İnternetten ne satabilirim diye soranlar için 6 popüler dropshipping kategorisi

GenelKategori
Okuma süresi: 12 dk
Tamilore Oladipo

Bir online mağazaya girdiğinizde 15 veya daha fazla ürün kategorisiyle karşılaşmak, bir sürü farklı seçenek bombardımanına tutulduğunuz için zorlayıcı gelebilir. Özellikle de ilk defa alışveriş yapacağınız, aşina olmadığınız bir işletmenin sitesine denk geldiyseniz… İnternette ne satabilirim diye düşünenler için cazip pek çok seçenek olsa da satış yapmak isteyenlerin bir seçim yapması ve belirli bir niş içinde kalması işletmeleri için daha hayırlı olabilir. Örneğin bebek kıyafetleri şu anda moda olabilir ama işletmeniz köpekler ile ilgili ürünler satıyorsa kendi nişinize sadık kalmanız daha iyi olur. Amazon gibi büyük şirketler hem bebek kıyafetleri hem de köpek oyuncakları satmak için gerekli altyapı ve finansmana sahip olabilir ama siz büyük olasılıkla değilsiniz.

Sonuçta müşterilerinizde mağazanızın ne satacağına karar verememiş, kafası karışık bir işletme hissi uyandırmasını istemezsiniz. Ayrıca işletmenizi henüz hazır değilken gereğinden fazla büyütmeye çalışmak da faydadan çok zarar getirebilir. Bu yazıda internette ne satabilirim diye düşünenlerin başlamasına yardımcı olmak için en popüler dropshipping (stoksuz satış) kategorilerinden bazılarına değindik.

İlgili yazı: Dropshipping nedir ve nasıl yapılır?

Ne satabilirim diye soranlar için 6 dropshipping kategorisi

İnternette satış yapmak istiyorsanız başlamanıza yardımcı olabilecek ve size fikir verebilecek 6 kategori şöyle:

 1. Çevre dostu ürünler
 2. Bitkiler ve bahçe bakımı
 3. Ev ve ofis ürünleri
 4. Yoga ve sağlık
 5. Evcil hayvan malzemeleri
 6. Mutfak ve yemek pişirme

Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

1. Çevre dostu ürünler

Tüketiciler artık çevreye her zamankinden daha fazla duyarlı ve bu alışveriş alışkanlıklarına da yansıyor. GreenPoint tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanların yüzde 78’inin açıkça çevre dostu olarak etiketlenen ürünleri alma olasılığı daha yüksek.

Tüketiciler çevreye daha duyarlı hale geldikçe çevre dostu ürün arayışı da artıyor. Bir PwC araştırmasına göre, dünya genelinde tüketicilerin yüzde 50’si kendilerini artık daha çevre dostu olarak görüyor ve yüzde 53’ü daha sürdürülebilir ürünler alıyor.

Bu doğrultuda ne satabilirim diye düşünüyorsanız, plastik poşetler yerine yeniden kullanılabilir torbalar tüketicilerin çevre dostu tercihlerinin önemli bir parçası. Özellikle de ülkelerin tek kullanımlık plastiklere daha az bağımlı olmaya doğru ilerledikleri göz önüne alınırsa… Plastik poşetlere karşı popüler bir alternatif olan “bez çanta” aramaları zaman içinde kademeli olarak artış gösteriyor.

ne satabilirim Google trends bez çanta araması

Bambu ürünler ve yeniden kullanılabilir su şişeleri de çevre dostu mağazanıza ekleyeceğiniz ürünler arasında yer alabilir. Bambu, biyolojik olarak parçalanabildiği için tüketiciler arasında popülerlik kazanıyor. Su şişeleri söz konusu olduğunda ise tabii ki ne kadar az plastik kullanılırsa çevre için o kadar iyi.

Çevre dostu ürünler söz konusu olduğunda dayanıklılık ve kalite çok önemli – sonuçta tek kullanımlık alternatiflerine kıyasla uzun süre dayanabilmeleri gerekiyor. Tüketiciler ayrıca günlük hayatlarına ve görünümlerine uyum sağlayabilen şık ürünleri de beğeniyor. Bu nedenle her şeyle daha kolay uyum sağlayabildikleri için daha nötr tonlu ürünler satmayı düşünebilirsiniz.

Önemli ipucu: Tüketicilerin çevre dostu ürünlere gösterdikleri ilgi artsa da, GreenPoint araştırması bu öğelerin ortalama bir tüketici tarafından kolayca anlaşılamadığını gösteriyor. Bu nedenle satıcıların, tüketicileri sitelerine çekmek için ayrıntılı ürün açıklamaları yazmaları ve SEO çalışmaları yapmaları önemli.

2. Bitkiler ve bahçe bakımı

Evde kalmak zorunda olduğunuz zamanlarda evinize biraz yeşillik katmak doğada olduğunuz hissi yaşamanıza yardımcı olabilir. Bazı kişiler yapay bitkileri tercih etse de gerçek olanlarına da oldukça fazla talep var.

Ayrıca ScienceDaily’nin yaptığı bir araştırma iç mekan bitkilerinin konsantrasyon ve verimliliği yüzde 15’e kadar artırdığını gösteriyor. İnsanlar evlerinin hem içinde hem de dışında deşarj olmak için yeni, yaratıcı, sakinleştirici ve dijital olmayan yöntemler aradıklarından bitki ve bahçe bakım sektörü her zamankinden daha fazla büyüyor.

İnternetten ne satabilirim diye düşünenler bu artan talebi karşılamak için bitki bakımı için gerekli malzemeleri sunmayı düşünebilir. Sulama kapları, fısfıslar, bahçe eldivenleri ve küçük mala ve kürekler başlangıç için iyi seçenekler olabilir.

Ancak aletler genellikle bir kere alınan ürünler oldukları için ne satabilirim diye düşünenlerin daha sık satış yapmalarını sağlayacak başka ürünlere de yönelmeleri gerekebilir. Bitki saksıları, askıları, bitki temalı dekorlar gibi değiştirilme olasılığı daha fazla olan ürünler bitki sahiplerinin estetiklerine katkıda bulundukları için bu kategoriye girebilir.

Önemli ipucu: İç mekan bitkilerinin fiyatı türlerine göre büyük farklılık gösterebilir, ancak ne olsun bitki sahipleri bitkilerini canlı tutmak isterler. Ne yazık ki, özellikle bu işe yeni başlayan bitki sahiplerinin çoğu bitki bakımı hakkında iyi bilgi sahibi değildir. Bu nedenle kitlenize hangi bitki türlerini satın alacaklarını ve onlara nasıl bakılması gerektiğini gösteren eğitici sosyal medya gönderileri ve/veya blog yazıları sunarak değer katmayı da düşünün.

3. Ev ve ofis

Ev ve ofis arasındaki ayrımın bulanıklaşmasıyla tüketiciler için ilginç bir trend ve kategori ortaya çıktı.

Çoğu insan evden çalıştığı için görüntülü aramaların en çok kullanılan iletişim kanalı haline gelmesi, insanların çalışma alanlarına her zamankinden fazla dikkat ettiği anlamına geliyor. Bir CraftJack araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 90’ı geçtiğimiz yıl çalışma alanları için para harcamış.

Dropshipping ile internette ne satabilirim diye düşünenler çalışma alanlarını ve genel olarak üretkenliği artırmak için para harcayan bu kesime hitap edebilir. İlk akla gelen sandalyeler ve masalar başlangıç için fazla ağır olsa da laptop sehpaları, web kameraları, halka ışıklar, tripodlar ve masa lambaları gibi çalışma alanını iyileştiren öğeleri sunmayı düşünebilirsiniz.

Aynı CraftJack araştırmasına göre insanların yüzde 68’i arka planlarının görünümüne öncelik veriyor ve yüzde 41’i arka planlarında sanat, resim veya dekor; yüzde 29’u kitap; yüzde 27’si ise bitki sergiliyor. Ne satabilirim diye düşünenler çalışma alanlarının estetiğini artıran sanat baskıları, mouse pad ve yapay bitkiler gibi dekoratif öğeler de sunabilir.

