Profesyonel bir sosyal medya profil resmi için ipuçları

YapılandırmaKategori
Okuma süresi: 3 dk
Kate Harvey

İtiraf edelim: insanları dış görünüşleriyle yargılıyoruz. LinkedIn’deyken veya Tinder’da arama yaparken de bunu insanların sosyal medya profil resmi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak yapıyoruz. 

Peki, kişisel hesaplarınız için en doğru sosyal medya profil resmi nasıl seçilir? Bu konu hakkında pek çok bilgi mevcut ancak işletmeniz için nasıl seçim yapacağınız hakkında pek konuşulmuyor. Seçim sürecinden bahsetmeden önce, profil resimlerinin neden önemli olduğunu bir hatırlayalım: En son ne zaman bir firmanın Facebook sayfasını ziyaret ettiniz? Eğer Facebook kullanıcılarının çoğunluğu gibiyseniz, bunu pek de yapmıyor, bunun yerine Haber Akışınıza düştükleri zaman takip ettiğiniz firmalardan haberdar oluyorsunuz. Firmanızın sosyal medyada paylaştığı güncellemelerin yanında profil resminiz yer alıyor. Kullanıcılar, aslında profil resminizle bağ kuruyor. Bu nedenle dikkatli bir seçim yapmanız önem taşıyor.

Sosyal medya profil resmi ile ilgili yapılması gerekenler

  • Logonuzu kullanın. Eğer logonuz yoksa ürünlerinizden birinin resmini veya firmanızla özdeşleşen konularda bir resmi tercih edebilirsiniz.
  • Ebatlarla ilgili kurallara dikkat edin. Sosyal medya platformlarının her biri farklı ebatlar gerektiriyor. Bu kurallara dikkat ederseniz, kullandığınız resmin garip bir şekilde kesilmesi gibi problemleri engellemiş olursunuz.
  • Net bir resim kullanın. Seçtiğiniz resmin yüksek kalitede ve net olmasına dikkat edin.

Sosyal medya profil resmi ile ilgili yapılmaması gerekenler

  • Kendi fotoğrafınızı kullanmayın. Eğer markanın yüzü siz değilseniz, yukarıda da belirttiğimiz gibi logonuzu veya ürünlerinizin resimlerini kullanmanız daha profesyonel gözükecektir.
  • Çizgi karakter veya bir avatar kullanmayın. Herkes kendi South Park karakterini yaratmayı seviyor ancak logonuzda olmadığı sürece bunları kullanmaktan kaçının.
  • Yazı kullanmayın. Facebook ve Twitter’da profil resimlerinin ne kadar küçük göründüğünü hatırlıyor musunuz? Yazıların bu boyutta okunması oldukça zor olacaktır.
  • Profil resminizi sık sık değiştirmeyin. Amacımız, insanların bizi sosyal medyada hemen tanıması. Profil resminizi sık sık değiştirmeniz kafa karıştırabilir, takipçilerinizin sizi hemen tanımamasına neden olabilir.

Şimdi firmanızın sosyal medyadaki profil resmini gözden geçirmenin tam zamanı. Evet, profil resminizi sık sık değiştirmemeniz gerektiğini söyledik ancak kötü bir resimden profesyonel bir resme geçiş yapacaksanız hiç durmayın deriz.