Kendin Yap El İşleri online satışı nasıl yapılır: fiyatlandırma ve vitrin hazırlama

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 5 dk
Bev Feldman

Kendin Yap el işleri işletmeniz için şahane bir isim seçtiniz ve alan adını aldınız. Sosyal medya platformlarında işletmenizin adına sahip çıktınız ve ürünlerinizi hangi online platformda satacağınıza karar verdiniz. Artık asıl konuya gelerek, kendin yap el işleri online satışının nasıl yapılacağını öğrenme vakti geldi.

Göz alıcı fotoğraflar çekin

kendin yap el işleri online satış ürün fotoğrafları

Fiziksel dükkânların önünden geçerken içeri girmek istemenizi sağlayan nedir? Bu, genellikle vitrinde duran, ilginizi çeken bir şey oluyor.

Fotoğraflarınızı, vitrininiz olarak düşünün.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek için net, iyi aydınlatılmış fotoğraflarınız olması gerek. Online satışını yapacağınız kendin yap el işleri fotoğraflarını çekerken, doğal ışık kullanın. Küçük bir ürününüz varsa ürün çekim çadırı kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Tabii ki müşterilerinize ürünün tamamını gösteren fotoğraflar çekmek isteyeceksiniz ancak aşağıdaki farklı yöntemleri de deneyebilirsiniz:

  • Ayrıntıları göstermek için çok yakından çekilmiş bir fotoğraf
  • Ürünün ölçeğini gösteren bir fotoğraf (mesela, ürünü bozuk paranın yanına koyarak fotoğraf çekebilirsiniz)
  • Ürünü yapım sürecinde sizin fotoğrafınız—sonuç olarak el işleri satıyorsunuz!
  • Değişik, ilgi çekici ambalajlama yapıyorsanız ürün ambalajlarınızın fotoğrafı
  • Renk, malzeme opsiyonlarını gösteren fotoğraflar
  • “Lifestyle” olarak bilinen türde fotoğraflar: eğer ürününüz takı ise, birinin ürününüzü taktığı fotoğraflar, resim veya fotoğraf satacaksanız bunları duvara asarak fotoğraflar çekebilirsiniz.
kendin yap el işleri online satış fotoğraf teknikleri
“Lifestyle” ürün fotoğrafı örneği

Her kareden birkaç tane çekerek işinizi garantiye alın ve yüklemeden önce fotoğraflarınızı düzenlemeye zaman ayırın. Eğer satış yapacağınız platform kısıtlı bir sayıda fotoğraf yüklemenize izin veriyorsa, istenen sayıda fotoğraf yüklediğinizden emin olun.

Güçlü bir metin yazın

Kendin yap el işleri online satış için ürün tanıtımlarını yazacağınız zaman tabii ki boyut, kullanılan malzemeler gibi ayrıntılara yer vermeniz gerekiyor. Ancak bunun yanı sıra müşterinin ilgisini de çekmeniz lazım. Bunu, bir hikâye anlatma fırsatı olarak değerlendirin: bu ürün nasıl ortaya çıktı, onu nasıl yaptınız?

Müşterilerinize, ürününüzün onlara nasıl bir avantaj sağlayacağını anlatmayı da göz önünde bulundurun.

Mükemmel fotoğrafınızı oturma odalarının duvarına astıklarında veya elinizle diktiğiniz çantayla işe giderken nasıl hissedecekler? El işi ürününüz hayatlarını nasıl iyileştirecek veya kolaylaştıracak? Ürüne dokunduklarında ne hissedecekler? Ne kadar spesifik olabilirseniz, o kadar iyi.

Anahtar kelimeleri, hem ürün başlığınızda, hem de tanıtım metninde kullanın. Bu anahtar kelimeler arasında ürünün ne olduğuna, kullanılan malzemelere, renklere, vb. yer verin. Hata olmaması adına tanıtım metninizi yayınlamadan önce bir kez daha okuyun.

Kendin yap el işleri online satışı için fiyat konusunu göz ardı etmeyin

El işi yapanlar için en zor konulardan biri fiyatlandırma. Ellerinizle yaptığınız bir şeye fiyat biçmek zor olabilir ancak satıcılar genellikle işlerine düşük fiyat biçiyorlar.

Yalnızca malzeme maliyetine göre fiyat verir veya büyük markalarla rekabet etmeniz gerektiğini düşünürseniz, işletmeniz başarılı olamaz.

İnsanların, kendin yap el işleri almalarının nedeni, el işi bir ürün istemeleri; ucuz bir ürün almak istemeleri değil.

Ürünlerinizi fiyatlandırmak söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken unsurlardan bazıları şöyle:

  • Kullandığınız malzemelerin maliyeti
  • Ürünü ne kadar sürede yaptığınız
  • Ürünlerinizi yapmak için ihtiyacınız olan, elektrik, kira gibi ek unsurların maliyeti.

Ancak bunlarla da sınırlı kalmayın. Fiyatın içine kârı da eklemeniz gerekiyor çünkü haliyle her satıştan para kazanmanız gerekiyor. Diğer unsurlar gibi kolay belirlenemeyebilir ama bu önemli olmadığı anlamına gelmiyor.

Tüm bu maddeleri topladıktan sonra derin bir nefes alın çünkü bir sonraki sözlerim aklınızı uçuracak.

Hazır mısınız?

Şimdi, fiyatı ikiye katlayın.

İlk bulduğunuz fiyat, toptan satış fiyatınız. Ürününüzü mağazalarda veya galerilerde satmanız durumunda para kazanabileceğinizden emin olmalısınız. Genellikle, perakende satış fiyatınızı bulmak için, toptan satış fiyatını en az ikiye katlamanız gerekir ve bu fiyatı, online satış yaparken de kullanmalısınız.

Güzel ürün resimleri, satış odaklı tanıtım metni ve kâr odaklı fiyatlandırma ile hobinizi uygulanabilir bir işe dönüştürme yolundasınız! Kendin yap el işleri online satışı için artık hazırsınız!

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin
;