Online varlığınızı en çarpıcı şekilde yansıtacak bir kişisel web sitesi kurabilirsiniz

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 7 dk
Sally McGraw

Son dönemde Humphrey Enstitüsü’nde kamu politikası okuyan süper bir genç kadına rehberlik yapmaya başladım. Bana hedeflerinden bahsederken, “hikâyesini nasıl anlatacağı” üzerine çalışmak istediğini söyledi. Satış sunumları ve biyografiler hakkında konuştuktan sonra ona bir kişisel web sitesi kurması gerektiğinden bahsettim.

Bana “Web sitesinde gerçekten neden bahsedeceğimden ya da gerçekten buna ihtiyacım olup olmadığından emin değilim. Bunun için zaten LinkedIn yok mu?” dedi

"LinkedIn online varlığın için olman gereken ana ortamlardan biri ama kendi web siteni kurman, çok basit bir formatta bile olsa sana daha fazla esneklik sağlar” dedim.

Yalan söylemeyeceğim; kendisini hâlâ tam olarak ikna edemedim. Hem kişisel web sitesi kurmak, hem de şu ana kadarki sınırlı kariyer tecrübesiyle ilgili alçakgönüllü bir şekilde övünebilmenin yollarını bulmak ona yıldırıcı geliyor. Ama onu ikna etmek için çalışıyorum.

Şimdi sizi de aynı şeye ikna etmeye çalışacağım. Girişimci olmayan ve ikincil bir iş için bocalayan kişiler de dâhil olmak üzere herkesin basit ve zevkli bir kişisel web sitesi olmalı. Bunu yapmak, hayal ettiğinizden çok daha kolay.

Ne olur şu alan adını alın

Kişisel Web Sitesi Kurun Kahve Dükkanında Çalışan Kadın

Tuhaf isimli bir limited şirketiniz bile olsa, mutlaka isminiz.com, isminiz.biz veya isminiz.co adreslerini almalısınız. Mümkünse bu üçünü birden ve hatta garantiye almak için birkaç farklı çeşidini daha alın. Kişisel alan adları gayet uygun fiyatlara satılıyor ve adınız ve soyadınızın olduğu alan adlarını kapmak, online imajınız ve itibarınıza yönelik kontrolün elinizde olmasını sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde belki 983 tane daha Sally McGraws olabilir ama neyse ki sallymcgraw.com adresini ben kaptım.

Bir gün serbest yazar olmayı bırakıp çoban olmaya karar versem dahi bu alan adını sapasağlam elimde tutmak için para ödemeye devam edeceğim. Sizin de aynısını yapmanız lazım (ama bir yanlışlık olmasın, tabii ki kendi adınızla).

Bir saatte kişisel web sitesi kurun

Şunu da belirtmem lazım ki sıfırdan, kodlamalarla uğraşarak site yapma günleri çoktan geride kaldı. Artık, bir kişisel web sitesi kurmanız için abartısız olarak düzinelerce bedava ve/veya çok ucuz olan araç var. Siz de bunlardan birini kullanarak bir saatten biraz daha fazla bir sürede sitenizi kurabilirsiniz. Yani, bahaneler üretmeyin...

İşte, web sitesi kurmaya yeni olan arkadaşlar için en popüler araçlardan bazıları:

WordPress. Bu efsane araç oldukça kullanışlı olsa da belki daha yeni seçeneklerin bazıları kadar kullanıcı dostu olmayabilir. Bununla birlikte WordPress piyasanın en eskisi ve en fazla destek ve kişiselleştirme seçeneği olanı.

Arama Motoru Optimizasyonundan (SEO), sosyal medya entegrasyonu ve yönetimine kadar pek çok şeyi yapmanızı sağlayacak on binlerce eklenti, görsel bileşen ve uygulamaya sahip.

WordPress platformundaki bazı özellikler bedavayken (örneğin; temalar, eklentiler, görsel bileşenler), WordPress sitenizi barındıracak bir alana ihtiyacınız olacak. Sitenizin hızlı, güvenli ve güncel olması için iyi bir hosting paketi seçtiğinizden emin olun.

Editörün Notu: Ayrıca hosting ile uğraşmadan ve sunucu yönetimine zaman harcamadan (temel güvenlik güncellemeleri gibi) WordPress ile bir kişisel web sitesi kurmayı ve onun hızlı çalışmasını ister misiniz? O zaman GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress çözümüne bir göz atın.

