Uzman Psikolog, Psikoterapist Oya Çelik, web sitesi ile daha fazla danışana ulaşıyor

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Simay Yıldız

Uzman Psikolog, Psikoterapist Oya Çelik’in www.oyacelik.com adresindeki web sitesi, ziyaretçilerini Sigmund Freud’dan bir alıntıyla karşılıyor:

"Zihin buzdağı gibidir; yalnızca yedide biri suyun üzerinde görülebilir.”

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Oya Çelik, okuldaki ikinci yılında Klinik Psikoloji alanında ilerlemek istediğine karar verdi. Stajını üçüncü sınıfta, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda yapmaya başlayan Çelik, aslen 1 ay olarak planlanan stajını uzatarak, mezun olana kadar devam etti. Çelik, mezuniyet sonrası farklı yerlerde çalıştı; 2009 yılından bu yana ise İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda kadrolu olarak çalışıyor. İstanbul Üniversitesi Uygulamalı (Klinik) Psikoloji Yüksek Lisans Programını tamamlayarak uzmanlığını alan Çelik, 2008-2012 yılları arasında Kişilik Bozuklukları ve Psikodinamik Psikoterapiler Eğitimi ve Süpervizyonunu tamamladı ve 2014 yılında ise Cinsellik ve Cinsel Terapi Eğitimini tamamlayarak CETAD’dan mezun cinsel terapistler arasına katıldı.

uzman psikolog psikoterapist oya çelik
Uzman Psikolog, Psikoterapist Oya Çelik

Oya Çelik, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndaki çalışmalarını şöyle anlatıyor:

Kişilik bozuklukları ile bireysel ve grup psikoterapileri ve sanat psikoterapisi gibi alanlarda çalışmalar yürütüyorum. Bunun yanı sıra stajyer olarak geldiğim bu hastanede artık ben de stajyer öğrencilere çeşitli eğitimler veriyorum.

Zamanının büyük bir bölümünü işine ayıran Oya Çelik, hastanedeki işinin yanı sıra kısmi olarak özelde de psikoterapi pratiğine devam ediyor. Bu alanda kendini eğitmenin ve okumanın hiç bitmediğini vurgulayan Çelik, hâlen psikodrama gibi konularda eğitim almaya devam ediyor ve ayda bir hafta sonlarını eğitimde geçiriyor.

Hamilelikle gelen web sitesi

web sitesi oya çelik hoşgeldiniz

Daha fazla danışana ulaşmak, kendini tanıtabilmek ve psikoloji alanında bilgilendirme yazıları yayınlayarak, insanlara yarar sağlamayı isteyen Çelik, bu doğrultuda bir web sitesi kurmanın her zaman aklında olduğunu dile getiriyor. Ancak yoğun iş temposu nedeniyle buna zaman ayıramıyordu. Hamilelik döneminin bir noktasında riskli bir gebelik geçirdiğini öğrenen ve bu süreci yatarak geçirmesi gereken Çelik, mesleğe zorunlu bir şekilde ara verdiği bu dönemi daha verimli bir şekilde kullanmak adına web sitesini kurmaya verdi:

Bu web sitesi, hem hamilelik nedeniyle ara vermek zorunda olduğum, hem de bebeğimle geçirmek istediğim vakit dolayısıyla doğum sonrasında da ara vereceğim meslek hayatıma dönüşte, yeni danışanlara ulaşmam için hem yatırım, hem de boş vaktimde yazı yazmam için bana motivasyon olacaktı.

Teknolojiyle arasını “günümüzde her bilgisayar ve akıllı telefon kullanan insan kadar; ne çok meraklıyım, ne de çok ilgisiz” olarak tanımlayan Çelik, bir arkadaşının önerisi üzerine GoDaddy’yi denemeye karar verdi.

GoDaddy ile web sitesini kendi kendine kurdu

Oya Çelik, GoDaddy ile web sitesi kurma macerasını şu şekilde özetliyor:

Bu zamana kadar web sitesi kurmakla ilgili ürküten şeylerden biri bunun için çok vakit harcamak gerektiği ya da profesyonel birinden mutlaka yardım almak gerektiği düşüncesiydi. [GoDaddy’nin] Hazır Web Sitesi maddi manevi bu külfeti aldı, kendi kendime hızlı ve kolay yoldan internet sitemi kurabilmemi sağladı.

web sitesi oya çelik bölümler iletişim

Web sitesini GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ürünüyle kuran Çelik, hem daha işlevsel, hem de daha profesyonel olduğunu düşündüğü için bireysel ve iş e-postalarını da ayrı tutuyor. Çelik, GoDaddy’nin Profesyonel E-posta ürünü ile oluşturduğu, alan adıyla eşleşen e-posta adresini mesleki yazışmalar ve danışanların kendisine ulaşması için kullanıyor.

GoDaddy’nin sunduğu hizmetler sayesinde alan adı almanın ve yönetmenin oldukça kolay olduğunu, Türkçe müşteri desteği sunulmasının da bir avantaj olduğunu dile getiren Çelik, web sitesinin hem ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellere, hem de çalışanlara daha kolay ulaşmasını sağladığını belirtiyor.

Web sitesi ile daha da fazla insana ulaşmayı hedefliyor

Oya Çelik, ileride web sitesinde uzmanlık alanına dair daha fazla bilgilendirme yazısı ve makale yayınlama hedefi doğrultusunda bir blog eklemeyi de düşünüyor. GoDaddy’nin gönderdiği aylık hesap özetlerinde yer alan arama verilerini inceleyen; nereden, ne kadar arama yapıldığını gören Çelik, yurtdışından gelen trafik hacmini de göz önünde bulundurarak, web sitesine İngilizce seçeneğini de eklemeyi planlıyor.

Hepimizin herhangi bir alanda profesyonel bir destek ya da hizmet alacağımız zaman ilk yaptığımız internete girip o kişi ve o hizmet hakkında araştırma yapmak oluyor. İnternette hakkında bilgi bulamadığımız zaman şüpheye düşebiliyoruz. Web sitesinin insanların hakkınızda hızlıca bir şeyler öğrenebilmesi ve hatta ilk güveni oluşturabilmeleri için önemli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kişinin size gelmeden önce sizin kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı bilmesi önemli.