Müşteri tiplerine göre pazarlama nedir, nasıl yapılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Maxym Martineau

“Supernatural” en sevdiğim dizilerden biri. Dean Winchester’a ve onun sert cazibesine bayılıyorum. Düğmeleri iliklenmemiş gömleğinden tutun, eskimiş kotlarına ve iş botlarına kadar, çalışan adam (ya da canavar avcısı) kavramının tam bir sözlük karşılığı. Dean’in mükemmelliği hakkında duymak istemeyeceğiniz kadar uzun ayrıntılara girmeden kendimi burada durduracağım. Peki, neden şimdi Dean Winchester’dan bahsediyorum? Size bir ipucu vereyim, müşteri tiplerine göre pazarlama nedir konusuyla çok alakası var.

Dünyanın her yerinde şirketler tüketicileriyle doğru etkileşim kurmak ve hedef pazarlarını belirlemek için müşteri/alıcı kişilikleri olarak da bilinen müşteri tiplerini kullanıyor.

İşletmelerin, pazar araştırması yaparak kendi alıcı kişiliklerini belirlemeye zaman ayırmaları oldukça faydalı olsa da, kalabalıktan sıyrılan birkaç alıcı kişiliği vardır. Büyük olasılıkla bu müşteri tiplerinin hepsini televizyon sayesinde mizah, gizem, romantizm ve diğer şeyler çerçevesinde zaten görmüşsünüzdür.

Müşteri tiplerine göre pazarlama nedir sorusunu popüler kültürde görülen karakterler ile açıklıyoruz

Pazarlama stratejinizi oluşturmak için müşteri tiplerini belirlemek biraz zor olabilir. Potansiyel müşterilerinizle nasıl daha iyi etkileşimde bulunacağınızı anlamak için onları segmentlere ayırmak yerine daha geniş bir kitleyi hedeflemek kolayca yapılabilecek bir hatadır. Neyse ki, bazı yaygın müşteri tiplerini popüler kültürde görülen karakterlerle ilişkilendirerek bu süreci biraz eğlenceli bir hale getireceğiz.

  1. Dean Winchester
  2. Claire Dunphy
  3. Mr Burns
  4. Rory Gilmore
  5. Arya Stark

Gerçek dünyanın Dean Winchesterlar’ını mı hedeflemek istiyorsunuz? Peki, hiç boş vakti olmayan, üç çocuklu ve aşırı neşeli bir kocaya sahip Claire’e ne dersiniz? Bu ikon haline gelmiş karakterlerin, müşteri tiplerine göre pazarlama nedir konusuyla ilişkisini öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Dean Winchester

Yazının girişinden sonra karşınıza Dean’in çıkacağını tahmin etmişsinizdir. Mavi yakalı ve yaptığı iş, bedenini sürekli zorlayan bir adam. Otuzlu yaşlarda ve henüz yaptığı işi bırakmaya niyeti var gibi de gözükmüyor (kardeşiyle bu konuda sürekli tartışmasına rağmen). Evli değil. Birayı, yemek yemeyi ve klasik rock dinlemeyi seviyor. Zengin olmasa da işlevselliği sayesinde kendini geçindiriyor.

GIPHY

İdeal müşterinizi dünyadaki Dean Winchesterlar olarak belirlediyseniz (işlevselliği modanın üstünde tutan, çok çalışkan, orta yaşlı vb.) pazarlama ürünlerinizde de onların iş ahlakına hitap edin. Ürününüz her ne ise, onların hareketini ve çalışma kabiliyetini kısıtlamadığını vurgulayan hedefli e posta kampanyalarından yararlanmayı düşünün. Hâlihazırda kullandığınız bir e posta pazarlama çözümünüz yoksa GoDaddy E-Posta Pazarlama’ya göz atabilirsiniz. Böylece harika kampanyalar oluşturabilir, sonuçları gözlemleyebilir ve hedef kitlenizle kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz.

2. Claire Dunphy

Modern Family’nin ileri sezonlarında Claire babasıyla çalışmaya başlıyor ama bu müşteri tipi için onun beşinci sezondan önceki halini ele alacağız. Bir ev hanımı olan Claire, üç çocuğuna ve kocasına bakmak için sürekli koşturuyor. Orta yaşlı, biraz buyurgan ve oldukça rekabetçi biri. Ayrıca okul etkinliklerine katılmak, etkinlik düzenlemek ve projelere yardım etmek gibi aktivitelerle çocuklarının hayatının da oldukça içinde olan bir anne.

GIPHY

Ebeveynler olgusal bilgilere hızlıca ulaşmak ister. Bu segmentte olan müşterilerinizi anlaşılır blog yazılarıyla ve onlara ihtiyaç duydukları bilgileri açıkça verecek kılavuzlarla kendinize çekebilirsiniz. Müşterileriniz, görüşlerinize güvenip sizi bir düşünce lideri olarak kabul ettiklerinde, markanızla iletişim kurma (ve belki de ürünlerinizi satın alma) olasılıkları yükselir. Bilgilerinizi paylaşacağınız bir bloga ihtiyacınız varsa, GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress’ini deneyebilirsiniz. Hızlı Başlangıç Sihirbazı sayesinde kurulumu çok kolaydır. Böylelikle güvenilir ve anlaşılması kolay yazılarınızı hemen yazmaya başlayabilirsiniz.

3. Mr. Burns

Listemizde en az bir Simpsons karakteri bulundurmamak neredeyse imkansız (aslına bakarsanız muhtemelen bütün müşteri tiplerini Simpsons evreni içinden de seçebilirdik). Mr. Burns olarak bilinen Charles Montgomery Burns, Springfield’daki nükleer santralin yönetim kurulu başkanı, zengin ve yaşlı bir adam. Genellikle “kötü” biri olarak tanımlansa da bugün o konuya çok fazla girmeyeceğiz (sonuçta kötü insanlara yönelik pazarlama nedir ki?). Bunun yerine onun hırsına, para merkezli zihniyetine ve bir girişimci olarak rolüne odaklanacağız.

GIPHY

İş bilinci olan, paralı ve hırsı kişiler, değmeyeceğini düşündükleri bir şeye yatırım yapmak istemezler. Hedef kitleniz buysa amaçlarınızı fazlasıyla açık bir şekilde belirttiğinizden emin olun. Gerçekleri ortaya koyan, kullanımı kolay bir web sitesi oluşturun ve ürününüzün değerini kanıtlamak için müşteri görüşlerini kullanın. Kolayca bir web sitesi oluşturmak için GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi’ni kullanabilirsiniz. Tabii müşterilerinize aradıkları sosyal kanıtları sağlayacak bir yorum bölümü eklemeyi de unutmayın.

4. Rory Gilmore

Çalışkan, azimli, genç ve zeki. “Gilmore Girls” dizisinden Rory Gilmore, günümüz Y kuşağını tam olarak temsil eden bir müşteri tipi. Yetenekli bir yazar olan Rory, Harvard’a gitme hayali kuruyor (gerçi sonradan Yale’e gitmeye karar veriyor) ve kendini zekasıyla tanımlıyor. Hırsı sayesinde her zaman istediği gazetecilik kariyerine ve imkânlarla dolu bir hayata sahip oluyor.

GIPHY

Y kuşağının teknoloji tutkusu, onlarla en aktif oldukları yerde, yani sosyal medyada, etkileşime geçmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Y kuşağına yönelik pazarlama nedir: Instagram reklamları. Facebook grupları. Pinterest panoları. Özelleştirilmiş hashtag’ler. İşletmeniz için birden çok platformda, tutarlı ve markalaşmış bir deneyim oluşturduğunuzdan emin olun. Böylece erişiminizi artırabilir, müşterilerinizin oldukları yerlerde reklam yayınlayabilir ve onlarla etkileşim sağlayabilirsiniz.

5. Arya Stark

Belki de televizyondaki en bağımsız ve maceraperest çocuk olan Arya Stark, çocuklara yönelik bir müşteri tipinin en iyi örneği (tabii bir suikastçı olmadan önceki halinden bahsediyoruz). “Game of Thrones” dizisinde Arya’nın başına gelen her şey tabii ki onun zihniyetini “olgunlaştırıyor”. Ama daha çok birinci sezondaki davranışlarına odaklanırsak (aşırı aktif oluşu, kılıç savaşı gibi sporlara ilgisi olması, elbise yerine pantolon tercih etmesi vb.) tam da maceraperest bir çocuğu temsil eden müşteri tipiyle karşılaşıyoruz.

GIPHY

Çocuklara yönelik pazarlama nedir derken, ürününüzün onların hayatına nasıl eğlence ve heyecan katacağını vurgularken bir yandan da ebeveynleri ürünlerin güvenliği konusunda temin etmekten bahsediyoruz. Çocuklara yönelik mağazanızı başarılı hale getirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var ama işe ürün videoları oluşturarak ve çocukları eğlendirecek interaktif bir web sitesi kurarak başlayabilirsiniz. Ayrıca Google Benim İşletmem gibi listelere işletme kaydınızı yaptırarak Google Arama ve Haritalar’da görünür olabilir, ebeveynlerin fiziksel mağazanızı bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Her işletme için müşteri tipleri

pazarlama nedir müşterileri tipleri

Müşteri tipleri konusunda şöyle bir gerçek var: Sayıları burada bahsettiğimiz beş tipten çok çok daha fazla. Hedef kitleniz, bulunduğunuz sektöre bağlı olarak burada bahsettiğimiz tiplerin herhangi bir kombinasyonu da olabilir. Diyelim bir video oyun salonu işletiyorsunuz. Öyleyse hedef müşteriniz Dean’in yemeğe olan meraklılığına ve üniversite mezunu Rory’nin yaş aralığına uyuyor olabilir ama tamamen başka bir tipte bulunan video oyunu düşkünlüğüne sahip olabilir.

Demek istiyoruz ki, doğru soruları sorduğunuzdan emin olun. Artık müşteri tiplerine göre pazarlama nedir sorusunun cevabını bildiğinize göre, neyin önemli olduğunu da biliyorsunuz. Bu yazıdaki beş profili genel bir başlangıç noktası olarak kullanabilirsiniz ama gereken özeni göstererek işletmenize uygun müşteri tiplerini belirlemeyi ve onlara odaklanmayı atlamayın.