Web sitenizin arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olacak en iyi SEO araçları

GenelKategori
Okuma süresi: 12 dk
Maddy Osman

Online deneyimlerin yüzde 68’inin bir arama motoruyla başladığı göz önüne alınırsa, arama motoru sonuç sayfalarında görünür olmanın web sitenize trafik çekmek için hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak kullanıcıların yüzde 80’i arama sonuçlarındaki ücretli reklamları görmezden geldiğinden bu, para ödeyip de “kısa yoldan” ele alabileceğiniz bir konu değil. Bu nedenle organik trafik çekmeyi stratejinizin bir parçası haline getirmelisiniz. Bunun için de iyi SEO araçları kullanmanız gerekiyor.

İnsanlar arama motoru optimizasyonu (SEO) lafını duyduklarında, bu uygulamaları yapmanın çok teknik veya karmaşık olduğunu düşünebiliyorlar. Başarılı SEO uygulamalarının özü teknik olsa da en iyi SEO araçları boşlukları doldurmanıza yardımcı olarak size süreç boyunca destek sağlayabilir.

İhtiyaçlarınızın ne olduğunu belirleyerek ve piyasadaki en iyi ücretli ve ücretsiz SEO araçlarını inceleyerek işletmeniz için tam olarak neyin en iyi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bu ücretsiz bir SEO aracı ile Kendin Yap bir yol izlemekten, ücretli bir SEO uzmanı bulmaya kadar farklılık gösterebilir.

İlgili yazı: SEO çalışması yapmak isteyen küçük işletmeler için ipuçları 

En iyi SEO araçları: Ücretsiz araçlar

Anahtar kelime araştırması her SEO stratejisinin temelidir. Bu araştırma arama motoru sonuç sayfalarında trafik çeken yaygın ve sektöre özgü terimlerin ve ifadeler neler olduğunu belirlemenizi sağlar.

İşte size yardımcı olabilecek 5 ücretsiz araç:

 1. Keyword Tool
 2. Ubersuggest
 3. Answer The Public
 4. Google Search Console
 5. Yoast SEO

En iyi SEO araçları genellikle anahtar kelime araştırması yapma odaklıdır. Böylece Google, Bing gibi arama motorlarında insanların aradıkları kelimelerin ve kelime öbeklerinin neler olduğunu belirlemenize yardımcı olurlar.

1. Keyword Tool

seo araçları keyword tool

Ücretsiz SEO araçları arasında yer alan ve anahtar kelime araştırmasına odaklanan Keyword Tool ile kısa bir anahtar kelime girip ilgili kelime öbeklerinin bir listesini alabilirsiniz. Araç ayrıca istediğiniz dilde arama yapmanın yanı sıra sadece Google değil YouTube, Amazon, Instagram, Twitter gibi platformlar için de arama yapmanıza imkan sağlıyor.

Aracın sağladığı uzun kuyruklu anahtar kelimeler Google Autocomplete (otomatik tamamlama) kullanılarak oluşturuluyor. Alfabetik olarak dizilen listede girdiğiniz temel kelime başına 750’ye kadar anahtar kelime önerisi bulabiliyorsunuz.

Aracın arama hacmi, rekabet ve tıklama başına maliyet gibi metrikler hakkında bilgi sağlayan ücretli bir sürümü de bulunuyor.

2. Ubersuggest

seo araçları ubersuggest

Daha önce bağımsız bir araç olan Ubersuggest, Neil Patel tarafından satın alındıktan sonra daha güçlü özellikleri olan faydalı SEO araçları arasına girdi. Ubersuggest.io’nun orijinal sürümü Keyword Tool’a benziyordu ancak daha yavaştı ve daha az öneri sunuyordu, bu da kalitesiz bir ürün olarak görülmesine sebep oluyordu.

Bugün ise Ubersuggest’in anahtar kelime araştırma özelliği üç ayrı bölüm içeriyor: anahtar kelimeye genel bakış, anahtar kelime fikirleri ve SERP (arama motoru sonuç sayfaları) analizi.

