Lifestyle Blogları: En iyilerden ödünç almanız gereken 7 taktik

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 6 dk
Ashley Grant

Lifestyle blogları furyasına katılmak mı istiyorsunuz? Bence bu güzel bir adım olabilir. İnternetteki en “cool” lifestyle blogları binlerce sayfa görüntülemesi alıyor ve şahane sponsorlara sahipler. Üstüne üstlük bir de sürekli eğlenceli ve heyecanlı bir şeyler yapıyorlar. Eğer lifestyle blogları arasına katılmaya adaysanız, blogunuzun nelere ihtiyacı olacağını merak ediyorsunuzdur. Bu dünyaya nasıl adım atabilirsiniz? Bu soruyu sormanıza çok sevindim çünkü son zamanlarda pek çok lifestyle bloggerı ile vakit geçirdim ve size kendi blogunuzu başlatmanızda yardımcı olabilecek taktikler kaptım.

Bu süreçte öğrendiklerim şöyle…

Muhteşem lifestyle blogları, bu 7 unsura ihtiyaç duyuyor

  1. Sınırlı alana odaklanma
  2. Taze, temiz bir his
  3. Düzenli bir plan
  4. Şahane fotoğraflar
  5. Paylaşım tuşları
  6. Özgün videolar
  7. Sabır

Bu olmazsa olmaz unsurlar hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin…

1. Sınırlı alana odaklanma

Pek çok kişiyi lifestyle blogları kategorisine çeken güç, farklı konular hakkında yazabilecek olmaları. Ancak, her şey hakkında yazmak konusunda sizi uyarmam gerekiyor. “En İyi 10 Blog” gibi listelerde yer bulan lifestyle blogları, genellikle iki ile altı arasında kategoriye odaklanıyor. Örneğin, HBFit sadece sağlık, güzellik ve fitness’a odaklanıyor. Hepsi bu.

Web TV sunucusu Marie Forleo şöyle diyor: “İnsanların kafasını karıştırırsanız, onları kaybedersiniz.”

Bana sorarsanız, popüler lifestyle blogları arasında yer alan A Cup of Jo, stil, yemek, tasarım, seyahat, ilişkiler ve annelik olmak üzere altı kategoriye odaklanarak işi biraz abartıyor. Bunu kotarmasındaki en önemli etkenlerden biri, tüm yazılarını düzgün bir şekilde kategorilere ayırması. Bu sayede okurlar, aradıkları şeye bulabilmek için blogunda nereye bakmaları gerektiğini kolaylıkla bilebiliyor. Bunlara ek olarak, temiz görünümlü bir sitesi var.

Lifestyle blogları ile ilgili en önemli sorunlardan biri, okurların çoğu zaman blogun asıl odak noktasının ne olduğunu anlayamaması. Marie TV sunucusu Marie Forleo, bunu çok iyi bir şekilde ifade etmiş: “İnsanların kafasını karıştırırsanız, onları kaybedersiniz.” Bu nedenle, kategorilerinizi minimum sayıda tutmaya çalışın. İnanın ki az sayıda konuda, çok fazla içerik üretmeniz mümkün.

lifestyle blogları içerik
Renata Fraga, UnSplash aracılığıyla.

2. Taze, temiz bir his

Okurlarınız, sizden temiz bir online varlığınız olmasını bekliyor. Bunu bir düşünün; kimse kirli bir odada takılmak istemez. Darmadağın bir yerde bulunmak herkesi rahatsız eder. Görünümünü ve verdiği hissi sevdiğim lifestyle blogları arasında BleuBird yer alıyor. Kategoriler listesinin, tasarımda daha yukarıda bir yerlerde yer alması daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ama halen yeteri kadar beyaz alan var, içerik üstünüze üstünüze gelmiyor ve sitenin navigasyonu oldukça basit.

