Yeni YouTube kanalınızın abone sayısını nasıl artırabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 15 dk
Derek Miller

Video içeriklerine, özellikle de bir YouTube kanalına yatırım yapmaya karar vermiş bir girişimci misiniz? Harika! Öngörülere göre şu an oldukça popüler olan video içerik, gelecekte de büyümeye devam edecek. Öyle ki 2020 verileri, Türkiye’de en çok ziyaret edilen ikinci web sitesinin YouTube olduğunu ve internet kullanıcılarının yüzde 93’ünün internette online video izlediğini gösteriyor. Ancak bu yazıyı okuyorsanız video içeriğin ne kadar popüler olduğunun büyük olasılıkla zaten farkındasınızdır. Bu nedenle size video içeriğinin neden önemli olduğunu anlatmak yerine başka bir konuya odaklanacağız: yeni kanalınız için YouTube abone sayınızı nasıl artırabilirsiniz?

YouTube kanalınızın abone sayısını nasıl artırabilirsiniz?

Bu yazıda YouTube içinden ve dışından abone sayınızı nasıl artırabileceğinizden ayrıntılarıyla bahsedeceğiz. İşte değineceğimiz konular:

  • Videolarınıza marka filigranı eklemek.
  • Harika bir YouTube kanalı oluşturmak.
  • Videolarınızı dönüşüm oranlarını artırmak için optimize etmek.
  • Sosyal medyayı doğru kullanmak.
  • Pazarlama e-postalarından yararlanmak.
  • Dijital pazarlama araçlarından ve kaynaklarından faydalanmak.
  • YouTube abone sayınızı artırmak için ekstra ipuçları.

YouTube abonelerinizi artırmaya hazır mısınız? Hadi başlayalım.

YouTube platformunu kullanarak abone nasıl kazanılır?

YouTube’un, kullanıcıları platform içinde kalmaya ve içerikle etkileşim kurmaya teşvik etmek için geçerli bir sebebi var. Sonuçta izleyiciler platformda ne kadar uzun süre kalıyor ve etkileşime giriyorsa YouTube da o kadar fazla para kazanıyor.

Bu nedenle YouTube, içerik üreticilerine abone sayılarını artırmaya yardımcı olacak farklı araç ve teknikleri kendi arayüzü içinde sağlıyor.

İlgili yazı: YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu ipuçlarını deneyin. 

YouTube videolarınıza marka filigranı ekleyin

YouTube, tüm içerik üreticilerinin videolarının sağ alt köşelerine dinamik ve tıklanabilir bir simge eklemelerine olanak sağlıyor. Bu simge, üzerine tıklandığında kullanıcıların kanala abone olmasını sağlayan bir eylem çağrısı işlevi görüyor.

Videolarınıza bu filigranı ekleyerek, izleyicilerinizi aboneye dönüştürme olasılığını atırabilirsiniz. YouTube bu filigranın performansını takip edebilmeniz için ihtiyacınız olan analitik verileri de size sağlıyor.

YouTube videolarınıza marka filigranı eklemeyi düşünüyorsanız dikkate almanız gereken birkaç nokta var.

Doğru görseli seçin

Seçeceğiniz filigran tüm videolarınıza görülecek. Bu nedenle markanızı temsil eden ve insanların tıklamak isteyeceği bir görsel seçmeniz önemli.

YouTube, dikkati videodan çekmemek için şeffaf bir görsel kullanmanızı öneriyor ama sonuç olarak seçim tamamen size kalmış.

Bazı YouTuber’lar, logo veya şeffaf resim kullanmak yerine göze çarpan bir “abone ol” düğmesi kullanmayı da tercih edebiliyor.

YouTube abone laptop kullanan kadın

İyi bir başlangıç zamanı seçin

Marka filigranınızın videonuzda ilk olarak ne zaman görüneceğini de belirleyebilirsiniz.

Bunu yaparken de zamanlamanın artılarını ve eksilerini düşünmeniz önemli.

Örneğin, filigranın video başlar başlamaz belirmesini sağlarsanız videonuzun tamamı boyunca görünür olur ancak girişiniz sırasında izleyicilerin dikkatinin başka yöne kaymasına neden olabilir. Videoya giriş yaptıktan sonra filigranın belirmesini sağladığınızda ise, videonuzun sadece ilk 15-30 saniyesini izleyen kişilerin YouTube kanalınıza abone olma şansını düşürmüş olursunuz.

Video üretim sürecinde de filigran aklınızın bir köşesinde olsun

Marka filigranınız tüm videolarınız için aynı olacağından görünürlüğünü videodan videoya değiştiremezsiniz. Bu nedenle filigranın görüneceği sağ alt köşeye önemli bir mesaj, metin veya eylem eklememeye dikkat etmelisiniz.

Harika bir kanal oluşturarak YouTube abone sayınızı artırın

YouTube’da daha fazla abone kazanmanın bir başka yolu da harika bir kanal oluşturmaktır.

Kanalınızı nasıl optimize edebileceğinizi düşünürken, izleyicileriniz için benzersiz ve akılda kalıcı deneyimler oluşturmaya odaklanın.

İzleyicilerinize değer katan bir kanal oluşturmaya odaklanırsanız kanalınızda daha fazla etkileşim ve buna bağlı olarak da daha fazla abone görebilirsiniz.

YouTube abone bilgisayar ekranı

Harika bir YouTube kanalı oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç öneri:

İyi bir kanal ikonu seçin

YouTube kanal ikonunuz, sitenin neresinde olursanız olun görünür. Biri ister videolarınızı izliyor, ister yorumlarınızdan birini okuyor olsun, kanal ikonunuz o kullanıcıya görünür olacak.

Bu nedenle akılda kalıcı, okunaklı ve kanalınızın kimliğini yansıtan bir ikon seçmeye önem verin.

Kanalınız için çarpıcı bir fragman oluşturun

Kanal fragmanız, bir izleyici YouTube kanalınıza geldiğinde otomatik olarak oynatılan videodur.

Bu fragmanı, kim olduğunuzu ve kanalınızın izleyiciye neler sunduğunu iletmek için mükemmel bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Net bir eylem çağrısı içeren tamamen kanalınıza özel 30-60 saniyelik bir fragman oluşturun. İzleyicileri, kanalınızın abonesi olmaya teşvik etmek için en popüler videolarınızdan kesitler eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Sayfa deneyimini özelleştirin

YouTube, kanallarının düzeni ve tasarımı konusunda içerik üreticilerine büyük esneklik sağlar.

Örneğin, marka bilinirliğinizi artırmak için sayfanıza üzerinde logonuz veya kanalınızın adı olan bir banner fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Ayrıca sayfanızın düzenini de değiştirebilir ve kullanıcılarınızın hoşuna gideceğini düşündüğünüz videoları ya da oynatma listelerini öne çıkarabilirsiniz.

Sayfanızın düzenine ve tasarımına stratejik yaklaşarak, izleyicilerinizin etkileşimini ve YouTube kanalınıza abone olma ihtimallerini artırabilirsiniz.

İlgi çekici bir kanal açıklaması yazın

Kanalınızın açıklaması, YouTube abone sayınızı artırmak için kullanabileceğiniz ancak genellikle göz ardı edilen bir özellik. Bu kısmı hem izleyicilerinize kanalınızın ne hakkında olduğu konusunda bilgi vermek hem de onlara video izlemek ya da kanalınıza abone olmak gibi bir eylem çağrısı yapmak için kullanabilirsiniz.

YouTube abone sayınızı artırmak için videolarınızı tek tek optimize edin

Artık kanalınızın temel düzenlemesini yaptığınıza göre sıra videolarınızı optimize etmeye geldi.

Video optimizasyonu, izleyicilerinizi ve abonelerinizi artırmak için kullanabileceğiniz en önemli yöntemlerden biri.

YouTube her şeyden önce bir arama motorudur. Yani kullanıcılar arama çubuğuna bir sorgu yazdıklarında, onlara sorguları ile en alakalı ve değerli videoları sunmaya odaklanır.

YouTube hangi videoların en alakalı, zamana uygun ve değerli olduğunu belirlemek için bir algoritma kullanır. Buna karşılık sizin de videolarınızın arama sonuçlarında görünür olması için yapabileceğiniz şeyler var: kısaca SEO yani arama motoru optimizasyonu.

Başlangıç olarak, video başlıklarınızı YouTube’da arama yapanları düşünerek yazın ve hedef kitlenizin kullanabileceği alakalı anahtar kelimeleri ya da ifadeleri eklemeyi unutmayın.

Daha sonra videolarına deşifre metni (ya da konuşma metni) eklemeyi deneyin. Konuşma metinleri, YouTube algoritmasına videonuzun ne hakkında olduğu konusunda daha fiziksel bir kapsam sunduğu için videolarınıza da değer katar.

Buna ek olarak ilgi çekici, SEO dostu video açıklamaları yazın, uygun video etiketleri kullanın ve metninize bir eylem çağrısı ekleyin. Son olarak videolarınızın tıklanma oranını artırmanıza yardımcı olacak ilgi çekici bir küçük resim (thumbnail) eklemeyi atlamayın.

Videonuzu arama sonuçları için optimize etmek YouTube abone sayınızı hemen artırmayacaktır, ancak daha fazla görüntülenmenize yardımcı olacağından abonelerinizin artmasına da destek olabilir.

SEO ipuçlarının haricinde, daha fazla abone sahibi olmak için sayfanızda uygulayabileceğiniz başka yöntemler de var.

Yorum yazanlara yanıt verin

Kitleniz videolarınızı izlemeye ve yorum bırakmaya zaman ayırıyorsa siz de onların yorumlarını yanıtlamaya öncelik vermelisiniz. Bu, izleyicilerin kanalınızla bağ kurmalarına ve sadakatlerini artırmalarına yardımcı olabilir.

YouTube’da içerik üreticilerinin beğendikleri yorumları bir kalp ile işaretleyebilme özelliği de bulunuyor.

Video alanınızı kullanın

Aynı marka filigranında olduğu gibi, videonuzdaki alanı izleyicileri YouTube kanalınıza abone olmaya ikna etmek için kullanabilirsiniz.

Bunun için kullanabileceğiniz bitiş ekranları ve kartlar gibi farklı araç seçenekleriniz bulunuyor.

Bitiş ekranı, videonuz bittikten sonra videonuzun üzerinde beliren ve kanalınızdaki benzer içerikleri ya da bir “abone ol” ikonu ekleyebileceğiniz açılır ekrana deniyor.

Kartlar ise videonuz boyunca farklı yerlere yerleştirebileceğiniz etkileşimli öğelerdir. Kartın belirmesi için izleyicinin “bilgi” simgesine tıklaması gerekir.

Bu farklı araç ve teknikleri test ederek hangi faaliyetlerin daha iyi sonuç verdiğini görebilirsiniz.

Videonuzun içinde izleyicilerinizin YouTube kanalınıza abone olmalarını isteyin

İzleyiciler, YouTube içerik üreticilerinin videolarında açık açık kanala abonelik istemelerine artık alıştı.

İzleyicilerinizden kanalınıza abone olmalarını istemekten çekinmeyin, sonuçta bu, videolarınızı hazırlamanızın ana sebeplerinden biri.

İzleyicilerin yüzde 20’sinin ilk 10 saniyeden sonra videoyu izlemeyi bıraktığı düşünülürse, bu eylem çağrısını videonuzun başında yapmak sizin için daha faydalı olabilir.

Videolarınızın tanıtımını yapmak için sosyal medyayı doğru kullanın

Ne yazık ki YouTube ve diğer sosyal medya platformları birlikte pek de iyi çalışmıyor. Facebook ve Twitter gibi siteler, kullanıcıyı kendi platformlarından uzaklaştırdığı için YouTube’a yönlendirme yapmayı sevmiyorlar. Sadece bir YouTube bağlantısına sahip olan gönderilerinizin diğerleri kadar iyi performans göstermediğini fark ettiniz mi? Bunun sebebi, sosyal sitelerin YouTube gibi dış bağlantılara sahip olan gönderilerinizin değerini düşürmesi…

Bu olumsuz bir durum gibi görünse de kendiniz için bir avantaja çevirebilirsiniz.

YouTuber’ların çoğu sosyal medyayı uygun bir şekilde kullanmaya zaman ayırmak yerine sadece YouTube bağlantısını takipçileri ile paylaşmayı tercih ediyor.

Bu da sosyal medyada öne çıkmak ve YouTube videolarınızın görüntülenmesini artırmak için büyük bir fırsatınız olduğu anlamına geliyor.

Peki, YouTube abone ve görüntülenme sayınızı artırmak için sosyal medyadan nasıl yararlanabilirsiniz?

Çok basit: Facebook gibi sosyal sitelerin değer verdiği yerel videolar ve resimler olan gönderiler oluşturun.

Sadece bir YouTube bağlantısı arka plana atılabilir, ancak Facebook ve diğer sosyal siteler, dijital medya unsurları içeren gönderileri önce çıkarmaya daha meyillidir.

Bundan faydalanmak için ana YouTube videonuzdan kısa bir kesit oluşturun ve o sosyal siteye yükleyin. Örneği videonuzun tamamı 10 dakika ise, yükleyeceğiniz kısa video 2-3 dakika olabilir. Yüklediğiniz videoya kısa bir giriş ve videonun tamamını izlemek için bağlantıya tıklamaya yönlendiren bir eylem çağrısı da ekleyin.

Bu basit strateji, videolarınızı paylaştığınız sosyal sitedeki organik görüntülenmenizi artmasına ve YouTube videolarınızın da daha fazla izlenmesine yardımcı olabilir, bu da dolaylı olarak daha fazla abone kazanmanızı sağlayabilir.

E-posta listenizdeki insanların YouTube kanalınıza da abone olmalarını sağlamak için pazarlama e-postaları gönderin

youtube abone mektup zarf

Çoğu girişimci veya küçük işletme sahibinin YouTube abone listelerini büyütmek istemesinin sebebi tam zamanlı bir YouTuber olmak istemeleri değil. Bunun yerine, iş hedeflerine ilgi gösteren bir kitleye doğrudan ulaşabilecekleri bir kanala sahip olmak için abone listelerini genişletmek istiyorlar.

Bu, kulağa tanıdık gelebilir çünkü temelde işletmelerin bir e-posta listesi oluşturmasının sebebi de budur.

İşletmenizin hâlihazırda bir e-posta listesi varsa, o listeyi YouTube abone sayınızı artırmak için de kullanabilirsiniz. Bu insanlar e-posta bültenlerinize abone olmayı seçtikleri için YouTube videolarınız ile de ilgilenebilirler.

E-bülten abonelerinizin aynı zamanda YouTube aboneleriniz de olup olmadığını belirlemek her zaman kolay olmadığı için, bültenlerinizde açık açık kanalınıza abone olmaya yönelik çağrılar yapmanız ya da sürekli aynı konulu mesajlar göndermeniz pek tavsiye edilmez. Bu tür mesajlar hâlihazırda YouTube aboneniz olan insanları rahatsız edebilir.

Bunun yerine e-postalarınızda insanları YouTube aboneniz olmaya ikna etme konusunda yaratıcı bir yaklaşım benimseyin.

En popüler videonuzu aylık bülteninize eklemeyi, abone olma eylem çağrısını e-posta imzanızın bir parçası haline getirmeyi ya da YouTube kanalınızın takip edilmesini gerektiren çekilişler düzenlemeyi deneyebilirsiniz.

İlgili yazı: Etkileşiminizi canlandıracak e-posta pazarlaması önerileri 

Dijital pazarlama araçlarından ve kaynaklarından faydalanın

YouTube kanalınızı gerçekten büyütmek istiyorsanız, ek olarak pazarlama çalışmalarına ayıracak çok fazla zamanınız olmayabilir.

