SEO ile Google İşinize Değer Katsın

YapılandırmaKategori
Okuma süresi: 3 dk
Selina Bieber

Arama motoru optimizasyonu (SEO) işletmenizin yaranına kullanmanın artık imkansızlaştığı söyleniyor. İmkansız değil ama SEO uğradığı algoritma güncelleme bombardımanı ile çok değişti. Eskiden kullandığınız yöntemler artık sitenize trafik sağlamak konusunda size yardımcı olmayacaktır.

SEO neden önemli?

Öncelikle SEO’nun öneminden bahsedelim. İnternette dolaşan bir laf vardı: “Bir cesedi saklamak için en iyi yer Google arama sonuçlarının 2’nci sayfasıdır.” Aslında bu o kadar da abartılı bir laf değil. Chitika’nın yaptığı bir araştırmaya göre Google sonuçları arasında tıklananların yüzde 91,5’i ilk sayfadaki sonuçlar. Hatta tüm tıklananların yüzde 32’si ilk sayfadaki ilk sonuç. Yani, Google’da arama yapan birinin sitenize gelmesini istiyorsanız kolları sıvamanın vakti gelmiş demektir.

Google kuralları neden değiştirdi?

Eskiden algoritmayı yaranınıza kullanarak, bir kişinin aradığı şeyle ilgili cevaba sahip olmasanız da anahtar kelime ve yorum gibi küçük dokunuşlarla sitenize trafik sağlayabiliyordunuz. Fakat, sitenize uğrayanların sayısını artırsanız da şirketiniz için gerekli sonuçları elde edemiyordunuz.
Sistem böyle kullanılınca, SEO hem Google’ın, hem de kullanıcıların aleyhine çalışır oldu. Kullanıcıların aleyhine çünkü yaptıkları aramalarda istedikleri cevaba ulaşmak için sonuç sayfaları arasında oradan oraya atlamaları gerekiyordu (ki insanların 2’nci sayfaya bile bakmak istemediklerini biliyoruz). Google’ın aleyhineydi çünkü, kullanıcılara arzu edilen müşteri deneyimini sunamıyordu.


Bu durumda, Google gibi arama pazarında nüfuz sahibi bir şirketin kuralları değiştirmeyeceği düşünülemezdi. Google’ın yaptığı değişikliklere Moz Algoritma Değişiklik Geçmişi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu değişim sizi nasıl etkileyecek?

Yapılan değişikliklerden dolayı SEO’nun uygulanamaz olduğu söyleniyor; neden uygulanabilir olmasın ki? İnsanlar arama yapmayı mı bıraktı? Tabii ki hayır; her yıl trilyonlarca arama yapılıyor. PPC (pay-per-click) reklamlar, organik sonuçlardan daha fazla mı tıklanıyor? Hayır. Arama motorundaki organik sonuçlar ile insanları sitenize çekmek, hala uzun vadede yüksek yatırım getirisi ile değer sunmanın en iyi yollarından biri. Bir çok yönden, yeni kurallara göre hareket eden SEO uzmanlarının, yeteneklerini pazarlamak için çok daha fazla fırsatı var. Çünkü taklitçiler ortadan kalktı ve kalabalık azaldı. SEO uzmanları sürekli değişen kurallara daha hızlı ve etkili adapte olabilir. Bu uzmanlar SEO oyununda kazanır.


Siz de bu oyunda nasıl kazanacağınızı öğrenmek için yazılarımızı okumaya devam edin.