Dövüş sporları ve daha fazlası ile “Balaban seni sporcu yapar”

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Simay Yıldız

90’ların sevilen filmlerinden Dövüş Kulübü’nde Tyler Durden “birkaç yara izim olmadan ölmek istemiyorum” diyordu. Ben bu cümleye hep duygusal, ruhsal açıdan anlamlar yüklemiştim çünkü en sevdiğim aktivite hala yatarak kitap okumak… Ancak son yıllarda düzenli spor yapmaya başlayınca gördüm ki bedeni olduğu kadar beyni ve ruhu da besliyor. Sınırlı deneyimime dayanarak şunu da söyleyebilirim: dövüş sporları hem vücudunuza iyi geliyor, hem de kafanızı boşaltıyor, stresi atıyor, ruhunuzu da tazeliyor. Faaliyetlerine dövüş sporları ve crossfit ile başlayan, daha sonra müşteri portföyünün ihtiyaçlarına göre farklı dallara da açılan Balaban Solid Sports da Türkiye’de bu alanın öncülerinden.

Balaban Solid Sports’un İstanbul, Batı Ataşehir’de üç katlı bir salonu bulunuyor. Birinci katında wellness, pole fitness, pilates, mat pilates ve fizyoterapi; ikinci katında jimnastik, ağırlık kaldırma, crossfit, WOD (workout of the day), WOD crossfit, kişiye özel antrenman; üçüncü katında ise aralarında muay thai, kickbox, boks, Brazilian JiuJitsu gibi dövüş sporları olan antrenmanlar yapılıyor. Yirmiye yakın grup dersinin verildiği salonda “kendi kendine antrenman” diye bir şey yok; üyeler ya birebir, özel ders alıyor ya da grup derslerine katılıyor.

Bu konseptin yaratıcısı ise Amerika’da, Ball State Üniversitesi’nde okurken bir yandan da sporcu olan Ertan Balaban. Üniversitede işletme okuyan Balaban, eğitimi sayesinde asıl sevdiği iş olan sporu bir işletme haline getirmiş. Dövüş sporları ile ilk başta hobi olarak ilgilenen, sonrasında ise profesyonelleşen Balaban, Türkiye’ye Brazilian JiuJitsu ve M.M.A. (Mixed Martial Arts – Karma Dövüş Sanatları) gibi sporları da tanıtan isim. Türkiye’nin dövüş sporları alanında ileride olmadığını gören Balaban, kendine uygun bir sektör bulamayınca bunu işletmeciliğe çevirmiş.

dövüş sporları balaban jiujitsu balaban solid sports ertan balaban
Balaban Solid Sports  Kurucusu Ertan Balaban

Şu anda içinde wellness, fonksiyonel fitness ve dövüş sporları gibi farklı alanlarda antrenmanlar yapılan dört şubeli bir spor salonu zincirimiz var. Sıfırdan, ufak bir dükkânla başladık ve bu yıl faaliyetteki beşinci yılımızı tamamladık.

Eski yazılımcı, akademisyen ve Türkiye Bilişim Derneği’nin başkanlığını yapmış Erdal Balaban’ın oğlu olan Ertan Balaban’ın çocukluğu yazılımla, babasının üstünde çalıştığı dosyaları gezerek, onun yazdığı HTML kodlarını inceleyerek geçmiş. Teknoloji bilgi ve sevgisinin babadan oğula geçtiğini belirten Balaban, şirketin uygulamasını kendilerinin yazdığını belirtiyor. Balaban Solid Sports’un aynı zamanda farklı dallarda web siteleri var ve bunların birkaç tanesini de Balaban kendisi yapmış. Söz konusu web siteleri şöyle:

Dövüş sporları ile “Balaban seni sporcu yapar”

“Balaban seni sporcu yapar” mottosuyla faaliyetlerini sürdüren Balaban Solid Sports, insanların gerçek anlamda antrenman yaptığı, spor salonunda kaynaşabildiği bir yapıya sahip. Toplamda binlerce üyesi olan işletmede üyeler başlarında antrenörle çalışıyor ve antrenmanlara amatör seviyede başlayanların hayatında spor bugün zamanla, önemli bir yere gelmiş durumda.

Balaban Solid Sports’u sektöründe farklılaştıran sadece bu değil. Ertan Balaban, jiujitsu ve crossfit gibi sporların tanıtımında öncü olduklarını, bu alanda pazarlama çalışmaları, eğitim ve tanıtım çalışmaları, sosyal aktiviteler ile bilincin artmasına katkıda bulunduklarını belirtiyor. Üye olarak dövüş sporları da dâhil pek çok alanda antrenmanın yapılabileceği, uygulama üzerinden randevu ile derslere katılma şansının olduğu konseptleri de Türkiye için bir ilk. Başlarda ciddi bir büyüme planı olmayan ve Balaban’ın ortaklarıyla birlikte, bireysel bir şirket olarak kurduğu Balaban Solid Sports, İstanbul’un Anadolu yakasında başlayarak, organik bir şekilde, gelen talep doğrultusunda Avrupa yakasında da şube açtı.

Şu anda Ataşehir’de yeni ve daha büyük bir konsept yakaladık. Diğer şubelerimizde de hem hocalarımız, hem de üyelerimiz biz de büyümek istiyoruz diyorlar. Amacımız, çok daha fazla şube açmak değil, bütün şubeleri aynı standarda getirmek şu anda.

Ertan Balaban’ın uzun vadedeki hedefi, hem kendisinin, hem de çalışanlarının işlerini mutlu bir şekilde sürdürebilmeleri. En önemli olanın herkesin mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışması olduğunu vurgulayan Balaban, mümkünse organik bir şekilde büyümeye devam etmeyi ve işini sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. Aynı zamanda Türkiye’de dövüş sporları alanında benzer girişimlerin olmasını ve sektörün daha da büyümesini umuyor.

Birden fazla web sitesini kendisi kurdu

dövüş sporları balaban jiujitsu web sitesi
GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ile kurulan Balaban JiuJitsu İstanbul Web Sitesi

Kendi işini yapmayı seven Ertan Balaban, kontrolü de sevdiğini ve bunun avantajının detaylı iş yapması olduğunu belirtiyor. Yazılım kısmında kendisi için asıl sorun, birilerine bağlı kalmak, bazen beklemek durumunda kalmak ve tam istediğini karşı tarafa aktaramamak olmuş.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte web sitesi kurulum programlarının çok daha kullanıcı dostu olduğunu öğrendim. Bir tane web sitesi denemek istedim ve gerçekten bir gecede istediğim şeyi yaptım.

Balaban, web siteleri için GoDaddy’den alan adları kaydettirdi ve hosting kullandı. ertanbalaban.com adresindeki kişisel web sitesi de dâhil olmak üzere birden fazla site için GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ürününü kullanan Balaban, aynı zamanda Profesyonel E-Posta ürününden de faydalanıyor.

dövüş sporları balaban jiujitsu ertan balaban web sitesi
GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ile kurulan ertanbalaban.com

Aklına bir şey geldiğinde hemen godaddy.com’a girerek, alan adını aldığını belirten Balaban, sitede alışveriş yapmanın hızlı ve kolay olduğunu, bu açıdan kullanıcı dostu bir site olduğunu söylüyor.

Bu çok güzel bir şey çünkü girişimci için en önemli şey. Mesela siz çok hızlısınız, bir adım atmak istiyorsunuz, ertesi sabah bir site açmak istiyorsunuz, belki ödeme yapmak için birileri bekliyor ama ikinci bir kişiyle çalışıyorsanız bu gecikebiliyor ya da tam istediğiniz gibi olmuyor, o aradaki iletişim çok zor olabiliyor. Her şeyin sizin kontrolünüzde olması çok daha iyi.

Görünürlük günümüzde oldukça önemli

dövüş sporları balaban jiujitsu balaban fight club web sitesi
GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ile kurulan Balaban Fight Club web sitesi

Web sitelerini keyifle yaptığını söyleyen Balaban, aynı zamanda bu sürecin kendisine çok hız kattığını da vurguluyor. Şu anda kendileri için Google’ın önemli bir faktör olduğunu belirten Balaban, insanların zamanları kısıtlı olduğu için bir şey istedikleri zaman onu hemen Google’da aradıklarını söylüyor. Bu nedenle de Google’ın insanları doğru yere yönlendirmesi (mesela; dövüş sporları arandığında Balaban Solid Sports’u bulabilmeleri) ve ulaştıkları web sitesinin de doğru bilgilere sahip olması gerekiyor.

SEO, GoDaddy’de benim en çok kullandığım özelliklerden bir tanesi. İyi bir optimizasyon yaptım ve Google’da sitemi organik olarak yukarı çıkarttım. Çünkü içine çok fazla kelime koyabildim ve site, Google’ın istediği şeyleri yapmama yardımcı oldu.

Balaban, Hazır Web Sitesi’nin Analytics bölümünü de sıklıkla, kolaylıkla kullanıyor. Balaban, sitesine kaç kişinin girdiğini, nasıl girdiğini ve reklamlardan nasıl geri dönüş aldığını Analytics üzerinden izliyor. Google aramalarının çoğunluğunun akıllı telefonlar üzerinden yapıldığı günümüzde Balaban’a göre bir firmanın web sitesi, insanların adım attığı ofis; yani firmayla ilk tanıştıkları, hakkında bilgi aldıkları yer. Bu nedenle de küçük işletmelerin web sitelerine önem vermeleri gerektiğini düşünüyor.

Girişimcilere tavsiyeler

Sporu çok sevdiği ve dövüş sporları alanında Türkiye’de bir eksiklik gördüğü için bu konunun üstüne giden Balaban, büyük zorlukları da olduğunu dile getirse de sevdiği işi yapıyor olmaktan mutlu. Balaban, girişimcilere de gerçekten inandıkları, tutkulu oldukları işlerin peşinden gitmelerini öneriyor. Girişimciliğin kolay bir şey olmadığını vurgulayan Balaban, kendi işlerini yapmış olmak için yapanların duvara çarpabileceğini belirtiyor. Babası akademisyen olan Balaban, babasının çok daha fazlasını bildiği için adım atmakta zorlandığını, kendisinin ise daha azını bildiği için cesur adımlar atabildiğini söylüyor. Bazılarının mantıklı, bazılarının ise mantıksız olduğunu kabul etmekle birlikte “iyi ki de atmışım o adımları” da diyor. Balaban’a göre girişimciyle hayalperest arasındaki en büyük fark, girişimcinin sadece hayal kurmaması; bir adım atması. Aksiyon almayanlar girişimci değil, hayalperest olarak kalıyor.

Benim girişimcilere en büyük tavsiyem, bir şeye gerçekten inanıyorlarsa peşinden gitmeleri, bu işi yaparken de yolda kendilerini geliştirmeleri ve doğru adımları atmaları.

Hataların bazen telafi edilebildiğini vurgulayan Balaban, her hatanın da telafi edilemediğini hatırlatıyor. Bu nedenle ve girişimcilik özünde cesaret gerektirdiği için her girişimciye fazla cesaret vermenin tehlikeli olduğunu belirterek, onlara hem cesur, hem de mantıklı olmalarını tavsiye ediyor.