Çocuğunuza alan adı almalı mısınız?

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 4 dk
Deborah Sweeney

Çocuğunuza alan adı almalı mısınız?

Yeni ebeveynler çocuklarının ismini seçme konusunda epeyce kafa yoruyor. Bu çocukları adına yapacakları en önemli şeylerden biri, değil mi? Bebek bekleyen birçok ebeveyn gibi kocamla ben de oğullarımız doğmadan önce birçok bebek ismi kitabına bakarak ikimizin de hoşuna gidecek isimler bulmak için bayağı bir zaman harcadık.

Peki, çocuğuna isim bulmaya bu kadar emek harcadıktan sonra o isme ait alan adını satın alan ebeveyn sayısı neden bu kadar az?

Bir alan adı sahibi olmak online kimliğinizi oluşturma yolunda ilk adım ve eğer düşünürseniz bunu yapmanın fazla bir sakıncası da olamaz...

Kişiselleştirilmiş bir alan adı online markanızın çekirdeğini oluşturur

İnternet ve sosyal medya gerçek hayatla iç içe geçmeye devam ederken kişiselleştirilmiş bir alan adınızın olması çok faydalı olabilir. Örneğin, johnnyqsmith.com ismine bir web sitesi bir gün Johnny’nin YouTube® kanalı, Facebook® sayfası veya aktif kullanmayı seçtiği başka herhangi bir sosyal medya sitesinin ağırlık merkezini oluşturabilir.

Bir kişinin sosyal medya veya diğer online platformlar, özellikle kişisel web sitesi, üzerindeki varlığı kişisel markasının önemli bir parçasıdır.

Bu, ileride şimdi olduğundan daha da önemli olabilir. CareerBuilder tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre işverenlerin neredeyse %39’u potansiyel adayları elemek için halihazırda sosyal ağları kullanıyor.

Çok talep gören bir ürün

Eğer çok benzeri olmayan bir soyadına sahipseniz, isminiz adına bir alan adı almak istediğinizde endişelenecek pek bir şeyiniz olmayabilir. Ama eğer bir Johnson, Taylor veya Smith iseniz ne yapacaksınız? Çok duyulmamış bir göbek adı çocuğunuzun alan adını güvenceye almanıza yardımcı olabilir ama bunun da her zaman garantisi yok. İsteyeceğiniz son şey adınızsoyadınız27.com gibi bir adrese razı olmak zorunda kalmanızdır çünkü alan adının ilk 26 versiyonu çoktan alınmıştır. Hızlı davranın ve eğer ‘adısoyadı.com’ alan adı alınmamışsa hemen alın.

Kamuya açık bir profil anlamına gelmez

Çocuklar adına alan adı alma ile ilgili en çok “çocuğumun bilgilerini tüm dünyayla mı paylaşacağım” şeklinde bir şikayetle karşılaşıyorum. İnternet, kontrol edilemeyen ve yabani bir ortam ve bu yüzden bazı ailelerin çocuklarına ait bilgilerin online olarak erişilebilir olmasından endişe duymasını anlıyorum. Ancak, bir alan adı almak, bir site kurup devam ettirmekle aynı şey demek değil. Eğer istemiyorsanız alan adı aldıktan sonra bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Sadece kaydını yaptırın ve her sene yenilemeyi unutmayın ya da otomatik yenileme talimatı verin. Böylece çocuğunuz bir yetişkin olup, kendi adına olan alan adıyla ne yapacağına karar verene kadar onun mahremiyetini korumuş olursunuz.

Uygun fiyatlı bir yatırımdır

Alan adı kayıt kuruluşlarının (GoDaddy gibi) yıllık alan adı kayıt ücretleri çok cüzi. Domain sorgulama aracımızı kullanarak çocuğunuzun ismine .com veya .net şeklinde bir alan adı bulmanız olası ve bunun için sadece yıllık 20 dolar civarı bir ödeme yapmanız yeterli. Ayrıca, dilerseniz daha moda olan .guru veya .nyc gibi yeni uzantılardan da seçebilirsiniz. Eğer çocuğunuz büyüdüğünde isimlerine bir URL formu olmasını istemezlerse kaybınız çok da büyük olmayacak.

Kimlikleri üzerinde seçim ve biraz da kontrol sağlar

Çocuğunuz adına bir alan adı almak onun online kimliği için hayatının erken döneminde atabileceğiniz en güvenli, en ucuz ve en etkili adımlardan biri. Sonuçta bu onların “ismi” ve bununla ne yapacakları onların tercihi ama internet artık hayatımızın bir parçası ve bu geri dönülmez bir gerçek. Bir alan adı çocuğunuz büyüdüğünde etkili bir kişisel marka aracı olabilir.

Bu yüzden, çocuğunuza bir isim bulur bulmaz internete girin ve favori isminizle .’lı bir adres bulun.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin