Fotoğraf: <a href=” http://latricemurphydesign.com/”>Latrice Murphy</a>

Her başarılı kadının ardında yine kendisi vardır — 3 kadın girişimciyle inişler ve çıkışlar üzerine söyleşi

KişilerKategori
Okuma süresi: 15 dk
Judith Kallos

Bu yazının başlığı kadın girişimciler arasında çok iyi bilinen bir laftır. Teknoloji danışmanlığı kariyerim boyunca yeteneklerini fark eden, karşılıksız tutkuları olan ve onların peşinden gitmeye karar veren birkaç taneden fazla kadınla tanışma ayrıcalığım oldu.

Eğlenceli olduğu kadar yıldırıcı da olan bu yolda yürürken güçlenmeye devam ettiler. Yeni beceriler edindiler ve yeni (ve ikinci derecede önemli bazı eski) zorluklarla karşılaştılar. Hepsi, yeni işlerine başlamak ve hayallerine ulaşmak konusunda gerekli ne varsa yapmak konusunda amansızdı.

Birlikte çalıştığım tüm harika kadınlar hakkında bir kitap yazabilirim ama bugün sadece birkaç tanesinin hikayesini paylaşacağım. Umarım bunlar size de ilham verir!

1. Sarah Barkley, Feather Print Fotoğrafçılık

İşinizle ilgili en önemli öncelikleriniz ve işinizin dayandığı temel inançlar nelerdir

Kadın Girişimciler Feather Print Fotoğrafçılık
Sarah Barkley, Fotoğraf: Latrice Murphy.

Önceliklerim kesinlikle inançlarımın temelinden geliyor ve bunlar; dürüst ve açık olmak, kendimi bir sanatçı olarak ifade etmek, diğerlerinin hayatını olumlu yönde etkilemek ve değişime izin vermek. Üniversite derecem İngiliz dili üzerine ve bu yüzden yazmak benim kendimi ifade edebilme yollarımdan biri. İşimin bir parçası olarak son dönemde daha kişisel ve ham paylaşımlarda bulunmaya başladım. Bu, herkese göre olmayabilir ama benim için insanların beni görüp bana ben olduğum için iş vermeleri önemli.

Ayrıca, müşterilerime karşı her zaman dürüstümdür.

Bazıları bununla alay edebilir ama benim için insan olduğunuzu ve bu nedenle hata yapabileceğinizi veya kendi fikirleriniz olduğunu göstermek hayatınıza sadece iç huzur ve olumluluk katar. Benim için diğer bir öncelik kendimi bir sanatçı olarak ve kendi stilimle, tekniğimle ve gözümle ifade edebilmem. Hiç bir zaman öğrenmeyi bırakmak istemiyorum ama kendi stilim, tekniğim ve gözüm dışında bana önerilen şekilde işler yaptığımda sonuçlar hep daha kötü oldu.

İdeal müşterilerinizi kendinize sadık kaldığınızda bulursunuz çünkü onlar size saygı duyarak vizyonunuza ve rehberliğinize güvenir.

Birlikte çalıştığım ve kendisi için çalıştığım herkes üzerinde olumlu bir etkim olması için çabalarım. Son önceliğim ise değişime izin vermek ki bu en başından beri inandığım birşey — şirketimin ismi rüzgarın götürdüğü yere giden özgür ruhlu doğamdan geliyor.

Değişim ve büyüme özellikle de küçük bir işletme için çok zorlayıcı olabilir. Diğer yandan, büyüme ve değişim yeni çabaları ve imkânları da getirebilir. Korkutucu olabilir ama değişime ve onun getirdiklerine zaman verin çünkü onu tam olarak anlamadan içindeki güzelliği ve beraberinde getirdiği büyümeyi görebilmek zordur.

İşinizle ilgili tutkunuz nereden kaynaklanıyor?

Kadın Girişimciler Feather Print Fotoğrafçılık
Feather Print Photography’’nin logosu.

Çocukluğumdan beri fotoğraf makinelerine ilgim vardı ve devamlı bir fotoğraf çekmek yada video kamerayı kullanmak için babamı kovalardım. Bu merak bir hobiye dönüştü ve şimdi de benim ayrılmaz bir parçam oldu.

