Moda blogu: Nasıl kurulur, nasıl devam ettirilir ve hatta paraya çevrilir (!)

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 9 dk
Sally McGraw

Moda blogu ortamı sürekli hareket halinde. Moda blogları ilk ortaya çıktığında, stil bloggerları özenti olarak görülüyor ve ana moda basını tarafından ya göz ardı ediliyor ya da küçümseniyorlardı. Bugün, başarılı bir moda blogu sahibi Moda Haftası etkinliklerini en önden izleyebiliyor, ünlü markalarla ortak işler ve kazançlı işbirlikleri yapabiliyor. Ancak bu oyuna geç kaldıysanız, farklı, sürdürülebilir bir şekilde büyüyen ve özgün bir moda blogu oluşturma konusu alengirli olabilir.

Alreadypretty.com, yaklaşık 10 yıl önce kurduğum bir moda blogu. O zamandan bu yana çok fazla şey değişse de, temel aynı kaldı. Eğer kişisel stil, moda tavsiyeleri veren, giyim tarzınızı ortaya koyan bir blog kurmak istiyorsanız işte size başlamanıza yardımcı olacak adım adım bir rehber.

4 adımda moda blogu kurmak

  • Odaklanın.

  • Bir isim seçin ve alan adınızı alın.

  • Bir platform seçin.

  • Google’ın dilini konuşmayı öğrenin.

Bir blog sahibi olmak, çok çalışmayı ve sabırlı olmayı gerektiriyor. Ancak günlük rutininizi oturtmaya çalışmadan önce altyapınızı kurmanız ve bazı kritik kararlar vermeniz lazım. Bunları nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Odaklanın.

Başarısız olma şansı yüksek bir moda blogu mu kurmak istiyorsunuz? O zaman odağı olmayan bir blog oluşturun.

Kıyafetleriniz şahane, gardırobunuz da eşsiz parçalarla dolu olabilir ancak kendinizi diğerlerinden farklılaştırmadığınız sürece “bugün ne giydim” paylaşımlarınız kalabalıkta kaybolabilir.

Alışılmadık iklimi olan veya egzotik bir yerde mi yaşıyorsunuz? Bunu, blog markanızın bir parçası yapın. Üç çocuk annesi veya üniversiteden yeni mezun, iş dünyasına atılmaya hazırlanan biri misiniz? Kendinizi pozisyonlarken bu tanımlamaları kullanın.

moda blogu kurulum marka çanta

2. Bir isim seçin ve alan adınızı alın.

Bir bloga isim vermek, bir markaya isim vermek gibidir; risklidir, yaratıcılık açısından zorludur ve tamamen sinir bozucudur. Blogunuza isim verirken, odaklandığınız konuya gönderme yapmaya dikkat edin. Mümkünse de sizin eşsiz olduğunuzu gösterecek bir isim seçin.

Moda blogunuz için .com uzantılı şahane bir isim bulmak için domain sorgulama aracımızı kullanabilirsiniz. Ancak kendinizi sadece .com uzantısıyla sınırlamayın. .com, en eski alan adı uzantılarından biri olduğu için dilediğiniz ismin .com’unu bulmak zor olabilir ancak endişelenmenize gerek yok çünkü çeşitli yeni alan adı uzantıları mevcut.

Moda blogu ismi seçerken neden yaratıcı olmayasınız ki? İstanbul’daysanız .ist veya .istanbul’u, yaşam tarzını ortaya koyan bir blog kuracaksanız .life’ı veya .online ve .guru gibi yeni alan adı uzantılarını tercih edebilirsiniz.

Yeni alan adı uzantıları, aynı .com gibi işliyor ancak blogunuzu daha iyi tanımlamanıza yardımcı olabiliyorlar. İyi bir alan adı bulduğunuz zaman hemen satın alın.

