Örgü siteleri denince akla gelen ilk isim: Sevil Örgü

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Simay Yıldız

Online dünyada özellikle örgü meraklılarının Sevil Örgü olarak tanıdığı, 1969 doğumlu, iki çocuk annesi Sevil Yener, pek çoğumuzun kurduğu hayali gerçekleştirmiş: hobisini, işine dönüştürmüş. Ev hanımı olarak örgüyü hobisi olarak yürüten Sevil Hanım, bugün haftanın belli günlerinde örgü kurslarında eğitmenlik yapıyor. Eğitmenlik çalışmalarını YouTube’daki Sevil Örgü kanalına da taşıyan Sevil Hanım’ın kanalının 183 bin üyesi bulunuyor.

Biz, Sevil Hanım ile Size Web Sitesi Yapalım Mı? projemiz vasıtasıyla tanıştık. Web Siteleri + Pazarlama Araçları ile YouTube’daki varlığına ek olarak Sevil Örgü hakkında daha ayrıntılı bilgiler paylaşabileceği, içeriğini kendi istediği gibi düzenleyebileceği bir web sitesi kurduk kendisine. Bunu yaparken de Sevil Hanım’ı biraz daha yakından tanıma fırsatını da yakaladık…

Hobisi, işi oldu

Çok eski yıllardan beri örgü ören Sevil Hanım, örgü macerasını “anneden gelme bir şey” olarak tanımlıyor. Çocukken ufak tefek şeyler yaparak başlayan Sevil Hanım, daha sonra kendisini bu alanda geliştirmiş ve şimdi örgü eğitmenliği yapıyor. Haftada belli saatlerde örgü dersleri veriyor; sabah ve öğleden sonraları yaptığı atölye çalışmalarına örgü bilen ve farklı örnekler öğrenmek isteyenlerin yanı sıra hiç örgü bilmeyenlere de tığ ve şiş ile örgü eğitimleri veriyor. Verdiği eğitimleri, kimin ne yapmak istediğine göre şekillendiriyor.

Sevil Hanım’ın örgü eğitimi macerası ile arkadaş çevresiyle, yakın arkadaşlarına örgü öğreterek başlamış. Bir şeyler öğrenmek isteyenler sorularını Sevil Hanım’a soruyormuş.

Daha sonra bu işi yapan tuhafiyecilerden, özel sektördeki firmalardan ‘gelin, burada gösterin’ diye teklifler geldi. Örgü eğitmenliğim o şekilde başladı ve devam ediyor.

Örgü eğitmenliği ile hobisini işine dönüştüren Sevil Hanım oğlu sayesinde bunu online dünyaya da taşımış. Sevil Örgü isimli YouTube kanalı da bugün örgü siteleri denince akla ilk gelen isimlerden biri.

Hobisini, internete de taşıdı

Sevil Hanım’ı örgü eğitimlerinin internet ayağını başlatmaya oğlu teşvik etmiş. “Anne, sen bu işi yapıyorsun; bu artık internete, sosyal medyaya düştü; herkes artık oradan izliyor, biz bunları oraya da koyalım” diyerek YouTube kanalını açmasına yardımcı olmuş. İlk videolarının biraz acemice olduğunu dile getiren Sevil Hanım, video paylaşmaya devam etmiş ve bugün güzel sonuçlar almaya da devam ediyor.

Şu anda 200 bine yakın abonem var. Videolarım ufak tefek seyredilir, bir şeyler öğretirim amacıyla yola çıktım ama gerçekten çok büyük kitlelere ulaştı. Bu kadarını hiç beklemiyordum. Özellikle yurtdışından çok fazla izleyicim var ve tabii tüm bunlar beni mutlu ediyor.

Yurtdışından izleyenlerin artışını da göz önünde bulundurarak Sevil Hanım YouTube videolarına Mayıs 2018’den bu yana Türkçe’nin yanı sıra İngilizce altyazılar da eklemeye başlamış. YouTube’a ek olarak Instagram ve Facebook’ta da Sevil Örgü olarak aktif olan Sevil Hanım, izleyicilerinin merak ettiklerine, akıllarına takılan sorulara büyük bir titizlikle cevap vermeye çalışması ile benzer örgü siteleri ile arasında fark yaratıyor.

Örgü siteleri denince akla gelen ilk isim

“Teknolojiyle aram çok kötü” diyen Sevil Hanım, kendi neslinin gençler gibi olmasının mümkün olmadığını ancak yine kendisi gibi birçok şeyi yavaş yavaş öğrenebileceklerini dile getiriyor. Şimdiye kadarki online macerasında oğlu ve kızından destek alan ve almaya devam eden Sevil Hanım, pek çok şeyi onlar sayesinde hala öğrendiğini belirtiyor. Bunu, yaşıtlarının da başarabileceğini söylüyor Sevil Hanım:

Valla hiçbir şey için geç değil. Yani ben öğrendiysem herkes öğrenebilir bu işi, yavaş yavaş öğrenir.

Biz de GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi (eski Web Sitesi Mimarı) ve alan adı ürünlerini kullanarak Sevil Örgü için bir web sitesi kurduk.

örgü siteleri sevilorgu.com ana sayfa
sevilorgu.com ana sayfa

Bazı örgü siteleri gibi karmaşık görseller ve karmaşık kategoriler yerine ana sayfada Sevil Örgü hakkında kısa bilgiye, başta YouTube kanalı olmak üzere sosyal medya hesaplarının bağlantılarına ve kanalında konu ettiği örgü modellerine yer verdik. sevilorgu.com ziyaretçileri, “Hakkında” sayfasından Sevil Örgü ile ilgili daha ayrıntılı bilginin yanı sıra iletişim bilgilerine de ulaşabiliyor. Sevil Örgü web sitesine bir de “Video Galeri” sayfası ekleyerek, video örneklerini YouTube kanalındaki kategorilere uygun şekilde ayırarak oynatma listelerine yönlendirdik.

örgü siteleri sevilorgu.com hakkında sayfası
sevilorgu.com ‘Hakkında’ sayfası

Sevil Hanım, ilerleyen dönemde web sitesini kendi dilediği gibi, kolaylıkla güncelleyip, isterse değişiklik yapabilecek. GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları ile GoDaddy InSight sayesinde kendi web sitesinin benzer örgü siteleri ile kıyaslandığında nasıl performans gösterdiğini görebilmesinin yanı sıra kendine özel Eylem Planı alabilecek. Bunun yanı sıra Google ve Facebook gibi platformlardaki hesapları ile yorumlarını rahatça takip edebilecek.

örgü siteleri sevilorgu.com godaddy hazır web sitesi yönetim panosu
sevilorgu.com - GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları yönetim panosu

Bizi Ankara’daki evinde ağırlayan Sevil Hanım’a ve oğlu Tuna Bey’e tekrar teşekkür ederiz. Lezzetli kekinin tadı hala damağımızda. Kim bilir; belki bir gün de online dünyada parmak ısırtan tarifler verirken görürüz kendisini!

İlgili yazılar:

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin