak çekici olmasına da dikkat edin.
İyi bir başlık koyun, güzel bir giriş hazırlayın, ürünleri listeleyin ve bağlantılarınızı ekleyin. Veya özel bir platform kullanarak katalog oluşturun ve web sitenize ekleyin. Artık alışveriş rehberiniz tek bir tık ile dünyayla paylaşılmaya hazır.

Kendinizi tebrik edebilirsiniz ama unutmayın ki işiniz henüz bitmiş değil. Şimdi, gerçekten trafik almak ve çabalarınızın meyvesini toplamak için çalışmaya başlamanız gerekiyor.

Hazırladığınız alışveriş rehberi için sosyal medya ile trafik çekin

alışveriş rehberi sosyal medya akıllı telefon tutan adam

Alakalı anahtar kelimeleri kullanarak rehberinizi organik trafik çekmek için arama motorları için optimize ettiğinizi varsayıyorum. Şimdi, sosyal medyadan olabildiğince fazla trafik çekme zamanı.

Rehberinizin yayınlanacağını duyurun ve ardından yayınlandığında bir bağlantı kullanarak paylaşın. Rehberinizi Pinterest’e sabitleyin. Facebook sayfanıza resimli bir bağlantı ekleyin. Haber bülteninize koyun.

Her yerde yüksek sesle ve gururla paylaşın.

İpucu: İlgi uyandırmak için herhangi bir sosyal medya güncellemenizde öne çıkardığınız markaları etiketleyin. Bazen bir şirketi bir bağlantıya eklediğinizde, onu kanallarında paylaşırlar. Bu da rehberinizin daha fazla kişinin karşısına çıkmasına yardımcı olabilir. Ne kadar ilgi, o kadar iyi!

Ücretli reklam vermeyi düşünün

Hediye rehberinize trafik çekmek için Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve hatta Google üzerinden reklam satın almak faydalı olabilir.

Elbette, ne kadar harcayacağınız büyük ölçüde bütçenize ve potansiyel kârınıza bağlı olacaktır, ancak yine de bunu tanıtım stratejiniz için dikkate almak iyi bir fikir olabilir.

Ücretli reklamları seçerseniz herkese tanıtım yapmak yerine ideal kitlelerinizi reklamlarınızla hedeflemenin daha iyi olduğunu unutmayın.

Böylece hem satış yapma olasılığınızı artırabilir hem de nişinize ilgi duymayan insanları hedeflemeyeceğiniz için boşa para harcamaktan da kaçınabilirsiniz.

Satış yapmanıza yardımcı olması için ortaklarınızı kullanın

Çabalarınızdan daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız, alışveriş rehberi oluşturmak için diğer yerel veya ürün/hizmetlerinizi tamamlayıcı şirketlerle ekip kurabilirsiniz.

Örneğin:

 • Bir giyim mağazası özel bir ürün sunmak için bir tasarımcıyla ortaklık kurabilir.
 • Spa merkezleri, şımartıcı bir gün sunmak için bir kuaför salonuyla güçlerini birleştirebilir.

Rehber yayınlandıktan sonra, içinde yer alan stratejik ortaklarınız da kendi kanallarında paylaşabilirler.

Ürünleri sizinkileri tamamlayan ortakları belirledikten sonra, onlarla iletişime geçmeye başlayabilirsiniz.

Bu noktada, muhtemelen onlara bu fikrinizden bahsetmişsinizdir. İletişim kurduğunuz herkesi takip etmenin bazı kolay yolları şunlardır:

E-posta listesi

Onları GoDaddy E-posta Pazarlama gibi bir e-posta pazarlama aracındaki bir e-posta listesine koyun (dahil olmalarını sağlayın). Böylece güncelleme yapmanız gerektiğinde onlara grup olarak kolayca e-posta gönderebilirsiniz.

Proje yönetimi grubu

Ardından, alışveriş rehberi hakkında bir araya gelip sohbet edebileceğiniz, önemli bilgi ve dosyaları paylaşabileceğiniz bir Facebook Grubu (veya Slack Kanalı ya da Trello Panosu) oluşturun.
Grup içerisinde şunları sağlayabilirsiniz:

 • Ne zaman paylaşılacağına dair zaman çizelgeleri
 • Rehbere yönlendiren bağlantılar
 • Bir web sitesine nasıl yerleştirileceğine ilişkin talimatlar
 • Çeşitli platformlara göre boyutlandırılmış rehber resimleri (Twitter, Facebook, Instagram)
 • Rehber adı ve açıklamasını içeren pazarlama metinleri

Tüm bu görüntüleri, ifadeleri ve takvimi sağlamak, her bir ortağın gruba girip paylaşmak için ihtiyaç duydukları şeyi anında almasını kolaylaştırır.

Bunu onlar için ne kadar kolay hale getirirseniz, paylaşım yapma olasılıkları da o kadar artar.

<h2> 6. Rehberi çeşitli dönemler için yeniden düzenleyin </h2>

Faydalı bir alışveriş rehberi tasarladıktan sonra bunu başka özel günler ve tatiller için yeniden kullanabilirsiniz.
İnsanların başka biri için hediye alabileceği herhangi bir günü düşünün:

 • Sevgililer Günü
 • Anneler Günü
 • Babalar Günü
 • Doğum günleri ve mezuniyet dönemleri

Hediye rehberinizi güncelleyemeyeceğinizi ve yılda birkaç kere paylaşamayacağınızı kim demiş? Veya kendinizi çok hırslı hissediyorsanız tamamen farklı veya mevsimlik ürünlerle her tatil ve özel gün için benzersiz hediye rehberleri oluşturabilirsiniz. Sonuçta, bir alışveriş rehberi oluşturma sınırınız yok.

Birden fazla hediye rehberi hazırlıyorsanız, sitenizin Google tarafından yinelenen içerik olarak işaretlenmesine sebep olabileceğinden, aynı metni web sitenizde birden çok yere kopyalayıp yapıştırırken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Bu uyarı ve rehber hazırlamak için gereken zaman dışında, istediğiniz kadar hediye rehberi hazırlayın derim. Kitlenizin hediye fikirleri üretmesine yardımcı olduğunuz ve para kazandığınız sürece, neden daha fazla gelir elde etmek için yeni olanaklar yaratmayasınız?

Neyi bekliyorsunuz? Tatil hediyeleri için bir alışveriş rehberi oluşturun ve para kazanmaya başlayın!

Umarım bu yazı kitleniz için bir tatil hediyesi rehberi yaratmanız için size ilham vermiştir. Bir alışveriş rehberi oluşturmak çok zor değildir ancak zaman alıcıdır ve üzerine dikkatlice düşünülmesi gerekir.

Rehberi hazırladıktan sonra, satış yapmaya çalıştığınız tatil gününe kadar tanıtım yapmaya devam edin. Hediye rehberinizi tanıtırken aldığınız tüm geri bildirimleri not alın.

Öğrendikleriniz, takvimde bulunan bir sonraki büyük alışveriş etkinliği için daha da iyi bir rehber oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Siz farkına varmadan, yılın her ayı için hediye rehberleriniz olabilir veya tüm yıl boyunca bir tanesini tanıtabilirsiniz. İmkanların sonu yok.