Şirketten Şirkete B2B E-posta Pazarlama Stratejileri ve İpuçları – Tam Kılavuz..

GenelKategori
Okuma süresi: 16 dk
Adem Asha

Tüm farklı pazarlama kanalları arasında, B2B e-posta pazarlama stratejisi diğerlerinin üzerindedir. Aslında, e-posta pazarlaması harika bir işletme pazarlama stratejisidir, hem yeni hem de geri satışları teşvik ettiği için yatırılan her 1 ABD doları için 44 ABD doları yatırım getirisi sağladığı gösterilmiştir.

Nefesinizi tutun, öylece e-posta göndermeye başlayıp müşterilerin kapıdan içeri girmesini bekleyemezsiniz. Müşterinizi anlamayı bilmeli ve onlara e-postalarınızı kişiselleştirmelisiniz.

Şirketten Şirkete B2B E-posta Pazarlaması Nedir?

Öncelikle B2B'yi açalım. B2B, işletmeden işletmeye anlamına gelir, yani işletmeler ve son kullanıcılar arasında yürütülen ticari faaliyetlerin bununla hiçbir ilgisi yoktur. Örneğin; bir bilgisayar üreticisi, üretimlerinde kullanmak üzere başka bir işletmeden RAM ve işlemci satın alması.

Artık terminoloji kimsede kaybolmadığına göre, kolayca devam edebiliriz.

B2B e-posta pazarlaması, ilgiyi belirli bir ürüne/hizmete yönlendirmek ve satışa dönüştürmek için tasarlanmış bir stratejidir. Potansiyel müşteri yaratma ve pazarlama hunisi aracılığıyla fırsatları satışa dönüştürme sürecidir.

blue and white logo guessing game

Şirketten Şirkete B2B pazarlama ile Firmadan Tüketiciye B2C pazarlama.

B2B pazarlama, B2C pazarlamadan çok farklıdır ve bu nedenle B2B pazarlamaya ayrılmış özel bir pazarlama şubemiz var. Bu ikisi arasındaki temel farkı anlamak önemlidir.

Her şey ürünün nasıl kullanıldığına bağlıdır, eğer ürün tüketilmek için kullanılıyorsa, o zaman bu bir B2C'dir. Ürün daha sonra başka bir şeyin üretiminde kullanılıyorsa bu B2B'dir.

örnek:

 • Otomobil üreticilerine otomobil lastiklerinin satılması bir B2B türüdür. Ancak yerel tamirciniz size yeni lastikler sattığında, bu bir B2C'dir. İlk durumda B2B'dir çünkü otomobilin üretiminde lastikler kullanılmıştır.
 • Yeni bir kanepe satın almanız bir çeşit B2C'dir çünkü bu kanepeyi kişisel kullanımınız için satın alıyorsunuz. Bununla birlikte, bir mobilya üreticisinin, apartman inşa eden ve bunları tamamen eşyalı olarak kiralayan bir inşaat şirketine kanepe takımları satması bir B2B türüdür çünkü kanepeler, alıcı tarafından kişisel kullanım için kullanılmamıştır; kiralık daire.

Her iki ticari işlemin de farklı olduğu göz önüne alındığında, farklı pazarlama yaklaşımları gerektirdiğini söylemek doğru olur.

B2B E-posta Pazarlama Stratejisi ve B2C E-posta Pazarlama Stratejisi

person pointing white paper on wall

B2B veya B2C pazarlaması yaparken dikkate alınması gereken birkaç farklı konu vardır:

 • Alıcının önceliği nedir? B2B'de genellikle verimlilik, uzmanlık ve satış sonrası hizmet ararlar. B2C'de genellikle fırsatlar ve kalite ararlar.
 • Satın almanın arkasındaki motivasyon? Genellikle mantık ve finansal teşviklerle motive olurlar. Bir ürünle ilgili en küçük detayları bilmek isterler. B2C'de tüketicilerin duygular tarafından yönlendirildiğini söylemek doğru olur. Bir gömlek, bir müşterinin gereksinimlerine uyabilir, ancak “hissetmedikleri” için satın almayabilirler.
 • Prosedür? Kendilerine ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlayabilecek deneyimli satış görevlileri veya hesap yöneticileriyle çalışmak isteme eğilimindedirler. B2C'de tüketiciler, adil olmak gerekirse bazen saldırgan olabilen satış görevlilerinden kaçmayı deneyebilir.
 • Karmaşıklık: Bir indirimi tamamlamak bazen yıllar alabilir! İlgili avukatlar ve uzun vadeli sözleşmeler ve müzakereler var. B2C'de müşteriler, sabah kahveleriyle birlikte evlerinden ürünleri telefonlarından satın alırlar.

B2B E-posta pazarlama Stratejisi

Bütün bunlar taraflar arasında yavaş, hassas ve hasta merkezli bir ilişkiye yol açar. İşte bu yüzden B2B satın alma yolculuğunu öğrenmeniz gerekiyor:

 1. Farkındalık: Kendinizi, hizmeti/ürünü alıcıya tanıttığınız yer burasıdır.
 2. Düşünme: Bu, müşterilerinizin sorunlarını çözmek için potansiyel sağlayıcılar aramaya başladığı zamandır.
 3. Karar: Karar verme aşaması. Bu, alıcınızın siz ve rakipleriniz arasında seçim yapmak için farklı çözümleri, ürünleri ve hizmetleri karşılaştırmaya başladığı yerdir.

B2B e-posta pazarlama stratejiniz tüm bunları dikkate almalıdır, bu yüzden bir e-posta gönderip bir anlaşma yapmayı beklemezsiniz. Müşterilerinizle/yeni müşterinizle güçlü ve yakın bir ilişki sürdürmelisiniz. Bu yüzden onlara kişiselleştirilmiş e-postalar gönderirsiniz.

B2C E-posta pazarlma strarejisi.

B2C e-postalarınızın eğlenceli, renkli ve eğlenceli olması gerektiğini belirledik. Konu satırınız akılda kalıcı ve çekici olmalıdır. Ürünlerinizin öne çıkması gerekiyor. Ve bir çeşit anlaşma eklemelisiniz. Harekete Geçirici Mesajınızı asla unutmayın.

Başarılı Bir B2B E-posta Pazarlama Stratejisine Giden Adımlar.

İşte oyunda öne bir adım  daha atmak için yapılması gerekenlerin eyleme geçirilebilir bir listesi:

 1. Müşterinizin kişiliğini belirleyin
 2. E-posta pazarlama sağlayıcınızı seçin
 3. Veritabanınızı organik olarak büyütmeye odaklanın
 4. Kişiselleştirme önemlidir
 5. Dikkatlice soğuk e-postalar gönderin
 6. Otomasyon ve satış hunileri oluşturun
 7. B2B e-posta şablonunuzu oluşturun
 8. Ölçün ve optimize edin

Daha detaylı inceleyelim:

(1) Müşterinizin kişiliğini belirleyin.

21 yüzyıldayız, alıcı kişiliğinizi tanımadan ve çabanızı onların sorunlarını çözmeye odaklamadan iş dünyasında hiçbir şeyde başarılı olmayı bekleyemezsiniz.

person writing on white paper

Herkese satıyorsanız, hiç kimseye satmıyorsunuz demektir.

Çok basit, Eğer herkes için her şey olmaya çalışırsan, kimseye hiçbir şey satamazsın. Herkesi mutlu edemezsin. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre değişmelisiniz ve hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeden bunların hiçbirini yapamazsınız.

(2) E-posta pazarlama sağlayıcınızı seçin.

E-posta servis sağlayıcı, e-postalarınızı hazırlamak ve müşterilerinize göndermek için kullandığınız platform anlamına gelir. Ve eskisi kadar zor değil. GoDaddy e-posta pazarlama araçlarıyla, e-posta pazarlama stratejiniz çocuk oyuncağı haline gelecektir.

GoDaddy'nin WordPress Web Siteleri ve Web Sitesi Oluşturucusu ile sorunsuz bir şekilde entegre olan GoDaddy E-posta Pazarlama, perakende sektörü için dakikalar içinde profesyonel e-posta pazarlama kampanyaları oluşturmayı kolaylaştırır.

Bu kullanıcı dostu araç, bir sürükle ve bırak oluşturucu, web siteniz veya sosyal medyanız (Facebook sayfası) için kayıt formu ve kötü adreslerin, kopyaların ve abonelikten çıkmaların otomatik olarak kaldırılmasını içerir.

(3) Veritabanınızı Organik Olarak Büyütmeye Odaklanın. (e-posta listesi)

E-posta pazarlamasının potansiyel olarak %4.200'lük bir yatırım getirisi sunduğu göz önüne alındığında. Kısa yoldan gidip bir e-posta pazarlama listesi satın almak cazip gelebilir. Ancak bunu yapmak büyük bir hata olabilir. İşte neden asla e-posta pazarlama listeleri satın almamanız gerektiğinin bir listesi:

 • Kanuna aykırıdır.
 • Olumsuz bir yanıt alacaksınız.
 • Spam gönderen olarak işaretleneceksiniz.
 • Liste üyelerini uygun bulamazsınız.
 • Etkileşim oranları düşüş gösterecektir.

Bunun yerine yapmanız gerekenler:

 • Tüm e-posta abonelerinin kaydolmasını sağlayın.
 • Abonelere karşılığında bir şey sunun.
 • Abonelikten çıkmayı hızlı ve kolay hale getirin.
 • E-posta pazarlama listenizi izleyin ve düzenleyin.
 • Kampanyalarınızı izleyin ve iyileştirin

(4)  Kişiselleştirmenin Önemi.

person holding babys hand

İstatistiklere ve sayılara çok inanıyorum, bu yüzden bir kez olsun konuşmalarına izin vereceğim ve sonunda B2B kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama kampanyalarının neden önemli olduğunu anlayacaksınız:

 • Kişiselleştirilmiş E-posta konu satırı, yüzde 26'lık artan bir açılma oranı deneyimi.
 • Kişiselleştirilmiş e-postalar, işlem oranlarını yüzde 600 artırır.
 • Kişiselleştirilmiş e-posta mesajları, kişiselleştirme içermeyen e-postalar için yüzde 13,1'lik açık orana kıyasla yüzde 18,8'lik bir açılma oranı sağladı.
 • Pazarlamacıların yüzde 33'ü e-posta kişiselleştirmenin pazarlamanın geleceği için en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyor

Kişiselleştirilmiş e-posta içeriği pazarlama kampanyaları göndererek, gelen kutusundaki gürültüyü etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve e-posta gönderdiğiniz işletmeyle doğrudan bağlantı kurarsınız, ister markanızı yeni tanıyor ister sadık müşteriler olsunlar.

(5) Bazı Soğuk E-postaları Dikkatlice Gönderin

Potansiyel müşteriler çeşitli nedenlerle tekliflere yanıt vermez, ancak bu onlardan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Başka bir B2B e-posta pazarlama stratejisi olan iletişimde kalmak, bu iş adamlarını gerçekten bir şey satın almaya karar verdiklerinde yakalamanıza yardımcı olabilir.

Yanıt vermeyen müşteri adaylarını bölümlere ayırın, böylece ilgilerini çekebileceğini düşündüğünüz teklifleri ve yardımcı e-postaları yavaş yavaş akıtabilirsiniz. Bu tutarlı iletişim sizi akıllarında tutar ve bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında sizden satın alma olasılıklarını artırır.

Soğuk olası satışların değeri vardır ve bu tür olası satışların o sırada herhangi bir şey satın alacak durumda olmaması çok olasıdır.

(6) Otomasyonlar ve Satış Hunileri Oluşturun

white robot near brown wall

E-posta otomasyonu, işletmenizin başarısını hızlandırmak, katılımı artırmak, marka bilinirliğinizi artırmak ve bu süreçte kârlılığınızı artırmak için geçerli bir yol sunar.

Özünde, otomatik e-postalar, pazarlamacılara veya işletme sahiplerine, hedef abonelerine ilgili bilgiler, içerik pazarlaması, teklifler ve bilgiler içeren planlanmış veya eylemle tetiklenen e-postalar gönderme olanağı sağlar.

E-posta otomasyonu, e-posta açık oranlarını ve tıklama oranlarını artırabilir. Artı, sezgisel doğası, meşgul girişimcilerin e-posta pazarlama çabalarının sonuçlarından yararlanırken, diğer temel ticari faaliyetleri üstlenmek için daha fazla zaman kazanabilecekleri anlamına gelir.

Gerçek bir karşılıklı kazanç durumu.

(7) B2B E-posta Pazarlama Şablonlarınızı oluşturun

B2b e-posta pazarlama şablonları vardır ve bunların tümü aşağıdakiler gibi birçok faktöre bağlıdır::

 • Bu işletmeyle ilk kez mi iletişime geçiyorsunuz (hoş geldiniz e-postası)?
 • Onlarla yüz yüze görüştünüz mü?
 • Onlarla telefonda konuştunuz mu?
 • Adlarını biliyor musunuz?

karar vericilere ulaşmayı deneyin, bu bilgiyi LinkedIn'den bulabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken birçok yön var. Ancak durum ne olursa olsun, elinizde duruma göre ayarlayabileceğiniz hazır bir şablon bulunmalıdır. Sadece basit ve doğrudan tutun.

(8) Ölçün ve Optimize Edin

Bu sizin son adımınızdır, her zaman iyileştirme için yer vardır ve her zaman daha iyisini yapabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar elde etmek için başarı oranınızı ölçmeye ve kampanyalarınızı değiştirmeye devam edin

graphs of performance analytics on a laptop screen

Teslim edilebilirlik, açılma oranı ve tıklama oranı (TO) gibi metrikleri aramanız gerekir.

Pazarlama ipucu: A/B testi kampanyası hazırlayın, burası farklı türde e-postaları, e-posta tasarımlarını test ettiğiniz yerdir. girişimler ve işlevsellik. Bu, b2b e-posta pazarlama kampanyalarınızı ve çabalarınızı nasıl iyileştireceğinizi anlamanız için bir vaka çalışması olabilir.

Mükemmel Bir B2B Profesyonel E-posta Nasıl Yazılır?

Doğru yapıldığında e-posta pazarlaması, müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle ilişkiler kurmanın ve sürdürmenin harika bir yoludur.

Bu nedenle, müşterilerimizi korkutmadan doğru yöne çeken profesyonel e-postalar yazmamız gerekiyor. anahtar sabırdır

İşte birkaç e-posta pazarlama ipucu:

(1) Satışa Odaklanma.

E-posta pazarlamasını yeni biriyle ilk kez tanışmak olarak düşünmeyi seviyorum. Yeni tanıştığınız insanlara, hayatlarında ihtiyaç duydukları şeyin siz olduğunuzu söylüyor musunuz? Kesinlikle hayır!! O zaman neden bunu bir e-postada yapıyorsun?

Satışa odaklanmayın, dinleyin, potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi edinin, bu bilgileri aklınızda tutun ve onlarla bir sonraki görüşmenizde onlara sorun, müşterilerinizle gerçek bir kişisel bağ kurun. Kim bilir, belki de en iyi arkadaş olabilirsiniz.

person holding eyeglasses

(2) Kendinize Odaklanmayın.

Biriyle ilk tanıştığınızda asla yapmadığınız bir diğer şey de, HER ZAMAN KENDİNİZ HAKKINDA KONUŞMAZSINIZ. İnsanlara gidip onlara Harvard'dan yüksek bir CGPA ile mezun olduğunuzu söylemezsiniz. Bir e-posta için aynı şey, yeni kullanıcılara şirketinizin geçmişini e-posta ile gönderemezsiniz.

(3) Hedef müşterinizin ihtiyaçlarına odaklanın.

Demografinize odaklanın. Dikkatlice dinleyin ve açık uçlu sorular sorun, asla evet veya hayır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Sorunuzu "Mevcut (ürün) tedarikçinizden memnun musunuz?" “Mevcut (tedarikçi) ile ilgili beğendiğiniz ve beğenmediğiniz yönleri lütfen söyleyin” şeklindedir.

İlk soru evet veya hayır şeklindedir ve muhtemelen konuşmayı 3 saniye içinde sonlandıracaktır. Ancak, ikinci soru 20 dakikalık bir Soru-Cevap oturumuna kadar uzayabilir.

(4) Kişiselleştirilmiş E-posta Kopyaları Yazın

"Onları öğrenin" dediğimizi hatırlıyor musunuz? Bu, işe yaradığı zamandır. Bir konferansta tanıştığınız biri ona oğlunuzun futbol antrenmanından birkaç gün sonra size bir e-posta göndererek (sizinle tanışmak bir zevkti Bay Mohamad. Eminim oğlunuz Ahmed bunu yapabilir) dese ne hissederdiniz? Muayenehanesinde çok iyi. İşte Ahmed'in muayenehanesinde yardımcı olabilecek ve kişiselleştirilmiş bir diyet yapmasına yardımcı olabilecek tanıdığım profesyonel bir doktorun telefon numarası, ona merhaba dediğimi söyleyin, size yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır).

Güven bana, bu adamı asla unutmayacaksın ve bir dahaki sefere ürününe ihtiyacın olduğunda ondan satın almak için elinden geleni yapacaksın çünkü artık kişisel bir bağlantı var.

Evet, bu, ulaştığınız kişiyle tanıştığınızı varsayar, ancak yine de onları tanımadığınız zamanlar için geçerlidir. İşte bunu nasıl yapacağınız.

Onlara çevrimiçi (LinkedIn) bakın ve çalıştıkları şirketteki konumlarını öğrenin ve bunu e-postanıza ekleyin.

B2B e-posta pazarlama örneği:

Sevgili Muhammed Bey,

(şirketin adı) şirketinde satın alma müdürü olduğunuzun farkındayım. Ayrıca rakibinizin (rakibinizin adı) satın aldığının (ürünün adı) farkındayım.

Lütfen bir dakikanızı ayırıp web sitemizi kontrol etmenizi istiyorum ve size daha yüksek kalite ve daha iyi fiyatlar temin edebilirim.

İhtiyaçlarınızı telefonla görüşmek üzere hızlı bir arama için yarın müsaitim.

Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu onlara ödevinizi yaptığınızı gösterir, bu da onlara çok kişiselleştirilmiş hizmet sunacağınız anlamına gelir, adlarını, konumlarını, şirketlerini, rakiplerini bilirsiniz. ürün ve mücadeleleri

(5) Net ve Öz Olun

Kimsenin ne istediğinizi veya ne sunduğunuzu öğrenmek için 600 kelimelik bir e-posta makalesini okumaya vakti yok. Açık ve doğrudan olun, onlara şirketinizin geçmişini bir e-postada anlatmayın. Sizden özellikle ayrıntılar istenmedikçe e-postanız 150 kelimeden fazla olmamalıdır.

people holding shoulders sitting on wall

(6) CTA Temizle'yi kullanın

Harekete geçirici mesajınız burada çok önemlidir, okuyucunuza her zaman e-postanızın sonunda size nasıl ulaşabileceklerini söyleyin.

Bir telefon numarası bırakabilir, doğrudan e-postayı yanıtlamalarını söyleyebilir veya çok net, renkli bir düğmeye sahip olabilirsiniz ve sizinle anında sohbet etmek için basitçe tıklayıp WhatsApp bağlantısına yönlendirilebilirler.

Bir B2B e-posta pazarlama en iyi uygulaması, okuyucularınızı yönlendirmek için bir açılış sayfası hazırlamaktır. Bu, zorlamaya çalıştığınız yeni bir ürünle ilgili bilgileri görüntülüyor olabilir.

(7) Sunduğunuz Değerlere Odaklanın

Yukarıdaki örneğimde, teklifimin değeri, rekabette öne geçmek için hizmetlerimi almaya teşvik etmek için rakiplerinin sahip olduğundan daha iyi kalite ve fiyattı.

Değeriniz daha iyi müşteri hizmetleri, daha uzun garanti, taksitli ödeme seçeneği olabilir. Her ne ise, onu açıklığa kavuşturmalısın.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS):

Sıkça sorulan sorularınızı cevapliyoruz:

E-posta pazarlaması B2B için iyi mi??

Kısacası evet. Bu çok iyi ve işte iddiamı destekleyecek bazı rakamlar: e-posta pazarlamasının, hem yeni hem de geri dönüş satışlarını teşvik ettiği için, genel olarak, yatırılan her 1 ABD doları için 44 ABD doları yatırım getirisi sağladığı gösterilmiştir. B2b satış ekibiniz, doğru e-postayı gönderdiğiniz için satın almaya hazır yeni müşterilere sahip olmaktan heyecan duyacaktır.

B2B pazarlarının dört türü nelerdir??

İşte 4 tür B2B şirketi/B2B alıcısının bir listesi::

 • Üreticiler.
 • Satıcılar.
 • Devlet.
 • Kurumlar

B2B için en iyi e-posta pazarlama platformu hangisidir?

GoDaddy yönetilebilir wordpress e-ticaret hosting sayesinde, e-posta kampanyaları göndermenize ve planlamanıza yardımcı olacak entegre bir e-posta pazarlama sisteminin yanı sıra takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmanız için ölçüm ve optimizasyon araçlarıyla birlikte gelir.

Kullanılan Ürünler