3. Bir platform seçin.

Seçtiğiniz blog platformu yalnızca blogunuzun nasıl göründüğünü, nasıl hissettiğini ve arka planda nasıl işlediğini etkilemeyecek. Aynı zamanda içeriklerinizi ne kadar hızlı ve basit bir şekilde hazırlayıp, paylaşabileceğiniz konusunda da etkili olacak. Tumblr prestijli bir platform ancak gerçek bir topluluk oluşturmak istiyorsanız tam aradığınız yer olmayabilir. Blogger kolay kullanılabilir ve ücretsiz ancak çok derinlere inmenize izin vermediği gibi, özelleştirme yapmak da kolay değil.

Pek çok platformu denemiş biri olarak şiddetle WordPress’i öneriyorum.

WordPress, aynı zamanda en fazla sayıda temaya sahip ve bu sayede blogunuza stilinize uygun bir görünüm kazandırabilirsiniz. (20 şahane moda blogu teması için colorlib’i ziyaret edebilirsiniz.) WordPress’in çok fazla sayıda eklentiye sahip olması sayesinde de moda blogunuzu genişletebilir, fonksiyonelliğini artırabilirsiniz.

4. Google’ın dilini konuşmayı öğrenin

Biliyorum, şu anda ne zaman fotoğraf çekimlerine gideceğinizi ve ücretsiz ürünleri alacağınızı merak ediyorsunuz. Söz veriyorum, yakında bunlar da olacak. Ancak önce gerçekten de arama motoru optimizasyonunun (SEO) temellerini öğrenmek ZORUNDASINIZ ki Google’ın paylaşımlarınızı gördüğünden emin olun. Diğer türlü paylaşımlarınız Google’da indekslenmez ve bu da hiçbir zaman görülmeyecekleri ve okunmayacakları anlamına gelir. Endişelenmeyin, Google’ın dilini konuşmayı öğrenmek çok zor değil; yalnızca biraz zaman alıyor. Oldukça popüler bir WordPress eklentisi olan Yoast, SEO konusunda size yardımcı olabilir.

moda blogu kurulum başlangıç

Artık, daha kapsamlı ipuçlarına geçebiliriz.

Sürdürülebilir güce sahip bir moda blogu kurmak

Her gün yetenekli bloggerlar ortaya çıkıyor ancak çoğu bunu yapmaya devam edemiyor. Moda blogu kurmak, işin kolay kısmı. Ancak sürdürülebilir güce sahip bir moda blogu nasıl kurabilirsiniz? Asıl zor olan kısmı blogunuzun gelecekte de güncel, çekici, özel ve eğlenceli olmasını sağlamak. İşte en iyi uygulamalardan bazıları:

Sürekli güncellediğiniz bir konu listesi tutun

Bana “moda blogu nasıl kurulur” diye soranlara söylediğim ilk şey, bu pazarda yalnızca kıyafetlere odaklanan blogların hayatta kalmasının zor olduğu. Umuyorum ki sizin aklınızda son trendleri, alışveriş ipuçlarını, stil önerilerini ve kıyafet dışı konuları da kapsayan içerikler vardır. Durum böyleyse, blog paylaşımı fikirleri listesi tutmanız iyi olabilir. İlgi çeken bir makaleye veya yeni bir trende rastladığınızda bunları listenize yazın. Aklınıza yazacak bir şeyin gelmeyeceği zamanlar olacaktır; listeniz, bu durumda kurtarıcı görevi görebilir.

Bir editoryal takvim oluşturun (ve ona uyun!)

Konu listenizi oluşturduktan sonra düzenli bir paylaşım süreci de oluşturun. Moda blogu yazmaya başlamanın en iyi yollarından biri haftada en az üç kere ve ideal olarak iş günlerinde paylaşım yapmak. Dilediğiniz zaman, günlük paylaşımlar yapmaya da başlayabilirsiniz. Eğer birden fazla konuda paylaşım yapmaya karar verdiyseniz, bu konuları günlere, haftalara ve aylara dağıtan bir takvim hazırlayın. Örneğin, pazartesiler trend gününüz, çarşambalar kıyafet gününüz ve cumalar öneri gününüz olsun.

Sosyal medyada aktif olun.

Bu, üzerinde düşünülmesine gerek kalmadan atılacak bir adım olarak görülebilir ama çok önemli bir adım olduğunu belirtmeden geçemeyiz.

Instagram, moda bloggerları için olmazsa olmazdır. Bunu önem sırasına göre Snapchat, Pinterest, Facebook ve Twitter takip ediyor.

Bu sosyal medya platformlarının hepsinde aktif olmak zorunda değilsiniz ama blogunuza ek olarak bir iki tanesini seçebilirsiniz. Sosyal medyada moda blogunuzun içeriklerini paylaşmanın yanı sıra diğer moda bloggerlarının ve markaların paylaşımlarını da beğenmeye özen gösterin. Bu sayede takipçiler edinebilir, arkadaşlıklar kurabilir ve moda blogu üzerinden para kazanmaya başlayanlara katılabilirsiniz.

para kazandıran moda blogu

Para kazandıran bir moda blogu başlatmak

Bloggerların nasıl gelir elde ettiği, piyasanın en beceriksizce saklanan sırlarından biri. Ancak yine de çok sayıda blogger bu süreçte zorlanıyor. Sizin için bu konuda da ipuçları derledik:

1. Bir medya kiti oluşturun.

Blogunuz düzenli trafik almaya başladığında sizin de blogunuzdan öteye uzanma sürecinizin başlaması gerekiyor. Buna bir medya kiti oluşturarak başlayabilirsiniz. Medya kiti, blogunuzun özgeçmişidir. İçine misyonunuzu, vizyonunuzu, blogunuzla ilgili verileri, güçlü yanlarınızı belirtin; kısa bir biyografinizi, blogunuzun kısa bir tanımını, sosyal medya takipçilerinizin sayısını, blog trafik verilerinizi, reklam/sponsorlu yazılarınızın etkileşim oranlarını ve iletişim bilgilerinizi koyun. Son olarak da en az üç tane muhteşem görsel ekleyin!

moda blogu kurmak defile

2. Yazılarınıza reklam alın.

Blog yazılarına alınan reklamlar eskisi gibi para kazandırmıyor ancak halen yazılarınızda, blogunuzun kenar çubuğunda veya üst bölümünde reklam göstererek her gösterim için para kazanabilirsiniz.

Google AdWords reklamları ile blogunuz üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

3. Sponsorlu yazılar ve marka işbirliklerini kovalayın.

Sponsorlu yazılar, genellikle birden fazla fotoğraf da kullanarak, bir markanın ürünü hakkında yorum yapmak anlamına geliyor. Marka işbirlikleri kapsamında ise ürünlerden bahsetmek ve/veya bu ürünleri giymeniz, bunu yaparken de şirketlerin fotoğraflarınızı paylaşmasına izin vermeniz, sizi davet ettikleri etkinliklere katılmanız, vs. gerekiyor.

Pazartesi günü moda blogu kurup, salı günü aniden Chanel’i arayamazsınız.

Bu yolu izlemeniz için, en az 6 ay süresince blog yazıyor ve uygun takipçi sayısına sahip olmanız gerekiyor. (Bunun anlamı: Pazartesi günü blog kurup, salı günü aniden Chanel’i aramayın.) Konunuz belliyse ve ilgi çekici bir medya kitiniz varsa sponsorluk almaya başlayabilirsiniz. Çoğu zaman da PR firmaları sizi bulup iletişime geçecektir.

Tarzınız ve cesaretiniz var mı? O zaman hazırsınız!

Biri bana “moda blogu kurmak için neye ihtiyacım var?” diye sorduğunda onlara bunun için cesaret, yaratıcılık ve vizyona sahip olmaları gerektiğini söylüyorum. Bu, moda bloggerlığına atılmamanız gerektiği anlamına gelmiyor! Yalnızca akıllı ve sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Bir de bu yazıda paylaştığımız ipuçlarını kullanarak kelimelerinizin ve görsellerinizin hedef kitlelere ulaştığından emin olun.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin