Web sitesi yedeklemesi yapmanın 5 önemli nedeni

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Adem Asha

İşte size bir kabus senaryosu: Kalkıyorsunuz, sabah kahvenizi içiyorsunuz ve gündemdeki büyük bir toplantınız olduğundan web sitenizi kontrol etmek için bilgisayarın başına geçiyorsunuz. Siteniz, potansiyel yatırımcılara yeteneklerinizin genişliğini göstermenin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak, ana sayfanıza ulaşmak için url'ye alan adınızı yazdıktan sonra, artık işletmenizin misyon beyanı ile karşılaşmıyorsunuz. Bunun yerine, bir gecede postayla sipariş verilen reçeteli ilaçların satıcısı oldunuz. Sen, iyi arkadaşım, saldırıya uğradın. Ve bir web sitesi yedeklemesi, toplantınıza zamanında hazırlanıp çalışmaya başlamanız için yeterince hızlı olan tek çözüm olabilir.

Bu yazıda birkaç önemli soruyu tartışacağız:

 1. Web sitesi yedeklemesi nedir?
 2. Web sitelerinin yedeklemeye ihtiyacı var mı?
 3. Web sitesi yedeklemeleri neden yapılır?
 4. GoDaddy web sitesi yedeklemesi nedir?

Web sitesi yedeklemesi nedir?

Hafiza kartı, bellek ve yedek hafıza fotoğrafı bir web siresi yedeklemesini temsil eder

Basitçe anlatmak gerekirse, bir web sitesi yedeklemesi, web sitesi dosyalarının kaybını önlemek için herhangi bir web sitesi sahibinin yatırım yapabileceği en büyük sigorta planıdır. Herkes bilgisayar dosyalarını yedeklemenin önemini bilir, ancak web sitelerinin yedeklerinin olduğundan nadiren emin olurlar.

Sitenize harcadığınız onca çabayı mahvedebilecek hem kazara hem de kasıtlı olarak birçok sebep var.

Tüm ziyaretçilerinize farkında olmadan reçete satmak istemiyorsanız, içeriğinizi güvende tutmak için site dosyalarınızı (tercihen birden fazla yerde) yedeklemeniz zorunludur. Bana inanmıyor musun? Bakalım fikrini değiştirebilecek miyim?

Web sitelerinin yedeklenmeye ihtiyacı var mı?

doğrudan cevap evet. Web sitelerinin yedeklenmesi gerekir. Sadece saldırılar nedeniyle değil, aynı zamanda hatalar olduğu için. Web barındırma sağlayıcınızda hasar meydana gelir. Evet, bu bir utanç ve sağlayıcıyı istediğiniz kadar suçlayabilir hatta onları dava edebilirsiniz, ancak web sitenizin verilerinin tek bir dosyasını bile geri getiremez. Bu nedenle tek tıkla yedekleme çözümü harika bir yatırımdır.

Dosyaların nasıl yedekleneceğine ilişkin bu videoyu izleyebilirsiniz:

Web sitesi yedeklemesi yapmak için 5 neden

 1. Kazalar olur.
 2. Saldırıya uğramak korkunç bir gerçektir.
 3. Bilgisayarlar her zaman çöküyor.
 4. Güncellemeler yanlış gidebilir.
 5. Bir faturayı veya ödemeyi kaçırma ihtimali.

Şimdi her bir nedene daha ayrıntılı olarak bakalım.

 1. Kazalar olur

bir ofis masasına dökülmüş kahve fotoğrafı

İnsanlar hata yapar bu kaçınılmaz evrensel bir gerçektir. Birisi yanlış düğmeye tıklayabilir, önemli bir dosyayı silebilir ve bildiğiniz bir sonraki şey tüm web siteniz çökmüştür. Çoğu kişi, barındırma sağlayıcısının kendilerini bu tür şeylerden koruduğunu varsayar, yine de web sitenizin en son kopyasına sahip olmamaları mümkündür.

Çoğu barındırma sağlayıcısı, bir web sitesi yedekleme hizmeti için ödeme yapmadığınız sürece düzenli yedekleme yapmaz.

Ek olarak, sahip olabilecekleri olağanüstü durum kurtarma yedekleri, sitenizi tekrar çalışır duruma getirmek için hemen kullanılamayacak ve anında bir yedeğin kurulması mümkün olsa bile, tek başına maliyet devasa olabilir ve bu genellikle işletme bütçesinde hesaba katılmaz.

Bir veritabanı yedeklemesi, veri kaybınızı tek bir tıklamayla yedeklemenize ve geri yüklemenize yardımcı olabilir.

 1. Saldırıya uğramak korkunç bir gerçektir

Karanlık bir ortamda bilgisayara bakan adam fotoğrafı

En yaygın kullanılan içerik yönetim sistemi (CMS) olan WordPress, şu anda internette bulunan tüm web sitelerinin yaklaşık yüzde 43,2'sini oluşturuyor. Aynı zamanda, herkesin kodlamaya erişimi olduğu anlamına gelen açık kaynaklı bir platformdur.

WordPress çekirdek dosyalarını güncellediğinde, bu güncellemeyle düzeltilen tüm istismar edilebilir güvenlik açıkları artık dünya çapındaki bilgisayar korsanları tarafından biliniyor ve daha sonra kötü amaçlı yazılım enjeksiyon botlarını güncelleyerek düzenli olarak güncellenmeyen wordpress web sitelerine bulaşıyor.

Bir WordPress sitesi çalıştırıyorsanız, bu sizin için tehlike anlamına gelebilir. Küçük bir işletme sahibi olarak günleriniz yoğun, anlıyoruz. Bu temel güncellemeyi kaçırabilir veya birkaç hafta öncesine kadar alamayabilirsiniz. Ancak bir web sitesi yedeği Aslında, bir GoDaddy anketine göre, Türkiyedeki küçük işletmelerin yüzde 65'i bir tür güvenlik ihlali yaşama riski taşıyor.almıyorsanız ve güncellemeleri atlıyorsanız, ciddi paralar kaybedebilirsiniz. WordPress web sitenizi hemen yedekleyen bir wordpress eklentisi eklemeniz gerekir.

Neyi kastettiğimi anlayabildinizmi? Bu istatistiğin bir parçası olmak istemezsiniz. Güvenlik oyununuzu gerçekten güçlendirmek istiyorsanız, Sucuri tarafından desteklenen GoDaddy Web Sitesi Güvenliğine göz atın. Düzenli otomatik yedeklemeler sağlamanın yanı sıra sitenizi kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutun ve içiniz rahat olsun.

Related:Web sitenizi korumak için en iyi WordPress güvenlik ve yedekleme eklentileri.

 1. Bilgisayarlar her zaman çöküyor

via GIPHY

Yerel bilgisayarınızda bir yedek tutuyor olmanız, güvende olduğunuz anlamına gelmez. İyi bir uygulama olsa da, bilgisayarların çökme ihtimali yuksek. Sabit diskler okunamaz hale gelir ve sitenizi yedeklemek için harcadığınız tüm çaba bir anda yok olabilir.

Tüm temellerinizi kapsamak için, en az üç web sitesi kopyası yapmayı düşünün: biri site dışında ve saygın bir satıcı/bulut depolama tarafından sağlanan, biri yerel makinenizde veya harici sürücünüzde ve diğeri canlı sitenin kendisinde.

Genel olarak, yedeklemelerinizde liberal olmak iyi bir fikirdir. Yalnızca artık ihtiyacınız olmadığını bildiklerinizi silin ve sitenizin çalışır durumda, güncel bir sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak için birden çok kopya saklayın.

Buna “manuel yedeklemeler” diyoruz. Manuel yedeklemelere iyi bir temel ile başlamanız gerekir.

Pro tip: Bilgilerinizi doğru tutmak için yedeklerinizi bir tür tarih kuralıyla adlandırmayı düşünün. Bu şekilde, gerçekten daha güncel bir şey istediğinizde yanlışlıkla eski bir sürümü yüklemezsiniz.

 1. Güncellemeler yanlış gidebilir

Bazen çekirdek dosyalarınızı veya bir eklentiyi güncellemek beklendiği gibi gitmeyebilir. Tek yapmanız gereken güncelleme düğmesine basmak ve bildiğiniz bir sonraki şey tüm e-ticaret sitenizin artık yayında olmaması. Patronunuz arıyor, müşterileriniz şikayet ediyor, para kaybediyorsunuz ve çok fazla inleme ve diş gıcırdatması var. Sadece bir düğmeye basıp web sitenizi önceki durumuna geri yükleyebilseydiniz süper olmaz mıydı? Bu konuda bir evet ile gideceğim.

Pro tip: Sitenizin bir iş gününün ortasında çökmesi durumunda (yukarıdaki örnekte olduğu gibi) sitenizi yeniden işlevselliğe nasıl geri yükleyeceğinizi kendinize öğretmek için çaba harcamak istemezsiniz. Yangının hiç beklemediğiniz bir anda başlaması ihtimaline karşı, önceden bir yedeği geri yükleme alıştırması yapmak iyi bir fikirdir.

 1. Bir faturayı veya ödemeyi kaçırdınız

Bu her zaman olabilir. Yeni bir kartınız var ve barındırma sağlayıcınızda kayıtlı bilgileri güncellemeyi unuttunuz. Sizi birkaç kez faturalandırmaya çalıştılar, ancak başarısız fatura bildirimlerinin tümü önemsiz klasörünüze gitti. Sonunda siteniz kapanıyor. Tabii ki, barındırma planınızı yeniden satın almanız gerekecek, ancak sitenizi tekrar çevrimiçi hale getirmek için bir geri yükleme ücreti de arıyor olabilirsiniz (bir teklif sunduklarını varsayarsak)

GoDaddy web sitesi yedeklemesi nedir?

Artık güvenilir yedeklemelerin önemini anladığınıza göre, cephaneliğinize bir web sitesi yedekleme hizmeti eklemeyi düşünün. GoDaddy'nin Barındırma ve Site Yedekleme planları, herhangi bir ayak işi yapmadan size ihtiyacınız olan tüm korumayı sağlayabilir.

Site Yedeklemesi, düşük maliyetli bir çözüm olarak tüm hosting paketlerimize standart yükseltme olarak sunulur veya dahil edilir. Site Yedekleme ile aşağıdakileri elde edersiniz:

 • Web siteleriniz ve veritabanlarınız için otomatik günlük yedeklemeler
 • GoDaddy hosting ürünlerinizle çok az kurulum gerektirmeden veya hiç kurulum gerektirmeden otomatik entegrasyon
 • Tüm barındırma hesabınızı veya tek tek dosyalarınızı geri yükleme yeteneği
 • 30 günlük bir yedeklemeyi sürdüren depolama alanı
 • İsteğe bağlı yedeklemeler / zamanlanmış yedeklmeler

O zaman neyi beklitorsunuz? Bir web sitesi yedeklemesinin, işletmenizin başarılı olmasını ve başarılı kalmasını sağlamanın en önemli adımlarından biri olduğunu görebilirsiniz. Tereddüt etme. Bugün çevrimiçi varlığınızı ve yatırımlarınızı korumak için gerekli tüm önlemleri aldığınızdan emin olun.

Editörün Notu: Çevrimiçi varlığınıza daha fazla güvenlik eklemek ister misiniz? Devam eden kötü amaçlı yazılım taramalarının ve kaldırmanın keyfini çıkarmak için Sucuri tarafından desteklenen GoDaddy Web Sitesi Güvenliğini ve sitenizi Google'da canlı tutmak için kara liste izlemeyi ekleyin.