Sosyal medya pazarlaması: Çiçekçiler ve kuyumcular için Sevgililer Günü pazarlama önerileri

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Caroline Barker

Yılbaşı geldi geçti ama yılın en büyük harcama günlerinden biri kapıda: Sevgililer Günü. Bir kuyumcu veya çiçekçiyseniz, işletmeniz için Sevgililer Günü’ne yönelik bir sosyal medya pazarlaması planı yapmanız gerekiyor. Biz de size yardımcı olacak ipuçları derledik.

Tabii ki işletmenizin, ailesine, arkadaşlarına ve sevdiklerine çiçek buketleri ve parıltılı hediyeler göndermek isteyen onca insanın dikkatini çekmesini istersiniz. Güçlü bir online varlığa ve etkili bir Sevgililer Günü sosyal medya pazarlaması stratejisine sahip olmak, rakiplerinizden ayrışmanıza ve müşterilerinizin sizinle etkileşime geçmesine yardımcı olur.

Sevgililer Günü’nün büyük bir satış potansiyeli olduğu bir gerçek. Kredi kartı şirketlerinin rakamlarına göre, Sevgililer Günü ve öncesindeki bir haftalık dönemde son 2015 yılından beri 8 – 9.5 milyar lira arasında satın alım gerçekleşiyor. Geçtiğimiz sene ise, 10 milyar lirayı aşması beklenen Sevgililer Günü alışverişinin, yaklaşık 1,5 milyar lirasının e-ticaret işletmelerine gideceği öngörülüyordu.

Online pazar yeri Hepsiburada’ya göre 2018 yılında Sevgililer Günü kapsamında takı satışları yüzde 279 artış göstermiş.

Sevgililer Günü için sosyal medya pazarlaması önerileri

Sevgililer Günü’nü kutlamayı dört gözle bekleyen insanları işletmenize âşık etmek için, sizin için hazırladığımız sosyal medya pazarlaması stratejilerine kulak verin ve paylaşımlarınızda bu sevgi dolu günün ruhunu yansıtın.

  1. Sevilecek bir içerik stratejisi hazırlayın.
  2. Ürünlerinizin güzel fotoğraflarını 14 Şubat gelmeden ekleyin.
  3. Sevgililer Günü temalı içerikler yayınlayın.
  4. Yeni müşterilerin dikkatini çekmek için hashtag kullanın.

Şimdi her maddeyi daha yakından inceleyelim.

1. Sevilecek bir içerik stratejisi hazırlayın

İçeriğinizi planlamak, sosyal medya hesaplarınızın ürünlerinizin fotoğrafları, ekibiniz, işletmenizin içten ve dışarıdan görünüşü gibi işinizle ilgili paylaşmak istediğiniz her şeyin dengeli bir karışımı olmasını sağlamanın etkili bir yoludur. Böylece, sosyal medya kullanıcılarının, mağazanızda olup bitenler hakkında ayrıntılı bir bakış açısı kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, sizi takip etme, içeriklerinizi beğenme ve çiçek, mücevher ve hediye alımları için size gelme ihtimallerini artırabilirsiniz.

2. Ürünlerinizin güzel fotoğraflarını 14 Şubat gelmeden ekleyin

Kuyumcular ve çiçekçilerin Sevgililer Günü civarındaki satış potansiyelini göz önüne alırsak, sayfanızı ziyaret eden herkesin Sevgililer Günü – ve yılın diğer zamanları – için neler sunduğunuzu görebildiğinden emin olun. Sevgililer Günü gelmeden önce bu güne özel sunduğunuz tüm fırsat ve indirimlerinizin reklamını yapmayı unutmayın.

Hediye olabilecek ürünlerinizi Dönen Reklam ya da Instagram Hikâye Reklamları olarak paylaşmayı da düşünün.

sosyal medya pazarlaması sevgililer günü kırmızı gül yüzük

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Instagram hikayeleri: Müşterilerinizle etkileşim yaratmanızı sağlayacak 10 fikir

3. Sevgililer Günü temalı içerikler yayınlayın

Şubat’ın başından itibaren, işletmenizin sosyal medya hesaplarını Sevgililer Günü’nün yaklaştığına ve sizin sevebilecekleri hediyeler sunduğunuza dikkat çeken içeriklerle düzenli olarak güncelleyin.

Tasarım takılar da satan Lunapark Shop, Sevgililer Günü’ne dikkat çekerken, hediye olabilecek ürünlerini derledikleri bir video paylaşmış:

İşte Sevgililer Günü sosyal medya pazarlaması içerikleriniz için kullanabileceğiniz birkaç fikir:

“Birini etiketleyin”

Takılarınızın veya çiçek düzenlemelerinizin bir fotoğrafını paylaşıp açıklama kısmına “… birini etiketleyin” yazın.

• Bunu beğenecek birini etiketleyin.
• Bunu görmesi gereken birini etiketleyin.
• Sevdiğiniz birini etiketleyin.

Takipçilerinizi, arkadaşlarını etiketlemeye teşvik etmek, işletmenizin ve markanızın görünürlüğünü artırır.

Herkes için hediye fikirleri

Sevgililer Günü sevgi günü! Ve insanların hediye almak istedikleri kişiler sadece sevgilileri ile sınırlı değil!

Klasik kırmızı gül ve pırlanta yüzük fikirlerinin dışına çıkın ve insanların arkadaşları, aileleri, evcil hayvanları ya da iş arkadaşları için de alabilecekleri diğer harika ürünlerinizi de paylaşın.

Eğlenceli kartlar, sevimli pelüş oyuncaklar, arkadaşlık bileklikleri gibi ürünleriniz olabilir. Müşterilerinizin, sadece klasik Sevgililer Günü konseptinin dışında da düşündüğünüzü fark etmelerini sağlayın.

Sevgililer Günü’ne özel fırsatlar ve indirimler sağlayın

İndirimler, teklifler veya hediye çekilişleri sunarak, müşterileri işletmenizden alışveriş yapmaya teşvik edin ve bunları sosyal medya kanallarınızda paylaşın. İster bir alana bir bedava buketler, ister yüzde 20 indirim, ister bedava hediye paketi veya kargo gibi fırsatlar olsun, müşterilerinizin hediye almadan önce araştırma yaptıklarından ve kaliteli ürünleri mümkün olan en iyi fırsatlarla almak istediklerinden emin olabilirsiniz. Onlara neden rakiplerinizden birini değil de sizi tercih etmeleri gerektiğini gösterin.

İndirim ve fırsatlarınızı Instagram’da duyurun.

Instagram kullanıcılarının yaklaşık yüzde 60’ı indirim ve fırsatlardan haberdar olmak için markaları takip ettiğini söylüyor.

Buketleriniz ya da hediyelerinizle ilgili yaptığınız paylaşımlara Facebook’ta reklam vermeyi düşünün. Reklamlı gönderiler özel fırsatlarınızı duyurmanın harika bir yoludur. Etkileşim yaratacak görseller kullanmayı ve hedef demografiğinizi ve harcamalarınızı gerekirse değiştirebilmek için performansı sürekli olarak kontrol etmeyi unutmayın.

Sevgililer Günü gelmeden fırsatlarınızı paylaşmaya başlamak, kullanıcıları indirimlerden faydalanmaya ve gelecekteki promosyonlar ve etkinliklerden haberdar olmak için sayfanızı takip etmeye teşvik edebilir.

4.Yeni müşterilerin dikkatini çekmek için hashtag’lerden faydalanın

Instagram ve Twitter’daki fotoğraf açıklamalarınıza alakalı hashtag’ler ekleyerek, benzer işletme veya ürünleri arayan kullanıcıların sizi bulmasını kolaylaştırabilirsiniz. Popüler hashtag’leri kullanın ve kendi çevrenizdeki müşterileri çekebilmek için şehrinizin ya da mahallenizin hashtag’ini kullanmayı da atlamayın.

Kahramanmaraş’taki bu çiçekçi hem yerel hashtag’leri (#tekerekyolu #kahramanmaras) hem de genel hashtag’leri (#ciceksiparisi #sevgililergunu) kullanarak kendi bölgelerinin içindeki ve dışındaki kullanıcıların dikkatini çekmeyi hedeflenmiş:

Bu hem ürününüzü tanıtmanın hem de insanların sosyal medya hesaplarınızla etkileşime geçmesini sağlamanın etkili bir yoludur.

Hadi kutlayalım

Sevgililer Günü, kuyumcu veya çiçekçiniz için çok fazla satış potansiyeline sahip. İnsanları işletmenize çekmek ve sunduğunuz sevgi dolu ürünleri sergilemek için sosyal medya pazarlaması kullanabilir ve bugünün getirisinden Şubat ayı ve yıl boyunca faydalanabilirsiniz.