Yılbaşı hediye alışveriş sezonu için yapmanız gereken 5 hazırlık

GenelKategori
Okuma süresi: 10 dk
John Jantsch

Havaların iyice soğumaya başladığı bugünlerde 2022 yılbaşı insana sanki uzakmış gibi geliyor. Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için yılbaşı gibi yaklaşan alışveriş dönemlerine önceden hazırlıklı ve görünür olmak yeni yıla kârlı bir giriş yapmak için faydalı olabilir. Kısacası bugünler işletmecilerin 2021 yıl sonu ve 2022 yılbaşı hediye alışveriş ve tatil sezonu stratejilerini önceden planlayabilecekleri en mükemmel zaman aralığı olarak görülür.

Peki, neden?

Çünkü müşterileriniz çoktan yılbaşı alışveriş ve tatil sezonuna hazırlar. Yılbaşı hediye listelerini çoktan hazırladılar. Her işletmenin sadık bir son dakika müşteri kitlesi olduğu doğrudur. Ancak bu sadık kitlenin de, alışverişe normalden daha fazla harcama yapılan yılbaşı alışveriş döneminde, bizzat sizin ürün ve hizmetlerinizi seçmeleri için stratejik sunumlarla teşvik edilmesi gerekir.

Müşterilerinizin satın alma davranışları yıl be yıl değişen trendlerle şekillenir. Önceden hazırlıklı olmak, rakiplerinizden sıyrılıp olağandan daha kârlı bir yıl geçirmenize yardımcı olabilir. Yerel işletmelerin, alışveriş sezonundaki paylarını garantilemek için rekabet stratejilerini iyi belirlemeleri gerekiyor.

Günümüzde, kâr etmek için işiniz ve işletmenizle uyumlu Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejilerini uygulayarak internette kolayca erişilebilir hâle gelmeniz şart. Ayrıca, sizi internette keşfedecek potansiyel müşterilerinize sunacağınız hizmeti de iyi düşünmelisiniz.

Yılbaşı hediyesi alışveriş sezonu için şimdiden yapmanız gereken 5 hazırlık

Müşterilerinizin eşsiz yılbaşı hediyeleri almak için arayışta olduğu bu alışveriş sezonunda pratikte işleyen bir pazarlama planlaması yapmak için aşağıdaki hazırlık önerileri sizin için de faydalı olabilir:

  1. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.
  2. Yerel SEO hizmeti kullanın.
  3. Yılbaşı hediye reklam ve kampanyalarınızı önceden hazırlayın.
  4. Site trafiğinizi ve potansiyel müşterilerinizi ölçüp artırın.
  5. Çekici bir yılbaşı hediye alışveriş deneyimi sunun.

Gelin bu 5 taktiği detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim ki potansiyel müşterileriniz yılbaşı hediye alışverişine karar verdiğinde işletmeniz pazarda saf dışı kalmasın.

1. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

Günümüzde birçok işimizi hareket halindeyken mobilde hallediyoruz. Her an koşuşturmayla geçen günlük hayatımızda mobil cihazları daha sık kullanır olduk.

Oturarak yaptığımız birçok şeyi hareket halindeyken de gerçekleştirebiliriz. Mobilde faturalarımızı ödeyebilir, yoga sınıflarına kaydolabilir, favori restoranımızda rezervasyon yapabilir ve aynı zamanda eşsiz bir yılbaşı hediye deneyimi yaşayabiliriz.

Günümüz pazarında tutunabilmek için web siteniz mobil uyumlu olmalı.

Google üzerinden yapılan aramaların yarısından fazlası mobil araçlarla sağlanıyor. Durumun farkında olan Google algoritmalarını bu doğrultuda güncelledi. Tüm bu gelişmeler tasarım söz konusu olduğunda mobil öncelikli bir felsefeyi destekleyen bir web sitesine ihtiyaç duyacağınızı gösteriyor. Web siteniz en son model akıllı telefonlarda kusursuzca açılmakla kalmayıp tabletler gibi diğer mobil cihazları da destekleyebilmeli.

