Alan adı gizliliği nedir ve neden buna önem vermelisiniz?

GüvenlikKategori
Okuma süresi: 4 dk
Maxym Martineau

Kendimi bir gurme olarak görmediğimden genelde restoran ziyaretlerimin ucunda ailem ve arkadaşlarım olur. Bir zamanlar bu sektörde çalışmış biri olarak iş servise geldiğinde kişiye özel hizmetleri sonuna kadar desteklerim ama bir garson iyi akşamlar dileklerini adımın yanında soyadımla da dile getirirse nedense bir huylanırım. Soyadımı nereden öğrenmiş olabilir? Soyadımı ona söylemiş miydim ki?

Hayır. Ama bunu kesinlikle restoranın en iyi meze türlerini ısmarlamak için ona verdiğim kredi kartından okuduğundan eminim. Sadece onun bu bilgiye dikkat etmesini beklemiyordum.

Aynı senaryo alan adı alırken de geçerli ve bu nedenle de alan adı gizliliği çok önemli.

Alan adı gizliliği nedir?

Alan adı gizliliği, alan adınızı alırken vermek zorunda olduğunuz bilgileri maskeleyebilme olanağıdır. GoDaddy gibi bir alan adı kayıt operatöründen (yada benzeri herhangi bir diğer şirketten) alan adı alırken bu şirketlerin alıcıyla ilgili bazı bilgileri kamuya açma zorunluluğu vardır. Bu bilgilerin yer aldığı veri tabanına WHOIS rehberi denir.

alan-adi-gizlilik-whois
Bu rehber alan adları ve IP adreslerinden kimlerin sorumlu olduğunun takibi için kullanılır.

Alan adı gizliliğini kullanmak zorunda değilsiniz. Hatta kurumsal adreslere sahip ve zaten tüm bilgileri kamuya açık bazı büyük şirketler buna ihtiyaç bile duymazlar. Ancak, küçük bir işletme sahibi, bir blogger veya kişisel bir web sitesinin sahibiyseniz farklı düşünebilirsiniz.

Bir alan adı kaydı yaptırdığınızda WHOIS tabanına geçen bilgilerinizden bazıları şunlardır:

  • Adınız
  • Soyadınız
  • Adresiniz
  • E-posta adresiniz
  • Telefon numaranız

Ve daha da fazlası. Yani, bu kişisel bilgileri paylaşmayı istemiyorsanız alan adı gizliliği hakkında bilgi edinmeniz iyi olacaktır.

Nasıl gizlilik sağlarım?

İşlem şirketten şirkete değişse de, çoğu bölümü genel olarak gayet basittir. İki seçeneğiniz var:

  1. Satın alma aşamasında

Domain sorgulayıp muhteşem alan adınızı bulduğunuzda satın alma aşamasından önce alan adı gizliliği satın alabilirsiniz. Eğer bunu sepetinizde bir opsiyon olarak görmüyorsanız müşteri hizmetlerini arayın. Bir müşteri temsilcisi alan adı gizliliği almanız konusunda size yardımcı olacaktır.

  1. Daha sonra

Satın aldığınız alan adı için gizlilik seçeneğini istediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Ancak, eğer gizliliği önceden alma opsiyonunuz varsa öyle yapmanız daha iyi olabilir.

Eğer gizliliği satın alma anında almazsanız bilgileriniz kamuya açılacaktır.

Bu alan adınıza gizlilik eklediğinizde bilgilerinizin gizli hale gelmeyeceği anlamına gelmez ama o ana kadar istenmeyen e-posta gönderen kişiler veya dolandırıcıların kişisel bilgilerinize ulaşmak için yeterli zamanı olacaktır. Ayrıca, internette veriler arşivlenir ve Wayback Machine üzerinden araştırılabilir.

Tedbiri elden bırakmayın

Konu kişisel verilerinize ait detaylar olduğunda tedbiri elden bırakmayın, alan adınıza gizlilik ekleyerek bilgilerinizi koruyun ve sahte bilgi kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Sahte bilgi kullandığınız anlaşılırsa alan adınızı kaybedebilirsiniz.

Şüpheli kayıt bilgisi bulduğunu düşünen herkes ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) üzerinden bir şikayet formu doldurarak bunu bildirebilir. Böyle bir durumda bilgilerinizi güncellemeniz için tarafınıza sınırlı bir süre tanınacaktır ama bu riske girmeye değmez. Eğer bilgilerinizin kamuya açılmasını istemiyorsanız alan adı gizliliği satın alın.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin