Landing page nedir? Etkili bir landing page nasıl oluşturulur?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Simay Yıldız

İnsanların dikkat sürelerinin gittikçe azaldığını biliyor muydunuz? Microsoft’un yaptığı bir araştırma insanlarda 2000’li yıllarda 12 saniye olan dikkat süresinin mobil devriminin etkisiyle artık 8 saniyeye düştüğünü gösteriyor. Web sitesi olan bir işletme sahibi, pazarlamacı ya da tasarım hizmeti veren bir web profesyoneliyseniz, insanlar sıkılmadan ya da dikkatleri başka bir siteye yönelmeden önce onlara istediğiniz mesajı iletebilmek için artık daha az zamanınız var. Öyleyse elinizde olan zamanı en etkili şekilde nasıl değerlendirebilirsiniz? Sıklıkla kullanılan ve etkili bir pazarlama yöntemi olan landing page de burada devreye giriyor. Bu yazıda dönüşüm oranlarınıza yardımcı olacak etkili bir landing page oluşturmak için dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Ama önce daha temel bir soruya cevap verelim: tam olarak bir landing page nedir?

Landing page nedir?

Türkçe’de açılış sayfası, varış sayfası, karşılama sayfası ya da iniş sayfası olarak da adlandırılan landing page, kendi başına belirli bir amaca hizmet eden bir web sayfasıdır. Genellikle pazarlama ya da reklam kampanyalarının bir parçası olarak oluşturulur ve temel amacı site ziyaretçilerinin potansiyel müşteriye dönüştürülmesine yardımcı olmaktır. Bir web sitesinde gezinmenizi ve zaman geçirmenizi teşvik eden diğer web sayfalarının aksine landing page’lerin belirli ve tek bir hedefi vardır. Bu nedenle hedef odaklı pazarlama çalışmaları için tercih edilen etkili bir araçtır.

Ancak landing page’lerden faydalansanız bile dönüşüm oranlarını artırmak pek de kolay bir iş değildir. Bu nedenle sayfalarınızı optimize ederek onlardan en etkili şekilde nasıl faydalanacağınızı bilmeniz önemli. O halde, landing page oluştururken dikkat etmeniz gerekenler nedir, ona bakalım.

İlgili yazı: Landing page oluşturmak için en iyi WordPress eklentileri 

Etkili bir landing page oluşturmak için yapmanız gerekenler nedir?

İşte, etkili bir landing page oluşturmanıza yardımcı olacak bazı unsurlar:

  1. Kritik ögelere yer verin
  2. Sayfanızın tasarımı basit ve temiz olsun
  3. Tek bir eylem çağrısı kullanın
  4. Mobil uyumluluğu göz önünde bulundurun

Hadi başlayalım!

1. Öncelikle kritik ögelere yer verin

Bir landing page için kritik ögeler nedir? Öncelikle içerik. Sayfanızın anlatmak istediğiniz şeyi doğru bir şekilde iletebilmesi gerekiyor. Bunun için dikkat etmeniz gerekenler ise temel olarak başlık, açıklama, görseller ve eylem çağrısı.

  • Başlık: İlk olarak dikkat çekici bir başlık ve/veya alt başlığınız olsun.
  • Açıklama: Sunduğunuz teklifin, fırsatın, ürünün, hizmetin ya da landing page oluşturma sebebiniz ne ise onun ne olduğunu ve potansiyel müşterilerinize katacağı değeri belirten kısa bir açıklama yazısı yazın.
  • Görsel: Daha sonra bunu kaliteli görseller ile destekleyin. Mümkünse ürününüz veya hizmetlerinizin kullanım halindeki görsellerini seçmeye özen gösterin. Örneğin sunduğunuz bir eğitime katılımcı toplamak için bir landing page oluşturuyorsanız, daha önceki eğitimlerinizden görseller ekleyebilirsiniz ya da eğitimi verecek ekibinizin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz.
  • Eylem Çağrısı: Ziyaretçilerinizin sayfanıza geldiğinde ne yapmalarını istiyorsunuz? Bir ürün satın almalarını mı, başvuru formu doldurmalarını mı, e-bülteninize abone olmalarını mı ya da başka bir şey mi? Onlara açıkça bu eylemi gerçekleştirmeye yönlendirin ve bunu mümkün olduğunca görünür bir şekilde yapın.

2. Sayfanızın tasarımı basit ve temiz olsun

Konu bir landing page tasarlamak olduğunda dikkat etmeniz gereken nedir? Daha az her zaman daha iyidir. Karışık, gereğinden fazla öge ve bilgiyle dolu bir sayfa ziyaretçilerinizin dikkatini dağıtabilir ya da kafasını karıştırabilir. Hazırlayacağınız sayfayı mümkün olduğunca okuması ve anlaması kolay yapmalısınız.

Bunun için kullanabileceğiniz tasarım öğelerinden biri (aslında tam öğe denemese de) beyaz boşluktur. Beyaz boşluk, sayfadaki yazılar, görseller ve düğmeler arasında kalan boş alana denir. Beyaz boşluğu paragrafları ya da sayfayı bölümlere ayırmak için kullanabilirsiniz, böylece daha net ve temiz sayfalar oluşturabilirsiniz.

landing page nedir godaddy hazır web sitesi sayfası
GoDaddy Hazır Web Sitesi sayfasında beyaz boşluğun nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Blok halinde uzun metinleri okumak zor ve yorucudur. Bu sebeple ziyaretçilerinizin dikkatini sayfanızda tutmak için onlara gözlerinin nereye gitmesi gerektiğini söylemeniz gerekiyor. İçeriğinizi bölümlere ayırmak ve okuması daha kolay bir hale getirmek için beyaz boşluğun yanı sıra farklı renkte arka planlar ve çizgilerden de faydalanabilirsiniz.

3. Birden fazla eylem çağrısı kullanmaktan kaçının

Landing page’lerin tek ve belirli bir hedefleri olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple hazırladığınız sayfada birden fazla eyleme yönlendirici çağrıda bulunmayın. Bir sayfa ile insanları ürününüzü almaya yönlendirmenin yanı sıra diğer ürünleriniz hakkında bilgi almaya ve aynı zamanda bülteninize abone olmaya teşvik etmek cazip gelebilir, ama bunu yapmayın. Hazırladığınız landing page’in hedefinden şaşmasına ve insanların dikkatinin dağılmasına sebep olabilirsiniz.

Bununla birlikte tek bir üründen bahseden uzun bir sayfanız varsa, aynı eylem çağrısını sayfanın farklı yerlerinde bulundurmak iyi bir fikirdir. Ancak ilk çağrınızı, sayfa açılır açılmaz görünecek bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Böylece sayfayı aşağı kaydırmayan ziyaretçilerinizi de istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz.

landing page nedir godaddy hazır web sitesi eylem çağrısı örneği

Yukarıdaki örnekte “Ücretsiz Başlayın” eylem çağrısı düğmesinin sayfa açılır açılmaz karşınıza çıktığını görebilirsiniz.

4. Mobil uyumluluğa önem verin

Landing page tasarlarken kaçınmanız gereken bir hata nedir? Mobil uyumluluğu düşünmemek. Mobil internet kullanımı 2016’dan beri masaüstünü geçmiş durumda. Yani siz sayfa tasarlarken masaüstü bilgisayar kullanıyor olsanız da ziyaretçileriniz büyük olasılıkla bu sayfalara mobil cihazlarından bakacaklar. Bu nedenle, özellikle de dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olacak bir landing page hazırlarken, tasarımınızın hem masaüstü hem mobil cihazlarda düzgün göründüğünden emin olmalısınız.

Artık landing page nedir sorusunun cevabını ve etkili sayfalar oluşturmak için dikkat etmeniz gereken bazı unsurların neler olduğunu bildiğinize göre, istediğiniz mesajı iletecek ve ziyaretçilerinizi harekete geçmeye teşvik edecek sayfalar oluşturmaya başlayabilirsiniz.