İçerik hazırlama: Web sitenizin 5 temel sayfasında bulunması gerekenler

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Maxym Martineau

Bir web sitesi kuruyorsunuz ama sıra içerik hazırlamaya geldiğinde nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Pek çok küçük işletme sahibi ve girişimci aynı sorunla karşı karşıya. Sonuçta bazen yapmanız gereken işleri yetiştirebilmeniz için bir günün 24 saat olması yetersiz geliyor. İşlerinizin arasına içerik hazırlamayı da eklerseniz, kendinizi boş bir ekrana ya da sayfaya bakıp ne yazacağınızı bilemez halde bulabilirsiniz.

Ama iyi bir haberimiz var: İçerik hazırlamak sandığınızdan daha kolay.

Beş sayfalık bir web sitesi için ihtiyacınız olan temel bilgilerden bahsedeceğimiz bu yararlı rehber sayesinde çok geçmeden kolayca kendi içeriklerinizi yazabileceksiniz.

Web siteniz için içerik hazırlamanın temelleri

Her sayfada olması gerekenlerin detayına girmeden önce, hemen öğrenmeniz gereken birkaç temel bilgi var:

Alan adı

Alan adınızın işletmenize uygun olması gerekiyor. Hâlihazırda bir alan adınız yoksa hemen şimdi bir tane alabilirsiniz:

Alan adınızı nasıl seçeceğinizden emin değilseniz, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

 • Kısa olsun.
 • Basit olsun.
 • Akılda kalıcı olsun.
 • Anahtar kelime kullanın.
 • Yeni uzantıları kullanmaktan kaçınmayın.

Tasarım hedefleri

Sitenizin tasarlarken kullanacağınız öğelerin işletmenizle uyum içinde olmasına özen gösterin. Göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • Sitenizin amacı ne?
 • Hedef kitleniz kim?
 • İnsanların sitenizi nasıl tarif etmesini istiyorsunuz (örn. profesyonel, sıra dışı, eğlenceli)?
 • İşletmenizin logosu var mı?

Hazırladığınız içeriklerin bu soruların cevaplarını vermesi gerekiyor. Seçeceğiniz renk şemasından (renklerin logonuzla ve genel olarak markanızla uyumlu olması gerekiyor) hedef kitlenize (kitleniz 12 yaş altı çocuklarsa kupkuru uzun metinler yazmazsınız, değil mi?) kadar her faktör önemli.

Bunu söylediğimize göre artık web siteniz için içerik üretmeye başlayabiliriz!

Web sitenizde olması gereken 5 temel sayfa

İşletmenizin hikayesini anlatmak için edebiyat mezunu olmanıza ya da senelerdir freelance yazarlık yapıyor olmanıza gerek yok. Sadece bu beş temel sayfanın içeriklerini hazırlayarak işletmeniz için yararlı bir web sitesi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 1. Anasayfa
 2. Hakkımızda
 3. Ürünler ve hizmetler
 4. Müşteri görüşleri
 5. Bize ulaşın

Yazmaya hazır mısınız? Güzel. Önce bu sayfaların her birini ayrıntılı olarak inceleyin, böylece içlerine ne yazacağınızı öğrenebilir ve kendi web sitenize içerik üretmeye başlayabilirsiniz.

1.Anasayfa

Anasayfanızda, ziyaretçilerinizin sizinle iş yapıp yapmak istemediklerine karar vermek için ihtiyaçları olan bilgileri bulundurmanız gerekiyor. Kimsiniz? Ne yapıyorsunuz/satıyorsunuz? Size neden güvenmeliyim? Size nasıl ulaşabilirim?

Aşağıdakileri yaparak başlayın:

 • İşletmenizi kısa bir cümle (slogan) ile tanımlayın.
 • İşletmenizi ve neden iyi olduğunu birkaç cümle ile anlatın.

Anasayfanızı oluşturmaya başladığınızda bu bilgiler çok işinize yarayacak.

Eylem çağrıları

Bunları yazdıktan sonra sıra eylem çağrılarına geliyor. Ziyaretçilerinizin, web sitenizi terk etmeden önce yapmalarını istediğiniz en önemli şey nedir? Kısa ve net olun ve onlara ne yapmalarını istediğinizi söyleyin.

İşte müşterilerinizden yapmalarını isteyebileceğiniz size ilham verebilecek birkaç fikir:

 • Fiyat teklifi için aramaları
 • Online randevu ayarlamaları
 • Tanıtım filminizi izlemeleri
 • Bir ders için kaydolmaları
 • Bağışta bulunmaları
 • Ücretsiz fiyat teklifi almak için e-posta göndermeleri

İşletmeniz ne olursa olsun, ziyaretçilerin harekete geçmesini teşvik etmek için anasayfanızda bir eylem çağrısı bulundurmalısınız.

Birincil iletişim bilgileri

Anasayfanızda, müşterilerinizin size ulaşmasını sağlayacak birincil iletişim bilgisini bulundurun, ki genellikle bu telefon numaranızdır. “Bize Ulaşın” sayfanız işletmenizle iletişim kurmanın çeşitli yollarını içerebilir.

Ürünler ve hizmetler bölümü

Anasayfada, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi maddeleyen kısa bir liste ya da fotoğraflar bulundurun, sonra ziyaretçilerinizin hepsini görüntüleyebilmesi için Ürünler/Hizmetler sayfanıza bağlantı verin. Ürün veya hizmetlerinizi genel kategoriler halinde listeleyin.

Örneğin, sıralayabileceğiniz bazı hizmetler:

 • Konut camı değişimde uzman
 • Çift-cam değişimi
 • Özel yapım duşlar ve aynalar
 • Cam raflar ve masa tablaları
 • ve daha fazlası…

Burada hepsi için ayrıntılı açıklamalar yazmanıza gerek yok. Ziyaretçilerinizin doğru yere geldiklerinden emin olmalarını kolaylaştırmak için sunduğunuz hizmetler hakkında kısa bilgiler vermeniz yeterli.

Kayıt formu

Ne tür bilgiler toplamanız gerekiyor (örn. e-posta, isim, telefon vb.)? Ne kadar az bilgi isterseniz alacağınız kayıt da o kadar artar.

Ziyaretçilerinizi size bilgilerini vermeleri için nasıl teşvik edeceğinizi düşünmeyi unutmayın.

Ziyaretçilerinizin sitenize neden kaydolmaları gerektiğini kısaca açıklayın ve bu açıklamayı kayıt formuna da ekleyin. Örnek: “Size özel fırsatlar ve özel etkinliklere erişim için kaydolun.” Ayrıca, kayıt formunuzun tüketicilerin online gizliliğini artırmak için yapılan son değişikliklere (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndan bahsediyoruz) uygun olması gerektiğini de unutmayın.

Güvenilirlik

Anasayfada bir müşteri alıntısı ya da yorumu bulundurun ve ziyaretçilerinizin müşteri yorumlarının hepsini okuyabilecekleri müşteri görüşleri sayfanıza bağlantı verin.

2.Hakkımızda

içerik hakkımızda sayfası toplantı ekip

Hakkımızda sayfası, parlama şansınızın olduğu yer. Burada işletme hikayenizi ayrıntılı bir şekilde anlatabilirsiniz – İşinize nasıl ve neden başladınız? Diğer işletmelerden farkınız ne? Kişisel ve tutkulu olun. Tüketiciler işletmelerin arkasındaki yüzle de ilgileniyor ve potansiyel müşterilerin çoğu bağlantı kurdukları mağazalardan alışveriş yapmaya daha istekli.

Hakkımızda sayfanıza ekleyebilecekleriniz:

 • Sizin ve çalışanlarınızın fotoğrafları
 • Uzmanlığınız hakkında bir biyografi
 • Şirketinizin veya ürünlerinizin aldığı ödüller
 • Öne çıkan bir müşteri yorumu

Unutmayın, burada amaç müşterilerinizle bağlantı kurmak. İçten, özgün ve samimi olun.

3.Ürün ve hizmetler

Ürünleriniz ve/veya hizmetleriniz büyük olasılıkla bir web sitesi ve online mağaza açmanızın esas sebebi. Sonuçta, işletmenizin gelişmek için satış yapması gerekiyor, değil mi?

Bu sayfanın içerik olarak açıklanmaya ihtiyacı yok – sunduğunuz ürün ve hizmetleri genel kategoriler halinde listeleyin sonra da hepsini detaylı olarak açıklayın. Örneğin verdiğiniz hizmet “Sıcak taş masajı” ise, yanına açıklama olarak, “Vücut, zihin ve ruh için rahatlatıcı bir deneyim sağlar” yazabilirsiniz.

Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin özelliklerinin yanı sıra faydalarını da yazmayı unutmayın.

Sunduğunuz her şeyin ayrıntılı bir listesini oluşturun ve her ürünün potansiyel müşterileriniz için nasıl bir çözüm sunabileceğini vurguladığınızdan emin olun. Tüketicileri alışveriş yapmaya teşvik etmek için bunları da eklemeyi düşünün (tabii sektörünüze bağlı olarak):

 • Ürün görselleri
 • Ödeme seçenekleri
 • İade politikası, güvence ve garantiler
 • Teslimat seçenekleri ve süreleri

Uzman tavsiyesi: Ziyaretçilerin sitenizi terk etmesini önlemek için yüksek çözünürlüklü, kaliteli görseller kullanın.

içerik fotoğraf makinesi

4.Müşteri görüşleri

Aynı Ürünler ve Hizmetler sayfası gibi Müşteri Görüşleri sayfası da oldukça açık. Müşterilerinizden öneri, alıntı ve yorum ekleyerek ziyaretçilerin size olan güvenini artırabilirsiniz. En iyi müşterilerinizden ürünleriniz/hizmetleriniz ile ilgili birkaç cümle yazmalarını isteyin.

Yorum ve değerlendirme sitelerine kayıt olup (TripAdvisor, Zomato vb.) müşterilerinizi sitenizi puanlandırmaları için teşvik ederek bu sitelerden faydalanabilirsiniz.

Biraz araştırma yaparak hangilerinin işletmenizle alakalı olduğunu bulabilirsiniz.

5.Bize Ulaşın

İyi tasarlanmış, bulunması kolay bir İletişim sayfası olmazsa olmazdır. Sonuçta, o sizin en iyi satış elemanınız. Müşterileriniz her zaman İletişim sayfanıza gidip işletmenizle ilgili anahtar bilgilere – çalışma saatleri, yer, iletişim bilgileri – ulaşabilirler. Bu yüzden iyi bir İletişim sayfanız olması önemlidir.

İletişim sayfanızın içerik planını yaparken şunları eklemeyi unutmayın:

 • Telefon numarası
 • Çalışma saatleri
 • İşletmenizin fiziksel adresi, yol tarifi, harita.
 • E-posta (alan adınızla eşleşen profesyonel bir e-posta adresiniz olsun).

İşletmenize bağlı olarak iletişim “kategorileri” de ekleyebilirsiniz. Örneğin:

Ürün İadeleri – iadelerin gönderileceği adres
Fatura Sorunları – fatura@yeniisletmem.net adresine e-posta gönderebilirsiniz
Müşteri Hizmetleri – bize 0212 123 45 67 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

Uzman tavsiyesi: Müşterilerinizin sizinle iletişim kuracağı öncelikli yöntemi belirleyin ve onu web sitenizin her sayfasına yerleştirin. En önemlisi, anasayfanızda belirgin bir şekilde bulundurmayı unutmayın.

Sonuç olarak

İçerik geliştirmeyi bu beş ana sayfaya bölerseniz – Anasayfa, Hakkımızda, Ürün ve Hizmetler, Müşteri Görüşleri ve Bize Ulaşın – yazı yazmanın o kadar da korkutucu olmadığını göreceksiniz. İlgi çekici ve etkileşime teşvik edici içerikler geliştirmek için içerik yazarken öncelikli olarak müşterilerinizi düşünmeyi unutmayın!