Yaz ayları için işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak 4 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Selina Bieber

Yaz ayları bazı işletmeler için kârlı olurken bazıları için işlerin biraz yavaşladığı bir zaman olabiliyor.  Normal zamanlarda yazın yavaşlayan bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız tanıtım ve iletişim çalışmalarınıza dijital faaliyetleri de dahil etmek işlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte yaz ayları boyunca işletmenizi iyileştirmek için yaptığınız çalışmalar sonbaharda daha güçlü geri dönmenizi de destekleyebilir. O zaman neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Yaz ayları için işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak 4 ipucu

  1. Öncelikle iş planınızı yeniden gözden geçirin
  2. Online varlığınızı güncelleyin ve geliştirin
  3. Potansiyel müşteri oluşturma stratejinizi yeniden değerlendirin
  4. Planlayabileceğiniz şeyleri planlayın

Şimdi hepsini daha yakından inceleyelim.

1. Yaz ayları için öncelikle iş planınızı yeniden gözden geçirin

İşe öncelikle sene başında işletmeniz için belirlediğiniz yeni yıl kararlarını ve iş planını gözden geçirmekle başlayın. Neleri başardınız ya da başarma yolunda ilerliyorsunuz? Gidişata göre değiştirmeniz gereken hedefler var mı? Sene başından beri ne kadar yol kat ettiğinizi görmek yaz ayları ve sonrası için işletmenizin yolunu daha iyi bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilir.

2. Online varlığınızı güncelleyin ve geliştirin

Her ölçekten işletme için online varlık artık olmazsa olmazlardan biri haline geldi.

Yani insanlarla oldukları yerde buluşmanız için en azından işletmenizi ve sizi tanıtan, online varlığınızın merkezi haline gelecek bir web sitesine sahip olmanız önemli. Artık işletmeniz için profesyonel görünümlü, tam donanımlı ve mobil uyumlu bir web sitesini kolayca ve neredeyse hiç teknik bilgi gerektirmeden kurmanızı sağlayan online araçlar bulunuyor.

Editörün notu: GoDaddy Hazır Web Sitesi’nin Standart veya Premium planlarını kullanan müşteriler için GoDaddy Destek Ekibi başlangıç seviyesindeki bir web sitesini ücretsiz kurma hizmeti de sağlıyor. İletişime geçmek için 0850 7662423 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İşletmenizin zaten bir web sitesi varsa sitenizin içeriklerini güncellemek ve işlevlerini gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin insanlar ürünlerinizi veya hizmetlerinizi internette arattıklarında web sitenizi bulabiliyor mu? Ya da web sitenizde buldukları bilgileri kullanarak sizinle iletişim kuruyorlar mı? Web sitenize online mağaza özelliği eklemenin işletmenize faydası olur mu? Bu tür sorulara verdiğiniz cevaplara göre bu yaz ayları boyunca arama motoru optimizasyonuna yatırım yapabilir, web sitenizin içeriklerini güncelleyebilir veya belki e-ticarete atılmayı düşünebilirsiniz.

3. Yaz ayları için potansiyel müşteri oluşturma stratejinizi yeniden değerlendirin

yaz ayları beyaz tahtada plan yapan insanlar

İşletmenizin bir online varlığı varsa, potansiyel müşteri oluşturmak için dijital platformlardan ve araçlardan da faydalanabilirsiniz. Önünüzdeki yaz ayları boyunca işletmenize neyin ne kadar faydalı olduğunu test etmek için farklı dijital pazarlama yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sosyal medya ve arama motoru reklamları gibi online reklamlar, Facebook ve Instagram Hikayeler’i veya alanınızla ilgili bilgiler paylaşacağınız bir blog açma gibi yöntemler web sitenize daha fazla trafik çekmeye yardımcı olarak potansiyel müşterilerin dikkatini çekmenizi sağlayabilir.

E-posta pazarlama da potansiyel müşteri kazanma ve mevcut müşterilerinizle iletişimde kalma konusunda etkili yöntemlerden biri. Web sitenize bir kayıt formu ekleyerek e-posta listenizi oluşturmaya başlayabilir ve daha sonra abonelerinize e-bültenler gönderebilirsiniz. Bu bültenlerde işletmenizle ilgili son güncellemelere, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili eğitim içeriklerine, sunduğunuz kampanyalar ve indirimlerle ilgili duyurulara yer verebilirsiniz.

İlgili yazı: 30 dakikadan kısa sürede e bülten oluşturmaya hazır mısınız? 

4. Planlayabileceğiniz şeyleri planlayın

Her şey her gün değişebiliyor. Ancak özel günler gibi aynı kalan şeyler için önceden plan yapmak işletmeniz için faydalı olabilir. Örneğin yaz ayları boyunca planlayabileceğiniz Demokrasi ve Birlik Günü, Kurban Bayramı ve Zafer Bayramı gibi özel günler bulunuyor. Bu günlere yönelik kampanyalar, indirimler, fırsatlar veya özel mesajlar oluşturmanın işletmeniz için faydalı olup olmayacağını düşünün. Bu zamanlar etrafında e-posta pazarlama ve sosyal medya gibi dijital kanallarda entegre bir pazarlama kampanyası yürütmek daha fazla müşteri çekmenizi sağlayabilir.

Yaz ayları, faaliyet gösterdiğiniz sektöre bağlı olarak işlerinizin arttığı ya da azaldığı bir zaman olabilir. Ancak işleriniz azalsa da bu zamanı değerlendirmenin yolları var. Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçları işletmenizi büyütmenize ve yeni potansiyel müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilir.