Sevgililer Günü’ne özel e-posta pazarlama önerileri

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 2 dk
Selina Bieber

Sevgililer Günü deyince pek çoğumuzun aklına kırmızı güller, kalp şeklinde kutular, çikolata ve mücevher gibi romantikliği anımsatan ürünler geliyor. Pek çok KOBİ, Sevgililer Günü’nün iyi satış fırsatları getirdiğinin farkında olsa da ürünleri belli kalıplara uymadığı için çekiniyor olabilir. Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında kutlanıyor ve bu özel gün, dönemsel teklifler ve e-posta pazarlama için kullanılabilir; bu, Türkiye için de geçerli.

KOBİ’lerin, ürünleri direkt olarak Sevgililer Günü ve aşkla ilgisi olmasa da bu dönemde müşterilerine özel içerikler ve indirimler sunmayı değerlendirmeleri gerekiyor. İşte, küçük işletmeler için Sevgililer Günü’ne yönelik e-posta pazarlama ipuçları:

Konu başlığı ile müşterilerinizin ilgisini çekin

Müşterilerinizle etkileşim kurmak söz konusu olduğunda e-posta konu başlığı oldukça önemli bir unsur. Müşterilerinize, onlarla neden iletişime geçtiğinizi söyleyin ve güne özel kelimeler kullanmayı da unutmayın. GoDaddy’nin analizine göre 2016’da Sevgililer Günü’nde kullanılan popüler anahtar kelimeler “romantizm,” “tatlım,” “aşk” ve “randevu” oldu.

Doğru zamanlama yapın

Sevgililer Günü, bu yıl Salı gününe denk geliyor. E-posta pazarlama kampanyanıza erkenden, aybaşında başlayarak 11-12 Şubat gibi son dakika alışveriş yapanları da yakalamak için hatırlatma gönderebilirsiniz.

Sevgililer Günü’ne özel içerik hazırlayın

Müşterilerinizle değerli içerik ve kampanyalar paylaşmanız için ürünlerinizin direkt olarak Sevgililer Günü ile alakalı olması gerekmiyor. Yılın belirli dönemlerinde özel içeriklerle etkileşimi artırabilirsiniz. 2016 yılında başarılı olan bazı konseptler şöyle oldu:

  • Sevgililer Günü modası: ne giyilmeli?
  • DIY (kendin yap) Sevgililer Günü hediyeleri, kartları, vs.
  • Sevgililer Günü’ne özel hediye çekilişleri
  • Sevgililer Günü randevusuna özel fikirler: Yemek tarifleri, film önerileri, restoran önerileri, vs.
  • Sevgililer Günü’ne özel indirimler
  • Çocuklara yönelik Sevgililer Günü fikirleri
  • Sevgililer Günü’nü evde geçirenlere yönelik fikirler

Kullanılan Ürünler