Yılın önde gelen güzellik blogları: inceledik, başarı için 9 ipucu derledik

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 9 dk
Raubi Marie Perilli

Eğer güzellik blogları okumak size keyif veriyorsa, yeni makyaj ve kozmetik ürünlerini çıkar çıkmaz deniyorsanız, ve sürekli olarak en yakın arkadaşlarınıza denediğiniz ürünlerden bahsediyorsanız, belki de artık kendi güzellik blogunuzu kurmanın zamanı gelmiştir.

Güzellik ürünlerine ve trendlerine olan sevdanızı paylaşmak için en doğru yol kendi blogunuzu açmaktan geçiyor. Hem tutkunuz hakkında dilediğiniz gibi yazılar yazabilir, hem de bunu yaparken sayısız fayda sağlayabilirsiniz. Eğer önde gelen güzellik blogları arasına katıldığınız zaman sizi bekleyenler şöyle:

 • Yorumlarınıza karşılık, kozmetik şirketlerinden bedava ürünler alabilirsiniz.
 • Web sitenizde reklam yayınlayarak sponsorlardan para alabilirsiniz.
 • Okuyucularınız değerlendirmiş olduğunuz ürünleri satın alınca para kazanabilmeniz için ortaklık anlaşmaları yapabilirsiniz.
 • Güzellik sektöründe önde gelen isimlerden biri olabilirsiniz.
 • Güzellikle ilgili etkinliklere davet edilebilir ve medya veya diğer blogger’lardan röportaj teklifleri alabilirsiniz.

Bir güzellik blogu açarak, eğlenirken hem para kazanabilir, hem de bedava ürünler alabilirsiniz.

Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Başarılı bir blog kurabilmeniz için gerekli olan her şey için, en önde gelen güzellik blogları okuyucularını cezbetmek, okur sayılarını artırmak ve ellerinde tutabilmek için neler yapıyor bir göz atalım…

Başarılı bir güzellik blogu kurabilmeniz için 7 ipucu

 1. Belirli bir konu seçin.
 2. Kendinize özgü bir sesiniz olsun.
 3. Güncel ve zamanlı içerikler üretin.
 4. İçeriklerinizin paylaşılabilir olduğuna dikkat edin.
 5. E-posta listenizi her zaman büyütmeye çalışın.
 6. Gönderilerinize görsel ögeler eklemeyi unutmayın.
 7. İlgi çekici fotoğraflar ve videolar kullanın.
 8. Güçlü bir sosyal medya varlığı ile blogunuzu destekleyin.
 9. Unutmayın, en iyi güzellik blogları hemen değil, zamanla başarılı olur.

Şimdi bu profesyonel ipuçlarının ayrıntılarına göz atalım…

1. Belirli bir konu seçin

Yüzlerce güzellik blogu arasında öne çıkabilmek için, blogunuzu diğerlerinden ayıran bir takım özellikler olmalı. Bu yüzden işe başlamadan önce, blogunuz için belirli bir konu seçtiğinizden emin olun.

Diğerlerinden farklı olun; göz makyajı veya cilt bakımı gibi tek bir konu üzerine yoğunlaşın.

Zaman içerisinde elbette başka konulara da değinebilirsiniz fakat işe belirli bir konu ile başlamak (organik ürünler, göz makyajı tüyoları, ruj değerlendirmeleri, vb. gibi) sizin bu konularda akla gelen ilk isimler arasında yer almanıza yardımcı olur.

güzellik blogları caroline hirons

Profesyonel ilham kaynağı: Caraline Hirons, sadık hayran kitlesini oluşturmaya sadece cilt bakımı üzerine yoğunlaşarak başladı.

2. Kendinize özgü bir sesiniz olsun

Öne çıkabilmeniz için, herkesin arasından ayrışmanızı sağlayacak özgün bir sese ihtiyacınız var. İşe başlarken, önde gelen güzellik blogları ilham kaynağınız olabilir ancak onları taklit etmekten kaçının. Onun yerine, kendi özgün sesinizi bulun ve kendiniz olmaktan sakınmayın.

Başlangıçta, herkes blogunuzu beğensin kaygısı ile başkalarını taklit edebilir, kendiniz gibi olmaktan kaçınabilirsiniz. Ancak, kendi özgün tarzınız ile az da olsa insanları cezbetmek, sıkıcı bir tarz ile herkesi biraz memnun etmekten iyidir.

Profesyonel ilham kaynağı: Birçok güzellik blogu mükemmeliyet üzerine odaklanırken, Clumps of Mascara, kusurları öven bir blog açarak kendi sesini yaratmayı tercih etmiş.

3. Güncel ve zamanlı içerikler üretin

Eğer diğer güzellik blogları ile aşık atmak istiyorsanız, kafanıza göre dağınık bir takvim ile blog yazamazsınız. Kendinize düzenli bir gönderi takvimi oluşturup, buna sadık kalmanız gerekir.

Düzenli içerik paylaşmak yalnızca okuyucularınızı memnun etmekle kalmaz, aynı zamanda Google gibi arama motorlarını da memnun eder. Düzenli içerik çıkaran bloglar, organik aramalarda çok daha iyi sonuç verir, böylelikle okuyucuların blogunuzu keşfetme oranı daha da artar.

Profesyonel ilham kaynağı: Rouge 18 blogunda bir gezerseniz, her gün 1 gönderi olan takvimlerine nasıl sadık kaldıklarını görebilirsiniz.

4. İçeriklerinizin paylaşılabilir olduğuna dikkat edin

Bir blog açtığınızda, ‘gönder’ tuşuna basıp okuyucuların blogunuza üşüşmesini bekleyemezsiniz. Sitenize trafik çekebilmek için çeşitli stratejik yollar bulmanız gerekir.

Hayran kitlenizi artırmanın en iyi yollarından biri, halihazırdaki okuyucularınızın fotoğraf ve önerilerinizi sosyal medya profillerinde paylaşmalarını sağlamaktan geçer.

Blogunuza trafik çekmenin en etkin yollardan biri, okuyucu kitlenizden gelen paylaşımlar olacaktır. Okuyucularınız, hoşlarına giden bir içerik gördüklerinde ve bunu arkadaşları ile e-posta veya sosyal medya üzerinden paylaşırlar. Bu yüzden, duygusal olarak insanlara hitap eden (komik, şaşırtıcı, güven veren, vb.), okuyucuya değer katan ve okuyucularınızın arkadaşları ile paylaşmak isteyecekleri içerikler üretebilmek için çaba gösterin. Aynı zamanda gönderilerinizi, Pinterest ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde hoş görünmeleri için güzel fotoğraflarla süslemeyi ihmal etmeyin.

Profesyonel ilham kaynağı: Ashley Brooke Nicholas Pinterest’de bol bol paylaşılan gönderilerini nasıl fotoğraflar ile süslüyor bir göz atın.

5. E-posta listenizi her zaman büyütmeye çalışın

Blogunuzun trafiğini artırmanın bir başka yolu ise, yeni bir gönderi paylaşır paylaşmaz okuyucularınıza e-posta göndermekten geçer. Tabii ki, bunu ancak okuyucularınızın email adreslerine sahipseniz yapabilirsiniz.

İlk günden itibaren, okuyucularınızın iletişim bilgilerine erişmenizi sağlayan abonelik formları ile e-posta adreslerini toplamaya çalışın. Listenizi genişletmeye yönelik düzenli kampanyalar üzerine yoğunlaşın (yarışmalar, çekilişler ve içeriklerde yenilenme gibi).

güzellik blogları keiko lynn

Profesyonel ilham kaynağı: Keiko Lynn abone listesini, blog abonelerine özgü içerik ve yarışmalar yaparak arttırıyor.

6. Gönderilerinize görsel ögeler eklemeyi unutmayın

Blog yazmak sadece yazı yazmak demek değildir. Aynı zamanda, kişisel video ve fotoğraflar gibi görsel medyadan da faydalanabilirsiniz. Bu ipucu, özellikle önde gelen güzellik blogları arasında yer almak istiyorsanız oldukça önemli.

En iyi güzellik içeriği, görsel olandır.