Binlerce kişisel WordPress teması var. Bu hazır şablonlar kurulum ve kişiselleştirme işini çocuk oyuncağına çevirecek. En popüler seçeneklerden bazıları şöyle:

  • Sydney: Tam ekran kaydırma, üst başlık görseli ve sabit menü.
  • Bento: Yerel sonsuz kaydırma, sabit menü seçenekleri ve WooCommerce entegrasyonu.
  • Shapely: Şık tek sayfa düzeni.
Shapely WordPress Teması

Hazır Web Sitesi. Site kurulumunu en basite indirgeyen araçlar mı arıyorsunuz? Web Sitesi Mimarı’ndan başka bir şey aramanıza gerek yok. Bu araç, sektörünüz, şirket isminiz veya fikrinize göre sizin için en iyi tasarımı seçebilir.

Eğer tasarımı kendiniz seçmek isterseniz, yüzlerce; farklı, değiştirilebilir ve gerçekten modern şablona ulaşabilir ve onları dilediğiniz şekle sokabilirsiniz. SEO ve e-posta pazarlama gibi araçlar da web sitenizin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur.

Kişisel web sitesi için 5 ana unsur

Kişisel Web Sitesi Kurun Klavye

Tamam... Alan adınızı aldınız, bir web sitesi aracı seçtiniz ve harekete geçmeye hazırsınız... Ama sitenizde neye yer vereceksiniz? İşte 5 ana unsur:

1. Satış sunumunuz

İster ürün, ister hizmet satıyor olun, dünyaya kim olduğunuzu anlatan kısa ve öz, dikkatlice hazırlanmış ve giriş sayfanızın merkezinde yer alan bir satış sunumunuz olmalı. Eğer hâlihazırda böyle bir sunumunuz yoksa boşlukları doldurarak şu formülü kullanabilirsiniz: Ben ___. ___ yapmaya yardım ederim. Bu sayede müşterilerim ___ yapabilirler. (Buna benzer bir formatta gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz).

2. Etkileyici bir giriş cümlesi

Evet, kişisel web sitenizde bile etkileyici bir giriş cümlesi kullanmanız çok faydalı olabilir. Hiçbir şey sizi, yaptığınız işi ve online varlığınızı zekice hazırlanmış bir slogan kadar unutulmaz kılamaz. Başkaları adına binlerce yazı yazıyorum ve onların fikirlerini kelimelere döküyorum. Siz de herkese danışın, yaratıcı arkadaşlarınızı arayın veya bir profesyonel tutun ve mükemmel bir şey bulamazsanız aramaya devam edin ama giriş cümlenizi sitenize eklemek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.

3. Çekici bir biyografi 

Biliyorum; bu zor olabilir. Biyografiler genelde çok sıkıcıdır ve çoğumuzun başarı, yetenek ve eğitimle ilgili uzayıp giden bir listeyi okurken uykusu gelebilir. Bunun yerine kişilik ve renk katabileceğiniz bir biyografi oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu makale etkili bir biyografi oluşturmak için gerekli bir şablona yer veriyor:

[Adınız], [kimlerle çalıştığınız] birlikte çalışarak [onlara nasıl yardım ettiğiniz] sağlar.

[Adınız], [bilir/inanır] [işinizle ilgili olarak ne bildiğiniz/neye inandığınız].

[Adınız] [elde ettiğiniz en önemli başarılar, en önemli deneyimleriniz ve kazanımlarınız, kimlerle çalıştınız, kimleri desteklediniz, ne gibi sonuçlar elde ettiniz].

[Adınız] [işinizle alakalı eğitimler, ödüller, sertifikalar] [aldı/edindi/kazandı vs].

[Adınız] [hangi okulda, hangi bölümü okudunuz, bitirdiniz, vs.]

4. Portfolyonuz veya işlerinize yönlendiren linkler

Sadece anlatmayın, gösterin! Bitirdiğiniz projelerin, parçası olduğunuz müşteri işlerinin ya da basılan makalelerinizin örneklerini sitenize ekleyin. Eğer bir WordPress sitesi sahibiyseniz onlarca portfolyo eklentisinden birini seçerek işlerinizi şık bir şekilde sergileyebilirsiniz.

5. İletişim Bilgileri

İletişim bilgisi derken tabii ki sadece bir web formunu kastetmiyoruz. İnsanlara seçenek sunun. Tüm sosyal medya hesaplarınıza bağlantı vermenin yanı sıra size kolayca ulaşabilecekleri bir e-posta adresi ekleyin.

Gördüğünüz gibi eğer 10 sene önce bir kişisel web sitesi kurmak isteseydiniz, bu epeyce zaman, para ve enerji harcamanızı gerektirirdi. Ancak artık kullanıcı dostu araçlara, uygun fiyatlı hosting hizmetlerine ve sonsuz sayıda harika hazır tasarıma erişiminiz var. O yüzden cidden bahanelerinizi bir kenara bırakın ve harekete geçin. Online varlığınıza sahip çıkmanızın zamanı geldi.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin