YouTube kanalı nasıl açılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 11 dk
Bryan Caplan

YouTube’un gücü inkar edilemez. Aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı ve dakikada bir 500 saatlik video yüklemesiyle YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoru. Dahası, YouTube kullanıcılarının yüzde 68’i satın alma kararları vermek için video izliyor. Bu gibi kullanıcı istatistikleriyle karşılaşınca, siz de kendinize bir YouTube kanalı açmak için ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Şunu bir düşünün: YouTube tüm internet trafiğinin üçte birinden sorumluysa (her ay online kullanıcıların yaklaşık yüzde 95’ine ulaşıyor) işletmeniz böyle bir platformda yer almamayı nasıl göze alabilir?

Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi arayan ve satın alma kararları veren tüketicilerin karşısına çıkmak için YouTube’da bulunmanız gerekiyor.

Bu yazıda bir YouTube kanalının nasıl açılacağından, yeni izleyiciler çekmek ve onları müşteriye dönüştürmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. İşte ele alacağımız konular:

 • YouTube kanalı nedir?
 • YouTube kanalları hakkında sık sorulan sorular.
 • YouTube kanalı nasıl açılır?
 • Bir YouTube kanalının önemli öğeleri nelerdir?

Hadi başlayalım.

YouTube kanalı nedir?

2005’te izlediğin ilk YouTube videosunu hâlâ hatırlıyorum. O zaman arkadaşım, bir adamın uzun hortumları olduğu için fillerin ne kadar harika hayvanlar olduğuna dair bir video yayınladığı bu siteyi göstermek için bilgisayarını açtı.

Video beni büyüledi ve arkadaşımdan tekrar tekrar oynatmasını istedim. Tabii burada beni büyüleyen karizmatik fil uzmanı değil, kameranız ile film çekip herkesin görmesi için internete yükleyebileceğiniz fikriydi.

O zamanlar hayvanat bahçesinden video paylaşan Jawed Karim (kendisi aynı zamanda YouTube’un kurucu ortağı) gibi kullanıcılar videolarını kaydediyor, YouTube.com’a giriş yapıyor ve bitmiş çalışmalarını ad, yaş, cinsiyet, ilişki durumu ve son giriş yapılan tarih gibi temel bilgilerin olduğu bir Myspace profiline benzeyen YouTube kanallarına yüklüyordu.

youtube kanalı önce ve sonra

2006 yılında YouTube, Google tarafından satın alındı ve yıllar içinde önemli ölçüde iyileşti. Şimdi hem içerik üreticiler hem de izleyiciler için daha güçlü bir YouTube kanalı deneyimi sunuyor.

YouTube kanalları hakkında sık sorulan sorular

Bir YouTube kanalı nasıl açılır konusuna geçmeden önce YouTube hakkında sık sorulan bazı soruları cevaplayalım.

YouTube İçerik Üreticisi nedir?

YouTube içerik Üreticileri (ya da YouTuber’lar) YouTube’un kalbidir. Bunlar platform için içerik üreten kişilerdir. YouTube’a video yüklediğinizde bir YouTube İçerik Üreticisi olursunuz.

YouTube’a ne tür videolar yükleyebilirim?

YouTube’a hemen hemen her tür videoyu yükleyebilirsiniz. İçerik üreticileri, kişisel vlog’lardan “nasıl yapılır” videolarına, seyahat ve yaşam tarzı günlüklerden, komedi skeçlerine ve çok daha fazlasına kadar her konuda YouTube videoları hazırlar. Ancak YouTube İçerik Oluşturucuları için aldatıcı içerikler, çıplaklık, şiddet, nefret söylemi veya yanlış bilgi içeren videoların eklenmesini yasaklayan topluluk kuralları olduğunu unutmayın.

Video yüklemek için bir YouTube kanalı açmam gerekiyor mu?

Evet! Bir Google hesabıyla giriş yaparak YouTube’daki videoları izleyebilir, beğenebilir ve kanallara abone olabilirsiniz ancak kendi videolarınızı yüklemek, başkalarının videolarına yorum yapmak ve oynatma listeleri oluşturmak için bir YouTube kanalına ihtiyacınız var.

Bir YouTube kanalının markama ne gibi faydaları olur?

Bir YouTube kanalı açmanın üç ana faydası vardır:

YouTube kanalları markanız etrafında bir topluluk oluşturur

İzleyicilerin logonuzu, ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve ekibinizi ekranda tekrar tekrar görmesi markanıza karşı aşinalık oluşturulmasını sağlar. Böylece daha güçlü bir topluluk duygusu oluşturarak, ağızdan ağıza tavsiyelerin artmasına ve tekrar eden müşterilerin oluşturulmasına yardımcı olur. Topluluk ne kadar büyük olursa izleyicilerin müşterilere dönüşme ihtimali de o kadar yüksek olur.

