Web site trafiğini artırmak için Instagram nasıl kullanılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 13 dk
Raubi Marie Perilli

Günümüzde artık fotoğraflarınızı beğenen ve gönderilerinize yorum yapan Instagram takipçileri olan bir hesabınız olması küçük işletme sahipleri için yeterli değil. İşletmenizle ilgilenen kitlenizi, ödeme yapan müşteriler haline getirmek istiyorsanız web sitenizin trafiğini artırmak için Instagram nasıl kullanılır bilmeniz gerekiyor.

Bu yazıda işletmeniz için bir Instagram hesabına sahip olmanın öneminden bahsedeceğiz ve şu konulara değineceğiz:

 • Web sitenize trafik çekmek için Instagram nasıl kullanılır?
 • Instagram’dan daha fazla trafik çekmek için 6 ipucu
 • Daha fazla web sitesi trafiği çekmek için Instagram görünürlüğünüzü nasıl artırabilirsiniz?

Hadi başlayalım!

Web site trafiğini artırmak için Instagram nasıl kullanılır?

Günümüzde, küçük bir işletmeyseniz, bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra ilgili sosyal medya platformlarında bulunmanız gerekiyor. Özellikle Instagram, Y kuşağının en çok tercih ettiği platformlardan biri haline geldi. İnsanlar günlük aktivitelerinin fotoğraflarının yüklemenin yanı sıra, Instagram’ı yeni bir arama motoru biçimi olarak da kullanıyorlar.

İnsanlar yeni ürünler, hizmetler ve markalar keşfetmek için Instagram’ı kullanıyor.

Çok fazla insan Instagram kullandığı için, işletmenize özel bir hesaba sahip olmak, müşteri edinmenin ve dikkat çekmenin etkili bir yoludur.

Ancak bir işletmeyseniz, asıl hedefiniz Instagram takipçisi kazanmak değildir. Asıl hedefiniz, takipçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürebilmek için Instagram hesabınızdan web sitenize trafik çekmek olmalıdır.

Peki, web sitenize trafik çekmek ve takipçilerinizi potansiyel müşterilere dönüştürmek için Instagram nasıl kullanılır? İşte size yardımcı olacak 5 ipucu:

1. Profilinizde web sitenize bağlantı verin

Instagram’daki gönderi metinlerinize bağlantı eklemek gibi bir olanağınızın olmaması, web sitenize trafik çekmek için Instagram kullanmayı zorlaştıran şeylerden biri. Ancak Instagram profilinize tıklanabilir, tek bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Bu bağlantıyı optimize ederek web sitenize daha fazla trafik çekmek için kullanabilirsiniz. İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak birkaç taktik:

 • Profilinize insanları bağlantıya tıklamaya yönlendirecek ve tıkladıklarına ne kazanımları olabileceğini açıklayan bir eylem çağrısı ekleyin. Örneğin, ücretsiz bir e-kitap sunuyorsanız, “Ücretsiz 30 sayfalık kılavuzu indirmek için aşağıya tıklayın”, gibi bir çağrı olabilir.
 • URL’niz çok uzunsa, Bit.ly gibi bir araç ile kısaltarak fazla uzun ve çirkin görünen bağlantılardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca Bit.ly’e kaydolup bir hesap oluşturursanız bu bağlantının kaç kere tıklandığını takip edebilirsiniz.
 • Tanıtmak istediğiniz birden fazla bağlantınız varsa, Linktree ya da Lnk.Bio gibi bir araç veya Milkshake gibi bir uygulama kullanın. Bu araçlar profilinize, tıkladığınızda başka bağlantılara da gitme seçeneği sağlayan tek bir bağlantı eklemenize olanak verir. Böylece bir seferde birden fazla bağlantınızı tanıtabilirsiniz.
instagram nasıl kullanılır zimliciousbooks instagram profili
Kitap blogger’ı zimlicious.com'un Instagram profili

2. Gönderi yorumlarında kullanıcıları profilinizdeki bağlantıya yönlendirin

İnsanların profilinizi kendi kendilerine ziyaret etmelerini beklemeyin. Profilinize istediğiniz bağlantıları ekledikten sonra, gönderilerinizdeki yorumlarda insanları bu bağlantıya yönlendirmeye başlayın.

Örneğin bir görsel paylaştığınızda, görsel altı yazıda insanları profilinize yönlendirerek daha fazla bilgi almak için veya özel bir şey kazanmak için profilinizdeki bağlantıya tıklayabileceklerini belirtin.

Bağlantınıza tıkladıklarında ne edineceklerini belirterek onları harekete geçmeye teşvik edin.

3. Web sitenize bağlantı vermek için Instagram Hikayeler nasıl kullanılır?

Instagram’da gönderi metinlerinde bağlantı veremeseniz de Hikayeler’de bunu yapabiliyorsunuz. Ayrıca bunu yapmak için artık bir işletme hesabınız olması ve 10.000’den fazla takipçiniz olması gibi şartlar de bulunmuyor.

Hikayeler’e bağlantı eklemek, Instagram’ı web sitenize trafik çekmek için kullanmanın harika bir yoludur.

Yapmanız gerekenler çok basit:

 • Bir Hikaye oluşturun.
 • Stickerlar içinden “link” olanı seçerek Hikaye’ye bir bağlantı ekleyin.
 • Kullanıcılara bağlantınızı neden ziyaret etmeleri gerektiğini söyleyen bir eylem çağrısı ekleyin.

4. Instagram’da Alışveriş ile ürünlerinize bağlantı verin

Web sitesi trafiğini ve potansiyel satışları artırmak için Instagram nasıl kullanılır sorusunun cevaplarından biri de Instagram’da Alışveriş özelliğinden faydalanmak. Instagram’da Alışveriş, gönderilerinizi ve sayfanızı, kullanıcıların gönderilerinize tıklayabilecekleri, ürün fiyatlarını görebilecekleri ve satın almak için web sitenize yönlenebilecekleri bir vitrine dönüştürür.

Bu hem trafiği artırmanın hem de satışlara yardımcı olmanın akıllı bir yoludur. Instagram’da Alışveriş özelliğini kullanmak için:

 • Bir işletme hesabınız olduğundan ve özelliğin desteklendiği pazarlardan birinde bulunduğunuzdan emin olun.
 • Bir işletme yöneticisi hesabı ve Facebook Kataloğu oluşturun.
 • Gönderilerinizde ürünlerinize bağlantı verin.
 • İnsanların gönderileriniz üzerinden alışveriş yapabileceklerini gönderi metinlerinde belirtin ve onları alışveriş yapmaya yönlendiren bir eylem çağrısı eklemeyi de unutmayın.
 • Instagram Hikayelerinize kullanıcıları ürünlerinize yönlendiren ürün çıkartmaları da ekleyin.

Instagram, web sitenize trafik çekmek için nasıl kullanılır? 6 ekstra ipucu

Artık web sitenizin trafiğini artırmak için Instagram nasıl kullanılır sorusunun cevabını bildiğinize göre, daha fazla kişinin sitenize gelmesine yardımcı olacak stratejilere göz atabiliriz.

1. Her zaman kullanıcılara nereye tıklamaları gerektiğini söyleyen bir eylem çağrısı ekleyin

Web sitenize trafik çekmek için Instagram’dan faydalanmak istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir şey var: İnsanların bir şey yapmalarını istiyorsanız, onlara ne yapmaları gerektiğini söylemelisiniz. Kullanıcıların bir bağlantıya tıklamalarını ya da web sitenizi ziyaret etmelerini istiyorsanız, onları tam da bunu yapmaya yönlendiren bir eylem çağrısı eklediğinizden emin olun.

2. İlgiyi ve (tıklamaları) artıran bir beklenti oluşturun

İnsanların Instagram’dan ayrılıp web sitenize gelmelerini istiyorsanız onlara iyi bir neden sunmalısınız. Bunu yapmanın bir yolu, ilgi veya merak uyandıran bir beklenti yaratmaktır.

İnsanlarda içeriklerinizi görmek için merak uyandırmalısınız. İşte bunu yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç yöntem:

 • Sitenizde yeni içeriklerin ya da promosyonların yayınlanacağını duyurmak için geri sayım sayaçları kullanın.
 • Bir içerik veya fikrin önizlemesini gösterin ve kullanıcılara devamı için web sitenize gitmelerini söyleyin.
 • İçeriğinizi oluştururken aynı zamanda Instagram Hikayeleri ile tanıtın, böylece içeriğin son hali ortaya çıkana kadar ilgileri üzerinizde tutabilirsiniz.
 • Sadece Instagram kullanıcılarına özel içerikler için bağlantılar yerleştirin. Kitlenize, sadece Instagram kullanıcılarının bu özel içeriğe erişme imkanı olduğunu söyleyin.

3. Yarışmalar ve çekilişler düzenleyin

Instagram hesabınızda yeni bir yarışma veya çekiliş yapacağınızın duyurusunu yapın ancak tüm ayrıntıları açıklamayın. Takipçilerinize, tüm şartları öğrenmek için profilinizdeki bağlantıya tıklamalarını söyleyin.

Bu, Instagram üzerinden trafik çekmenin oldukça etkili bit yoludur.

Etkileşimi artırmak için takipçilerinize kazananların belirli bir tarihte web sitenizde açıklanacağını ve güncellemeleri kontrol etmeye devam etmelerini söyleyin.

4. Mesaj ulaştırmak için Instagram Hikayelerde Öne Çıkanlar özelliği nasıl kullanılır?

Instagram Hikayelerinize web sitenizi ziyaret etmeye yönelik bir eylem çağrısı eklerseniz bu mesaj pek uzun ömürlü olmaz. Çünkü Instagram Hikayeleri, onları Öne Çıkanlar bölümüne eklemediğiniz sürece, 24 saat içinde kaybolur.

Instagram Hikayelerde Öne Çıkanlar, hikayelerinizi bir grup olarak kaydeder ve profilinize ekler, böylece kullanıcılar süresi dolduktan sonra bile hikayelerinizi görebilirler.

Hedef kitlenizin gerekli bilgileri kolayca bulabilmesi için birbirleriyle ilgili mesajlarınızı gruplayabilmek için Instagram Hikayelerde Öne Çıkanlar özelliğini kullanın. İşte birlikte gruplayarak öne çıkarabileceğiniz birkaç hikaye örneği:

 • Benzer ürünler ve satın almaya yönlendiren eylem çağrıları içeren hikayeler
 • Profilinizdeki bağlantıda daha detaylı bilgiye yer verdiğiniz bir içeriğin önizlemesini yapan hikayeler
 • Web sitenizde satılan ürünleri gösteren ve nasıl kullanılacaklarını açıklayan hikayeler

5. Yalnızca mobil uyumlu sayfalara bağlantı verin

Instagram, mobil cihazlara öncelik veren bir platform. Masaüstü kullanımı mümkün olsa da, kullanıcıların çoğu Instagram’a mobil uygulama aracılığıyla erişiyor. Bu nedenle içeriklere bağlantı verirken bunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Kullanıcılara kötü bir mobil deneyim yaşatacak sayfalara bağlantı vermeyin.

Mobil uyumlu sayfalar, insanlar internet kullanmak için mobil cihazları gittikçe daha fazla tercih ettiklerinden genel olarak önemlidir, ancak Instagram’dan bağlantı verilen sayfalar için daha da önemlidir.

Editörün notu: GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları ile kurulmuş bir web siteniz mi var? O zaman şanslısınız. Bu hepsi bir arada web sitesi oluşturma ve pazarlama aracı mobil cihazları da düşünerek tasarlandı. Bu, müşterileriniz hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar web sitenizin harika görüneceği anlamına geliyor.

6. Öğrenmek ve gelişmek için analizden faydalanın

Bir Instagram işletme hesabınız olduğunda içeriğinizin erişimi ve ne kadar etkili olduğu hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak analizlere erişebilirsiniz.

Kitlenizin demografisini, sayfanızın en yüksek etkileşim seviyesinin ne zaman olduğunu, hangi içeriklerin en popüler olduğu gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

İçeriğinizle kaç kişinin etkileşime geçtiğini, kaç kez görüntülendiğini ve insanları gönderilerinize neyin yönlendirdiği gibi bilgileri de gönderi bazlı analiz kısmında görebilirsiniz.

Kitlenizin görmek ve etkileşim kurmak istediği içerikler oluşturmanıza yardımcı olacak içgörüler elde etmek için analizlerinizi incelemeyi atlamayın.

Instagram nasıl kullanılır: Görünürlüğünüzü artırarak web sitesi trafiğinizi de artırın

İşletmenizin Instagram hesabının çok az takipçisi ya da düşük bir etkileşim oranı varsa, Instagram’dan web sitenize trafik çekmek de zor olacaktır. Aşağıdaki ipuçları içeriğinizi gören ve web sitenizi görüntüleyen insanları artırmak için takipçi kazanmanıza yardımcı olabilir.

Hashtag ve konum etiketi kullanın

Hashtag’ler ve konum etiketleri, insanların Instagram’da alakalı içerikleri keşfetmelerine yardımcı olur.

Gönderilerinize ve sayfanıza yeni kitleler çekmek istiyorsanız, gönderilerinizde ve hatta hikayelerinizde hashtag kullanın ve konumları etiketleyin.

Hashtag seçerken çeşitli genel, niş ve konum tabanlı etiketler kullanın. Ayrıca, geniş erişime sahip yüksek hacimli hashtag’ler ve daha az erişime sahip ancak size daha fazla görülme şansı veren düşük hacimli hashtag’lerin bir karışımını kullanmayı atlamayın.

İlgili yazı: Hashtag nedir ve nasıl kullanılır? Instagram ve Twitter için ipuçları 

Instagram’da reklam vermeyi düşünün

Az sayıda takipçiniz varsa ve fazla etkileşiminiz yoksa, hedef kitlenizi sayfanıza çekmeye yardımcı olabilecek reklamlar vermeyi düşünün.

Gönderilerinizi reklam olarak çıkmak, hikayeleri ve gönderileri tanıtmak gibi birkaç ücretli reklam testi yaparak takipçi sayınızı artırmayı ve kitlenizin ilgisini nelerin çektiğini belirlemeyi deneyin.

Influencer’lar ile çalışmayı düşünün

Instagram sayfanızı büyütmenin başka bir yolu da halihazırda çok sayıda takipçisi ve etkileşim oranı yüksek bir kitlesi olan diğer hesaplarla çalışmaktır.

Bir influencer ya da sizinle benzer kitleye sahip başka bir sosyal medya hesabıyla iş birliği yapmayı düşünün.

Birbirinizin içeriğinizi paylaştığınız ücretsiz bir iş birliği ya da influencer’ın içeriğinizi ve markanızı tanıttığı ücretli bir promosyon gibi çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

İlgili yazı: Influencer marketing nedir, nasıl yapılır? 

Bir kitle oluşturmaya değil, topluluk oluşturmaya odaklanın

Amacınızın bir kitle oluşturmak için Instagram kullanmak, ardından kullanıcıları web sitenize çekmek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak asıl amacınız bir topluluk oluşturmak olmalı.

Sayfanızı bir kitle oluşturma platformu yerine bir topluluk olarak düşünmek, içeriğinizi ve etkileşimlerinizi yalnızca tek taraflı bir megafon değil, karşılıklı iletişim kurulan bir ilişki olarak düşünmenize yardımcı olur.

Kullanıcılar bu yaklaşıma daha iyi yanıt verir ve bu da takipçilerinizi artırma ve daha fazla trafik çekme hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Peki, Instagram sayfanız bir topluluk gibi nasıl kullanılır? İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç öneri:

 • Sorular sorun ve insanları gönderilerinize yorum bırakmaya teşvik edin.
 • Tüm soru ve yorumları yanıtlayın.
 • Başka sayfalara yorum bırakın ve sorular sorun.
 • Başka sayfalardaki gönderileri beğenin.
 • Takipçilerinizin içeriklerini repost edin ve hikayelerinizde paylaşın.
 • Anketler yapın ve hikayelerinizde sorular sorun.

Web site trafiğini artırmak için Instagram nasıl kullanılır üzerine son sözler

Artık, markanızın ve işletmenizin Instagram’da bulunmasının neden bu kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Bir işletme olarak Instagram’da varlık göstermek, marka bilinirliği oluşturmaya ve topluluğunuzun ilgisini çekmeye yardımcı olmanın yanı sıra, web sitesi trafiğini artırmaya da yardımcı olabilir.

Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçlarını uygulamak, Instagram’ı kullanarak web sitenize trafik çekmeye başlamanızı sağlayabilir.