Kendi işinin patronu olmak için gereken niteliklere sahip misin?

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Maxym Martineau

Muhtemelen hepimiz hayatımızın bir aşamasında kendi işinin patronu olmak nasıl olurdu diye düşündük. Söylenenleri yapan yerine kararları veren kişi olmak ya da bir sonraki büyük fikrin arkasındaki yenilikçi zihin olmak… Sizi günlük işinizi bırakmaya iten şey ne olursa olsun – örneğin patronunuz için günde altı kere kahve almaya gitmekten bıkmışsınızdır ya da işiniz sizi tatmin etmiyordur – kendi işinizin patronu olmak için gereken niteliklere sahip olup olmadığınızı ciddi ciddi düşünmenin vakti gelmiş olabilir.

Ancak kendi işinin patronu olmak, iş hayatının kolay olacağı anlamına gelmiyor, sonuçta yine de bir işi yapmakla yükümlü oluyorsunuz. Evet, belki işlerin bir kısmını pijamalarınızla evde kahvenizi yudumlarken yapabilme fikrini seviyorsunuz, ama girişimciliğe adım atmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Kendi işinin patronu olmak için gerekli niteliklere sahip olup olmadığınızı merak ediyorsanız, tam size göre bir test hazırladık. Kendi işinin patronu olmak için zihinsel, finansal ve duygusal açıdan hazır olup olmadığını öğrenmek için 10 soruluk testimizi cevaplayın. Sonra da hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için nasıl yardımcı olabileceğimizi görmek için okumaya devam edin.

Kendi işinin patronu olmak için gereken özelliklere sahip misin?

Sonuç ne çıktı? Büyük adımı atmaya hazır mısınız, hâlâ biraz kararsız mısınız, yoksa biraz hazırlıksız mısınız? Klasik işinizi bırakmadan önce tüm hazırlıkları tamamladığınızdan emin olmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç konu var.

İş yükü beklentileri

kendi işinin patronu olmak iş yükü dosyalar defterler

Kendi işinin patronu olmak saat 10’a kadar uyumak, 2 saatlik öğle molalarına çıkmak ve akşam 4’te paydos etmek anlamına gelecek sanıyorsanız, kendi işinizi yönetmenin getirdiği iş yükünü hafife alıyor olabilirsiniz. Hem de epey.

Artık bir patronunuz olmaması cevap vereceğiniz kimse olmadığı anlamına gelmez.

Evet, pijamalarınızla evden çalışmanın bir cazibesi var. Ve tabii böyle bir lüksünüz varsa, hiç durmayın deriz. Ancak büyük olasılık gece yarısı, hafta sonları ve 9-6 saatlerinin dışında kalan garip çalışma saatlerinizin de olacağını unutmayın. Dürüst olmak gerekirse, girişiminizi geliştirdikçe muhtemelen şimdi olduğundan daha fazla çalışmanız gerekecek.

Kendi işinin patronu olmak, tutkularınız için daha fazla çalışmak demek. Sonra da günün sonunda yorgunluktan bitkin bir halde yatağa girmek ve ertesi gün kalkıp her şeye yeniden başlamak… Bu yüzden pijama ve kahve de işin olmazsa olmazı.

Patron zihniyeti

kendi işinin patronu olmak el sıkışma patron zihniyeti

Kendi işinin patronu olmak, bir yerde işletmenizin yönünü de sizin belirleyeceğiniz anlamına geliyor. Yeniliklerden, fikir üretmekten ve alınacak risklerden siz sorumlusunuz. Ne kadar titiz planlama yaparsanız yapın, önünüze çıkacak her engeli veya ani dönüşü önceden kestirmenin bir yolu olmadığını unutmayın.

İnisiyatif almak, değişime uyum sağlamak, risk almak girişimci olmanın kilit unsurlarıdır. Bunların herhangi biri sizi korkutuyor ya da aşırı strese sebep oluyorsa, kendi işinizin patronu olma isteğinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

Yanlış anlaşılma olmasın, 7/24 sakin olmanız gerektiğini söylemiyoruz. Doğal olarak, sizi strese sokacak şeyler vardır (bir robot değilseniz tabii). Önemli olan bu ani değişiklikleri nasıl yönettiğiniz ve işinizi canlı tutmak ve geliştirmek için neler yaptığınız…

İş planlaması

kendi işinin patronu olmak iş planı

Bir iş fikrinizin olması sadece başlangıç. Dondurulmuş yoğurt satacağınız bir yemek karavanının çok iyi bir fikir olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ama detayları düşünmeden – yemek karavanı almak, vergiler ve satış lisanslarını araştırmak, başlangıç maliyetlerini hesaplamak vs. – işinizi bırakmak tehlikeli bir karar olur.

Büyüklüğü ne olursa olsun, her işletmenin iyi bir iş planına ihtiyacı vardır.

Ne tür bir işletmeniz olacak? Pazar araştırması yaptınız mı? Hedef müşterilerinizin kimler olduğunu biliyor musunuz? İşletmenizin yasal kimliğini nasıl olacak? Peki ya pazarlama? Ne tür bir marka kişiliğiniz olacak? Ve tabii finansman olarak ne durumdasınız? Finansman demişken…

Sizin ve işletmenizin mali durumu

Yola çok az finansmanla çıktıkları için çoğu işletmenin başarısız olduğu düşünülürse, mali durumun işinizin başarısında neden büyük bir rol oynadığını anlamak pek de zor değil.

Yeni işinizi kurmak için kendi paranızı kullanmanız gerekmese de, kazandığınız parayı nasıl harcadığınıza bakmak, kendi işinin patronu olmak için hazır olup olmadığınızın iyi bir göstergesi olabilir:

  • Ne kadar tutumlusunuz?
  • Geceleri dışarı çıkıp eğlenmeyi mi yoksa banka hesabınızı dolu tutmayı mı tercih ediyorsunuz?
  • Paranızı neye, nasıl harcadığınızın farkında mısınız?
  • Bir bütçe planlayıcısı ya da takipçisi kullanıyor musunuz?
  • Bir süre kâr etmeseniz de geçinebilecek kadar birikiminiz var mı?

Bu soruları cevaplarken ne tür bir eğilimin ortaya çıktığını görüyorsunuz? Paranızı hemen harcıyorsanız, nereye, ne harcadığınızdan emin değilseniz ve bütçe yapmıyorsanız, bu alışkanlıklarınızı hemen değiştirmeniz gerekiyor. Konu kendi işinin patronu olmak olduğunda, paranızın nereye ve nasıl gittiğini anlamak işletmenizin başarılı olmasının önemli faktörlerinden biridir.

kendi işinin patronu olmak bozuk paralar

Başlamak için sermaye bulma konusunda ise birkaç seçeneğiniz var:

  • Kendi paranızı yatırmak. Belki de bunun için yıllardır para biriktiriyorsunuzdur. Çok iyi!
  • Yatırımcılar. Çoğu insan yeni iş fikirlerine yatırım bulma konusunda aile ve arkadaşlarına yöneliyor, ancak stratejik ortaklıklar oluşturabilir ve melek yatırımcılar gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.
  • Krediler. Bir girişimci olarak kredi alabileceğiniz KOSGEB gibi kaynaklar bulunuyor.
  • Kitlesel fonlama (crowdfunding). Fikrinizi paylaşabileceğiniz pek çok kitlesel fonlama platformu bulunuyor, belki de başlamak için ihtiyacınız olan fonu bu yolla da bulabilirsiniz.

İster geleneksel KOBİ kredilerine, isterseniz biraz daha alışılmışın dışında yollara başvurun, işinizi kurmak için finansman bulmak önemli bir konudur. Kendi işinin patronu olmak, işiniz için bir nakit akışı planlamayı gerektirir. Hemen para kazanmaya başlamak gibi bir beklenti içinde olmamalısınız.

Sonuç olarak

İş kurmak, pek çok sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Burada önemli olan tutkunuzu takip ederken iş listesi altında boğulmamak. Bunun bir 100 metre koşusu değil, maraton olduğunu unutmayın ve her şeyi bir anda yapmaya kalkışmayın. Bir liste oluşturun ve tamamladıkça maddelerin üzerini çizin. İşe domain sorgulama aracımızı kullanarak işletmeniz için bir alan adı bulmakla ve sosyal medya hesaplarını açmakla başlayabilirsiniz. Henüz bir şeyler paylaşmaya hazır olmasanız bile, markanızı güvenceye almak çok önemlidir.