Instagram hikayeleri: Müşterilerinizle etkileşim yaratmanızı sağlayacak 10 fikir

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Shanna Fujii

Snapchat’in sosyal medya dünyasına girmesi komik filtreleri sayesinde bizi saatlerce eğlendirse de, Instagram, oyunun kurallarını yeniden değiştirecek bir özellik sunmakta gecikmedi. Halk arasındaki popülerliği ile diğer platformların önüne geçmiş olan Instagram’a çok imrenilen video özelliği de getirildiğinde ne oldu, peki? Snapchat’e veda edip Instagram hikayelerini kucakladık. Şimdi ise sıra işletmeniz için etkileşim yaratacak Instagram hikayeleri oluşturmaya geldi.

Eğer dijital dünyada perakende işletmenizin tanıtımını yapmak için Instagram’ı zaten kullanıyorsanız, Instagram hikayeleri kullanmayı da kesinlikle düşünmelisiniz.

Instagram hikayeleri için 10 fikir

Instagram hikayeleri şimdiye kadar ne çekeceğinizi bilemediğiniz için kullanmadıysanız, işte size ilham verecek ve müşterilerinizle etkileşim yaratmanızı sağlayacak 10 fikir:

  1. Sahne arkası çekimleri
  2. Tasarım yeteneklerinizi sergileyin
  3. Üretim süreci
  4. Eğlenceli etkinliklerden kesitler
  5. Yeni ürünlerin gösterilmesi
  6. Soru sorma özelliğini kullanın
  7. Çalışanlarınızı gösterin
  8. Takipçilerinize yer verin
  9. Anket yapın
  10. Özgürce deneme yapmaktan kaçınmayın

Hoşunuza giden bir fikir gördünüz mü? Daha fazla bilgi almak ve nasıl başlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1.Sahne arkası çekimleri

Bir şeylerin nasıl yapıldığını gösteren televizyon programlarını hiç seyrettiniz mi? İster bir sakızın üretimi ister askeri seviye bir makinenin yapım aşamaları olsun, bir şeyin yapılış sürecini görmek ilgi çekicidir. Perakende işletmenizin müşterileriyle etkileşim yaratmak istiyorsanız, Instagram hikayelerinizde işletmenizin süreçlerine yer verin.

2.Tasarım yeteneklerinizi sergileyin

Eğer tişört tasarımlarınızı Adobe Illustrator’da kendiniz çiziyorsanız, tasarım sürecinin farklı aşamalarından fotoğraf ve videolar paylaşın. Ayrıca çizimlerin taslak aşamasından son haline nasıl geldiklerini gösteren hızlandırılmış videolar da çekebilirsiniz. Ekranda bir şeyleri hareket ettirirken düşünce sürecinizi anlatabilir ya da çizdiğiniz bir karakter için neden belirli bir rengi kullanmayı seçtiğinizi anlatabilirsiniz.

3.Üretim süreci

Tek bir tişört üretebilmek için harcanan çaba ve zaman gerçekten inanılmaz. Tasarımdan tişört seçimine, baskı makinesi bulmaktan (ya da kendi serigrafi baskınızı yapmaktan) mürekkep rengi seçimine liste uzayıp gidiyor.

Tişört tasarım sürecinin her aşamasını işletmenizin Instagram hikayeleri için kullanabilirsiniz.

Yerel bir baskı şirketiyle çalışıyorsanız, baskı koordinatörünüzle aranızda geçen kısa bir konuşmayı filme alabilirsiniz. İsterseniz mürekkepleri renkleri ya da tasarımın nereye basılmasını istediğiniz konuşmalar gibi iş odaklı içerikler, isterseniz baskı şirketindeki resepsiyonistin kameraya “Merhaba!” dediği bir video paylaşabilirsiniz.

Instagram hikayeleri sokak pazarı tezgah çizimler fotoğraflar

4.Eğlenceli etkinliklerden kesitler

Perakende işletmeniz için bir fotoğraf çekimi gerçekleştiriyor ya da bir festival veya fuarda ilk kez tezgah mı açıyorsunuz? Takipçilerinize farklı etkinliklerde neler olduğunu göstermek için Instagram hikayeleri kullanabilirsiniz. Bir fotoğraf çekimi için modelin stilini nasıl yarattığınızı ya da fotoğrafçının modeli nasıl yönlendirdiğini göstermek perakende işletmenize ilgiyi artıracak yöntemlerdir. Yerel bir festival ya da pazardaysanız, sattığınız ürünleri ve festivalin içeriğini göstermek yakındaki takipçilerinizin festivale gelmesini sağlayabilir, gelemeyen takipçilerinizi ise paylaşımlarınızla sanki oradalarmış gibi hissettirebilirsiniz.

5.Yeni ürünlerin gösterilmesi

Perakende işletmenizin müşterileriyle etkileşim yaratmak istiyorsanız yeni ürünler hakkında Instagram hikayeleri paylaşmak olmazsa olmazdır. Örneğin, baskıdan yeni çıkmış tişörtleriniz geldiğinde ilk olarak takipçilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz. Ya da online satış yaptığınız bir butiğiniz varsa, mankeninizin koleksiyonunuza yeni eklenmiş bir yazlık elbiseyle poz verdiği bir fotoğraf ya da video paylaşabilirsiniz.

Yeni ürünler pek çok farklı şekilde sergilenebilir.