Anahtar kelimeye genel bakış, bir anahtar kelimenin son 12 aydaki arama hacmini gösteriyor. Böylece aradığınız bir anahtar kelimenin zaman içinde popülerlik kazanıp kazanmadığını görebiliyorsunuz.

Anahtar kelime fikirleri aracı, Ubersuggest’in orijinal işlevi gibi çalışıyor ve Google Autocomplete ve Google Ads verilerine dayanarak anahtar kelime seçenekleri sunuyor. Bu özellik ayrıca, anahtar kelimenin tıklama başına maliyetin dökümünü ve SEO zorluğunu görmenizi de sağlıyor. Ek olarak, sonuç sıralamasına göre tahmini ziyaret sayısını gösterme ve anahtar kelime filtreleme özellikleri de bulunuyor.

SERP analizi ise girilen arama terimi için sıralanan en iyi 100 sitenin genel bir bakışını sunuyor. Bu özellik bildiğiniz rakipleriniz varsa oldukça kullanışlı olabilir çünkü o web siteleri için hangi anahtar kelimelerin işe yaradığı hakkında daha iyi bir fikir edinmenizi sağlıyor.

3. Answer The Public

Çoğu kişi anahtar kelime araştırması yaparken fikir edinmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanıyor. Bu faydalı SEO araçları arasında olmasına rağmen organik arama çalışmaları için her zaman en iyi sonucu vermeyebilir çünkü Anahtar Kelime Planlayıcı, organik aramayla ilgili olsa da her zaman tam olarak örtüşmeyen ücretli reklam vermeye yönelik olan Google Ads verilerini paylaşır.

Answer The Public başlangıç için daha iyi bir seçenek olabilir çünkü aradığınız konu ile ilgili forumlarda, bloglarda ve sosyal medya platformlarında insanlar tarafından sorulan genel soruları karşınıza çıkarır.

Bu aracın en iyi avantajı arama sorgularının yarısından fazlasının uzun kuyruklu anahtar kelimelerden (birden fazla kelimeden oluşan sorgular) oluşmasıdır, böylece hedefleyeceğiniz konuları daha odaklı seçmenize imkan sağlar.

Answer The Public’in en iyi araçlarından biri olan “vs. keywords” ise benzer veya tamamen farklı iki anahtar kelime öbeği içeren aramaları gerçekte kaç kişinin yaptığını karşılaştırmanızı sağlar.

4. Google Search Console

seo araçları google search console

Google’ın dünyanın en büyük arama motoru olduğu düşünülürse, başarınızı ölçmenize yardımcı olacak bazı ücretsiz SEO araçları sunmaları da mantıklı geliyor.

Önceki adı Webmaster Tools olan Google Search Console da bu ücretsiz araçlardan biri. Web yöneticilerinin sitelerin indeksleme durumunu kontrol etmelerine ve web sitesi görünürlüğünü optimize etmelerine olanak tanıyor.

Hizmet, Google’ın sitenizi bulabildiğini ve tarayabildiğini onaylayan bir araç da içeriyor. Böylece, içeriğinizin yapılan bir Google aramasıyla alakalı olup olmadığını arama motorları anlayabiliyor.

Ayrıca dizine ekleme sorunlarını düzeltmenize yardımcı oluyor, yeni veya güncellenmiş içeriklerin yeniden dizine eklenmesi için istek göndermenize izin veriyor, hangi sitelerin web sitenize bağlantı verdiğini gösteriyor ve AMP (accelerated mobile page, hızlandırılmış mobil sayfa), mobil kullanılabilirlik ve diğer ama özellikleriyle ilgili sorunları gidermenize de yardımcı oluyor.

Bununla birlikte Google Aramalarından gelen trafik verilerinize bakarak aşağıdaki gibi bilgilere ulaşmanızı sağlıyor:

 • Sitenizin alakalı bir Google Aramasında ne sıklıkta göründüğü
 • Hedeflenen arama sorgularının nasıl sıralandığı
 • Arama yapanları bu sorgulara ne sıklıkla tıkladığı

Yani aslında Google Search Console kullanmamanız için pek de geçerli bir nedeniniz yok.