Ürünleri, süreçleri ve sonuçları göstermenin en iyi yolu fotoğraf ve videolar paylaşmaktan geçer. İçerik konu ve temalarınızı belirlerken, her zaman betimlemelerinizi destekleyecek ne gibi fotoğraflar kullanabilirsiniz onu düşünün.

Profesyonel ilham kaynağı: Lisa Eldridge blog sayfalarını yüksek çözünürlüklü videolar ile renklendiriyor.

7. Cazip fotoğraflar ve videolar kullanın

Blogunuz için kişisel video ve fotoğraflar oluşturduğunuz zaman, detaylara özen gösterin. Hemen hızlıca bir kaç fotoğraf veya son dakika video çekip blogunuza yüklemekten kaçının. Ortamı düzenlemek için gerekli vakti harcayın.

En önde gelen güzellik blogları, yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar çekebilmek için hem çok vakit hem de ve enerji harcarlar.
Tabii bu pahalı fotoğraf makinelerine bir ton para harcamanız gerektiği anlamına gelmez. Demek istediğimiz, sadece bu süreci aceleye getirip ortaya özensiz iş koymamanız gerektiği.

güzellik blogları into the gloss

Profesyonel ilham kaynağı: Into The Gloss bu postunda ürünleri nasıl sergilemiş ve ruj izleri ile ne güzel bir sunum hazırlamış bir göz atın.

8. Güçlü sosyal medya varlığı ile blogunuzu destekleyin

En önde gelen güzellik blogları ile yarışabilmeniz için, güçlü bir sosyal medya varlığına ihtiyacınız var. Güzellik ile ilgili tüm sosyal medya platformlarında aktif olmaya özen gösterin:

YouTube - Blogunuza ne zaman bir video yüklerseniz, videoyu aynı zamanda YouTube hesabınıza da yükleyin. Güzellik ile ilgilenen birçok kişi, aradıkları şeyi bulmak için arama motoru kullanmak yerine YouTube’dan yararlanıyor.

Pinterest - Pinterest geniş bir güzellik kitlesine hitap eden, görsellik odaklı bir platform. Yarattığınız her bir gönderi için en az bir veya iki pin oluşturmayı unutmayın.

Instagram - Başka bir görsel odaklı platform. Instagram aynı zamanda yüksek çözünürlüklü kişisel fotoğraflarınızı ve kısa videolarınızı paylaşmak için mükemmel bir yer.

Facebook, Twitter, Snapchat ve diğer sosyal medya platformlarını da ihmal etmemek gerekir. Fakat her sitede güçlü bir varlığa sahip olabilmek zor olabilir (özellikle işe yeni başlıyorsanız). Bu yüzden hedef kitlenizin aktif olarak kullandığı bir veya iki platforma odaklanın ve buradan büyümeye devam edin.

güzellik blogları patrick starrr instagram

Profesyonel ilham kaynağı: Harika bir Instagram hesabı için örneğe mi ihtiyacınız var? 3 milyonu aşkın takipçisini nasıl idare ediyor görmek için @PatrickStarrr’ı <  > takip edin.

9. Unutmayın, en iyi güzellik blogları zamanla başarılı olur

Eğer blog işinde yeniyseniz, asla unutmamanız gereken bir nokta var. Her blog, en önde gelen güzellik blogları bile, işe sıfırdan başladı.

Yazınızın mükemmel olmadığını düşündüğünüz için gönder tuşuna basmaktan çekiniyor musunuz? Yine de basın!

Henüz işin başındayken, tüm blogların zaman içerisinde geliştiğini, büyüdüğünü ve iyileştiğini aklınızdan çıkarmayın. Yani, eğer blogunuzun henüz mükemmel olmadığını düşündüğünüz için gönderilerinizi yollamaktan çekiniyorsanız, hiç çekinmeyin!

Yaratmaya, yazmaya, kaydetmeye ve gönderi yollamaya devam ettikçe, blogunuz her bir post ile biraz daha gelişecek. Fakat mükemmeliyet korkusu ile tereddüt yaşarsanız, hiç bir zaman kendi güzellik blogunuzdan beklediğiniz hazzı, heyecanı ve hatta belki de maddi geliri sağlayamazsınız.

Kullanılan Ürünler