Küçük oteller için online pazarlama ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Dan Hughes

Küçük bir otel işletmek kolay olmayan ama ödüllendirici bir iş. Kalabalık arasından sıyrılmaya çalışan konaklama işletmelerinin hizmetlerini pazarlamaları için biraz yaratıcı olmaları gerekebilir. Bu yazıda küçük oteller için bazı pratik tavsiyeler ve ipuçları hazırladık.

Küçük oteller için pazarlama ipuçları

Otelinizi pazarlarken şunları unutmayın: Benzersiz, konforlu, rahat, makul fiyatlı ve her kesimden gezginin konaklayabileceği bir yer sunuyorsunuz. Bu benzersiz satış teklifleri, pazarlama çalışmalarınızın ana teması olacak. Bu nedenle sizi büyük otellerden ayrıştıran özellikleri kendi yararınıza kullanmayı atlamayın. İşte size yardımcı olacak ipuçları:

 1. Web sitenizi optimize edin.
 2. E-posta pazarlamadan yararlanın.
 3. Online işletme rehberlerine kaydolun ve müşteri yorumlarını takip edin.
 4. İlgi çekici blog yazıları yayımlayın.
 5. Sosyal medyada etkileşim kurun.

Hadi hepsini daha yakından inceleyelim.

küçük oteller pencereden görünen havuz

1. Web sitenizi optimize edin

Büyük olasılıkla otelinizin işlevsel, dikkat çekici ve SEO dostu bir web sitesi vardır.

Web siteniz, otelinizin online varlığının merkezi olduğundan mümkün olan en iyi şekilde performans göstermesi şu an her zamankinden daha önemli.

Ayrıca, özellikle küçük oteller için, değerli ve ilgili bilgileri dahil etmek büyük önem taşıyor. Buna potansiyel misafirlerinizi değişikliklerden haberdar etmek de dahil. Örneğin çalışma saatleriniz değiştiyse, bu bilgileri web sitenizde kolayca görünecek şekilde paylaştığınızdan emin olun.

Çoğu kişi bunu göz ardı edebiliyor ancak web sitenizin kullanıcı deneyimi, harika görseller ve göz alıcı fotoğraflara sahip olmasından çok daha önemli. Ziyaretçilerinizin web sitenizi rahatlıkla kullanabildiklerinden emin olun ve mobil cihazlarda da masaüstü bilgisayarlarda olduğu kadar iyi performans göstermesini sağlamak için mobil uyumluluğa dikkat edin.

Aşağıdaki kaynaklar, dönüşüm oranlarınızı artırabilecek, hedef kitlenizi sizinle bağlantıda tutabilecek ve zamanı geldiğinde odalarınızı doldurmanıza yardımcı olacak bir web sitesi kurmak veya güncellemek için size yol gösterebilir:

Editörün notu: Bir web sitesine mi ihtiyacınız var? SEO, e-posta pazarlama, Google Benim İşletmem entegrasyonu ve sosyal medya gibi yerleşik pazarlama araçları içeren GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları çözümüne göz atın.

2. E-posta pazarlamadan faydalanın

En eski ve en iyi performans gösteren dijital pazarlama kanallarından biri olan e-posta pazarlama, sağlam bir yatırım getirisi sunmaya devam ediyor.

Yakın zamanda yaptığınız bir renovasyonu duyurmak, potansiyel misafirlerinizi özel tekliflerinizden haberdar etmek veya en yeni blog yazınız gibi içeriklerinizi paylaşmak için e-posta pazarlamadan faydalanabilir ve gezginlerin ilgisini çekmeyi deneyebilirsiniz.

Küçük oteller için e-posta pazarlama kampanyalarınızı oluşturmaya başladığınızda şu temel unsurları aklınızda bulundurun.

 • Etkili ve kullanımı kolay bir e-posta pazarlama aracı seçin.
 • Metinleri yazarken sizi ve otelinizi temsil eden içten, benzersiz sesinizi kullanın. Bu, e-postalarınızı ilgi çekici hale getirerek potansiyel misafirlerinizi rezervasyon yapmaya teşvik edebilir.
 • E-postalarınızı mümkün olduğunca kişiselleştirin. Herkese gönderilen kopyala-yapıştır tarzı metinler günümüzün teknoloji konusunda bilgili gezginlerinin ilgisini genellikle çekmiyor.
 • E-postalarınızı her zaman net bir eylem çağrısı ile bitirerek okuyucularınızı satış hunisinde ilerlemeye teşvik edin. Açıkça tanımlanmış bir eylem çağrısı düğmesi (“Müsait odaları görün” veya “Rezervasyon yapın” gibi) potansiyel misafirlerinizi istediğiniz eylemi gerçekleştirmeye yönlendirir.
 • Kısa ama bilgilendirici başlık satırları e-posta açılma oranlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3. Online işletme rehberlerine kaydolun ve müşteri yorumlarını takip edin

İşletme rehberleri derken, TripAdvisor, Google Benim İşletmem ve misafir blogları gibi üçüncü taraf sitelerdeki müşteri yorumları ve incelemelerinden bahsediyoruz.

Müşteri yorumları ve incelemeleri marka bilinirliği, sadakat ve güven oluşturmaya yardımcı olmanın yanı sıra küçük oteller için görünürlüğü de artırır.

En iyi sonuçları elde etmek için kendi web sitenize ek olarak TripAdvisor, Google Benim İşletmem ve Yelp gibi üçüncü taraf sitelerde otelinizin kapsamlı ve faydalı içeriklere sahip bir profilini oluşturduğunuzdan emin olun.

Bu, küçük oteller için ziyaretçilerine deneyimleri paylaşabilecekleri çok sayıda platform sunmanın yanı sıra potansiyel ziyaretçilerin de ilgili bilgilere kolayca ulaşabilmelerini sağlar.

Tüm müşteri yorumlarını ve incelemelerini dikkatle gözden geçirin ve önceki misafirlerinize nasıl olduklarını ve sizde yeniden konakladıklarında neler isteyebileceklerini sorun. Bu, etkileşimi sürdürmenize ve marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Müşteri yorumlarının küçük otelinize yardımcı olmasını sağlamak için bu ipuçlarına kulak verin:

 • Olumlu veya olumsuz tüm yorumlara ve sorgulara her zaman hızlı ve profesyonel bir şekilde yanıt verin.
 • Fazla duygusallaşıp cevaplarınızda bunu yansıtmayın. Özellikle de negatif olanları… Bu, itibarınıza zarar vermekten başka bir işe yaramaz.
 • Memnun misafirlerinizin yorumlarını web sitenizde, e-postalarınızda ve sosyal medya kanallarınızda paylaşın.
 • Bir TripAdvisor ödülü kazanırsanız, rozetinizi web sitenize ve diğer promosyon kanallarınıza ekleyin. İnsanlar ödül kazanmış otellere güvenirler, bu nedenle başarınızı gururla sergilemekten çekinmeyin.

4. Küçük oteller de blog yazabilir

“İçerik kraldır” gerçeği özellikle son zamanlarda daha belirgin hale geldi. Bu nedenle blog yazmaya mümkün olduğunca çok zaman ve çaba harcamak işletmeniz için faydalı olabilir.

Neden mi? Bilgilendirici blog içerikleri yayımlayan küçük işletmeler, oluşturmayanlara kıyasla yüzde 126 daha fazla potansiyel müşteri oluşturuyor. Yani otelinizin bir blogu yoksa şimdi bir tane oluşturmanın tam zamanı.

İçinde bulunduğumuz durumda insanlar bilgilendirilmek, eğlenmek ve iletişimde kaldıklarını hissetmek istiyorlar.

Kitlenize doğrudan değer katacağını bildiğiniz blog içerikleri oluşturursanız, misafirlerinizle olan bağlantılarınızı güçlendirebilirsiniz.

İşte küçük oteller için ilham kaynağı olabilecek birkaç blog yazısı fikri:

 • Seyahat etmeniz mi gerekiyor? Kurallara uyarak güvende kalmak için ipuçları
 • Dünyayı geziyormuş gibi hissetmenizi sağlayacak XX sanal tur
 • Personel ve renovasyonlarınız hakkında güncellemeler
 • Otelinizi ziyaret etmek için XX neden

Bu fikirleri blog yayınlarınız için ilham olarak kullanabilirsiniz. Blog açma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa “WordPress blog açma: Adım adım blog oluşturma rehberi” veya "GoDaddy Hazır Web Sitesi’ne blog açma özelliği eklendi" yazılarımıza göz atabilirsiniz.

5. Sosyal medyada etkileşim kurun

Sosyal medya küçük oteller için de güçlü bir araç. Keşfedilecek farklı platform seçenekleri ve dünya çapında milyonlarca aktif kullanıcı ile sosyal medyada yer alıp sohbetin bir parçası olmak işletmenize büyük fayda sağlayabilir.

Bir küçük otel sahibi olarak işletmenizi duyurmak için yapabileceğiniz en iyi şey, sosyal medyada ilgili içerikler paylaşmak ve aktif olduğunuz platformlarda anlamlı (komik veya eğlenceli de olabilir) sohbetler başlatmaktır.

Yorum bırakarak ve kendi gönderilerinize ilham kaynağı olması için hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğuna bakarak kendi bölgenizle ve nişinizle alakalı hashtag’leri keşfetmek için zaman ayırın.

Herhangi bir tüketici yorumuna veya talebine zamanında yanıt verdiğinizden emin olun, alanınızla veya işletmenizle ilgili potansiyel sorunları ya da soruları olan insanlara güvence vermek ve yardımcı olmak için elinizden geleni yapın.

İşte küçük oteller için sosyal medya çalışmalarında yardımcı olabilecek birkaç kaynak:

Küçük oteller için pazarlama üzerine son sözler

Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçları kriz dönemlerinde de hedef kitlenizle bağlantılı kalmayı sürdürürken otelinizi potansiyel ziyaretçilere pazarlamanıza yardımcı olabilir. Çok yakında farklı yerlerden gelen misafirlerinizi ağırlamaya hazırlanıyor olacaksınız!