En iyi lifestyle blogları, aynı zamanda işleri taze de tutuyor. Hiç kimse bayat bir şey yemek, içmek veya okumak istemez. Evet, eski içeriklere dönüp bakmak çoğu zaman güzel olabiliyor ancak unutmayın ki okurlarınız sizden güncellenmiş içerikler ve yeni yazılar bekliyor. Bunu diyerek de bir sonraki konumuza geliyoruz…

3. Düzenli bir plan

Burada tabii ki içeriklerinizden bahsediyorum. Özellikle de bir hayran kitlesi oluşturmaya başladığınızda blogunuza düzenli bir şekilde içerik giriyor olmanız gerek.

lifestyle blogları Broadly

Broadly’nin yaptığı gibi günde birkaç kez içerik girmeniz gerekmiyor (tabii, okurlarınızın bunu beklediği durumlar hariç). Ancak en iyi lifestyle blogları, okurlarına geri gelmeleri için bir neden verecek seviyede sıklıkla içerik giriyor.

Bir okur, bir web sitesine birkaç kez girer ve her seferinde önceden gördüğü içeriklerle karşılaşırsa, bir daha geri gelmeyebilir.

Unutmayın ki en iyi filmler bile en fazla 10 kez izleniyor.

4. Şahane fotoğraflar

Love Taza’nın en iyi life style blogları arasında yer almasına şaşırmamak gerek. Fotoğrafları o kadar canlı ki sizi içlerine çekiyorlar ve daha fazla okumak istiyorsunuz.

Eğer bir fotoğraf bin kelimeye bedelse, buna sahip olmayan bloglarda hikâyenin büyük bir kısmı eksik kalıyor.

5. Paylaşım tuşları

İnsanların yazılarınızı Twitter, Facebook, Pinterest ve StumbleUpon gibi sitelerde, yani her yerde paylaşmasını istersiniz. En iyi lifestyle blogları, her yazıya paylaşım tuşlarını ekleyerek insanların yazılarını sosyal medyada paylaşmasını kolaylaştırıyor. Bunu da WordPress eklentileri ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

lifestyle blogları love taza

6. Özgün videolar

Dikkat süremizin çok kısa olduğu zamanlarda yaşıyoruz. Video, insanların dikkatini çekmek ve tutmak konusunda etkili olan yöntemlerden biri. YouTube’da en son izlediğiniz videoyu hatırlıyor musunuz? Büyük ihtimalle kendi kendinize “şu şirin kedi videosunu izleyeyim” diye düşündünüz. Sonra bir baktınız ki dört saat geçmiş, işleriniz aksamış ve zamanın nasıl geçtiği hakkında hiçbir fikriniz yok! İşte, videonun gücü bu.

Ve bu nedenle, video kullanımını değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

En iyi lifestyle blogları, videonun okurlarla iletişime geçmekte iyi bir yöntem olduğunu biliyor. Video, okurlarınızın size biraz daha yakın hissetmesini ve özgün halinizi görmesini sağlıyor.

7. Sabır, bir meziyettir

Tamam, bu pek de lifestyle blogları arasına katılmanız için bir ipucu sayılmaz ancak bu dünyaya girmeden önce bilmeniz gereken bir gerçek olduğu kesin. Tamamen dürüst olmam gerekirse, ben 2009 yılından bu yana lifestyle blogger’lığı yapıyorum. Blogging gelirimi de aslında blog dışındaki yerlerden elde ediyorum.

iBlog Dergisi’nin yaptığı araştırmaya göre, blogger’ların çoğu yıllık 2.500 USD’nin altında gelir elde ediyor. Ancak yüzde 6’sının geliri ise yıllık 60.000 USD’nin üzerinde.

Lifestyle blogları dünyasında köşeyi dönmek zaman alabilir. Yine Forbes’un iBlog dergisi araştırmasına göre katılımcıların yüzde 57’si ilk yıllarında 2.500 USD’nin altında kazanç elde etti. Evet, ek para her zaman için iyidir ancak bu, yıl boyunca kiranızı ödemenize yetecek bir miktar değil örneğin.

En iyi lifestyle blogları size örnek olsun

Lifestyle blogları dünyasına giriş yapmadan önce bilmenizin önemli olduğunu düşündüğümüz konular böyle. Bunları, göz önünde bulundurulması gereken konuların yer aldığı, upuzun bir listeden derledik ve başlangıçta size yardımcı olacaklarına inanıyoruz. Hazır mısınız? Şimdi başlayın.