Okula dönüş sezonuna bir öğretmen sitesi kurarak başlayabilirsiniz

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Stacey Hartman

Öğretmenlerin, özel ders verenlerin ve diğer eğitmenlerin en revaçta olduğu dönem başlıyor: okula dönüş sezonu. Hizmetlerini internet ortamında sergileyen bir eğitmenseniz, size ödevimiz yüksek not alacak bir web sitesine sahip olmanız. Bir öğretmen sitesi kurmak ile ilgili bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Potansiyel öğrencilerinizin okula dönüş dönemi başlarken siz de kendinize bir web sitesi kurabilir ya da mevcut web sitenizi yenileyebilirsiniz.

Neden mi? Web siteniz, müşterileriniz için ilk temas noktası işlevi görür. Google’da “İstanbul matematik özel ders” gibi bir arama yaptıklarında, web sitenizin ilk sıralarda çıkması yararınıza olur. Sitenizin kendisinin ise gelen ziyaretçileri etkilemesi gerekir.

Nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Not defterinizi hazırlayın, şimdi size etkileyici bir öğretmen sitesi yapmak için ipuçları vereceğiz.

öğretmen sitesi renkli kalemler

Amacınızı belirleyin

Web sitenizi kurarken ya da güncellerken amacınızın ne olduğunu sürekli aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Kendinize şu soruları sorun:

  • Web sitenizle neyi başarmak istiyorsunuz?
  • Sizi alanınızdaki diğer eğitmenlerden ayıran nedir?
  • Güçlü yönleriniz nelerdir?

Örneğin, çok iyi bir matematik öğretmeniyseniz yapacağınız öğretmen sitesinin kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı apaçık ortaya koyması gerekiyor. Potansiyel müşterilerinizin sizi arama motoru sonuçlarında bulmasına yardımcı olmak için web sitenizde ilgili anahtar kelime ve kelime öbeklerini kullanmayı unutmayın. Öğrenim geçmişinizi ve sizi rakiplerinizden ayrıştıracak tüm ek eğitimlerinizi, sertifikalarınızı ve çalışmalarınızı da ekleyin.

Ayrıca, sizi harika bir öğretmen yapan özelliklerinizi site genelinde sergilemeniz gerekse de, özellikle “Hakkımda” sayfası bunu yapmak için en uygun yerdir.

Bir öğretmen sitesi için temel sayfalar

Yeni bir web sitesi kurarken ya da mevcut web sitenizi güncellerken bulundurmanız gereken sayfalar şunlardır:

Hakkımda sayfası

Peki, “Hakkımda” sayfası bu kadar önemliyse, tam olarak nasıl bir içeriği olmalı?

İşe vizyonunuzu ve misyonunuzu yazarak başlayın.

Potansiyel öğrencilerinize sizi nelerin motive ettiğini ve birlikte neyi başarmak istediğinizi anlatın. Geçmişinizden bahsedin – nerede okudunuz, özel sertifikalarınız, ilgi alanlarınız vb. Yüksek kaliteli görseller ve mümkünse sizi iş başında gösteren bir video da ekleyebilirsiniz.

Yorum sayfası

Müşteri yorumları, verdiğiniz hizmetin kalitesini göstermenin mükemmel bir yoludur. Peki, bu yorumları nasıl toplayacağınızdan emin değil misiniz? Sosyal medyadan başlayabilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta bir işletme sayfanız varsa gelen yorumları sitenize ekleyebilirsiniz. LinkedIn de değerli bir kaynaktır. LinkedIn’in tavsiye sistemini kullanarak meslektaşlarınızdan yorum alabilir böylece kendinizin ve sitenizin itibarına katkıda bulunabilirsiniz.

Hizmetlerinizden memnun kalmış eski bir öğrencinizden ya da meslektaşlarınızdan sizi tavsiye etmelerini veya yorum bırakmalarını istemekten çekinmeyin. Mevcut öğrencilerinizi de size görüş bildirmeleri için teşvik edebilirsiniz, böylece sitenize ekleyeceğiniz içerikleri zenginleştirebilirsiniz.

Portfolyo sayfası

Müşteri yorumları hizmetlerinizi kişiselleştirmenin harika bir yoludur ama asıl yaptığınız işi, kitlenizle daha iyi bağlantılar kurmanızı sağlayan portfolyo sayfalarınız sergiler.

Örneğin müzik öğretmeniyseniz, öğrencilerinizin resitallerinde çekilmiş videolar çok işinize yarayabilir. Eğitimin her alanı bir portfolyo sayfası için kolayca uygun içerik sağlamaya müsait olmayabileceğinden biraz daha geniş ve yaratıcı düşünmeniz gerekebilir. Mesela özel ders veriyorsanız başarılı ders planı örneklerinizi paylaşabilirsiniz. Ya da derslerinizden birinden kısa bir video kesit sunabilirsiniz.

Hizmetler sayfası

Hizmetlerinizi (ve uygun olan durumda ücretlerinizi) ayrı bir sayfada açıklamak bir standart belirlemenize ve potansiyel müşterileriniz işinizi daha iyi tanımasına olanak sağlar. Bazı öğretmenler, özellikle de ücretlerini öğrenci bazında belirleyenler, hizmet sayfasına belirli bir ücret yazamayabilir ama verilen hizmetleri detaylı bir şekilde listeleyerek iyi bir başlangıç yapabilirler.

İletişim sayfası

Sonuncu ve en önemlisi, içinde iletişim bilgilerinizin bulunduğu basit bir sayfanız olsun. Yaptığınız öğretmen sitesi içindeki diğer sayfalara da e posta adresinizi ve telefon numaranızı eklemeniz iyi bir fikir ama ayrı bir iletişim sayfanızın olması (tercihen içinde bir harita da bulunan) potansiyel öğrencilerinizin web siteniz aracılığıyla sizinle hızlıca iletişime geçmesini kolaylaştırır.

Öğretmen sitesi için şablon önerileri

Hâlihazırda bir web siteniz varsa, yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda sitenizi güncelleyip dijital pazarlama fırsatlarınızı iyileştirebilirsiniz. Henüz bir web siteniz yoksa, şimdi bir öğretmen sitesi için uygun şablon örnekleriyle site kurma seçeneklerine bakacağız.

Öncelikle site kurma konusundaki uzmanlık seviyenizi düşünün. Sitenizi kendiniz mi kuracaksınız yoksa size bir site kurması için bir profesyonelle mi anlaşacaksınız?

Sitenizi kendiniz kurmak istiyorsanız, GoDaddy başlangıç ve orta seviyedeki kullanıcılar için site kurma seçenekleri sunuyor.

Başlangıç seviyesi Kendin Yap web sitesi: Hazır Web Sitesi

GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi, hiç teknik bilgi gerektirmeden bir web sitesi kurmayı ve yayınlamayı kolaylaştıran sürükle-bırak tarzı bir araç. Hazır Web Sitesi’nin bir öğretmen web sitesi için mükemmel şablonları da bulunuyor. Tek yapmanız gereken kategori kısmına çalıştığınız alanı (eğitim, özel öğretmen, piyano dersi vb.) yazmak. Sonra sitenizin görünümünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. İşte birkaç örnek:

öğretmen sitesi web sitesi mimarı şablon çocuk
Bu şablon, ilkokul seviyesinde ders veren öğretmenler için iyi bir seçenek. Profesyonel, çocuk-dostu görsellerle hem işlerinizi sergileyebilir hem de daha genç bir kitleye hitap edebilirsiniz.
öğretmen sitesi web sitesi mimarı şablon piyano
Hazır Web Sitesi’nde bir müzik öğretmeni için uygun olan bu şablon dahil pek çok seçenek bulunuyor. Şablonla birlikte gelen stok görselleri değiştirebilir, isterseniz kendi görsellerinizle de ekleyebilirsiniz.

Hazır Web Sitesi hakkında ayrıntılı bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Orta seviye Kendin Yap web sitesi: Yönetilebilir WordPress

WordPress, daha esneklik ve işlevsellik sunan web siteleri için popüler bir seçenek ama sürükle-bırak tarzı bir site mimarına kıyasla biraz daha teknik bilgi gerektiriyor. Biraz fazladan desteğe ihtiyacınız varsa GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress’i sizin için doğru çözüm olabilir. Hosting kurulumu, günlük yedeklemeler, temel WordPress güvenlik güncellemeleri ve daha fazlasıyla biz ilgileniyoruz ve yardıma ihtiyacınız varsa müşteri hizmetleri desteği de sunuyoruz.

WordPress’te binlerce harika tema seçeneği bulunuyor. İşte bir öğretmen sitesi için uygun olacak bir öneri:

öğretmen sitesi yönetilebilir wordpress eğitim teması
Nötr renklerde bir web sitesi istiyorsanız, bu tema sizin için biçilmiş kaftan. Ayrıca mobil cihazlar için de optimize edilmiş uyumlu bir tasarıma sahip.

Daha fazla WordPress eğitim teması önerisi için bu yazıya göz atabilirsiniz.

İster Hazır Web Sitesi'ni ister WordPress’i seçin, bu içerik ve tema önerileriyle web sitenizi kurabilir yeni okul dönemine hazır bir öğretmen sitesi ile başlayabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler