2018’de WordPress blog kurmak için 18 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 11 dk
Nile Flores

Bir WordPress blog oluşturmak, çoğu zaman heyecanlı, biraz kafa karıştırıcı ve bazen de sinir bozucu olabilir. Öğrenecek ve kavranacak çok fazla şey var. İşte, “2018 benim yılım!” diyen ve WordPress blog oluşturmayı kafaya koyanlar için 18 ipucu hazırladık.

WordPress blog oluşturmak için 18 ipucu

WordPress blog oluşturmaya yönelik şahane ipuçlarına göz atacağız. Başta da belirttiğimiz gibi öğrenecek çok şey var. O nedenle arkanıza yaslanın ve rahatlayın…

 1. Bir blog planınız olsun
 2. Bol araştırma yapın
 3. Yoast SEO eklentisini yükleyin
 4. Blog yazmaya zaman ayırın
 5. Kategori ve etiketleri doğru kullanın
 6. Blogging topluluklarına dâhil olun
 7. İçerik paylaşırken 80/10/10 kuralını dikkate alın
 8. Ziyaretçilerinize kibar davranın
 9. Networking yapmaktan çekinmeyin
 10. Web sitesi trafiğini ölçün
 11. Google’ın sizden haberdar olmasını sağlayın
 12. Özgün ve ilgi çekici içerikler üretin
 13. Ziyaretçilerinizi, sayfanızda daha uzun süre kalmaya teşvik edin
 14. Tanıtıcı materyaller hazırlayın
 15. Sponsorlu yazılar yazmayı düşünün
 16. SSL sertifikası alın
 17. Doğru temayı seçin
 18. Düzenli işinizi bırakmayın

Hazır mısınız? Hadi başlayalım!

wordpress blog kurulumu

1. Bir blog planınız olsun

WordPress blog kurulumu, işin sadece teknik tarafıyla sınırlı kalmıyor tabii ki. Öncelikle blogunuz için bir odak konu belirleyin ve plan yapın. Bu, iş planlarına benzer ve blogunuzla neyi başarmak istediğinizin çerçevesini çizer. Bu plan üzerinden sağlam bir Hakkımda sayfası ve bloğunuzun tanıtım yazısı çıkabilir.

Odak noktası belirlemeniz, anahtar kelimeleri planlamanıza, kendinizi “blogger” olarak markalamanıza, sosyal medya stratejinizin ne olacağına ve çok daha fazlasına olanak sağlar. Eğer bir blog planınız yoksa ama blogger iseniz şimdi hemen bir plan oluşturmanızı tavsiye ederiz.

2. Bol araştırma yapın

Anahtar kelime araştırmasına ek olarak, WordPress blog kurmaya yönelik ipuçları arasında sizinkine benzer konulara odaklanan diğer blogger’lardan ilham almak da yer alıyor. Bunu kopya çekmek olarak düşünebilirsiniz ancak unutmayın ki kopya çekmek, başkasının yaptığının tamamen aynısını yapmak demek oluyor. Bizim demek istediğimiz şu: benzer blogger’ların ele aldığı konuları siz de ele almalısınız çünkü bunlar okurların ilgisini çekiyor demek ki.

Unutmayın ki her gün binlerce insan Google ve Bing gibi platformlarda arama yapıyor. Bu da daha geniş kitlelere ulaşabilmek için, onların ilgisini çekilen konulara odaklanmanız gerektiğinin bir göstergesi.

Uzman önerisi: Rakiplerinizin kim olduğunu bildiğinizi düşünseniz bile, web sitenizi Google’daki arama sonuçlarıyla karşılaştırmanızı sağlayan, ücretsiz araçlar mevcut. Spyfy ve Moz gibi araçlar, neyi hedeflemeniz gerektiği hakkında fikir verebilir.

3. Yoast SEO eklentisini yükleyin

Yoast, lider WordPress araçlarından bir tanesi. Pek çok kişi WordPress blog sisteminin daha en baştan SEO uyumlu olduğunu öne sürüyor ama unutmayın ki SEO, görsel yerleştirmek yazı yazmaktan çok daha fazlası.

Yoast SEO, WordPress blog dünyasına yeni olanlar için çok iyi bir araç çünkü optimize edilmiş bir blog yazısı oluşturmanıza destek olmak için içerik analiz aracı var.

Daha pek çok özellik sunan Yoast SEO, aynı zamanda 2017’nin en popüler WordPress eklentileri arasında yer alıyor.

4. Blog yazmaya zaman ayırın

Canınız istediği zaman blog yazmak da bir seçenek ama bu işi daha da ciddileştirdikçe, blog yazmak için özellikle zaman ayırmalısınız. Özellikle blogunuzdan para kazanmaya niyetliyseniz, daha en baştan bunu bir iş gibi görmelisiniz.

Uzman önerisi: Takvimi sadece kafanızda oluşturmayın; ya bilgisayara, ya da kâğıda dökün. Örneğin, Google Calendar ücretsiz bir araç ve kendinize hatırlatmalar da koyabilirsiniz.

5. Kategori ve etiketleri doğru kullanın

Kategori ve etiketler WordPress’te ‘sınıflandırma’ olarak biliniyor ve blog yazılarını organize ediyor. Kategoriler, daha genel bir şeyi ifade ettikleri için çok fazla kez kullanılmamaları gerek. Etiketler ise daha ayrıntılı tanımlanmışlardır ancak anahtar kelimelerle karıştırılmamaları gerekiyor. Anahtar kelimeler, WordPress blog yazılarınızın içinde yer alır ve arama motorlarına yönelik işlev görürler; etiketler ise yalnızca bloğunuzun organize edilebilmesi içindir.

Eğer kaç kategorim olması gerekiyor diye düşünüyorsanız, dört ile 8 arası yeterli olacaktır. Etiketlerde ise sayı önemli değil ancak onları NASIL kullandığınızın önemi büyük. Etiketlerinizin, yazının içeriğine uygun olduğundan emin olun.

6. Blogging topluluklarına dâhil olun

WordPress blog kurmak isteyenlere verilebilecek en iyi tavsiyelerden biri şu: sizinle benzer alanlarda yazılar yazanlarla, onların yazılarına yorum yaparak iletişime geçin. Sizin ziyaretçilerinizin çoğu da blogger’lardan oluşacak. Onlara ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak önemli. İnanın hem yandaşlarınız, hem de destekçiniz olacaklar.

wordpress blog networking

7. İçerik paylaşırken 80/10/10 kuralını dikkate alın

Bunu yaparken, birkaç şeye dikkat etmelisiniz. 80/10/10 kuralı şöyle:

 • Yüzde 80 oranında başkalarının içeriğini kendi sosyal hesaplarınızdan paylaşın
 • Yüzde 10 oranında satış yapmadığınız içerikleri paylaşın
 • Yüzde 10 oranında da satış ve kendi reklamınızı yaptığınız içerikler paylaşın

8. Ziyaretçilerinize kibar davranın

Bir “Arama” bölümü ekleyerek, ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırın. Unutmayın ki aradıklarını bulamazlarsa hızlıca web sitenizi terk edeceklerdir.

9. Networking yapmaktan çekinmeyin

Diğer blogger’larla ortak işler yapmayı göz önünde bulundurun. Örneğin, birbirinizle röportaj yapabilir veya yüz yüze buluşarak, hakkında yazdığınız konuları tartışabilirsiniz.

İşbirlikleri, diğer blogger’larla ilişki kurmak ve trafiğinizi artırmanın iyi bir yoludur.

Bir blogger’la işbirliği yaptığınızda, o içeriği onlar da kendi sitelerinde paylaşacaklardır. Trafiğe ek olarak daha fazla izleyici ve sosyal medya paylaşımı edinmenizi de sağlayabilir!

10. Web sitesi trafiğini ölçün

WordPress blog kurulumuna yönelik ipuçlarının çoğu, yalnızca yazı kısmına odaklanıyor. Ancak blogunuzun trafiğini ölçmek de çok önemli. Web sitenizi kimin ziyaret ettiğini, hangi sayfa veya yazılarınızın en çok okunduğunu görebilir, bu bilgiyi blogunuz için daha fazla içerik oluştururken göz önünde bulundurabilirsiniz. Trafiği ölçümlemek için web sitenize hem ücretsiz, hem de blogger’larla birlikte çalışan markaların güvendiği Google Analytics’i ekleyin. Bununla birlikte, Sitenize trafik çekmek için ipuçlarına göz atmayı da unutmayın.

11. Google’ın sizden haberdar olmasını sağlayın

WordPress blog sağlığını izleyebilmek için Google Search Console’u da blogunuza eklemeyi unutmayın. Google Search Console, Google’ın web sitenizi nasıl gördüğünü görmenize yardımcı olacak pek çok araç barındırıyor. Web sitenizin hack’lenip, hack’lenmediği ve yükleme hızını nasıl geliştirebileceğinize dair bilgiler de sunuyor.

12. Özgün ve ilgi çekici içerikler üretin

Eğlenceli ve kendini değişik şekilde ifade eden blogger’ların okurları onları takip etmeye devam ediyor. Blog yazarken de, video yaparken de, podcast yayınlarken de kişiliğinizi bunlara yansıtmanız önemli. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta şöyle:

 • Blog yazılarının kolay okunabilir olması lazım
 • Bir işletmeyseniz, bloğunuzu okuyanları müşteri çevirmek için ürün ve hizmetlerinizle ilgili konularda yazı yazabilirsiniz
 • Hangi konuda yazarsanız yazın, o alanda uzman olduğunuzu göstermelisiniz
 • Başlıklarınızın çarpıcı olmasına dikkat etmelisiniz
 • Blog yazısı yazarken SEO’ya dikkat etmelisiniz

13. Ziyaretçilerinizi, sayfanızda daha uzun süre kalmaya teşvik edin

Ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun süre kalması, yazılarınızı paylaşma, bültenlerinize üye olma, sizin hizmetlerinizi veya ürünlerinizi satın alma fırsatlarını artırıyor. Bunu, Yet Another Related Post Plugin gibi bir WordPress eklentisi yardımıyla her yazınızın altına ‘Benzer Yazılar’ bölmesi ekleyerek yapabilirsiniz. Bu eklenti, söz konusu yazınınkine benzer konuları işleyen diğer birkaç blog yazısını gösteriyor ve okurlara daha fazlasını okuma fırsatını sunuyor.

wordpress blog benzer yazılar

14. Tanıtıcı materyaller hazırlayın

Kendinize bir medya kiti hazırlarsanız potansiyel reklamverenlerle ilgili bilgi ve verilerinizi paylaşmanız çok daha kolay olur. Özellikle blogunuz ile para kazanmak istiyorsanız, reklam almanız gerekiyor ve bunun için de bir medya kitine ihtiyacınız olacak. Medya kitinde bloğunuzla ilgili az ve öz veri ve bilgi bulunmalı; unutmayın, bunu blogunuzu pazarlamak için kullanacaksınız. Yatırımcılar, sizi marka temsilcisi olarak konumlandırmak isteyebilir veya blogunuza reklam verebilir.

15. Sponsorlu yazılar yazmayı düşünün

Sponsorlu yazılar arasında tanıtım yazıları yer alıyor. Yani firmalar ürün ve/veya hizmetleri hakkında blog yazısı yazmanızı talep ediyor. Bu, blogger olarak gelir elde etmenin yollarından biri. Ancak şunu unutmayın ki blogunuzun genel konusuyla bağlantılı olan ürün ve hizmetlerle ilgili yazmanız önemli. Diğer türlü okurlarınızın kafası karışabilir.

16. SSL sertifikası alın

Bu, WordPress blog kurulumuyla ilgili en önemli ipuçlarından biri. SSL sertifikaları, hızlı bir şekilde blogger’ların uygulamaya alması gereken unsurlar arasına giriyor. SSL’in en çok görüldüğü yer, internet tarayıcınızın adres çubuğudur.

wordpress blog SSL

SSL, Güvenli Soket Katmanı anlamına gelen bir kısaltmadır. Formlara girilen bilgiler gibi tarayıcıdan web sitesinin barındırıldığı sunucuya yapılan bilgi gönderimlerinde söz konusu bilgileri şifreleyen bir sistemdir. Kısaca özetlememiz gerekirse, SSL hacker’ların bilgi çalmasını önleme görevini görüyor. Aynı zamanda Ekim 2017 itibariyle Google Chrome, “Güvenli Değil” uyarısı ile web sitesi güvenliği standartlarını yükseltiyor.

WordPress blog demek, yorum formları, kayıt, giriş ve bülten formlarının yanı sıra alışveriş sepetlerinin de olabileceği bir blog demek. Bu durumda SSL sertifikalarının önemi daha da artıyor. Ama endişelenmeyim; SSL sertifikalarını WordPress’e eklemek zor değil.

17. Doğru temayı seçin

Bir WordPress teması seçmek, size hangi makyajın uygun olduğunu bulmak gibi bir şey. Beğendiğiniz özelliklere sahip olan ve markanızı oluştururken ona katkı sağlayacağını düşündüğünüz bir tema seçin. Temanın sahip olması gereken temel özellikler şöyle:

 • Eklentilerinizle uyumlu çalışması
 • Mobil uyumlu olması
 • Hızlı yüklenmesi
 • Düzenlemesinin kolay olması

18. Düzenli işinizi bırakmayın

Tam zamanlı bir blogger olmak istiyorsanız, düzenli işinizi hemen bırakmayın. Daha en baştan blogunuzdan para kazanmaya başlamayacaksınız. Para kazandıran bir WordPress blog kurmak çok fazla zaman, araştırma, insanlarla iletişime geçme ve potansiyel sponsor ve/veya reklamverenlerden çok fazla ret gerektiriyor.

Tabii ki WordPress blog kurmak isteyenlerin gözünü korkutmayı amaçlamıyoruz ama gerçekler bunlar; başarılı olmak çok fazla zaman ve çalışma gerektiriyor. Düzenli işinizden elde ettiğiniz geliri blogunuzdan elde etmeye başladığınız gün istifa etmeyi düşünebilirsiniz.

WordPress blog kurmak için hazır mısınız?

Blogger olmak isteyen ve daha fazla ipucuna ihtiyacı olanlar aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirler:

GoDaddy’nin hem kurulum, hem de yönetimi kolaylaştıran WordPress Web Sitesi ürününe göz atmayı da unutmayın.