2022’de işletmeniz için uygulayabileceğiniz yeni yıl kararları

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Caroline Barker

Zor geçen bir yılı ardımızda bırakıp yeni yıla giriş yaptık. Tüketiciler ve işletmeler için yeni yıl kararları almanın vakti geldi. Henüz kararlarınızı belirleme fırsatınız olmadıysa, size yardımcı olmak için buradayız. Bu yazıdaki fikirlerden ilham alarak siz de yeni yıl kararları belirleyebilir, 2022’de işletmenizi daha yukarılara taşıyabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Yerel işletmeler için 2022 yeni yıl kararları

Bu yıl küçük, yerel işletmeler alacakları yeni yıl kararları ile içerik pazarlama stratejilerini daha da iyi bir hale getirebilirler. İşte sizin ilham olabilecek yeni yıl kararları:

  1. Sosyal medyanızı yenileyin.
  2. Web sitenizi yeniden düzenleyin.
  3. E-posta pazarlama yoluyla sadık müşterilerinizle yeniden iletişime geçin.
  4. İçerik takvimi ile zaman kazanın.

2022 yılında işletmeniz için kullanabileceğiniz yeni yıl kararları hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız? Okumaya devam edin.

1. Sosyal medyanızı yenileyin

Potansiyel müşterileriniz gündelik hayatlarında sosyal medya kullanıyorlar. Aile ve arkadaşlarıyla bağlanıyorlar, deneyimlerini paylaşıyorlar ve internette ilgi çekici markalar ve işletmelere göz atarak alışveriş yapıyorlar. Aslında Ocak 2021 itibariyle Türkiye’de nüfusun %70,8’ini oluşturan 60 milyon insan aktif birer sosyal medya kullanıcısı. Bu da, sosyal medya 2022 yılında satın alma kararlarında büyük rol oynayacak demek.

Yeni yıl yeni müşterileri çekmek için sayfalarınızı yenilemek için mükemmel bir zamandır.

Bunları yaparak yeni yıla sosyal medya hesaplarınızı düzenleyerek girin:

  • Yeni bir profil ve kapak fotoğrafı yükleyin.
  • İşinizi tanıtacak akılda kalıcı bir açıklama yazın. Twitter ve Instagram gibi platformlardaki profil bilgilerinizi de yenileyin.
  • Google Benim İşletmem ve Yelp gibi inceleme ve yorum sitelerindeki fotoğraflarınızı yenileyin.
  • Tüm bilgilerinizin (çalışma saatleri, konum ve telefon numarası gibi) doğru olduğundan emin olun.
  • Önümüzdeki aylarda paylaşabileceğiniz, organik etkileşim yaratabilecek gönderiler için beyin fırtınası yapın.
  • Ocak ayı boyunca ücretli sosyal medya için kullanabileceğiniz bir bütçe kenara ayırın.

Müşterilerinizin 2022 başlarında ve tüm yıl boyunca sizi ziyaret etmeye itecek neler paylaşabileceğinizi düşünün!

yeni yıl kararları laptop cep telefonu sosyal medya

2. Web sitenizi yeniden düzenleyin

Web sitenizi sanal vitrininiz olarak düşünün. İşletmenizde muhtemelen envanteriniz değiştikçe öne çıkan ürünlerinizi de değiştiriyorsunuz. Her yeni sezonda yeni menü öğelerini öne çıkartabilir veya vitrin resminizi güncelleyebilirsiniz. Aynı şekilde, güncel kalması ve hem yeni hem de sadık müşterilerinizi çekmesi için web sitenizi güncellemelisiniz.

Müşterilerini yeniliklerinizi görmek isteyecek ve web sitenizde dolaşıp yeni yıldaki ürün ve hizmetlerinizi görmek için daha fazla vakit harcayacaklar.

Not: Aynı zamanda web sitenizin mobil dostu olduğundan emin olmalısınız. Müşterilerinizi işletmenizin sunduğu her şeyle şaşırtma fırsatını kaçırmak istemezsiniz. Müşterilerinizin ürünlerinizi görmesine, hizmetlerinizi kullanmasına veya kolaylıkla sizinle iletişime geçmesine izin veren mobil uyumlu bir web sitesine sahip olduğunuzdan emin olun.

yeni yıl kararları kahve tablet cep telefonu web sitesi mimarı
Hem masaüstü hem mobil cihazlarda mükemmel çalışan uyumlu bir web sitesine mi ihtiyacınız var?
GoDaddy Hazır Web Sitesi’ne 
bir göz atın.

3. E-posta pazarlama yoluyla sadık müşterilerinizle yeniden iletişime geçin

İşletmeniz için e-posta pazarlamadan faydalanmıyorsanız yeni yıl kararları listenize ekleyip başlamak için tam zamanı!

Müşterilerinizin akıllarının (ve gelen kutularının) en üstünde kalarak marka farkındalığınızı artırın.

Bu yıl e-posta adreslerini toplamaya başlamayı (web sitenize widget ekleyerek, sosyal medya gönderileriyle veya yazar kasanızın yanına bir pano asarak) bir hedef haline getirin, böylelikle yeni ve sadık müşterilerinizle kişiselleştirilmiş bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

E-posta pazarlama hâlihazırda işletmenizi sevenlerle ve sizden haber almak isteyenlerle iletişime geçmek için harika bir yoldur.

Bir e-posta listesi oluşturduktan sonra, e-posta pazarlama kampanyaları yaratmaya başlayabilirsiniz.

E-posta pazarlama kampanyaları ölçülebilir, uygun maliyetli ve hedef odaklıdır.

Kampanyalarınız için bir hedef belirlemeyi ve okuyucularınızın dikkatini çekebilmek için tek bir şeye odaklanmayı unutmayın. Özel bir fırsat veya indirimin tanıtımını mı yapıyorsunuz? Müşterilerinizin bir etkinliğe kayıt yaptırmalarını mı istiyorsunuz?

E-postanızı, müşterilerinizin yapmasını istediğiniz şeye odaklayın. Böylece mesajınızın ne ile ilgili olduğunu ve daha sonra ne yapmaları gerektiğini kolayca anlayabilirler.

İyi e-posta pazarlama örnekleri arasında özel fırsatlar ve indirim kodları (indirimler, insanların haber bültenlerine abone olmasının ana nedenidir), yeniden satın alma ya da rezervasyon yaptırma için gönderilen hatırlatmalar ve üyelik durumu güncellemeleri sayılabilir.

Okuyucularınızın dikkatini çektikten sonra onlara açık ve net bir eylem çağrısında bulunun. E-posta mesajlarınıza eylem çağrısı düğmesi ekleyerek dönüşüm oranlarını yaklaşık yüzde 28 artırabilirsiniz. (Daha etkili e-posta mesajları yazmak da yeni yıl kararları listenizin bir parçası olabilir.)

Bu, müşterilerinizin bir sonraki adımı atmasını kolaylaştıracaktır.

4. İçerik takvimi ile zaman kazanın

İşletmeniz için yeni yıl kararları almak ve hedefler oluşturmak ne kadar önemli olsa da kişisel hedefler koymak da aynı derecede önemlidir. Bir adım geri atın ve konu online pazarlama stratejilerinizi planlamaya geldiğinde bu yıl kendinize nasıl daha fazla alan oluşturabileceğinizi düşünün. Bir işlemi veya prosedürü bile daha verimli yapmak zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Hiç planlama yapmadan sosyal medyada paylaşımlar mı yapıyorsunuz? Oluşturmak istediğiniz gönderi sayısına hiçbir zaman ulaşamayacağınızı düşünmek stresli olabilir. Bir içerik takvimi oluşturun.

Önünüzdeki aya bir göz atın, yaklaşan gönderilerinizi her platformda planlayın ve mümkünse içeriklerinizi programlamaya başlayın.

Bir takvim çıktısı almak içerik planınızın nasıl görüneceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Ardından, Tweetdeck veya Hootsuite, Facebook'un planlama özelliği veya Instagram'ın taslaklar özelliği ile içeriğinizi planlayabilir ve istediğiniz zaman kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Günde fazladan 30 dakikanın sizi ne kadar canlandıracağını ve yıla önde başlamanıza yardımcı olacağını bilseniz şaşırırsınız!

Yeni yıl kararları ile işletmenizi ileri taşıyın

İşte bu kadar, işletmenizi daha iyi hale getirmenize yardımcı olacak yeni yıl kararları… İşletmeniz için bu stratejilerden en az bir tanesini seçin ve gerçekleştirmek için bir hedef belirleyin. Ardından sonuçlarınızı ölçün, iyileştirmek için gerekli düzenlemeleri yapın ve süreci tekrar edin.

Kullanılan Ürünler