Tüm bunlara ek olarak Search Console, Google sitenizde indeksleme, spam veya başka sorunlarla karşılaştığında sizi uyarıyor.

5. Yoast SEO

seo araçları yoast SEO

En iyi SEO araçları hakkında olan bir yazıda tabii ki Yoast SEO da bulunmalı.

Yoast SEO, WordPress kullanıcıları için olmazsa olmaz bir eklenti.

Kullanıcılara, hedef olarak belirledikleri anahtar kelimeye dayanarak sayfalarını veya gönderilerini nasıl optimize edeceklerini konusunda önerilerde bulunuyor.

Yoast SEO, gözden kaçırmış olabileceğiniz önemli SEO işlemlerini size hatırlatmak için çeşitli web sayfası analiz testleri de gerçekleştiriyor.

Ayrıca, arama motorlarının sitenizdeki URL’ler hakkındaki bilgilere kolayca ulaşabilmesi için XML site haritaları da oluşturuyor.

Ücretli SEO araçları

Web siteniz için doğru SEO yapma konusunda ciddiyseniz, ücretli SEO araçları kullanmayı düşünmelisiniz. İşte en iyilerinden birkaçı:

 1. Ahrefs
 2. Moz
 3. SEMRush
 4. Screaming Frog

Ücretsiz SEO araçları işe yeni başlarken ve sitenize trafik çekmek için SEO’nun ne kadar önemli olduğunu yeni kavramaya başladığınız zamanlar için harikadır. Ancak en iyi SEO uygulamalarının işletmeniz için ne kadar faydalı olduğunu fark ettiğinizde ve SEO konusunu ciddiye almaya başladığınızda ücretli SEO araçları kullanmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Not: Tüm fiyatlar yazının yayımlandığı zamandaki fiyatlardır. En güncel fiyatlar için araçların web sitelerini kontrol etmeyi unutmayın.

1. Ahrefs

ahrefs

Ahrefs web sitelerini tarama açısından Google’dan sonra ikinci sırada gelen hepsi bir arada bir SEO aracı.

Ahrefs, en iyi rakip analizi özelliğiyle – en çok da rakiplerinizin backlink’lerini (geri bağlantı) kontrol etmenizi sağlayan backlink kontrol aracıyla – biliniyor. Bu araç, rakiplerinizin ne zaman bir backlink kaybettiğini veya kazandığını gösteren bir özellik içeriyor.

Diğer önemli SEO araçları arasında e viral içerik için sosyal medyayı kontrol eden bir içerik denetleyicisi ve anahtar kelime fikirleri, trafik tahminleri ve anahtar kelime sıralaması elde etmenize yardımcı olan bir anahtar kelime aracı bulunuyor.

Ahrefs’in sunduğun tüm imkanları denemek istiyorsanız 7 dolar karşılığında 7 günlük deneme satın alabildiğiniz bir teklifleri de var. Onun dışında en temel plan ayda 99 dolardan başlıyor.

2. Moz

moz ana sayfa

Moz, arama motorları içindeki trafiğinizi, sıralamanızı ve görünürlüğünüzü artırmanızı yardımcı olan bir SEO araçları sunuyor.

Moz’un birçok SEO uzmanının favorisi olmaya devam etmesinin nedenlerinden biri Google’ın sık sık değişen algoritmasını her zaman takip etmesi – ki bu hiç de kolay bir başarı değil.

Moz Pro, potansiyel sorunları ortaya çıkarmak ve alınabilecek aksiyonları önermek için sitenizde gezinen Moz Site Crawler (Site Tarayıcısı) aracını içeriyor. Araç, sitenizin binlerce anahtar kelime arasında nasıl sıralandığını izlemenize de olanak tanıyor.

