Home Ofis Kurarken Başarılı Olmak İçin 10 İpucu

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 4 dk
Nellie Akalp

İşinizi ilk kurduğunuzda, başkalarının yaptığı birçok hatadan kaçınmaya özen gösteriyorsunuz. Ancak pek çok insan Home Ofis’in tamamen başarısız olabileceği ihtimalinden bahsetmiyor.

Yeni girişimcilerin pek çoğu için işlerini evde kurmak mantıklı bir seçim olabilir (her iki saniyede bir bir Home Ofis kurulduğu söyleniyor*) ancak bunu gerçekleştirmenin doğru olduğu kadar yanlış yolları da var. Size işinize odaklanmanızı, evde dikkatinizin dağılmamasını sağlayacak 10 ipucu sunmak istiyorum:

Bir ofis oluşturun

Eğer fazladan odanız yoksa bir odayı ofise çevirmenize gerek yok! Bir odanın paravanla ayrılmış bir bölümü bile Home Ofisiniz için yeterli olacaktır. Burada önemli olan, yalnızca işiniz için özel bir alan oluşturmanız; işiniz için evin bir bölümünde hem fiziksel, hem de duygusal hak sahibi olmalısınız. Yoksa kendinizi koltukta, bebeğinizin oyuncağı üzerinde oturup çalışırken bulabilirsiniz. Başarılı bir iş sahibi olmak isteyen biri için ideal kurulum bu değil!

Kuralları belirleyin

Aileniz, evden çalıştığınızı bilmeli ve buna saygı duymalı. Evde bulunuyor olmanız, ev işleri yapıp tesisatçı ile ilgilenebileceğiniz anlamına gelmiyor. Ofisinizdeyken işinize odaklanmak istediğinizi belirtin ve ailenize ne zaman uygun olacağınızı söyleyin.

Çocuk bakıcısı düşünün

Evde ufaklıklar varsa, hem işinizi yapıp, hem de çocuklarınızla ilgilenmek gibi bir idealiniz olabilir. Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemezdim ama bu iyi bir fikir değil. Hayatınızın iki önemli parçası arasında kalmak, ikisini de pekiyi yönetemeyeceğiniz anlamına gelebilir. Çocuğunuz kucağınızdayken işinize odaklanamayacağınız gibi, bir teklif üzerinde çalışırken tüm ilginizi çocuğunuza veremezsiniz. Çocuğunuzu kreşe göndermek veya bir kaç saatliğine bakıcı tutmak gününüzü iyi bir şekilde planlamanıza, ne zaman neye odaklanacağınızı bilmenize ve o zaman dilimlerinde tek bir şeye odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Şirketteymişsiniz gibi davranın

Home Ofis çalışmak “gerçek” bir iş değildir damgasını nasıl yedi bilmiyorum ama bazen bunun doğru olduğunu gösteren Home Ofis sahipleri oluyor. Siz gerçek bir iş işletiyorsunuz, ona göre davranın! Başarınızı garantilemek için profesyonel bir websitesi ve doğru iş yapısı gibi şeylere yatırım yapın.

At gözlüğü takın

Eğer evden çalışmaya yeni başladıysanız, en sevdiğim dizi çıkmış, köpeğim sevilmek istiyor, dolapta pasta kalmıştı derken dikkatinizin dağılması çok kolay. Sizi işinizden alıkoymakla tehdit eden şeylerin listesi uzar gider. Kendinize işte olduğunuzu söyleyin ve dikkatinizi dağıtacak şeyler günün sonunu, işinizin bitmesini beklesin.  

Arkadaşlarınıza söylemeyin

Tamam, belki biraz abartıyorum. Arkadaşlarınıza evden çalıştığınızı söyleyebilirsiniz ama çat kapı kahve içmeye gelmelerini ya da sizi öğle yemeğine çağırmalarını istemezsiniz. Sırf evde çalışıyorsunuz diye oyun oynamaya zamanınızın olmadığını bilip buna saygı duymaları gerekiyor.

Arada sırada dışarı çıkın

Evden çalışırken kendinizi soyutlamak kolaydır ama dışarı çıkıp insanların arasına karışmak da size iyi gelecektir. Mahallenizdeki kafede çalışmayı veya aylık networking organizasyonlarına katılmayı deneyin. Belki bu şekilde yeni iş olanakları bile bulabilirsiniz!

Ekibinizi kurun

Evden çalışmak, yardıma ihtiyacınız olmadığı veya yeriniz yok diye işe alım yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Serbest çalışan birini bulursanız blog içeriği, grafik tasarım veya muhasebe gibi işler ucuza gelebilir; hem de sizin evinizde çalışmak zorunda kalmazlar.

Yeteneklerinizi geliştirin

Home Ofisinizi kurduktan sonra, sektörel, pazarlama ve işletme yeteneklerinizi zinde tutmak adına sürekli bir bilgi arayışı içerisinde olmanız faydalı olacaktır. İşinizle ilgili blog, kitap ve dergileri okuyabilir, internet üzerinden webinarlara, e-kurslara katılabilir veya yüz yüze eğitimler alabilirsiniz.

Bir online topluluk bulun

Evden çalışan başka girişimciler ile iletişime geçerseniz kendinizi daha az yalnız hissedebilirsiniz. Forumlarda, online topluluklarda ve sosyal medyalarda bu kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Evden iş yapmak hem para, hem de ulaşım açısından verimli bir yöntem. İşinizin ihtiyaçları ile ilgilenerek ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durarak kendinizi başarıya hazırlayın!