Mobil web sitenizde yılbaşı hediye alışverişi deneyimini kolaylaştırın

İyi bir web sitesi müşterilerinizin yılbaşı hediye alışverişi döneminde satın almak istediklerini ararken ortaya çıkabilecek anlık ihtiyaçlarına cevap verir. Web sitenizdeki arama ve satın alma seçenekleri siteyi ziyaret edenlerin doğrudan görebileceği şekilde tasarlanmalıdır. Eğer bu özellikleri menünün altına gömerseniz bu sizin için avantajlı olmaz. İşletmeniz için potansiyel müşteri çekmek önemli olsa da satın alma sürecinde müşterilerinizin yılbaşı hediyesi alışveriş deneyimini kayıt formlarıyla bölmek istemezsiniz.

Bir alternatif olarak, mobil alışverişin ziyaretçi hesabıyla yapılmasına izin verebilir ve yalnızca kritik verilerin girilmesini isteyebilirsiniz.

Unutmayın ki müşterileriniz mobil web sitenizde gezinme deneyimi kolaylaştıkça yılbaşı hediye arayışında sitenizde daha çok vakit geçirir. Bugün kimse mobil cihazlarda harcadığı vakti zaman kaybı olarak görmez. Aksine, mobil uyumlu vakit nakittir.

yılbaşı hediye tablet armağan kutu fitness
GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları online görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olan araçları sağlamanın yanı sıra dizüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar tüm cihazlarda sorunsuz bir tasarım deneyimi sunar.

2. Yerel SEO hizmeti kullanın

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) online pazarlamanın günümüzdeki mihenk taşlarından sayılır. SEO doğası gereği sürekli gelişme ve değişme açık bir teknolojidir. Dolayısıyla SEO söz konusu olduğunda bugünün en iyi pratikleri yarın demode olabilir. Bunun yanı sıra, genel SEO ve yerel SEO pratikleri arasındaki farkları unutmamalıyız.

Yerel SEO, yerel arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın sanatı ve bilimi olarak görülebilir.

Google’daki aramaların yarısından fazlasının mobil cihazlarla gerçekleştirildiğinden bahsetmiştik. O zaman, Google aramalarının yarısından fazlasının yerel ürün ve hizmetler için yapılıyor olması da sizi şaşırtmayacaktır. Günümüzde markalar doğru müşteri kitlelerini hedefleyebilmek için konum verilerinden de faydalanıyor. Eğer yerel SEO pratiklerini uygulamıyorsanız müşterilerinizin arayışları başlamışken harekete geçebilirsiniz. Böylelikle potansiyel müşterilerinizin yılbaşı hediye arayışlarında işletmeniz ve kampanyalarınız arama sonuçlarında daha görünür olur.

İlgili yazı: Yerel SEO: Nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar?

Yerel SEO kullanım ipuçları

Eğer henüz yoksa, öncelikle Google Benim İşletmem hizmetine ücretsiz kaydolmalısınız. Bu hizmetle ad, adres ve telefon numaranız gibi temel iletişim bilgilerini Google Haritalar’da görünür kılarsınız. Böylece, bir işletme kaydı oluşturarak çalışma saatleriniz ve ulaşım detaylarını paylaşmak gibi birçok özellikten faydalanabilirsiniz.

Google Posts hizmetiyle markanızı büyüterek müşterinizle irtibatta kalın. Bu pratik araçla fiyat, promosyon, yılbaşı hediye ve tatil alışverişi için gerçekleştireceğiniz etkinlikleri güncelleyebilirsiniz. Bu sayede tüm bu bilgilendirmeler doğrudan Google Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) güncellenir. Müşterileriniz henüz web sitenize uğramadan istedikleri bilgiye ulaşabilir.

Son olarak da internete girdiğiniz tüm iletişim bilgilerinin tüm platformlarda tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. GoDaddy’nin hepsi bir arada web sitesi kurucusu Hazır Web Sitesi hizmetine dahil olan GoDaddy InSight™ ve SEO gibi araçlarla işletmenizin tüm online güncellemelerini tek bir noktadan gerçekleştirebilirsiniz. Bu yolla ne potansiyel müşterilerinizin ne de Google’ın kafasını karıştırırsınız.

İlgili yazı: GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları ile bir web sitesi açmak size neler kazandırabilir?

3. Yılbaşı hediye reklam ve kampanyalarınızı önceden hazırlayın

yilbasi hediye alışveriş indirim fırsat
Fotoğraf: Armen Beliaikin, Unsplash aracılığıyla

Müşteri kitlelerinin dikkatini ve ilgisini çekmek için iyi bir reklam gibisi yoktur. Elbette, reklam stratejiniz dijitale dönük olması size avantaj sunar. Ama işletmenizin vitrininden başlayıp dijital gibi diğer alanlara uzanacak çapta bir kampanya, vermek istediğiniz mesajı daha geniş kitlelere ulaştıracaktır.

Potansiyel bir müşterinin şehrinizde bir otobüs durağında bizzat sizin yılbaşı ve tatil alışveriş reklamına rast geldiğini düşünün. Sizce bu alıcının bir sonraki adımı ne olabilir? Kuşkusuz ki mobil cihazında kampanyanızla ilgili arama yapacak. Yaptığı internet araması sonucunda da otobüs durağında gördüğü görsel ve kampanya ile karşılaşırsa, aradaki bağlantıyı anında kuracaktır.

Bu devamlılık, satın alma dürtüsünü olumu etkiler çünkü tüketici açısından bir kampanyanın sürekliliği, marka bilinirliğini artırır ve güven oluşmasına yardımcı olur.

İlgili yazı: Google AdWords kullanımı: Her küçük işletmenin bilmesi gereken 8 önemli kural 

4. Site trafiğinizi ve potansiyel müşterilerinizi ölçüp artırın

Potansiyel müşteri trafiğinin verilerini ölçmek işletmeniz için fayda sağlar. Bu özellikle yılbaşı hediyesi ve tatil alışverişi döneminde iyi bir pazarlama stratejisi geliştirmenize yardımcı olur. Tatil alışverişi sezonu, reklam ve promosyonlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için eşsiz bir fırsat sağlar çünkü bu dönemler alışveriş harcamalarının arttığı dönemlerdir.

Şimdi sırada kampanyalarınızı tam da doğru zamanda başlatmak var. Bu sırada, doğru potansiyel müşteri ve web sitesi trafiği verilerinin elinizin altında olması önemli.

Kampanyalarınızı Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygun platformlarda tanıttığınızdan emin olmalısınız. Kendi ihtiyaç ve hedefleriniz doğrultusunda uygun sosyal medya platformunu seçmek de kârınızı artıran etmenlerden biridir.

Web sitenizin arama motoru optimizasyonunu (SEO) yapmak da artık dijital görünürlüğün olmazsa olmazlarından.

Yılbaşı hediye ve tatil alışverişi sezonundaki gibi büyük çaptaki promosyonlarınız için potansiyel müşterilerinizin gerekli bilgilerini toplayabileceğiniz bir karşılama sayfası yapmanız faydalı olur. Örneğin, e-posta adreslerini paylaşmaları karşılığında müşterilerinize indirim önerebilirsiniz. Böylece, bu sezon sizden alışveriş yapmayacak potansiyel müşterilerinizin iletişim detaylarını sonraki promosyonlarınız için saklayabilirsiniz.

İlgili yazı: Web sitenizin iletişim sayfasına yeniden göz atma ve yenileme zamanı

5. Çekici bir yılbaşı hediye alışveriş deneyimi sunun

Yılbaşı alışveriş sezonu her yılsonu bayram havasında geçer. İnsanların en çekici yılbaşı hediyesinin arayışında olduğu bu sezonda bir adım daha atıp kendilerine sizi ziyaret etmeleri için bir sebep sunabilirsiniz. Bunun için illâki bir fiziksel mağazanızın olmasına gerek yok. Online dükkanlar için de aynı taktiği uygulayabilirsiniz.

Pazarlamaya ayırdığınız bütçenizden birazını fiziksel ya da online vitrininizi dekore etmek, ve örneğin, sezonun ruhuna uygun paketleme seçeneklerini sunmak için harcayabilirsiniz. Olmadı bunların yerine bir promosyon ekibiyle anlaşabilirsiniz. Bu ziyaretçi sayınızı artırır.

Mağazanızın atmosferi müşterilerinizin modunu etkileyecek hissiyatta bir ortam yaratmanıza katkıda bulunur.

Hissiyat bu alışveriş sezonunda bulunmaz kaftandır. Müşterilerinizin yeni yıl hediye alışverişiyle kurduğu duygusal bağı avantajınıza kullanabilirsiniz.

Şimdi kendinize sıcak bir içecek hazırlayın ve bu rehberde andığımız adımları özenli bir şekilde uygulamak için hazırlıklara başlayın. Farkı kısa bir zamanda siz de göreceksiniz.

Kullanılan Ürünler