Sağlıklı yaşam blogları ile daha fazla müşteri çekebilirsiniz

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Derek Miller

Sağlıkla ilgili bir işletmeniz veya işiniz mi var? Bir web sitesi kurmaya para ve zaman ayırdınız ve hatta sosyal medyada da zaman geçirdiniz. Yine de işinizde bir artış göremiyor ve daha fazla müşteri çekmek için yeni bir yaklaşım mı arıyorsunuz? Bir önerimiz var: sağlıklı yaşam blogları.

Potansiyel müşterilerinize sizi internette bulabilmeleri için daha fazla seçenek sunun: bir blogunuz olsun.

Stratejinizi yeniden gözden geçirmeniz ve sağlık ile ilgili işletmeniz için bir blog stratejisi oluşturmanız gerekebilir. Sağlıklı yaşam blogunuz için bir içerik pazarlama planı oluşturmak web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilir. Dolayısıyla da işletmeniz için daha fazla müşteri getirebilir.

Sağlıklı yaşam blogları için 4 ipucu

Herkesin sağlık ile ilgili sorularının cevaplarını bulmak için internete yönelmesi, blog yazmayı mantıklı bir seçim haline getiriyor. Böylece insanlara istedikleri bilgileri sağlayabilirsiniz

1. Takipçi kitlesi edinmek için blog yazılarınızı düzenli olarak yayınlayın.
2. Kendi sesinizi oluşturun.
3. İndirilebilir içerikler oluşturun.
4. Blog yazılarınızı optimize edin.

Blog yazma ipuçlarına girmeden önce, sağlık gibi bir alanda güvenilir olmanın önemine değinelim.

Kendinizi bir uzman olarak konumlandırın

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, müşterilerinin güvenini kazanmak için çalışmalıdır. Sağlık ile ilgili iddialar sürekli sorgulanır ve bu konuda güven kazanılır, direkt olarak verilmez. Bu nedenle, kendini güvenilir olarak konumlandırmak isteyen sağlık işletmeleri bir blogdan faydalanabilir.

İnsanların sağlık sorularına cevap aramak için başvurdukları ilk yer neresi? İnternet.

Müşterilerin ilgilisini çeken konular ile ilgili yüksek kaliteli içerikler yayınlayarak güvenilirliğinizi artırabilirsiniz. “Yüksek kalite” ölçülmesi zor, öznel bir terim olabilir. Bununla birlikte, genel olarak yüksek kaliteli içerikler şunları bulundurur:

  • Uzun blog makaleleri (600-1000 kelime arası)
  • Resmi raporlar da içeren vaka çalışmaları
  • Sağlık uzmanları ile yapılan görüntülü röportajlar
  • Güncel sağlık konuları hakkında podcastler
  • Önemli bilgileri görsel hale getiren infografikler

Biçimi ne olursa olsun (yazı, video, görsel vs.) ulaşmak istediğiniz okuyucular için değerli, iyi araştırılmış ve benzersiz içerikler üretmek hedefiniz olmalı. Değerli videolar ve makaleler oluşturmaya odaklanırsanız, güvenilirliğinizi artırarak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.

WordPress kullanmanın en kolay yolu olan GoDaddy Yönetilebilir WordPress ile kendi blogunuzu hemen şimdi başlatabilirsiniz.

İyi bir sağlıklı yaşam blogunun uygulaması gerekenler

Her şeyde olduğu gibi, blog yazmanın da iyi ve daha iyi yolları var. Şimdi en önemli noktalara değineceğiz:

1.Takipçi kitlesi edinmek için blog yazılarınızı düzenli olarak yayınlayın

Büyük olasılıkla, asıl yeteneğiniz yazı yazmak, video çekmek ya da içerik yönetimi değildir. Bunların nasıl yapıldığını bilmemek bir programa bağlı kalmayı ya da motive olmayı zorlaştırabilir. Ama tutarlı olursanız blogunuz için bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.

Tutarlılık, etkili bir blog stratejisi oluşturmanın en önemli ama en zor parçalarından biridir.

sağlıklı yaşam blog sağlıklı içecekler smoothie
Düzenli blog yazıları okuyucularınızın sitenizi düzenli ziyaret etmesini sağlar. Fotoğraf: Unsplash

Müşterileriniz alışkanlıklarına göre hareket ederler ve beklentileri çok çabuk oluşabilir. Örneğin, son 3 ayda her Perşembe bir yazı yayınladıysanız, blogunuzun ya da web sitenizin trafiğinde Perşembe günleri büyük ihtimalle bir artış gözlemlersiniz.

Sonra bir hafta yazı yayınlamamaya karar verirseniz, içeriklerinizin o gün güncellenmesine alışmış olan ziyaretçiler sayesinde yine de trafiğin arttığını görebilirsiniz. Ancak yeni bir yazı göremezlerse ve bunun sebebini açıklayan bir bildirim olmazsa, ziyaretçilerinizi kaybedebilirsiniz.

Uzman tavsiyesi: Her şeyi kendiniz yapmayın

İş bölümü yapmak, blogunuzda tutarlı bir yayın takvimine bağlı kalmanıza yardımcı olacak etkenlerden biri. İşletmenizin sahibi olarak sizin hem işleri yürütmeniz hem de düzenli bir şekilde blog yazıları oluşturmanız pek gerçekçi bir beklenti değil. Bunu aklınızda bulundurarak, içerik oluşturmaları için serbest çalışanlarla anlaşabilir ve içeriğin yönetilmesine yardımcı olacak bir stajyer alabilirsiniz. Ayrıca diğer sağlıklı yaşam bloggerlarından misafir yazarlık yapmalarını isteyebilirsiniz. Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın; blogunuz için erişilebilir hedefler koyun.

2.Kendi sesinizi oluşturun

Sağlıklı yaşam işinize etkili bir blog oluşturmak için marka “sesinizi” düşünün. Yazılarınızın tonundan (gündelik, profesyonel, klinik vs.) videolarınızda giyeceğiniz kıyafetlere kadar her şey marka sesinizle ilgilidir. Blogunuzun sesi, sosyal medyada, ana web sitenizde, e postalarınızda ve diğer iletişim kanallarınızda kullandığınız sesle uyumlu olmalı. Çünkü bunların hepsi birlikte markanızı oluştururlar.

Web sitenizden blogunuza kadar her yerde tek bir ses kullanmalısınız.

Şimdiye kadar marka sesiniz hakkında hiç düşünmediyseniz, bir stil kılavuzundan yardım alabilirsiniz. Stil kılavuzu, iletişim parametrelerinizin ana hatlarını belirleyen somut bir belgedir.

Çeşitli mecralarda (dijital, basılı belgeler, araç üzeri yazılar vb.) kullanmak üzere marka renkleriniz, yazı tipleri ve logo gibi unsurları içerir. Ayrıca, markanızın konuşması ve kaçınması gereken konuları belirtir. Başka bir deyişle, markanızın nasıl iletişim kurması gerektiği ile ilgili her şey bu kılavuzda ele alınmalı ve belirlenmelidir.

3.İndirilebilir içerikler oluşturun

Sağlıklı yaşam blogları oluşturmanın nedenlerinden biri satışların artmasına yardımcı olmaktır. Web sitenizin trafiğinin artması harika olsa da, buradaki asıl kazanç potansiyel müşterilerinizin ve nihayetinde mevcut müşterilerinizin artmasıdır. Neyse ki, blogunuzda bir e posta listesi oluşturmak için kayıt olmayı gerektiren içerikler bulundurabilirsiniz.

E posta pazarlama site ziyaretçilerini müşteriye döndürmenin etkili yollarından biridir. Ama önce ziyaretçilerin e posta adreslerini almanız gerekir.

Kayıt olmayı gerektiren içerikler, ancak isim ve e posta adresi gibi bilgiler verilince görüntülenebilen içeriklerdir. Örneğin, “üniversite öğrencileri için en iyi 10 diyet” konulu bir içerik oluşturabilir ve içeriği görüntüleyebilmek için ziyaretçilerinizden isim ve e posta adreslerini vermelerini isteyebilirsiniz.

İletişim bilgileri karşılığında değerli içerikler sağlamak hem sizin için hem de okuyucularınız için kazan-kazan bir durumdur.

Ziyaretçiler değerli içeriklere erişim kazanırlar siz de sizden alışveriş yapma potansiyeli olan kişilerin iletişim bilgilerini alırsınız. Blogunuzda kayıt gerektiren içerikler kullanmaya karar verirseniz, sunduğunuz içeriklerin değerli olduğundan emin olun; aksi halde ilişkiyi daha başlamadan riske atabilirsiniz.

4.Blog yazılarınızı optimize edin

Blog yazmanın temel avantajlarından biri, sitenizi Google ve diğer arama motorları aracılığıyla bulan kişi sayısını artırmaktır. Hedef kitleniz, “sağlıklı tarifler” gibi terimler aradığında web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını istersiniz. Ne kadar fazla arama trafiğinde üst sırada çıkarsanız, blogunuzun çekeceği ziyaretçi sayısı da o kadar artar.

Arama trafiğini artırmak için blogunuzu çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bunlardan biri, işinizle alakalı sağlıklı yaşam terimleri hakkında birçok makale yayınlamaktır. Ne kadar fazla makale yayınlarsanız sonuç sıralamasına gireceğiniz anahtar kelime sayısı da o kadar artar. Diğer blog gönderilerinizin sıralamasını iyileştirmek için blogunuzdaki içindeki başka makalelere bağlantı verebilirsiniz.

sağlıklı yaşam blog bitki çayı doğal reçeteler
Sağlıklı bitki karışımları ve doğal reçeteler paylaşarak sağlık okuyucularının ilgisini çekebilirsiniz. Fotoğraf: Unsplash

Örneğin, “üniversite öğrencileri için en iyi 10 diyet” yazınızın arama sıralamasını iyileştirmek istiyorsanız, okuldayken sağlıklı beslenmenin yollarını anlatan başka bir makale yazabilir ve bunun içinde diyetle ilgili yazınıza bağlantı verebilirsiniz. Bu blog içi bağlantı, diyetle ilgili makalenizin arama sıralamasının iyileşmesine yardımcı olur.

İçeriklerinizi arama motorları için optimize etmenin başka bir yolu da, yazının içine Google’da çok fazla aranan terimleri yerleştirmektir. İçeriğinizi çok fazla anahtar kelimeye boğmayın, ancak bir konuyla ilgili terimlerin ve söz öbeklerinin kullanılması, yazınızın o konu için daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Okuyucularınızla etkileşim kurun

Sağlıklı yaşam sektörü oldukça rekabetçidir. Özellikle de konu internette dikkat çekmek ve dikkatin üzerinizde kalmasını sağlamak olduğunda. Ücretli reklamlar ya da sosyal medya pazarlaması gibi yöntemlerle kısa vadede kazanç elde edebilseniz de, size asıl yatırım getirisi sağlayacak şey sağlıklı yaşam blogunuz ile sizinle etkileşim kuran bir topluluk yaratmaktır.

Kullanılan Ürünler