Önemli ipucu: CraftJack ayrıca çalışma alanlarının görünümüne önem veren farklı sektörleri de araştırmış (en üstte muhasebe ve İK bulunuyor). Bu ürünlerin satışını yapmak isteyenler hedef kitlelerini ve genel pazarlama stratejilerini belirlerken bu bilgilerden faydalanabilir.

4. Yoga ve sağlık

Evden çalışırken egzersiz yapmanın ve stresi azaltmanın yollarını arayan insanlar için yoga popüler bir seçenek haline geldi.

Ne satabilirim diye düşünüyorsanız bu kategorideki ürünler için moda, rahatlık ve kalite önemli faktörlerdir. Tüketiciler estetik amaçlar için egzersiz kıyafetlerini ve ekipmanlarını sık sık değiştirebilirler ancak sizden satın aldıkları ürünler kalitesiz ve rahatsız ediciyse mağazanıza bir daha uğramayacaklarına emin olabilirsiniz.

İşte bu kategoride satış yapmak isteyenlerin işine yarayabilecek bir bilgi: Tüketicilerin yüzde 62’si egzersiz kıyafetlerinin moda trendlerine uygun olmasını istiyor. Yoga matları, yastıkları ve denge tahtaları da yoga yapanlar için gerekli ekipmanlardır. Ne satabilirim diye düşünüyorsanız egzersiz kıyafetlerinin yanı sıra bunları da envanterinize eklemeyi deneyebilirsiniz.

Önemli ipucu: Bu kategoride satış yapmayı düşünüyorsanız tamamen satış odaklı olmak yerine yoga ile ilgili faydalı içeriklere yatırım yapmayı deneyin. Popüler bir kadın egzersiz markası olan Lululemon’un web sitesinde ziyaretçileri için “nasıl yapılır” içeriklerine ve röportajlara ayrılmış bir bölüm bulunuyor. Bu içerikler satış yapmaya odaklanmak yerine, genellikle sağlıklı yaşan meraklısı olan hedef kitlelerine değer katmayı amaçlıyor.

5. Evcil hayvan malzemeleri

Evcil hayvan malzemeleri, internette ne satabilirim diye düşünenlerin hangi alanda satış yapacaklarına karar verirken göz önünde bulundurmaları gereken bir kategori. Evcil hayvan sahipleri hayvanları için her yıl belirli bir harcama yapıyor ve bu harcamaların önemli bir kısmını da malzemeler oluşturuyor.

Pandemi nedeniyle 2020’de evcil hayvan sahiplenen insanların artmasıyla evcil hayvan kategorisindeki satışlar da artış gösterdi. Bu alanda ne satabilirim diye düşünenler için mama kapları, yataklar, hayvan kıyafetleri ve oyuncaklar başlamak için her zaman iyi seçeneklerdir.

Evcil hayvan sahiplerinin bir kaygısı da hayvanlarının kaybolmasıdır. Bunun önüne geçmek için evcil hayvanların bir çeşit kimlikle etiketlenmeler tavsiye edilir. Bu kategoride satış yapmak isteyenler envanterlerine hayvan künyeleri, tasmalar ve takip cihazları eklemeyi de düşünebilir.

Önemli ipucu: İlk defa bir hayvan sahiplenenler, hayvanlarının bakımı hakkında her şeyi bilmiyor olabilirler. İşletmeniz için yaptığınız pazarlama çalışmaları hayvan sahibi olanlara yardımcı içerikler sunmaya odaklayın ve ürünlerinizi onlara bu yolda yardımcı olacak harika araçlar olarak konumlandırın.

6. Mutfak ve yemek pişirme

Evde yemek pişirmeye olan ilgi giderek artıyor. İnsanların yüzde 54’ü artık eskisinden daha fazla yemek pişirdiklerini söylüyor. Sosyal medyada yemek pişirme videolarının da artış gösterdiği göz önüne alınırsa, mutfak ve yemek kategorisi, ne satabilirim diye düşünenler için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Bu kategoride sunabileceğiniz ürünler arasında mutfak gereçleri, saklama kapları, kesme tahtaları gibi yemek pişirmeyi ve sonrasında mutfağı düzenlemeyi kolaylaştıran her şey bulunabilir. Bunlar genellikle bir kere alınan ürünler olduğundan sürekli gelir elde etmek isteyenler peçete, önlük, servis altlığı gibi daha çeşitli ürünler sunmayı da düşünebilir.

Önemli ipucu: Sosyal medyada yemek pişirme temalı videoların artışı sayesinde bu kategoride ürün sunun satıcıların kullanıma hazır bir pazarlama yöntemi bulunuyor. Ürünlerinizin pişirme sırasındaki kullanımını gösteren video içerikler hazırlayın ve bunları influencerlara gönderin. Bir mikro-influencer bile, içerik doğru hazırlandığı sürece size iyi bir kitle getirebilir.

İlgili yazı: Influencer marketing nedir, nasıl yapılır? 

İnternette ne satabilirim diye düşünüyorsanız hangi ürün kategorisinin en iyi sonuç vereceğini bulmak için kendi araştırmanızı da yapın

İnternette satış yapmaya yeni başlayanlar genellikle kişisel ilgi alanlarına veya çevrelerindekilerin kişisel ilgi alanlarına göre dropshipping ürünleri seçme hatasına düşebiliyor. Etsy gibi bir platform üzerinden yaptığınız ürünleri satmak gibi bir projeniz varsa bu doğru seçim olabilir. Ancak, kalabalık bir dropshipping pazarında rekabet edebilmek için tüketiciler arasında popüler olan nişleri seçmeniz daha iyi olabilir.

Ne satabilirim diye düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler

 • Müşterileriniz kimler ve ortalama nasıl bir gelir aralığına sahipler? Başlamak için çok fazla sermayeniz yoksa daha küçük ve daha erişilebilir ürünleri tercih etmek isteyebilirsiniz.
 • Ürünleriniz tekrar eden mi yoksa tek seferlik satın alımlardan mı oluşacak? Bu, fiyatlandırmanızı etkileyecektir. İnsanlar ürünlerinizi sürekli satın almıyorsa, makul bir kâr elde etmek için fiyatlarınızı yükseltmeniz gerekebilir.
 • Ürünlerinizin fiyat noktası, sağlamanız gereken satış öncesi hizmetle eşleşiyor mu? 20 liralık bir ürün 500 liralık bir ürünle aynı müşteriyi çekmeyecektir.
 • Ürünlerin boyutu nedir? Küçük ürünler her zaman daha iyidir çünkü ürün ne kadar büyükse kargo maliyetleriniz de o kadar yüksek olur.
 • Ürünlerinizi satış hedeflediğiniz bölgelerde bulmak zor mu? Müşteriler sattığınız ürünlerin aynılarını 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde rahatça bulabiliyorlarsa başka bir şey satmayı düşünmeniz gerekebilir.

Kendi pazar araştırmanızı mı yapmak istiyorsunuz? Potansiyel ürün kategorileri bulabileceğiniz en iyi yerlerden bazıları şöyle:

 • Hangi aramaların popüler olduğunu veya ivme kazandığını görmek için Google Trends
 • Her kategoride en çok satılan popüler ürünleri gösteren Amazon’un “Çok Satanlar” bölümü
 • Facebook ve AliExpress aramalarındaki bilgileri bir araya getirerek farklı anahtar kelimelerin ve ürün kategorilerinin popülerliğini analiz eden Thieve.co

Gerçekçi olmak gerekirse sattığınız tüm ürünlerden kâr edemeyeceğinizi kabullenmeniz gerekiyor. Sonuçta nişiniz dışında göz önünde bulundurmanız gereken birçok başka unsur var. Bir dropshipping işine başlamak bir yatırımdır ve yatırımlar başarısızlıkla da sonuçlanabilir. Ne satabilirim diye düşünüyorsanız, ürünleriniz içi pazarda derinlemesine araştırma yapmak, pazarlama çalışmalarına önem vermek, müşteri ve tedarikçi ilişkileri kurmak başarısızlık olasılığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.