e-ticaret karı ne kadar surer diye para kavanozundan çikan bitki fotoğrafı

E-ticaret kârı elde etmek ne kadar sürer?

Okuma süresi: 10 dk
Adem Asha

Bunu daha önce duymuşsunuzdur ve internette arama yaparsanız bunun sıklıkla tekrarlandığını göreceksiniz: Yeni bir işletmenin para kazanması ve kârlı hale gelmesi (e-ticaret kârı da dahil) iki ila üç yıl sürer.

Bu rakam nereden geliyor? Ne zaman kaynakları araştırsam bir çıkmaza giriyorum. Bunun anekdotlardan kaynaklandığını ve insanların bunu yeterince sık söylemesinin ardından takılıp kaldığını düşünüyorum. Genel bir kural olarak, iki ila üç yılın birkaç avantajı vardır:

 • Ciddi bir iş adamının moralinin bozulacağı kadar uzun bir süre değildir.
 • Kısa yoldan zengin olma zihniyetini caydıracak kadar uzun.

Gerçek şu ki, dayanabileceğimiz sağlam bir sayı yok.

E-ticaret kârı edinme süresinin diğer sektörlere göre daha uzun olduğuna inanmak için hiçbir neden yok.

Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı "Türkiye'de E-Ticaretin Görünümü Raporu"na göre, 2023 yılında Türkiye'nin e-ticaret hacmi 1,85 trilyon Türk lirasına (77,89 milyar dolar) ulaştı. Bir önceki yıla göre %115,15'lik bir artış gösteren e-ticaret hacmi, işlem sayısında da %22,25 artışla 5,87 milyar adede ulaştı. 2024 yılında ise e-ticaret hacminin 3,4 trilyon Türk lirasına ve işlem sayısının 6,67 milyar adede çıkması bekleniyor.Genel gelir artışına göre, e-ticarette yeni ağızların beslenmesi için yer var. Arenaya girmek için çok geç değil.

Bir e-ticaret kârı oluşması ne kadar sürer?

üsüste dizilmiş ahşaplar

E-ticaretkârı edinme süresi muhtemelen diğer sektörlerden daha uzun değilse, daha mı kısadır? HAYIR.

Çevrimiçi forumları (ör. Reddit, Quora) okuyarak ve iş gurusu YouTube videolarını ve Spotify podcast'lerini dinleyerek bunu düşünebilirsiniz.

Ancak anonim kullanıcıların bile duruş sergileme teşviki vardır. Çevrimiçi toplulukların ödüllendirici hissettiren etkileşim özellikleri (ör. beğeniler) vardır. Guruların para kazanmak için ek bir teşviki vardır.

Cömert dozda tuzla e-ticaret konusunda tavsiye ve teşvik alın.

Daha da önemlisi etkin piyasa hipotezini göz önünde bulundurun. Serbest piyasanın hiçbir yerinde kolay kazanç beklemememiz gerektiğini söylüyor. Var oldukları yerde nadirdirler ve insanlar zaten onları bulmaya yakındırlar.

E-ticaret neden farklı olsun ki?

Özetle, e-ticaretten para kazanmak her zaman kolay değildir. (Neyse ki Amazon çoğunlukla bir aracıdır ve diğer aracılara da yer vardır.)

Elimizde iki ila üç yıllık kısa “cevap” varken şunu soralım: Uzun cevap neye bağlı?

Bu size ve kurmak istediğiniz belirli işe bağlıdır.

Benim özel e-ticaret kârı elde etme sürem nedir?

hesap yapma

Matematiksel olarak kâr, maliyetleri ödedikten sonra elde ettiğiniz paradır. Bu anlamda, başlatılması en kolay e-ticaret işi, başlangıçta en az paraya mal olandır.

[calout] Düşük ön maliyetler, dropshipping'in e-ticarete girenler arasında popüler olmasının nedenidir.  [calout]

Stok tutmanıza veya nakliye konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Siparişler geldiğinde üreticilerden ihtiyacınız olanı anında alabilirsiniz.

Ancak başlatılması en kolay e-ticaret işletmeleri aynı zamanda en rekabetçi, stresli ve en az ödüllendirici olanlardır. Envanter, gönderim ve sipariş karşılama maliyetlerine ek olarak muhtemelen diğer ihtiyaçlar için de ödeme yapmanız gerekecektir:

 • Odeme yapiliyor
 • Web sitesi barındırma
 • Pazarlama
 • Özel yazılım
 • Maliyetleri azaltmak karlılığı artırmanın bir yoluysa, daha fazla gelir elde etmek kullanabileceğiniz diğer kaldıraçtır.