YouTube kanalları müşterilerinizi eğitmenize olanak sağlar

Pazarlamada, yeni müşteri edinmenin maliyetini bilmek önemlidir. Tüketicileri ürünleriniz ve hizmetleriniz konusunda eğiten videolar içeren bir YouTube kanalı açarak, markanıza olan güveni artırabilir, müşterilerinize satış yapmak için harcayacağınız süreyi azaltabilir, böylece yeni müşteri edinme maliyetlerini düşürebilirsiniz.

YouTube kanalınız markalı içeriklerinizi Google’ın da görmesini sağlar

Son olarak, YouTube’un Google’a ait olduğunu ve dünyanın ikinci en büyük arama motoru olduğunu unutmayın. Videoları oldukları gibi yüklemek, Google’a bir hediyeyi geldiği kargonun kutusuyla vermeye benzer. Videolarınızı markalı bir kanala eklemek ise, hediyenizi arama motoru için optimize edilmiş bir ambalaj kağıdı ve özel markalı bir fiyonk ile süsleyerek vermeye benzer.

YouTube kanalı nasıl açılır?

Buraya kadar geldiyseniz, muhtemelen işletmeniz için bir nasıl bir YouTube kanalı açacağınızı merak ediyorsunuzdur.

Bunu üç adımda yapabilirsiniz:

 1. Kanallarınızı açmak veya yönetmek için Google hesabınızla oturum açın. Google hesabınız yoksa https://accounts.google.com/ adresinden bir tane oluşturabilirsiniz.
 2. Kanalınızı oluşturmak için YouTube.com adresine gidin. Kişisel adınız (örneğin Bryan Caplan) veya markanızın adı (örneğin Bigger Better Biz.) altında bir kanal oluşturabilirsiniz. Pazarlama stratejinizi en uygun olan hangisiyse onu seçin.
 3. Kanallar arasında kolayca geçiş yapmak ve yenilerini hızlıca oluşturmak için bu bağlantıyı yer imlerine ekleyin: https://www.youtube.com/channel_switcher

Bir YouTube kanalı için olmazsa olmaz 3 unsur

Kanalınızı kurunca dikkat etmeniz gereken üç unsur var:

Kanal adı

YouTube kanalınızın adı, izleyicilere kanalınızın ne hakkında olduğu konusunda bir fikir vermeli. Kanalınızın adı işletmenizin adı olabilir veya hedeflediğiniz bir şeyi yansıtabilir. Örneğin benim işletmemin adı Bryan Caplan Marketing ancak kanal adımızın olarak Bigger Better Biz’i seçtik çünkü bu küçük işletmelerin büyümelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olma hedefimizi izleyicilere daha iyi yansıtıyor.

YouTube kanalı için işim seçme süreci, bir şirket için isim seçmeye benzer olabilir. Özellikle de kanalınızın ana odak noktasının ne olacağını belirlemek söz konusu olduğunda… İyi markalar, kitlelerine ürünleri ve hizmetleri hakkında belirli bir izlenim vermek için marka adları hakkında beyin fırtınası yapmaya önemli miktarda kaynak ayırır. Aynı şey, bir YouTube kanalı için de geçerli.

Mevcut bir işletmeniz varsa veya bir alıcı profili oluşturmak için zaman harcadıysanız, temel kitlenizin kim olacağı ve videolarınızdan ne gibi beklentileri olacağı konusunda bir fikriniz vardır.

İlgili yazı: Hedef kitle nedir, neden önemlidir? Kendi hedef kitlenizi nasıl bulabilirsiniz? 

Kanal açıklaması

Kanal açıklamanız (diğer bir deyişle “Hakkında” bölümü) YouTube algoritmasına yardımcı oluyor mu? Evet, oluyor! YouTube arama tarayıcısı, içeriğinizin bir izleyicinin aramasıyla alakalı olup olmadığını belirlemek için kanalınızın açıklamasını, video başlıklarını, video açıklamalarını, video etiketlerini ve daha fazlasını okuyor ve indeksliyor.

Kanalınızın açıklamasını taramak, YouTube’un kanalınızın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bunun sonucunda YouTube, açıklamanızda belirtilen belirli terimleri kullanarak arama yapanların karşısına videolarınızı çıkararak size öncelik verir.

Ancak, açıklamanızı anahtar kelimelerle doldurmamaya dikkat edin. Anahtar kelimeler içeren, ama izleyicilerinize hitap eden, anlaşılır ve dürüst bir kanal açıklaması yazmayı deneyin.

İzleyicilerinize sunduğunuz benzersiz değer teklifini yazın. İnsanların neden başka birinin değil sizin YouTube kanalı videolarınızı izlemesi gerektiğini açıklayın. Kitlenizin videolarınızı izleyerek elde edeceği değeri net bir şekilde açıklayın.