Yeni ürünlerinizin model üzerinde ya da mağaza içinde fotoğraflarını çekin. Ya da elbisenin insanın üzerinde nasıl durduğunu göstermek için size bir mini-defile yapmaya isteki birini bulmayı deneyebilirsiniz. Ürünlerin düz bir zemine serilerek tepeden fotoğraflandığı düz çekim denilen fotoğraflar da iyi bir seçenek. Yeni ürününüzün nasıl kombinlenebileceği hakkında fikir vermek için stoğunuzda bulunan diğer ürünlerle birlikte stil verdiğiniz bir fotoğraf karesi oluşturabilirsiniz.

6.Soru sorma özelliğini kullanın

Temmuz 2018’de Instagram hikayeleri soru sorma özelliği ile güncellendi. Bu özellik ile hesaplar, kullanıcıların kendilerine istedikleri şeyi sormalarını talep edebiliyor. Siz de bu özelliği kullanarak takipçi kitlenizden size belirli bir konu hakkında soru sormalarını isteyebilirsiniz.

Tişört tasarımı ya da işiniz hakkında sorular sormak, markanızın zihniyetini anlamak ya da sizin görüşlerinizi almak isteyen insanların merak dolu yorumlar yapmasını sağlayacaktır.

Ancak her şeyin iş odaklı olmasına da gerek yok. Örneğin Doctor Who baskılı yeni tişörtleriniz varsa, takipçilerinize son doktor hakkında ne düşündüklerini sormak aranızda keyifli bir etkileşimin başlamasını sağlayabilir.

7.Çalışanlarınızı gösterin

Perakende işletmenizin fiziksel bir mağazası varsa, çalışanlarınızı gösterdiğiniz Instagram hikayeleri paylaşabilirsiniz.

Çalışanlarınız işletmenize zaman ayırırlar, bu yüzden işletmenizin hesabında yer almak onlar için eğlenceli olabilir.

Instagram hikayeleri için tekli videolar da (örneğin sevdikleri bir şarkı çaldığında çalışanlarınızın karaoke yapmalarını gösteren bir video) çekebilirsiniz, çalışanlarınızdan birinin işletmenizin Instagram hesabını yönettiği ve çalışırken ne yaptıklarını gösterdiği haftalık bir hikaye serisi de yayınlayabilirsiniz.

8.Takipçilerinize yer verin

İnsanlar sosyal medyada yer almaya bayılır, özellikle de en sevdikleri perakende mağazasının hesabında olunca. Instagram hesabınızda takipçilerinize yer vermek işletmenizin müşterileriyle etkileşime geçmenin en iyi yollarından biridir. Hesabınızda yer aldıkları için mutlu olmanın yanı sıra, gönderinizi kendi hesaplarında da paylaşabilir, böylece görünürlüğünüzü ve erişiminizi artırabilirler.

Takipçilerinizi ilgi odağı yapmak hesabınızda etkileşim yaratmanın en iyi yolu olabilir çünkü hesabınızda kıyafetlerinizi giyen insanlara yer verdiğinizi gören takipçileriniz de sizin markanızın kıyafetleriyle çekilmiş kendi fotoğraflarını paylaşmaya daha meyilli olurlar.

Yalnız, fotoğraflarını paylaşmadan önce takipçilerinizin iznini almayı unutmayın. Fotoğrafta işletmenizi etiketlemiş bile olsa, markanızın Instagram hesabında fotoğrafı kullanıp kullanamayacağınızı sormak için söz konusu kişiye mesaj atın ya da yorum bırakın.

Instagram hikayeleri filtreler cep telefonu kum

9.Anket yapın

Instagram hesapları, takipçilerinin iki seçenekten birine oy vermelerini istedikleri anketler yapabiliyor. Instagram hikayelerinizde anket kullanmak, etkileşimi artırmanın ve takipçilerinizin ilgi alanları hakkında içgörü kazanmanın etkili bir yoludur. Örneğin, yeni tişörtlerinize hangi tasarımı basacağınızı belirlemek için anket yöntemini kullanabilirsiniz.

İnsanların hangi tasarımı daha çok sevdiğini önceden sorarak, satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğu bir tasarıma yatırım yapmayı tercih ederseniz uzun vadede para tasarrufu da sağlayabilirsiniz.

Hikayelerinizde yer vereceğiniz yeni bir ürününüz yoksa takipçi kitlenizin ilgilendiği başka konularda da anketler yapabilirsiniz. Örneğin, tişört tasarımlarınızda da yer verdiğiniz popüler bir dizinin iki karakteri arasında seçim yapmalarını isteyebilirsiniz.

10.Özgürce deneme yapmaktan kaçınmayın

Instagram hikayeleri, biraz da 24 saat sonra kayboldukları için, normal Instagram gönderilerinden daha “bağışlayıcıdır”. Instagram akışınızın nasıl birbiriyle alakalı, düzenli ve mükemmel bir şekilde tasarlanmış gönderilerden oluşması gerektiğini anlatan yüzlerce belki de binlerce makale var. Ama konu Instagram hikayeleri olduğunda, çalışanlarınızla birlikte gülme krizine girdiğiniz için kamerayı sabit tutamadığınız bir video bile paylaşabilirsiniz ve bu insanların hoşuna gider.

Konu perakende işletmenizin müşterileriyle Instagram hikayeleri üzerinden etkileşim kurmak olduğunda, kendi düşündüğünüz fikirler ile de denemeler yapmaktan kaçınmayın. Instagram hikayeleri ile sadece planlamış değil anlık paylaşımlar da yaparak markanızın arkasındaki insan perspektifini de takipçilerinize gösterme özgürlüğünüz var.