Blog reklamları: Blogunuza nasıl reklam alırsınız?

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 6 dk
Nile Flores

Web sitenizi kullanarak para kazanmanın birçok yolu var. Birçok kişinin avantajına olabilecek seçeneklerden biri, blog reklamları. Bu, web sitenizde görünür bir alan sunmanın karşılığında gelir elde etmenin bir yolu. Özellikle web siteniz yeterli miktarda bir trafiğe sahipse, bu çok kârlı bir iş olabilir. Ancak başarılı olmak için, blogunuza nasıl reklam alacağınıza dair temel unsurları bilmelisiniz.

Blog reklamları: Neden?

Şöyle düşünün; web siteniz bir araziye benzer. Ne kadar çok içeriğe sahip olursanız, para kazanmak için kullanabileceğiniz potansiyel alan o kadar fazla olur. Yapmanız gereken tek şey, makalelerinizin çevresine reklamlar yerleştirmek. İçerik üreticisi olarak, ister küçük bir işletme sahibi, ister bir girişimci ya da blogger olun, blogunuzda ne tür reklamları, hangi miktarda yayınlayacağınızı siz kontrol edebilirsiniz. Bazı durumlarda fiyatı bile siz kontrol edersiniz.
Elbette, blog reklamları ile para kazanmanın diğer yollarını da deneyebilirsiniz. Ancak blogunuza nasıl reklam alacağınızı keşfettiğinizde, bu yönteme bağlı bazı tatmin edici seçenekler olduğunu göreceksiniz.

Blogunuza nasıl reklam alırsınız?

Web sitenize reklam alarak gelir elde etmek için pek çok olanak mevcut. Aşağıdakiler bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca sitenize reklam almak için göz atabileceğiniz bazı bağlantılara da yer verdik.

Bu sitelerden bazılarında, blog reklamları için listedekilerden daha fazla yöntem olabilir. Ayrıca her şirketin web sitesi söz konusu olduğunda kendi prensipleri ve talepleri var. Bu talepler, site için asgari yaş sınırından, web sitenizin ne kadar trafik aldığına kadar her türlü şeyi kapsayabilir. Bazı ağların tek bir sayfada gösterilecek reklam sayısı ya da arka arkaya gelen paylaşımlarda sponsorlu içeriğin yayınlanması ile ilgili kuralları bile olabilir.

Uzman ipucu: Bir reklam ağına katılmaya çalışırken kullanılabilecek faydalı yollardan biri, web siteniz en az 90 gün boyunca aktif oluncaya dek beklemektir.

blog reklamları

PPC reklamlar

PPC (tıklama başına ödeme) reklamcılığı, birisi reklama her tıkladığında bir miktar para kazanmanızı sağlar. Blog reklamları kapsamında gösterilen PPC reklamların içeriğinize yerleştirilmesinin nedeni, makalenizin konusuyla uyumlu bir anahtar kelimeyi hedeflemektir.

Reklamı oluşturan şirket her tıklanma için ödeme yapar (önceden belirlenen bir bütçeye göre) ve reklam sizin web sitenizde yer aldığı için bu harcamanın bir miktarı size gelir olarak yansır.

Buna karşın PPC ağına katılmak her zaman web sitenizin reklamlarla dolacağı anlamına gelmiyor. Hangi reklamların nerede görüneceği, bu reklamların sizin web sitenizle ne kadar ilgili olduğuna bağlıdır. Örneğin, bir teknoloji ürünü blogunuz varsa, teknoloji ve cihazlarla ilgili blog reklamları görme olasılığınız daha fazladır.

Yüksek trafiğe sahip bazı bloggerlar için PPC reklamlar iyi miktarda para getirebilecek bir yöntemdir. Genelde çok fazla aranmayan anahtar kelimelerin bulunduğu özgün örneklerde ise para kazanmak biraz vakit alabilir. Her durumda, ortaklık kuracak doğru platformu bulmak para kazanmanın ilk adımıdır. Bloggerlara ve içerik üreticilerine PPC seçenekleri sunan hizmetler şöyle:

Banner ve link reklamcılığı

Üçüncü parti banner ve metin içi link reklamcılığı ağları, bloggerların sabit bir banner’ı ya da metin içi link reklamlarını bloglarında yayınlamak isteyen reklamcılar bulmasına yardımcı olabilir. Bu hizmetler, reklama ayırdığınız alan için belirli bir fiyat biçmenizi sağlar ya da PPC formatında oranı belirlemenize yardım edebilir. Hangisinin sizin için en iyisi olduğunu seçebilirsiniz. Her durumda, hangi reklamların göründüğünü ve sayfalarınızda nerede duracaklarını bilirsiniz.

Üçüncü parti sizin blogunuzu bir reklam mecrası olarak listeye aldığında, web sitenizle ilgili trafik durumu, içerik teması ve bir reklamcıyı blogunuzu kullanmaya teşvik edecek herhangi bir şeyle ilgili bazı ayrıntıları paylaşır. Ayrıca bazen aylık olarak web sitenize reklam almanız karşılığında ödenecek fiyatı da belirtecektir. Çünkü bu bir üçüncü parti hizmetidir, bazen listelenen reklam alanı fiyatının yarısı oranında bir pay alır. Banner ve link reklamları satmanıza yardımcı olacak bazı hizmetler şunlardır:

Sponsorlu paylaşımlar ve yorumlar/değerlendirmeler

PPC reklamlar için ödeme yapılmasını ve üçüncü parti ağların reklamcılık olanakları sunmasını beklemek istemiyorsanız, sponsorlu içerik üreterek para kazanma şansınızı artırabilirsiniz. Yazdığınız her içeriğin arasına bir markanın para ödediği bir blog paylaşımı koymak uygun bir seçenektir (sadece bunun bir reklam içeriği olduğunu belirttiğinizden emin olun). Bir işletme ya da işletmenin ürünlerinden biri hakkında yazı yazacak kişiler arayan şirketlerden bazıları şunlar:

Şeffaf olun.

Bu ağların kendi talepleri var ve hepsi de aynı değil. Trafiğiniz konusunda dürüst ve şeffaf olmak çok önemli. Buna sosyal medya kanalları da dâhil çünkü birçoğu sosyal medyada sponsorlu reklamlar da sunuyor.

Kendi reklamlarınızı satın

Bazen blogunuza reklam almaya çalışırken tek ihtiyacınız olan kendi reklamlarınız üzerinde kontrol sahibi olarak kurum içi reklamlar, metin içi bağlantı reklamları ve sponsorlu içerik seçenekleri sunmak olabilir. Bazı şirketlerin aktif blogger ve web sitesi yardım programları var ve üçüncü parti reklam hizmeti yerine, sizinle birebir çalışmayı tercih ediyorlar. Böyle bir durumda, bir aracı yoktur. Dilediğiniz bedeli isteyebilir ya da iki tarafın da mutabık kalacağı fiyat ve koşullar üzerine pazarlık yapabilirsiniz.

Reklam satışlarını tek başınıza yürüttüğünüzde, web sitenizde reklamcılardan sizinle reklam seçenekleri için iletişime geçmelerini isteyeceğiniz bir sayfa oluşturmanız gerekiyor. Yine de en iyisi, bir medya kit’i oluşturmak. Bu medya kiti, potansiyel reklamcılara sitenizin durumunu, ne tür reklam alanları sunduğunuzu ve hizmetinizin bedelini gösteren kısa bir broşür işlevi görür.

Çoğu kez bir medya kiti daha gösterişli görünür.

Blogunuza reklamları ve nasıl reklam alabileceğinizle ilgili bilgi sahibi olmak, para kazanmak için harika bir olanağınız olduğu anlamına geliyor. Yazımızda belirttiğimiz yöntemleri deneyebilir, kendinize en uygununu seçebilirsiniz. Yine de şunu unutmayın ki, çok fazla sayıda ve sinir bozucu blog reklamları ters tepebilir. Bu nedenle doğru dengeyi bulmaya çalışın. İçerik arasına reklam almak size göre değilse, reklam ortaklığı ya da konuk bloggerlık gibi diğer taktiklerle gelir elde etmeyi deneyebilirsiniz.