Sanat tutkumu ve aşkımı başlatan ve bugünkü işimi kurmama vesile olan işte bu merak oldu.

Bu aşk ve tutku benim içimde oldu çünkü bana doğal olarak geldi ve hayatın karşıma çıkardığı tüm değişikliklere rağmen hep aynı kaldı.

Başlangıçta ne bir iş deneyimim, ne bir yatırımcım yada planım vardı. Ciddi anlamda aşkımın ve yaratıcılığımın başarılarımın yolunu çizmesine izin verdim. İşim Feather Print Fotoğrafçılık, bazı iş sahiplerinin uçarı ve güvenilmez olarak görebilecekleri inançlar ve değerler üzerine kuruldu ama onlar başarımın anahtarı.

Bu inançlar; herşeyi tutkuyla ve bir anlamı olacaksa yapmak veya hiç yapmamak, sonuç ne olursa olsun dürüst olmak ve özgün olmak.

Şimdi bunlar üzerine bir iş kurmak için yeteri kadar güçlü inançlar olabilir de olmayabilir de - bundan gerçekten emin değilim. Okula gitmedim veya iş hayatına dair eğitim almadım. Fotoğrafçılık işimi bundan bir geçim sağlayacağımı düşünerek kurmadım. Yaptım çünkü bu işe tutkundum ve her müşteri için eşsiz olacak bir deneyim sunabilmeyi istedim.

Bu işte (eğer olduysa) kadın olmanızdan dolayı farklı olan birşey oldu mu ve bu zorluklarla nasıl mücadele ettiniz?

Sanırım kendi alanımda olmanın ve kadın olmanın en zor kısmı bazı kadınların sinsi bazılarının ise yardımcı olması. Bir kenardan başladım ve başkalarının benden çalmasına karşı biraz temkinliydim. Hemen cesaretlendirici, yardımsever ve nazik kadınlardan oluşan harika bir ağ buldum.

Bence arkadaş ve aile dışında sağlam bir networkünüzün olması her iş için gerekli.

En çok gurur duyduğunuz başarılar

Üç tane Best of the Knots ödülü kazanmam, stüdyomu açmam ve ulusal bir dergide bir fotoğrafıma yer verilmesi.

2. Bernadette King, Building Beautiful Souls

İşinizle ilgili en önemli öncelikleriniz ve işinizin dayandığı temel inançlar nelerdir?

Kadın Girişimciler Bernadette King
Bernadette King, profesyonel medyum ve tarot falcısı.

1997 yılında annemi doğduğum şehirdeki hastanelerden birine kaldırdık. Solunum sıkıntısı çekiyordu. Hastane çalışanları yanlış sağlık kontrol kartına baktıkları için ona tamamen alakasız bir kişinin durumuna göre tedavi uyguladı. Yanlış prosedürler ve ilaçlar ciddi bir kalp krizine neden oldu ve onu kaybettik.

Annemi kaybettikten sonra metafiziksel (doğaüstü) öğretiler yoluyla ruhumu iyileştirdim ve huzur buldum. Bu çok acı verici bir yolculuktu. Ama kederin ötesine geçince ve hayatımın amacına yönlendirildiğimi gördüm.

Ruhani aydınlanma hakkında binlerce ücretsiz makale, enerji yoluyla tedavi, psişik gelişim ve daha fazlasını sunarak travma yaşayan insanların yüklerini hafifletmeyi umuyorum.

Aynı zamanda; semboller ve anlamları, astroloji, tarot vb üzerine neredeyse en büyük metafiziksel veri tabanlarından biriyle insanlara kendileri ve etraflarındaki dünyayla ilgili daha fazla şey öğrenmeleri için yardımcı olmayı umuyorum.

BuildingBeautifulSouls.com’un en önemli amacı aydınlanmayı isteyenler için kişisel ve ruhani gelişimi, güçlenmeyi ve iyileşmeyi kolaylaştırmak. Işığımız daha parlak hâle geldikçe diğerleri için yolu aydınlatmaya yardım edeceğiz.

Diğer sitem olan WhatIsMySpiritAnimal.com’un, en önemli amacı ise insanların; Ruh, Totem ve Güç Hayvanlarıyla ilgili Şamanik öğretilere yeniden bağlanmalarına yardımcı olmak. Hayvanlar Krallığının antik ve doğal bilgeliğini anlayıp hayatlarımıza daha fazla entegre ederek dünyanın, birbirimizin ve kendi hayatlarımızın daha iyi hizmetkârları olabiliriz.

İşinizle ilgili tutkunuz nereden kaynaklanıyor?

Kadın Girişimciler Building Beautiful Souls

Profesyonel bir psişik medyumum. Dünyaya, ruh dünyası ve gerçeklik arasında iletişimi kolaylaştırarak hizmet ediyorum. Sevdiklerinden (insan veya diğer hayvanlar) haber almak isteyenler çok üzüntü içinde olabiliyor.

Kederleri azalsa bile kalplerinde her zaman biraz göz yaşı oluyor.

Müşterilerin; ruh rehberleri, melekleri veya ataları beni sevgi, destek ve iyileştirici mesajlarını iletmek için bir araç olarak seçtiklerinde onere oluyorum ve böyle birşeyin parçası olduğum için müteşekkir hissediyorum.

Bazen, öteki tarafa göçenler sevdiklerine sadece kayıp araba anahtarlarının nerede olduğunu söylemek için bile ortaya çıkıyor! Ama böyle bir durumda bile en üzgün gözlerde bir ışıltı beliriyor. Azap göz yaşları kuruyor ve genelde yüzlere bir gülücük bile konuveriyor. İşte bunun için bu işi yapıyorum.

Hiç bir zaman en karanlık anların bile daha ne kadar karar  abileceğini unutmayacağım ve yine hiç bir zaman gerçek bir psişik medyumun bana annemin sevgisinin benden sonsuza dek gitmediğini gösterdiği günü unutmayacağım. O sadece beni başka bir zaman diliminde bekliyor. Herkesin sevdiklerini bir gün yeniden göreceği gibi ben de onu birgün yeniden göreceğim.

Bu işte (eğer olduysa) kadın olmanızdan dolayı farklı olan birşey oldu mu ve bu zorluklarla nasıl mücadele ettiniz?

Girişimciler Bernadette

Kusura bakmayın beyler ama erkek yazılımcılar ve teknisyenlerle iletişimim pek iyi değildi. Öğrenme stilime sabır gösterebilenlerin sayısı bir elin parmakları kadardı. Bu arada, bilginiz için ekleyeyim buna eşim de dâhil. Kendisi üst seviyede bir teknisyendir. Evet, bu öğrenme süreci bir kâbustu.

Bu yüzden kısa süre içinde, web sitelerim için bir ürün veya hizmetle ilgili daha fazla bilgi almak istediğimde hemen kadın temsilcilerle görüşmek istediğimi belirtmeye başladım. Bu küçük değişiklik başarılarımı hızlandırdı.

Ayrıca, destek için hosting şirketimi aradığım zamanların çoğunda aradığım konuyla ilgili sarkastik yorumlarla karşılaşıyordum. Kısa zamanda gerçeklerimi konuşmayı öğrendim ve beni yargılayanların geri adım atması geç olmadı — internetle nasıl başa çıkacağını bilen sağlam bir iş kadınıyım. Buna değiniyorum çünkü kadınlar genelde boğaz çakrası tıkanıklıkları yaşarlar. Erkek egemen alanlarda ayak diremeleri zor olabilir.

Ruhani destek için Ruh Hayvanım olan Ayı’yı çağırdım. Ayıların ne kadar eğlenceli ve sevimli olduklarını düşündüm ama birileri inlerine göz dikerse (benim web sitelerim) iki ayak üzerine kalkıp kükremekten geri kalmazlar. Ben de sitelerimi ziyaret edenleri ailem olarak görürüm. Ve bir Anne Ayı hiç bir zaman ailesinin tehdit edilmesine izin vermez değil mi? Yani, düşmanlarla korkusuzca yüzleşmek ve biraz kükremek süper işe yaradı!

En çok gurur duyduğunuz başarılar

Dört yıldan daha az süre önce kurulmuş olmalarına rağmen BuildingBeautifulSouls.com ve WhatIsMySpiritAnimal.com internetin en büyük metafiziksel kaynak sitelerinden.

Ancak, başlamam beş yıldan fazla süremi aldı. “Teknoloji” dilinin bana göre olmadığı ve hiçbir zaman bu işten anlayamayacağım gibi yanlış bir düşünceye kendimi hapsettim.

Kocamın ve Judith Kallos’un , cesaretlendirmesiyle rüyalar gerçek oldu. Onlar kendime inanmadığım anlarda bana inanmam için yardım ettiler.

Ek olarak, SEO konusunu saplantı haline getirdim — oh, pardon bu konuya merak saldım demek istedim. Önce öğrenebildiğim kadar kendim öğrendim ve sonra Bruce Clay'in derslerine yatırım yaptım. Bu derslere gitmekten ödüm patlıyordu. Simi Vadisindeki tüm teknoloji yöneticilerinin bana güleceğinden emindim. Ama ortalamanın çok daha üstünde şey bildiğimi keşfettim! Bruce’un derslerini aldıktan sonra (dersler harika Mindy Weinstein ve Bruce Clay’in kendisi tarafından veriliyor) sitelerimde müthiş düzeyde organik trafik artışı oldu.

3. Dolores Montero, Montero Terapi Hizmetleri

İşinizle ilgili en önemli öncelikleriniz ve işinizin dayandığı temel inançlar nelerdir?

Kadın Girişimciler Dolores Montero
Dolores Montero , PT, DPT, GCS, RAC-CT, Montero Terapi Hizmetleri’nin Başkanı ve Kurucusu.]

Montero Terapi Hizmetleri, ülke çapındaki profesyonel ev hemşirelerine mevzuatla uyumlu eğitim, öğretim ve destek hizmetleri sunuyor. Şirket başkanı olarak en önemli önceliğim terapistlerin (fiziki, mesleki ve konuşma terapistleri) ve uzun süreli bakıcıların uygulamalarla ilgili tüm “nasıl” sorularının cevaplandığından emin olmak.

“Uzun süreli bakım” alanında yıllar süren klinik ve yönetici deneyimlerim sonucu “terapi profesyonelleri ve bakım tesislerinin”de “yaşlı hasta”lar kadar bakıma ihtiyacı olduğunu ve bu yönde bir dönüşüm gerektiğini gördüm.

Terapistler ve bakım tesisleri Medicare’den gelen kural ve düzenleme bombardımanıyla boğuşuyordu ve bu boğuşma bizde yeni bir farkındalık yarattı… neden kaynak biz olmayalım!

Terapistler genelde “gönülden bakanlar” olarak adlandırılır ve bu hem benim için hem de Montero Terapi Hizmetlerindeki çekirdek kadromuz için geçerli. İlk önceliğimiz klinisyenlerin işlerine devam edebilmeleri için yeterli kaynağa sahip olduğundan emin olmak ve onlara devamlı rehberlik ve rahatlamaya yönelik destek sağlamak.

Temel inancımız terapist ve bakım evi üyelerimize odaklanmak. Geri kalan her şey de bunun üzerine kurulu. Amacımız küçük işletmelere değer verildiklerini hissettirmek ve her bir üyemize kişisel destek sağlamak. Teknoloji ve web sitemiz yoluyla ülke çapındaki profesyonellere ulaşabiliyoruz ve eğitim, öğretim ve destek alanındaki hizmetlerimizi 47 eyalete yayılan üyelerimize sunabiliyoruz.

İşinizle ilgili tutkunuz nereden kaynaklanıyor?

Kadın Girişimciler Montero Terapi

Yaşlılara yönelik fiziksel terapi belgesi olan bir terapist olmam yanında tutkularım arasında; yaratmak, öğretmek ve teknoloji (aynı bu sırada!) var ve bunların hepsi bir araya geldiğinde Montero Terapi Hizmetleri’ndeki görevimi benim için biçilmiş kaftan yapıyor. Medicare ve Medicaid’den gelenler de dahil olmak üzere uzun dönemli bakım hizmetlerine yönelik kural ve düzenlemeler yıllık bazda değişiyor.

Meslektaşım olan terapistleri etkileyecek konularda devamlı araştırma yapıp bilgi toplayarak onlara bu bilgileri uygulamalarına entegre edebilmeleri için sunuyorum.

Üyelerimizin uygulamalarında kullanabilecekleri belgeler, araçlar ve bilgi notları oluşturdum. Örneğin, geçen sene ülke ICD-9 Kodlarından (Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması) to ICD-10 Kodlarına geçiş yaptı. ICD sistemi sağlık personeli tarafından tüm teşhis, semptom ve prosedürlerin sınıflandırılması için kullanılıyor.

Kısa sürede yeni süreci öğrenmek zorunda olduklarından bu değişikliğin terapistler üzerinde büyük etkisi oldu. Montero Terapi GoToWebinar’ı kullanarak ülke çapındaki terapistlere eğitim ve öğretim sağlayabildi. Bunu yaparken konuyla ilgili soruları alabilmek için web sitemizin forum alanındaki S&C kısmını kullandık ve (web sitemizin terapistlerin uygulamalarında kullanmak üzere dosya indirebildikleri) web sitesi araç kutumuz için çoklu kaynaklar veya “referans özet bilgiler” yarattık.

Forum alanında her değişiklik olduğunda hedefimiz gerekli eğitim ve öğretimi sağlayabilmek ve profesyonellere kesintisiz destek olmak.

Bu işte (eğer olduysa) kadın olmanızdan dolayı farklı olan bir şey oldu mu ve bu zorluklarla nasıl mücadele ettiniz?

Kadın Girişimciler Dolores
Montero Terapi Hizmetleri’ni ’tan takip edebilirsiniz.

Kadın olduğum için özel bir zorlukla veya iş alanında bir meydan okumayla karşılaşmadım. Ancak, aynı zamanda bir ev hanımı ve iki çocuk annesi olmanın zorluklarını yaşadım.

Aile sorumluluklarım ve görevlerimi bir danışmanlık şirketi yönetimiyle bir arada devam ettirmeyi dengelemek zordu.

İşe bakın ki üç tane daha kadın ortağım var (onlarda ev hanımı ve anne) ve onlarla birlikte karşımıza çıkan her zorluğun üstesinden gelebiliriz. Birçok; geceye sarkan, sabahın köründe başlayan ve haftasonuna yayılan işler; sıkıntılar ve neşeyle sıçradığımız zamanlar; aksilikler ve başarılar oldu ama bu zorluk ve aksilikler yeni başlangıçları doğurdu. Şimdiye kadarki yolculuğumun en küçük bir kısmını bile değiştirmem ve daha birçok zorluk ve maceraya hazırım!

En çok gurur duyduğunuz başarılar

Bana en çok gurur veren başarılardan biri yerel seviyede başarılı olan bir işi (yerel özel uygulama ve danışmanlık hizmetleri) sadece teknoloji kanalıyla büyütme cesaretini göstermek oldu. Birçok deneme ve yanlışla şirketimizin platformu ve ülke çapında terapistlere ve bakım tesislerine ulaşmamıza araç olacak web sitemizi kurabildim (mükemmel bir öğretmenin yardımıyla).

Sınırlı ila hiç arasındaki web sitesi deneyimimle tüm terapi profesyonellerine bilgi ve kaynak sağlayacak üyelik sistemi olan bir web sitesi tasarlayıp geliştirebildim.

Takımımız yardım ve rehberlik ihtiyacı olduğunu biliyordu ve web sitesi kurulur kurulmaz üyelikler gelmeye başladı.

Çok az bir pazarlamayla ilk senede 47 eyaletten üye sayımız 500’ün üzerine çıktı. Web sitesi ve tüm beraberinde getirdikleri çalışmaya devam ediyor ve bu işi üstlenmek için konfor bölgemden çıktığım için minnettarım! Gününüzü yüz yüze veya teknoloji desteğiyle başkalarına yardım etmek için geçirdiğinizde yanlış yapmış olamazsınız!

İlham veren kadın girişimciler

Bu kadınların hikayelerini okumak size daha çok ilham verdi mi? Hepsinin ortak bir özelliği var - kendilerine inandılar, şartları zorladılar, tırmandılar ve yollarına çıkan tüm engelleri aştılar.

Bir işe başlamak ve onu yürütmek bundan ibarettir - diğerlerinin göremediğini görmek. Başkalarının yapmak istemediğini yapmak. Ve çoğu kişinin imkansız olduğunu düşündüğü şeyi başarmak. Siz de bu kadın girişimcilerin safına katılmaya hazır mısınız?