Dropshipping nedir ve nasıl yapılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Dan Hughes

Gittikçe daha da bağlantılı hale geldiğimiz, mobil alışverişin ve sosyal medya kullanımının arttığı bu dijital çağda, iz bırakmak ve uzun vadeli kâr elde etmek isteyen e-ticaret işletmeleri için fırsatlar da artıyor. E-ticaret işletmeleri sahipleri için büyük bir envanteri yönetmekle uğraşmak, özellikle de fazla depo alanınız yoksa, başlı başına bir sorun yaratabilir. Ancak dropshipping ya da stoksuz satış yöntemiyle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yani, çok çeşitli ürünler sunduğunuz geniş bir envanteriniz varsa, dropshipping tam size göre olabilir.

Nüfusun büyük bir bölümünü oluşturan Y kuşağının yüzde 91’i ve X kuşağının yüzde 89’u online alışverişi fiziksel olarak mağazaya gitmeyi tercih ettiği göz önünde bulundurulursa, günümüzde online satış yapma fırsatını mümkün olduğunca iyi bir şekilde değerlendirmek size büyük fayda sağlayabilir. Sonuçta, sunduğunuz ürün veya hizmetleri almak isteyebilecek oldukça büyük bir kitle bulunuyor.

Ayrıca COVID-19 tehdidi dünyayı küresel bir karantina sürecine sürüklediğinden, hemen hemen her kategoride online alışveriş oranları da artış gösterdi. Bu nedenle bir dropshipping girişimi başlatmak istiyorsanız, şimdi tam zamanı olabilir.

Dropshipping (stoksuz satış) nedir?

Oldukça niş ve benzersiz el işi ürünler satan online mağazalar dropshipping sistemi için pek de uygun değil.

Ancak online mağazanızda çeşitli ürünler satmak istiyorsanız, bu sistem, nakliye ve envanter yönetimi zorluklarını ortadan kaldırarak markanızı oluşturmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Örneğin çeşitli müzik grubu tişörtleri satıyorsanız (ya da satmak istiyorsanız) ama envanter alanı veya sermaye konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, salonunuzda kutulara boğulmuş bir şekilde nasıl hızlı bir şekilde stok eritebileceğinizi düşünmek zorunda kalmazsınız. Dropshipping iş modelini benimseyerek müzik-sever müşterilerinize online mağazanız aracılığıyla ürün yelpazenizi sunabilir ve seçtiğiniz tişörtleri tedarik etmek ve göndermek için üçüncü taraf bir stoksuz satış operatörü kullanabilirsiniz.

dropshipping kargo paketi

Dropshipping modelinin avantajları

Artık dropshipping’in ne olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, bu nispeten yeni e-ticaret iş modelinin avantajlarına bir göz atalım:

Daha az sermaye yatırımı

Stoklarınızı önceden satın almanız ve depolamanız gerekmediğinden, operasyonel bir iş kurmak ve başlatmak için çok daha az sermayeye ihtiyacınız vardır. Neredeyse hemen işe koyulabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha az genel masraf

Dropshipping ile envanter satın almakla veya depo yönetimi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız, böylece genel giderleriniz de büyük oranda azalır. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir ev-ofis, dropshipping yazılımınız veya hizmetiniz, güvenilir bir web hosting  hizmeti ve kendi motivasyonunuzdur.

Editörün notu: GoDaddy’nin Kurumsal Hosting hizmeti e-ticaret siteleri için optimize edilmiştir, daha önceden bir sunucu yöneticisi deneyiminiz olması gerekmez.

Daha fazla esneklik

Stoksuz satış yaptığınızda tek bir fiziksel konuma bağlı kalmak zorunda olmazsınız, böylece işinizi hareket halindeyken de yürütebilir veya istediğiniz zaman kolaylıkla taşınabilirsiniz. Dahası, stok depolamak yerine dropshipping tedarikçilerinin potansiyelinden yararlanmak, geleneksel e-ticaret modeline kıyasla işinizi ölçeklendirmek istediğinizde daha büyük kolaylık sağlayabilir.

Doğru küçük işletme sahipleri için dropshipping modeli büyük bir potansiyele sahip.

Tabii her şeyin tozpembe olacağı gibi bir yanılgıya da kapılmamak gerek. Örneğin, dropshipping tedarikçileri doğal olarak nakliye, hizmet ve lojistik sağladıkları için kârınızdan kesinti yapacaklardır. Yani, kâr marjınızın bağımsız satış yapmaya kıyasla daha düşük olacağını belirtmekte fayda var. Ancak ürünlerinizi ve fiyatlarınızı doğru belirlerseniz ve iş akışını sürdürürseniz, uzun vadede sürdürülebilir ve kârlı bir iş yürütmeye devam edebilirsiniz.

Büyüme potansiyeli

Bir online işletme sahibi olarak, uzun vadede büyüyebileceğinizi ve başarılı olabileceğinizi bilmek önemlidir. Neyse ki, 2018 yılında 111,28 milyar dolar değerinde olan küresel dropshipping pazarının 2025 yılına kadar yüzde 29 büyümesi bekleniyor.

Bu, uzun vadede stoksuz satış modeli için büyük bir potansiyel olduğu anlamına geliyor. Siz de nişinizde öne çıkarak pandeminin bir sonucu olarak artan online alışverişin potansiyelinden faydalanabilirsiniz.

Dropshipping nasıl yapılır? Bilmeniz gereken 5 temel ipucu

Dropshipping iş modelini başarılı bir şekilde uygulayabilmenize ve yürütebilmenize yardımcı olacak 5 ipucu şöyle:

  1. Tedarikçilerinizi seçin.
  2. Nişinizi belirleyin.
  3. İşletmenizi pazarlayın.
  4. Düşük fiyatlandırmadan kaçının.
  5. Motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Şimdi hepsini daha ayrıntılı inceleyelim.

1. Tedarikçilerinizi seçin

Türkiye’de dropshipping yaygın olarak hepsiburada, n11 ve gittigidiyor gibi e-ticaret platformları üzerinden yapılıyor ancak bir platforma ya da tedarikçiye kaydolmadan önce sizin için uygun hizmetleri sunduklarına emin olmak için araştırma yapmalısınız. İşletmenizin amaç ve hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Satmak istediğiniz ürünlerin yanı sıra marka mesajınız ve sunmak istediğiniz hizmet türü hakkında da dikkatlice düşünün.

Hangi hizmetin size daha uygun olduğunu anlamak için fiyatlandırma modellerine, temel özelliklere ve avantajlara bakarak tedarikçi karşılaştırmaları yapın.

Not: Pandemi hâlâ sona ermediğinden, envanterinizi sağlayabileceklerinden emin olmak için mevcut tedarikçilerinizi sık sık (iki haftada bir veya ayda bir) kontrol edin. Bazı ürünlerin yetersiz olduğunu öğrenirseniz, online mağazanızı hemen güncellemeli ve kaliteli alternatifler aramalısınız (bunlar alternatif ürünler veya alternatif tedarikçiler olabilir).

2. Nişinizi belirleyin

dropshipping laptop ile çalışan insanlar

Dropshipping’in en iyi yanlarından biri, online mağazanızdan hemen hemen her şeyi kolaylıkla görebilmenizdir. Ancak başarılı bir şekilde işinizi sürdürebilmeniz için yukarıda belirtildiği gibi nişinize ve müşterilerinize nasıl bir değer kattığınıza karar vermelisiniz.

Genel bir mağaza olmanın tersine, belirli bir niş içinde bir ürün yelpazesi sunmak, kalabalığın içinden sıyrılmanıza ve belirli bir hedef kitleye odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Bu yaklaşım, bir anda parlayıp sönen ürün veya satışların yerine gerçek ve uzun vadeli bir değer sunmanızı sağlar.

3. İşletmenizi pazarlayın

Yaşadığımız dijital çağda tüketici kraldır, bu nedenle potansiyel müşterilerinize kişisel bir düzeyde ulaşmak için sağlam bir pazarlama stratejisine sahip olmanız gerekir. Bunun için farklı platformlardan, kişisel, ilgi çekici, ilham verici ve değer odaklı içerikler sunmaya odaklanın.

Farklı kanal ve platformlarda uygulayabileceğiniz dijital pazarlama ipuçları için ilgili blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

4. Düşük fiyatlandırmadan kaçının

Daha önce de belirttiğimiz gibi, dropshipping modelinde kâr marjınız geleneksel bir e-ticaret modelinden biraz daha düşüktür. Bu nedenle iyi bir kâr elde etmenizi sağlamak için ortalama sipariş fiyatınızı hesaplamalı ve genel marjınızın yanı sıra pazarlama ya da dış kaynak kullanımı gibi işletmeniz ile ilişkili maliyetleri göz önünde bulundurmalısınız. Tabii ki her zaman rekabetçi fiyatlar belirlemelisiniz ama kendinizi değerinizin altına da satmayın.

Müşterilerinizi tanıyorsanız ve ürünlerinizin onlara bir değer sunduğunu biliyorsanız, bu değere uygun fiyatlandırma yapmaktan çekinmeyin.

5. Motivasyonunuzu kaybetmeyin

Envanter yönetimi ve tedarik gibi konularla uğraşmanız gerekmese de yine de online bir işletme yürüttüğünüzü unutmayın. Bu nedenle motivasyonunuzu kaybetmemeli, günlük sosyal medya varlığınızı sürdürmeli, tedarikçilerinizle iyi ilişkiler kurmalı, müşteri ilişkilerini yönetmeli ve devamlı olarak işletmenizin geleceğini düşünmelisiniz.

Zamanınızı akıllıca yönetin, tutarlı olduğunuzdan ve kendi işinizin patronu olmaktan zevk aldığınızdan emin olun. Bu zor bir iş ama avantajları da kesinlikle var.

Motivasyonunuzu kaybetmemek ve tutarlı olmak, size beklenmedik zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz gücü de verecektir. Hazırlıklı olmak, başarılı bir dropshipping işletmesi yönetmenin anahtarıdır. Operasyonlarınızı iyi takip ederseniz, ürünleri veya tedarikçileri değiştirme ve gerekirse iş modelinizde önemli değişiklikler yapma yetkisine sahip olabilirsiniz.

Dropshipping rehberimizin e-ticaretin bu modelinde başarılı olmanızı sağlayacak adımları atmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

Kullanılan Ürünler