Geleceğe mektup göndermek hiç bu kadar kolay olmamıştı

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Simay Yıldız

Eskiden en sık kullanılan haberleşme yöntemlerinden biri olan mektup göndermek, teknolojinin ilerlemesiyle yerini e-postaya bıraktı ve dijital iletişimin hızla devam ettiği bu dönemde oldukça nostaljik bir aktivite olarak kaldı. Ancak zamanla e-postaya dönüştüğünü düşündüğümüz mektup göndermenin, özünde aynı kalarak daha farklı bir biçime bürünmesi de mümkün. Ne de olsa e-posta da 1971 yılında ilk kez gönderildiğinden bu zamana oldukça fazla yol kat etti. Bu yazımızda, mektup gönderme aktivitesini çağa uygun bir hale getirerek, hatta başka bir zamana taşıyarak, hayatımızda kalmasını sağlamaya çalışan bir girişimciden bahsedeceğiz.

Cengiz Çalışkan 28 yaşında, Ege Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu oldukça heyecanlı ve çok yönlü bir girişimci. İstanbul merkezli gelecegemektupgonder.com web sitesinin sahibi. 17 Kasım 2018 tarihinde ilk olarak annesine mektup göndermek istemesiyle birlikte işletmeci olarak dijital dünyaya tam anlamıyla adımı attı. Kendisine bu girişime nasıl başladığını sorduğumuzda bize şöyle cevap veriyor:

Aslında sürekli dijitalleşen dünya ile alakalı bir şeyler yapma niyetim vardı. Ne yapabilirim, nasıl yapabilirim diye düşünürken daha önceden olumsuz birkaç girişimim oldu ancak, gelecegemektupgonder.com’u kurarken kuzenimin hayatında yaşadığı negatif bir deneyimden yola çıktım. Geleceğe mektup göndermek istedim. Böyle bir web sitesinin olup olmadığını araştırdım ve olmadığını görünce kurmaya karar verdim.

mektup göndermek cengiz çalışkan renkli kapılar
Görsel: Cengiz Çalışkan, Geleceğe Mektup Gönder, gelecegemektupgonder.com

Şu anda bu girişim iki kişilik ufak ama çalışkan bir ekip tarafından yürütülüyor. Satış ve ürün geliştirme tarafını Cengiz Çalışkan üstlenirken pazarlama tarafında Neşe Aslan destek veriyor. Ağustos 2020’de İTÜ Çekirdek Kuluçka girişimi seçilen girişim İTÜ Çekirdek ekibi tarafından sunulan desteklerle birlikte çok büyük ilerlemeler kaydetti.

Peki, geleceğe mektup göndermek nasıl oluyor?

mektup göndermek gelecegemektupgonder.com ana sayfa
Geleceğe Mektup Gönder web sitesi ana sayfası

Geleceğe Mektup Gönder, gelecekte bir tarihte gönderilmek üzere online veya offline olarak saklanan ve zamanı geldiğinde de istediğiniz kişi veya kurumlara bu mektupları göndermenizi sağlayan bir iletişim platformu. Bu mektuplar kağıt üzerinde yazılıp fiziksel yollarla gönderilebileceği gibi aynı zamanda online ortamda hazırlanıp istenirse içerisine fotoğraf, ses ve video da eklenebiliyor. Belirlediğiniz tarih geldiğinde yazdığınız mektup, istediğiniz kişi veya kuruma gönderiliyor.

Bu hizmet şu anda çeşitli alanlarda kullanılıyor. Bireyler bu hizmeti özel günlerde sevdiklerine ya da kişisel gelişim amacıyla kendilerine mektup göndermek için kullanıyor. Okullar, kişisel gelişim koçluk profesyonelleri ve kurumsal şirketler gibi müşterilere de sahip olan Geleceğe Mektup Gönder bu alanlarda nasıl hizmetler verdiğini şu şekilde açıklıyor:

Öğrenciler daha fazla yazı yazma alışkanlığı kazansın ve kendilerini daha iyi ifade edebilsinler diye okullar geleceğe mektup etkinliği organize ederler. Okulların hiçbir hazırlık yapmalarına gerek kalmadan tüm materyalleri biz sağlıyoruz. Bu sağladığımız hizmetlerle birlikte öğretmenler mektupları öğrencilere ve velilere adrese teslim şeklinde gönderebiliyor. Bu hizmetimizle birlikte öğrenciler hayatlarının farklı dönemlerindeki stres yönetimi, hedef belirleme ve hedef takibi gibi pek çok alanda hizmetimizi kullanabiliyorlar.