Kanal e-postası

Kanalınız 10.000 aboneyi aştığında (ki bu oldukça muhtemel), sponsorlu içerikler için şirketler ya da marka sponsorları size ulaşabilir. Kanalınızdan para kazanabileceğiniz böyle bir fırsatı kaçırmak istemezsiniz.

YouTube kanalı e-postanızı hedef kitlenizle ağ oluşturma ve potansiyel marka anlaşmaları yoluyla kazanç sağlama için kullanabilirsiniz. E-postanızı belirttiğinizden emin olun, böylece kitleniz ve markalar/sponsorlar sizinle daha kolay iletişime geçebilir.

Bir YouTube kanalı için diğer önemli unsurlar

Aşağıdaki öğeleri YouTube Studio’daki “Özelleştirme” sekmesi altından ekleyebilirsiniz. Bu öğeler YouTube kanalı ana sayfanızda gösterilir ve video görüntülenmelerini artırma, abone kazanma ve web sitenize ve sosyal medya profillerinize ziyaretçi çekme becerinizde önemli bir rol oynayabilir.

Kanal logosu

Kanal logonuz, YouTube arama sonuçlarında her videonuzun yanında göründüğü için önemlidir. İşletmenizin kendi logosunu, profesyonel bir vesikalık fotoğrafınızı veya ürününüzün bir fotoğrafını logo olarak kullanabilirsiniz.

youtube kanalı logo

Video filigranı

Video filigranı, videolarınızın sağ alt kısmında görünen bir resimdir ve genellikle YouTube kanalı için daha fazla abone kazanmak amacıyla kullanılır. Bu, seçtiğiniz herhangi bir resim olabilir ancak tıklama oranınızı artırmak için izleyicilerin dikkatini çekecek bir görsel kullandığınızdan emin olun.

Web sitesi ve sosyal medya bağlantıları

Kanal banner’ınızda web sitenize ve Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat gibi sosyal medya hesaplarınıza bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu, YouTube’daki kitlenizin sizinle bağlantı kurmasına ve etkileşimde bulunmasına yardımcı olabilir.

Kitleniz Instagram veya Facebook sayfanıza gelir ve severse bu platformlardaki kitlenizin de gelişmesine katkıda bulunabilir. Sosyal widget’ların sosyal medya erişiminizi ve etkileşiminizi artırmaya bu nedenle yardımcı olduğunu unutmayın.

Kanal resmi

Profilinize kanal resmi eklemek kanalınızın markalaşmasına yardımcı olur. Bit YouTube kanalı resmi için ideal boyut 2560x1440 pikseldir. Tüm cihazlarda görüntülenecek alan ise 1546x423 piksele denk gelen merkezdeki alandır. Tüm logolarınızın, metinlerinizin veya görsel odak noktalarının bu alana denk gelmesine dikkat edin.

Kanal fragmanı

Çeşitli konuları kapsayan bir YouTube kanalı yönettiğinizi düşünün. YouTube kullanıcıları kanalınızla karşılaştığında, video fragmanı onlara kanalınızın ne hakkında olduğu ve videolarınızı neden izlemeler gerektiği konusunda kısa bir fikir verir.

Kanal fragmanınızı görüntüleyenlere diğer videolarınızı da izlemelerini ve yeni yayınladığınız videoları kaçırmamak için kanalınıza abone olmalarını söylemeyi unutmayın. Bu, abone sayınızı artırmaya da yardımcı olabilir.

YouTube kanalı açmak üzerine son sözler

Bu yazıda size işletmeniz için nasıl bir YouTube kanalı açabileceğinizi anlattım. On tüketiciden yaklaşık yedisinin satın alma kararları vermek için YouTube’a danıştığı göz önüne alınırsa, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz bir YouTube kanalı oluşturmak için bundan iyi bir zaman olamaz.

İşletmenizin adını ve doğasını yansıtan bir kanal adı seçtiğinizden emin olun. Ayrıca logonuz ve kanal resminiz gibi unsurlara zaman ayırmanın yeni görüntülemeler kazanmanıza yardımcı olabileceğini unutmayın.

YouTube kanalınızı her yerde paylaşın

YouTube kanalınızı optimize etmek (ve YouTube arama sonuçlarında görünme şansınızı artırmak) için yukarıdaki ipuçlarını dikkate aldıktan sonra, kanalınızı internette paylaşmayı atlamayın. İşte kanalınızı paylaşabileceğiniz en iyi yerlerden bazıları:

 • Web siteniz
 • Blog yazılarınız
 • E-posta pazarlama kampanyalarınız
 • Sosyal medya paylaşımlarınız
 • Google İşletme profiliniz

Bu rehberin kendi YouTube kanalınızı açma konusunda size yardımcı olduğunu umuyorum. İyi şanslar ve internette görüşmek üzere!