Birim başına gelirinin daha yüksek olduğu bilinen ürünleri (ör. elektronik) seçebilirsiniz. Ancak aynı mantık diğer e-ticaret oyuncularının da katılımını teşvik edecektir.

Peki, e-ticarette başarılı olanları başarısız olanlardan ayıran şey nedir? Bir uzmandan alıntı yapacağım.

Biz rakip takıntılı değiliz, müşteri takıntılıyız. Müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyle başlıyoruz ve geriye doğru çalışıyoruz.

Tahmin etmiş olabilirsiniz: bu Jeff Bezos. Bir e-ticaret mağazası işletirken en önemli şey bilgi ve beceridir.

Küçük bir işletme sahibi olarak işletmedeki her şeyi, özellikle de başlangıçta yapmanız gerekir. Bir e-ticaret işletme sahibi olarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Müşteriler sitenizden alışveriş yapacaktır ancak operasyonunuzu oluşturmak ve sürdürmek pasif bir çaba değildir.

İş için önemli olan her şeyi anlamalısınız. Hatta mevsimsellik. Ticaretin en yavaş olduğu aylar Temmuz, Ağustos, Ocak veya Şubat ayları, en yoğun aylar ise Kasım ve Aralık aylarıdır. İnişler ve çıkışlarla nasıl ve neden başa çıkacağınıza dair bir plana ihtiyacınız var. İşiniz için önemli olan her şeyi anlamalısınız. Hatta mevsimsellik. Ticaretin en yavaş olduğu aylar Temmuz, Ağustos, Ocak veya Şubat ayları, en yoğun aylar ise Kasım ve Aralık aylarıdır. İnişler ve çıkışlarla nasıl ve neden başa çıkacağınıza dair bir plana ihtiyacınız var.

Amazon temamızı bitirirken, Bezos'un 2004 yılına kadar kârlı bir firmayı bile yönetmediğine itiraz edebilirsiniz. Ancak daha sonra geleceğin daha parlak göründüğünü, dolayısıyla yatırımın buna değdiğini yanıtladı (ve yanıt verdi).

Bezos sonunda haklı çıktı. Onun içgörüsü, başından beri orada olan ve işin içini ve dışını bilen bir e-ticaret işletme sahibi olarak anlayışına dayanıyordu.

Benzer şekilde, başlangıçtan itibaren her şeyin bilincinde olacaksınız ve muhtemelen ilk yıl içinde işin iki ila üç yıl içinde karlı olup olmayacağını bileceksiniz. Bu ilk yıl, tüm yılların en acımasızıdır. Perakende ticaret ve toptan ticaret için Çalışma İstatistikleri Bürosu'nda işletmelerin hayatta kalma oranlarındaki büyük düşüşleri görün.

İşletmenizi en kısa sürede kârlı hale getirecek şey, işte ne kadar iyi olduğunuzdur. Gelir kazanımlarını ve maliyet yönetimini etkiler.

E-ticaret kârı edinme süresini nasıl kısaltabilirim?

bir plan

Kendinize şunu sorun: Şu anda e-ticaret işim için kullanabileceğim hangi güçlü yönlerim var?

Bu güçlü yönler şunlardır:

 • Bugün bunları nasıl kullandığınıza ve mağazanız için nasıl kullanabileceğinize ilişkin çok amaçlı fiziksel varlıklar veya
 • Bilgi, anlayış, beceri: Bezos'un başlangıçta amaçladığı şeyi yaparken size avantaj sağlayan küçük bilgiler.

Fiziksel varlıklar için, e-ticaret mağazanız için yalnızca dizüstü bilgisayarınızı, ev alanınızı ve Wi-Fi'yi kullanabilirsiniz. Daha önemli bir faktör bilginizdir.

İlgili bilgi şu şekilde parçalanır:

 • Kime satış yapıyorsunuz
 • Onlara ne satıyorsunuz?
 • Bunu onlara nasıl satıyorsun?
 • Ancak tesadüfen kritik bir unsuru gözden kaçırmış olduk: Seçtiğiniz gerçek iş için motivasyonunuz (kesin olarak karar vermemiş olanlar için).

Bezos, çevrimiçi bir kitapçıyla başladı.

Jeff Bezos anladığı ve beğendiği bir işle başladı. Aynısını yapın, çünkü kısmen onlardan biri olabileceğiniz için müşterileri anlama konusunda daha fazla motivasyona sahip olacaksınız.

Sizin için doğru hedef müşteri grubunu bulmak için küçük bir ödev yapın. En çok kiminle ilişki kuruyorsun? Hangi alıcı durumunu düşünmek sizin için en keyifli?

Henüz işinizi kurmadıysanız, boş bir sayfanız var ve geniş düşünebiliyorsunuz. Öte yandan, sürecin derinliklerine indiyseniz, o zaman şimdiye kadar topladığınız bilgilerle çalışarak topu daha da ileriye taşıyabilirsiniz.

Son temel unsur olan müşterilere nasıl satış yapacağınıza gelince, e-ticarette pazarlama karmaşık hale gelebilir ve bu makale yapbozun tüm parçalarını ortaya koymayacaktır. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

 • Sosyal medya
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • E-posta
 • Etkileyenler
 • Müşteri sadakat programları
 • Tavsiye programları
 • Kullanımı kolay bir web sitesi
 • Uygun ödeme yöntemleri ve işlemler

Ve daha fazla faktör pazarlama başarınızı etkileyebilir. Sonuç olarak, yeni başlayanlar için tasarlanmış ve her şeyi tek bir yerden yönetmenize olanak tanıyan hazır web sitesi satın almayı düşünebilirsiniz.

Araştırmanın derinliklerine inmediğiniz ve mümkün olduğu kadar çok şeyi anlamadığınız sürece, genel karmaşıklık çok zor olacaktır.

Tüm bu anlayış iş planınızı besleyecek ve sizi beklenmedik durumlara hazırlayacaktır. Sonuçta iş planınız şu soruya cevap vermelidir: "Müşterilerim ne istiyor ve bunu onlara nasıl sağlayacağım?" detaylı bir şekilde.

Sonunda iş planınız yeterli olmayacak ve uyum sağlamanız gerekecek. E-ticaret hatalarından kaçınmak ve bunları düzeltmek zor olabilir, ancak yapılabilir.

E-ticarette daha çabuk para kazanmak

para rolleri

E-ticaret kârı edinme ne kadar sürer? Kısa cevap iki ila üç yıldır.

Uzun cevap: Bu size ve kurduğunuz işe bağlıdır. Çabuk zengin olmayı hedeflemeyin. İşe yaramayacak.

E-ticaret kârı edinme süresi, işte gerçekte ne yaptığınıza bağlıdır; bu da, konunun dışında tahminlerde bulunur.

Bu makaleden çıkarımlar nelerdir?

 • Beğendiğiniz bir ürünü ve halihazırda parçası olduğunuz bir müşteri grubunu seçin.
 • Bugün sahip olduğunuz varlıklardan yararlanın.
 • Olan bitene şaşırmamak için işletmeniz için önemli olan her şeyi araştırın.
 • Bir iş planı hazırlayın.
 • Gerektiğinde uyum sağlayın.
 • Önümüzdeki bir veya iki yılda işlerin yolunda gidip gitmeyeceğini muhtemelen işinizin ilk yılında öğreneceksiniz.

Ancak bu kısa makale yalnızca bir e-ticaret mağazası oluşturmanın temellerine değiniyor. Sonraki adımlarınızın ne olabileceğini anlamak için derinlemesine inebilirsiniz.

Unutmayın, hiçbir kontrol listesi sizin için karlı bir e-ticaret mağazası oluşturamaz. Yalnızca daha sonra kendi yönteminizle uygulayacağınız yol gösterici ilkeleri ortaya koyabilir. İyi şanslar.

**Yasal Uyarı: Görüşler yalnızca yazara aittir ve GoDaddy'nin görüşlerini temsil etmeyebilir. Tüm ticari marka hakları ilgili sahiplerine aittir. Üçüncü tarafların ticari markaları burada yalnızca tanıtım ve eğitim amaçlı kullanılmaktadır; kullanım bağlılığı veya onayı temsil etmez.

Link: E-ticaret kârı elde etmek ne kadar sürer?

Meta:Yeni bir işletmenin para kazanması ve kârlı hale gelmesi (e-ticaret kârı da dahil) iki ila üç yıl sürer. Bu rakam nereden geliyor?

Products Used