Eğitim alanındaki hizmetlerinin yanı sıra Geleceğe Mektup Gönder aynı zamanda etkinlik ajanslarına ve kurumsal şirketlere de hizmet veriyor. Çalışkan’a göre geleceğe mektup göndermek, kişisel gelişim etkinliklerinde yaygın olarak kullanılan bir hizmet. Etkinliklerin başında katılımcılardan eğitim alacakları konu hakkındaki düşüncelerini ve şu anda bildikleri şeyleri yazması isteniyor. Katılımcılar geleceğe gönderdikleri bu mektupları etkinliğin sonunda alarak etkinlik boyunca elde ettikleri ilerlemeyi rahatlıkla görebiliyorlar. Aynı şekilde etkinliğin son gününden bir veya iki ay sonrasına gönderilmek üzere bir mektup daha yazılarak kişilerin eğitimde aldıkları bilgileri pekiştirmeleri ve daha etkili bir öğrenme yolu izlemeleri sağlanıyor. Kurumsal şirketlerle de çalışan Geleceğe Mektup Gönder, şirketlere çalışanlarına göndermek üzere çeşitli mektuplar ve hediye kartları konusunda yardımcı oluyor. Bu sayede kurumsal şirketlerin üzerinden bu gibi durumlarda ortaya çıkan yükü rahatlıkla alabiliyorlar.

mektup göndermek, geleceğe mektup gönder kartları
Görsel: Cengiz Çalışkan, Geleceğe Mektup Gönder, gelecegemektupgonder.com

“GoDaddy, size uçtan uca bir destek veriyor”

Çalışkan’ın GoDaddy ile tanışması da tamamen geleceğe mektup göndermek istemesiyle başlıyor. Böyle bir fikir aklına geldiğinde öncelikle internette böyle bir sitenin olup olmadığını araştıran Çalışkan, alan adı soruşturmasını yaparken GoDaddy ile tanışmış. GoDaddy hakkındaki izlenimlerini sorduğumuzda şu şekilde cevap veriyor:

Özellikle alan adı alma süreciyle başlayıp siteyi kurmaya kadar GoDaddy çok fazla destek sağlıyor. GoDaddy ile alan adımı kolayca aldım ve adımları takip ederek aynı gün içerisinde sitemi kurdum diyebilirim. Bu süreçte de size uçtan uca bir destek sağlıyorlar. Bu sayede bir gün içerisinde web sitesini kurmuştum.

İlk başlarda, dijital dünyaya daha yeni adım atmışken web sitesi kurma konusunda bilgisi olmadığını dile getiren Çalışkan, GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ürünü ile kolaylıkla web sitesini kurduğunu ve verimli hale getirdiğini belirtiyor.

Web sitesi sayesinde fiziksel bir dükkan açmadan kullanıcılarına rahatlıkla ulaşabildiğinden bahseden Çalışkan, kullandığı GoDaddy planının SEO araçları sayesinde internette daha görünür olmasını sağladığını ve bu sayede de daha fazla kullanıcının mektup göndermek için web sitesini ziyaret ettiğini söylüyor. Bu görünürlüğün yanında kullanıcıları için güvenli bir web sitesine sahip olmak isteyen Çalışkan, GoDaddy’nin sağladığı SSL sertifikasını da kullanıyor. Zaman içerisinde GoDaddy’nin sağladığı bu özelliklerin yanında artan web sitesi trafiği ile çok daha fazla eklentiye ihtiyaç duyduğunu söyleyerek GoDaddy’nin WordPress Hosting paketlerinden birine yükseltmeyi düşündüğünü de belirtiyor.

beyaz pano önünde Cengiz Çalışkan
Görsel: Cengiz Çalışkan, Geleceğe Mektup Gönder, gelecegemektupgonder.com

2018 yılından beri GoDaddy ile çalışan Çalışkan’a bunun nedenini sorduğumuzda ise şöyle cevap veriyor:

GoDaddy ile çalışmaya devam etmemin en önemli sebebi kullanım kolaylığı. Sürükle ve bırak şeklinde dilediğin web sitesini oluşturabiliyorsun, bu çok önemli. Bunu yaparken, iyi bir müşteri hizmetleri departmanı olması gerekiyor, herhangi takıldığınız bir noktada size hızlı bir şekilde geri dönüş yaparak sorununuzu çözmesi gerekiyor. Bu dönüşte de GoDaddy’nin müşteri hizmetleri oldukça iyi. Öğreterek, adım adım ilerleyen bir platform. Bu anlamda müşteri deneyimini verdiği hizmetin kalbine koymuş aslında. Web sitenizi kurduğunuz zaman, SEO’dan itibaren, sosyal medyanıza kadar her şeyi GoDaddy üzerinden yönetebiliyorsunuz. Bu sebeple hâlâ GoDaddy ile beraberim ve hâlâ da GoDaddy ile çalışmak istiyorum.

Kendisi gibi erken aşamada olan girişimciler için GoDaddy’i öneren Çalışkan, dışarıdan bakıldığında oldukça zorlu ve karmaşık bir süreç gibi görünmesine rağmen aslında web sitesi kurmanın ve online varlığını oluşturmanın çok da zorlayıcı bir süreç olmadığını söylüyor. Bir müşteri kitlesi edinmek için sosyal medya araçlarını kullanarak içeriklerini paylaştığını ve erken dönemde çok daha fazla kişiye kendini tanıtabildiğini belirterek tek bir portaldan hem web sitesini hem de sosyal medya hesaplarını yönetmenin işini oldukça kolaylaştırdığını belirtiyor.

Siz de fikirlerinizi gerçeğe dönüştüren bir web sitesi kurmak için GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları planlarına göz atabilir, Cengiz Çalışkan gibi ilham verici girişimcilerin hikayelerini okumak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.