Neyse ki, dijital pazarlama çalışmalarınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak birçok seçenek var. Örneğin, GoDaddy’nin Online Pazarlama araçları paketi, e-posta pazarlama gibi Kedin Yap çözümleri ve SEO gibi yönetilen hizmetleri içeriyor.

İşinize yarayacak yazılımlar ve araçlar bulmak, dijital pazarlama çalışmalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklendirmenize ve YouTube abone listenizi genişletmenize yardımcı olabilir. Arama motoru optimizasyonu ve inbound pazarlamanın nüanslarını öğrenmek için saatlerce araştırma yapmanız gerekebilir. Ancak size yardımcı olabilecek uzmanlar veya yazılım çözümleri bulmak, aynı sonuçları çok daha kısa sürede almanızı sağlayabilir.

YouTube abone sayınızı artırmanıza yardımcı olacak ek ipuçları

Şimdiye kadar YouTube abonelerinizi artırmak için platformun içinde ve dışında neler yapabileceğinizi anlattık. Bu teknikleri temel olarak alıp kanalınız için bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak, YouTube abonelerinizin artmasını sürdürmenize yardımcı olacak birkaç küçük ipucu daha verelim.

Her zaman YouTube kanalınızın otomatik abone olma bağlantısını kullanın

YouTube kanal bağlantınızın sonuna ekleyeceğiniz küçük bir kod ile bağlantıya tıklandığında otomatik olarak abone olma çağrısının belirmesini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kanal URL’nizin sonuna “?sub_confirmation=1” kodunu eklemek. Böylece kullanıcılar bağlantınıza tıkladıklarında otomatik olarak abone olmaya teşvik edilirler.

Sık sık harika içerikler yayınlayın

Kanalınızda düzenli olarak kaliteli içerikler yayınlamıyorsanız, abonelerinizi artırmak için yaptığınız tüm çabalar boşuna olacaktır.

Abone kaybı doğal bir durumdur ancak abonelerinizin, kanalınızı takip etmenin onlara bir değer katmadığını hissetmeleri halinde daha yaygın olur.

Abonelerinizin artmasını sürdürmek için, ilgilerini çekebilecek içerikleri düzenli olarak üretmeye devam etmeniz gerekiyor. Ayrıca, sadece birkaç videosu olan bir kanalın, geniş video içerikleri ve oynatma listeleri olan bir kanaldan daha fazla abonesi olması oldukça düşük bir ihtimaldir.

En iyi performans gösteren videolarınızı öne çıkarın

Veri analizi, pazarlama çalışmalarının etkili olması için kritik bir adımdır. Bu nedenle YouTube’un videolarınız hakkında size sunduğu verileri incelemeyi atlamayın, onlardan çok şey öğrenebilirsiniz.

YouTube abone sayınızı artırmak için kullanabileceğiniz verilerden biri, en çok abone çeken videoyu bulmak ve onu sık sık öne çıkarmaktır. Bu bilgiye “Aboneler” bölümündeki “YouTube İzlenme Sayfası” kısmından ulaşabilirsiniz. Burada geçtiğiniz az en çok abone çeken videoların bir dökümünü bulabilirsiniz. Daha sonra bu videoyu kanalınızın ana sayfasında öne çıkarabilir, ilgili oynatma listelerinde ilk sıraya koyabilir ve hatta platform dışı pazarlama çabalarınızda kullanabilirsiniz.

YouTube’da markanızı oluşturmaya başlayın

Günlük 30 milyondan fazla ziyaretçisi olan YouTube, dünyadaki en güçlü iletişim kanallarından biri. Girişimcilerin, küçük işletmelerin ve hatta büyük şirketlerin bile platformda yer edinmek istemesine şaşmamak gerek.

Kanalınızı büyütmek ve YouTube abone sayınızı artırmak zaman ve çaba gerektirir. Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçları, YouTube markanızı oluştururken daha fazla abone kazanmanıza yardımcı olabilir.