“Yeni iş kurmak isteyen gençler, bir anda müdür olunmayacağını bilmeli”

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Simay Yıldız

Arman Duraduryan Muayenehanesi, İstanbul’un en canlı bölgelerinden biri olan Şişli’de, tarihi binaları ve “ne arasan bulursun” çeşitliliğine sahip dükkânları ile dikkat çeken Halaskargazi Caddesi’nde hizmet veriyor. Diş Hekimi Arman Duraduryan, oraların yabancısı değil; Şişli’de doğup büyüyen Duraduryan, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde okumuş ve evi de muayenehanesine yürüme mesafesinde. Yeni iş kurmak denince diş hekimliği herkesin girişebileceği bir iş değil tabii ki ancak 14’üncü yılında olan Arman Duraduryan Muayenehanesi, her türlü diş hekimliği hizmetini sunuyor.

Yapamayacağı hiçbir şeyin sözünü vermemeye önem verdiğini vurgulayan Duraduryan, yapacağı şeylerin ise iyi ve kötü taraflarını çok net bir şekilde anlattığını belirtiyor. Ameliyat yapan bir cerrah olarak hastalarına yaşayacaklarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor, şeffaf ve dürüst olmaya dikkat ediyor, insanlarla empati kurmaya, karşısındakinin duygularını da hesaba katarak, bu doğrultuda hareket etmeye odaklanıyor.

Yeni iş de, yerleşik de olsa görünür olması gerekiyor

Müşteri kazanma yolunda planlı, profesyonel bir yol izlemediğini belirten Duraduryan, işletmesinin kulaktan kulağa yayıldığını söylüyor. armanduraduryan.com adresindeki web sitesinin hayata geçişi, bir arkadaşının şu sözleriyle başlıyor:

İyisin, hoşsun ama artık bir şeyler değişiyor, elinde telefonla gezen bir kitle var. Senin görünür olman gerekiyor.

yeni iş kurmak armanduraduryan web sitesi

Arkadaşı, alan adını GoDaddy’den alarak, Duraduryan’ın web sitesini kurdu. Duraduryan, yine arkadaşının yönlendirmesiyle, online dünyada daha fazla görünür olmak adına doktortakvimi.com gibi sitelere de üye oldu. Arkadaşı, web sitesini kurduktan sonra Duraduryan’a “Arman Duraduryan diye arama yapıldığında üst çıkacaksın” dedi 4-5 yıl önce. Ve bugün Duraduryan, kendisini internet aramaları sayesinde bularak, “yazdım; siz çıktınız; geldim” diyerek gelen müşterilerinin olduğunu söylüyor. Sosyal medya platformlarında var olmanın da önemli olduğunu dile getiren diş hekimi, Instagram hesabını daha aktif kullanmayı ve Facebook’ta da var olmayı planladığını belirtiyor.

Yeni iş kurmak isteyen gençlere tavsiyeler

Duraduryan, yeni iş kurmak isteyen gençlerin başarıya ulaşmak için belli bir süre emek harcamaları gerekeceğini bilmelerinin önemli olduğunu vurguluyor. Her şeyin, hemen olmayacağını, bir anda genel müdür olunmayacağını bilmeleri gerektiğine inanıyor. Özellikle diş hekimliğinin her zaman bir öğrenme eğrisi olduğunu belirten Duraduryan, bunun hayat boyu sürdüğünü, muayenehane işletmeciliğinin ise fakültede öğrendiklerinden çok farklı bir kulvarda olduğunu söylüyor. Duraduryan’a göre gençlik kendilerine öncelikle öngörülebilir hedefler koymaları ve basamak basamak ilerlemeleri gerekiyor.

yeni iş kurmak diş hekimi arman duraduryan

Yeni iş kurmayı planlayan gençlerin öncelikle yaptıkları işten zevk alarak, kendilerini tatmin etmeleri gerektiğini belirten Duraduryan, online görünürlüğün de önemine dikkat çekiyor:

İşletmelerin temel ihtiyaçlarından biri kartvizit bastırmak. Web siteniz de sanal ortamdaki kartvizitiniz.

Duraduryan, ilk başlarda bunu utanarak, çekinerek yapsa da müşterilerinden muayenehanesindeki deneyimleri ile ilgili görüş isteyerek, bunlara web sitesinde yer veriyor. Kendisini internet araması üzerinden bulanlar bu sayede diğer müşterilerin deneyimlerini görebiliyor ve bu da güven duygusunun oluşmasına yardımcı oluyor.

Duraduryan, yeni iş kurmak isteyen gençlere herkesin, hatta kendisinin de, hataları olabileceğini ancak işinizi düzgün, kaliteli bir şekilde yapmaya odaklandığınızda insanların da çabaladığınızı fark ettiğini, bunu takdir ettiğini ve para kazanmanın da bunun sonrasında geldiğini söylüyor.