Tam zamanlı freelance tasarımcı ya da geliştirici nasıl olunur?

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Tom Rankin

Boş zamanlarınızda becerilerinizi geliştirmek ve fazladan para kazanmak için projeler yapan bir freelance tasarımcı ya da geliştirici misiniz? Harika! Bir noktada, tam zamanlı bir freelancer olmanın sizin için uygun bir seçenek olduğuna karar verebilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Size yardımcı olmak için buradayız.

İlgili yazı: Freelance çalışmak neden daha da artacak? 

Tam zamanlı işinizin size engel olmasına izin vermeyin

Mevcut çalışma durumunuzdan memnun değilseniz, doğru yerdesiniz. Üzücü gerçek şu ki, çoğu insan tam zamanlı işinden nefret ediyor – büyük yazar Franz Kafka bile sigortacılık olan tam zamanlı işinden nefret ediyor ve sadece kitap yazmak istiyordu.

9-6 işinizi boşa harcanmış zaman olarak görmek ve kendinizi ve becerilerinizi geliştirmek için daha anlamlı bir yol aramak çok da sıra dışı bir durum değil. Mevcut kariyeriniz, tutkunuz olan bir alanda değilse, kendi hayalinizi değil başkasının hayalini yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Ancak, işiniz sizi mutsuz ediyorsa, yarı zamanlı ya da hobi olarak yaptığınız freelance tasarımcı ve geliştirici işlerinizi, tam zamanlı para kazanma fırsatlarına dönüştürmek zor olabilir. Günün sonunda kendinizi, Netflix izlemekten başka bir şey yapamayacak kadar yorgun hissedebilirsiniz. Stephen King de “Yazma Sanatı” isimli kitabında bu sorundan bahsediyor.

Yarı zamanlıdan tam zamanlı freelance tasarımcı ve geliştiriciliğe geçiş yapmak için ipuçları

Yarı zamanlıdan tam zamanlı web tasarımcı ya da geliştiriciliğe geçiş yapmak istiyorsanız, öncesinde yapmanız gereken bazı şeyler var. Kendi işinizin patronu olmadan önce yapmanız gereken üç şey:

  1. Bir acil durum fonunuz olsun.
  2. Yarı zamanlı projelerinizi akıllıca seçin.
  3. Kodlama yapmaya devam edin.

Şimdi sizi yarı zamanlıdan tam zamanlı bir freelance çalışana dönüştürmek için harekete geçiyoruz.

İlgili yazı: Kendi işinin patronu olmak için gereken niteliklere sahip misin?

1. Bir acil durum fonunuz olsun

freelance tasarımcı kumbara bozuk paralar

“Paran mı var, derdin var” diye yaygın bir söylem olabilir, ama bu durumda paranızın olması sorunlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak.

Tam zamanlı freelance tasarımcı ya da geliştiriciliğe geçiş sürecinizi şekillendiren büyük olasılıkla finansal kaygılarınız olacaktır.

Eğer mümkünse, herhangi bir aksiliğe karşı hazır olabilmek için altı aylık yaşam giderinizi biriktirmeye çalışın. Başlarda tam zamanlı işler bulmakta zorlanabilirsiniz, bu da biraz paraya sıkışabileceğiniz anlamına gelir.

2. Yarı zamanlı projelerinizi akıllıca seçin

Yarı zamanlı çalışamalarınız, tam zamanlı bir freelance tasarımcı ya da geliştirici olmaya hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Aldığınız yarı zamanlı işlerde seçici olun. Örneğin, diyelim ki tam zamanlı bir tema geliştirici olmak istiyorsunuz. Bu durumda genel site bakımı ile ilgili yarı zamanlı işleri bırakabilir ve tasarımla ilgili projelere odaklanabilirsiniz.

Sonuç olarak, hedefinize doğru adım adım çalışırken ve deneyim kazanırken bir yandan da bunu yapmak için ücret alabilirsiniz. Bununda birlikte, bir tema uzmanı olarak itibar kazanabilirsiniz ve bu itibar, ileride müşteri çekmenize yardımcı olabilir.

freelance tasarımcı cafede çalışan kadın

3. Sürekli kodlama yapın

Kendinize hedef belirlemeyi seviyorsanız “sık sık ve amaçlı olarak yapmak istediğiniz şeyi yapmak” anlamına gelen “planlı ve amaçlı çalışma” (deliberate practice) terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz.

Kısaca şunu demek istiyoruz: Çok fazla kodlama yapın.

Bu ilkeyi her gün uygulayın. Bu, kazanacağınız (ya da kazanamayacağınız) paradan bağımsız olarak, tam zamanlı bir freelance tasarımcı ya da geliştirici olma yolunda size yardımcı olacak belirli kodlama alanlarına odaklanmak ve sürekli çalışmak anlamına geliyor. Sonuç olarak işinizde daha iyi bir hale gelecek ve değerli kodlama deneyimleri kazanacaksınız. Bu, kendinizi geliştirmenin ve nihayetinde tam zamanlı bir freelance tasarımcı ya da geliştirici olarak geçiminizi sağlayabilmenizin tek yoludur.

Tam zamanlı bir freelance tasarımcı ya da geliştirici olmak için hazırlık yapmaya bugünden başlayın

Ek işinizi ya da hobinizi, asıl işiniz haline dönüştürmeyi hayal ediyorsanız, bu hedefe doğru çalışmaya şimdiden başlayın.

Kendinize mümkün olan en iyi şansı sağlayabilmek için önceden iyi planlama yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte, yapabileceğiniz en önemli şey, iyi olduğunuz şeyi yapmaya devam etmektir. Yani, kodlamaya devam!

Kullanılan Ürünler

GoDaddy ProDaha fazla bilgi edinin