Ek özelliklerin bazıları ise şöyle:

 • Keyword Explorer: Hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olan bir anahtar kelime araştırma aracı
 • Link Explorer: Sayfa yetkisi (page authority), alan adı yetkisi (domain authority) ve spam puanı gibi çeşitli metrikleri ele alan bir backlink analiz aracı

Moz Pro’nun 7/24 online destek, aracın nasıl kullanıldığını anlatmak için birebir görüşme ve özel raporlar içeren temel planı ayda 99 dolardan başlıyor.

3. SEMRush

semrush ana sayfa

SEMRush öncelikle anahtar kelime araştırması için kullanılan hepsi bir arada bir pazarlama aracı. Ücretli SEO araçları arasında olan SEMRush, sizin sitenizin yanı sıra rakiplerinizin sitelerinin de gelişmiş bir analizini sağlıyor.

Projeler bölümü raporlamayı merkezileştirmenizi sağlayarak düzenli kalmanıza olanak tanıyor. Burada ayrıca sitenizin genel SEO sağlık puanını da bulabilirsiniz. Çoğu kişi kullanışlı PPC (tıklama başına ödeme) aracının da favorileri olduğunu söylüyor.

Standart plan ayda 99 dolardan başlıyor ve alan adı ve anahtar kelime analizinden proje ve pazarlama takvimlerine kadar geniş bir yelpazede 28 gelişmiş araç ve özellik sunuyor.

4. Screaming Frog

screaming frog ana sayfa

Screaming Frog, SEO araçları ile, özellikle de teknik SEO denetimi gerçekleştirmek için web sitenizi tarayan SEO Spider aracıyla bilinen İngiltere merkezli bir pazarlama araştırma ajansı.

Hızlı bir şekilde öngörü sağlama özelliği ile Amazon, Disney, Google ve Apple gibi güvenilir isimler tarafından tercih edilen Screaming Frog, piyasadaki en iyi SEO araçları arasında yer alıyor.

SEO Spider aracı sizi taklit içerik, hatalı yönlendirme ve düzeltilmesi gereken diğer hatalar konusunda uyarıyor. Ayrıca aracı, fikir almak amacıyla rakiplerinizin web sitelerini taramak için de kullanabilirsiniz. Ek içgörüler için SEO Spider aracını Google Analytics ile entegre de edebilirsiniz.

Araç en fazla 500 URL için ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak yapılandırılmış veri doğrulama, özel robot.txt ve tarama yapılandırılması gibi gelişmiş özellikleri kullanabilmek için ücretli planları kullanmanız gerekiyor. Standart plan yılda 149 sterlin olarak fiyatlandırılıyor.

GoDaddy SEO araçları

Ücretsiz olarak sunulan en iyi SEO araçları arasında GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ve WordPress Hosting planlarıyla gelen araçlar da var.

Hazır Web Sitesi’nin Standart ve Premium planlarında arama motorlarının dikkatini çekmek için siteniz hakkında ek bilgiler eklemenize yardımcı olan kullanımı kolay bir SEO aracı da bulunuyor. Nasıl kullanıldığını öğrenmek için bu yardım makalesine göz atabilirsiniz.

WordPress Hosting’in Deluxe, Üst Düzey ve E-ticaret planlarında da yerleşik SEO yardımı bulunuyor. GoDaddy’nin WordPress arama motoru optimizasyonu (SEO) eklentisi, sayfalarınızda geziniyor ve Google’ın sitenizi bulabilmesini sağlayan temel SEO ihtiyaçlarınızı otomatik olarak ele alıyor.

Web siteleri için ücretli ve ücretsiz en iyi SEO araçları üzerine son sözler

SEO, online marka görünürlüğü için olmazsa olmazlardan. Doğru SEO uygulamaları olmadan web siteniz (yani online dünyaya açılan pencerenizin) büyük olasılıkla arama sonuç sayfaları arasında kaybolacaktır.

SEO özellikle de yeni başlayanlar için karmaşık bir kavram olsa da en iyi SEO araçları ve uygulamaları ile, web sitenizi ve işletmenizi alakalı arama terimleri için ön sayfalara taşıyabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler