Sosyal medya pazarlama: Oteller için ziyaretçilerini artırmalarına yardımcı olacak ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Caroline Barker

Oteliniz ya da pansiyonunuz internette öne çıkmasını ister misiniz? O zaman otelinizin sosyal medya pazarlama kanallarının, yeni misafirler çekmek ve sadık misafirlerinizin her zaman otelinize dönmekten memnuniyet duymalarını sağlamak için aktif olarak çalışmalarına önem vermelisiniz.

Oteller için 6 sosyal medya pazarlama stratejisi

İşte bu yıl oteliniz için uygulayabileceğiniz bazı temel sosyal medya pazarlama önerileri:

  1. Otelinizin iç ve dış görünümünü yansıtan fotoğraflar paylaşın.
  2. Otelde ve çevrede yapılabilecek aktiviteleri paylaşın.
  3. Dönemsel içeriklerden faydalanın.
  4. Ekibinizi gösterin.
  5. Hakkınızdaki olumlu yorumları paylaşın.
  6. Tüm yorumlara kendi özgün sesinizle cevap verin.

Otelinizi internette ön plana çıkarmak için sosyal medya pazarlama kanallarını kullanmaya hazır mısınız? Hadi başlayalım!

1. Otelinizin iç ve dış görünümünü yansıtan fotoğraflar paylaşın

Misafirleriniz, otelinizde ya da pansiyonunuzda rezervasyon yapmadan önce nasıl bir deneyim yaşayacaklarını görmek isterler. Onlara otelinizin iç mekanını – odalar, lobi, restoran, spor salonu, havuz ve diğer olanaklar – ve odalardan görünen manzara ve çevreniz de dahil olmak üzere dış mekanını gösteren fotoğraflar sunun.

Otel misafirleri otantikliğe ve şeffaflığa değer veriyor.

Onlara işletmenizin içten dışa nasıl göründüğünü gösterirseniz, güven oluşturabilir ve daha fazla misafirin otelinize rezervasyon yapmasını sağlayabilirsiniz.

2. Otelde ve çevrede yapılabilecek aktiviteleri paylaşın

Otelinizin iç ve dış mekan fotoğraflarını paylaşmak ilgi çekici bir içerik pazarlama stratejisi için iyi bir başlangıçtır, ancak misafirlerinizle etkileşim yaratmak ve yeni potansiyel misafirler çekmek için yeterli değildir.

Hedef kitleniz için faydalı olacak bilgilendirici, eğlenceli ve eğitici içerikler de paylaşmanız gerekiyor.

Örneğin bilgilendirici içerik olarak civarda keşfedebilecekleri yürüyüş parkurlarını, tarihi mekanları, barları veya restoranları sunabilirsiniz.

Bisiklet kiralama hizmeti sağlıyor musunuz? Ya da şehir turları? Misafirlerinizin sunduğunuz hizmetlerden haberdar olmasını sağlayın! Ayrıca kendi otelinizin çevresindeki alanın dışına çıkabilir ve seyahat ipuçları, yerel bilgiler ve misafirleriniz genel olarak şehirde katılabilecekleri etkinlikler gibi bilgiler de paylaşabilirsiniz.

Bu, otelinizde kalmanın tadını çıkarırken yapabilecekleri diğer aktiviteleri de düşünmelerini sağlar.

3. Dönemsel içeriklerden faydalanın

Dönemsel içerikler paylaşmak hem yeni hem de sadık misafirler çekmek için harika bir sosyal medya pazarlama stratejisidir. Örneğin otel kahvaltınızda sunduğunuz mevsimsel reçellerin ya da yöresel lezzetlerin fotoğraflarını paylaşabilir, sonra da kahvaltıda tatlı mı tuzlu mu tercih ettiklerini sorarak etkileşim yaratabilirsiniz.

sosyal medya pazarlama reçeller

4. Ekibinizi gösterin

Misafirlerinizin sizinle kalmayı sevmesinin sebeplerinden biri de ekibinizden aldıkları mükemmel müşteri hizmetidir.

Sosyal medya pazarlama yöntemlerini ekibinizi tanıtmak ve misafirlerinize yaşadıkları harika deneyimi mümkün kılan kişileri hatırlatmak için kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu, kitlenizle güven oluşturmaya başlamanın da harika bir yoludur. İnsanlar, ekibinizi sosyal medyada tanımaya başlarlarsa, işletmeniz de onlara tanıdık gelmeye başlar ve kapınızdan girdiklerinde tanıdık yüzler görecek olmak onları biraz daha rahatlatabilir.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: İşlerini web siteleri ile büyütmek isteyen turizm şirketleri için 6 ipucu 

5. Hakkınızdaki olumlu yorumları paylaşın

Bir otel veya pansiyon sahibi olarak, misafirlerinizin yorumlarının işletmeniz için ne kadar değerli olduğunu biliyorsunuzdur. Hakkınızda yapılan olumlu yorumlara sosyal medya pazarlama kanallarınızda yer vermek, onları ilgi çekici bir şekilde vurgulamanızı sağlayabilir. Ayrıca bu, işletmenizden memnun olan başka misafirleri de yorum paylaşmaya teşvik etmek için harika bir yoldur.

Uzman tavsiyesi: Canva gibi siteleri kullanarak misafirlerinizden gelen yorumları ilgi çekici görseller haline getirebilir, böylece daha çarpıcı sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz.

6. Tüm yorumlara kendi özgün sesinizle cevap verin

Yelp, Google, TripAdvisor gibi platformlardaki tüm müşteri yorumlarınıza cevap vermek hem internetteki itibarınızı korumak hem de müşteri hizmetlerinizi internete de taşımak açısından son derece önemlidir.

İnsanlar bir otelde rezervasyon yaptırmadan önce iyice araştırma yapıyor ve otel hakkında yapılan yorumları okuyor. Bu nedenle tüm geri bildirimlerinize (hem olumlu hem olumsuz olanlara) profesyonel ve kibar bir dille yanıt verdiğinizden emin olun. Böylece potansiyel müşterilerinizle güven oluşturmaya ve ilişki kurmaya devam edebilirsiniz.