YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu ipuçlarını deneyin.

GenelKategori
Okuma süresi: 13 dk
Derek Miller

YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu hepimizin düşündüğü bir soru – çünkü hepimiz influencerların reklamlar ve sponsorlu işler ile ne kadar YouTube gelirleri elde ettikleri hakkında başarı hikayeleri duyuyoruz.

Gerçek şu ki, evet, YouTube’dan para kazanabilirsiniz. Hatta yeterince yaratıcı ve stratejikseniz, YouTube ile oldukça iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını arayan bir girişimciyseniz, sizin için hazırladığımız bu rehberi bir başlangıç noktası olarak düşünebilirsiniz.

YouTuberlar ne kadar para kazanıyor?

YouTuberlar ne kadar kazanıyor sorusunun hâlâ kesin bir cevabı yok. Ancak YouTube içerik üreticileri platform üzerinde gelirlerini genellikle Google AdSense reklam ağı üzerinden kazanıyorlar. Bunlar da reklamın türüne göre CPC (tıklama başına ödeme) ve CPM (bin gösterim başına ödeme) olarak değişiyor.

Ayrıca lokasyonun da YouTube izlenme parası üzerinde bir etkisi olduğunu unutmamak gerek. Bunun için AdSense sisteminde farklı kategoriler bulunuyor. ABD, İngiltere, Kanada gibi birinci kategoride yer alan kullanıcıların izledikleri reklamlar, içerik üreticisine (yani YouTuber’a) 1000 reklam görüntülenmesi için yaklaşık 18 dolar kazandırıyor.

YouTube 1 milyon izlenme kaç para gibi soruların da kesin bir miktar karşılığı yok. Çünkü bu da kanaldan kanala farklılık gösteriyor. Yani her 1 milyon izlenme herkese aynı parayı kazandırmıyor. Video sırasında gösterilen reklamlardan para kazanmak için tıklama reklamlarında insanların gerçekten reklama tıklaması, görüntülenme olanlarda ise en az 30 saniye boyunca reklamı görüntülemesi gerekiyor. YouTube Premium gelirleri ise, Premium üyelerin, yani YouTube platformuna aylık bir abonelik ücreti ödeyerek videoları reklamsız izleyen kullanıcıların, videoda ne kadar zaman harcadığına bakılarak hesaplanıyor.

YouTube’dan nasıl para kazanılır? Dikkate almanız gereken 4 gelir kaynağı

Bu rehberdeki ipuçlarının size yol göstereceği alanlar şöyle:

 1. İş Ortağı Programı (YPP) ile YouTube’dan nasıl para kazanılır
 2. Sponsorlu videolar ile YouTube kazancınızı artırın
 3. Daha fazla YouTube geliri elde etmek için kendi ürün ve hizmetlerinizi satabilirsiniz
 4. YouTube’dan para kazanmak için markalama, SEO ve pazarlama nasıl kullanılır

Hadi şimdi hepsini ayrıntılı inceleyelim.

1. İş Ortağı Programı ile YouTube’dan nasıl para kazanılır

YouTube Ocak 2018’den itibaren, kullanıcıların platformdan gelir elde etmeleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için para kazanma politikasını değiştirdi. Artık kullanıcıların içeriklerinden ve kanallarından para kazanabilmeleri için önce YouTube İş Ortağı Programı’na (YPP, YouTube Partnership Program) başvurmaları ve kabul edilmeleri gerekiyor.

Başvuru sürecinin yanı sıra, kullanıcıların karşılaması gereken uygunluk şartları da bulunuyor.

YouTube para kazanma şartları 2022

 • Kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı politikalarına uyduğundan emin olmak.
 • Bu listedeki bölge ya da ülkelerden birinde yaşıyor olmak.
 • Son 12 ayda 4000 saatin üzerinde genel izlenme süresine sahip olmak.
 • Kanalınızda 1000’den fazla aboneye sahip olmak.
 • Bir Google AdSense hesabına sahip olmak.

YouTube İş Ortağı Programı’na nasıl başvurulur?

 • YouTube hesabınıza giriş yapın.
 • İçerik Stüdyosu’na gidin.
 • Soldaki menüden Kanal > Durum ve özellikler’i seçin.
 • “Para kazanma”nın altından Etkinleştir’i tıklayın.
 • Ekranda gösterilen adımları uygulayıp başvurunuzu tamamlayın.

Not: 8 Mart 2019 itibariyle, YouTube, programa başvuru ve kabul edilme sürecinin bir aydan uzun sürdüğünü bildirdi.

YPP’ye kabul edildikten sonra, yaratıcı kaynaklara, araçlara ve desteğe erişebileceksiniz. Ama en önemlisi, içeriklerinizden doğrudan para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Aşağıda YPP ile YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusuna cevap olan seçenekleri görebilirsiniz.

AdSense ile para kazanın

YouTube, Google’ın bir yan kuruluşudur. Bu nedenle, kullanıcıların Google’ın diğer ürünlerinden biri olan AdSense’i kullanarak para kazanmalarına olanak sağlar. Google AdSense, yayıncılar ile ilgili reklamverenleri buluşturan ücretsiz bir hizmettir. Onaylı bir yayıncı iseniz, bir izleyici videonuza girdiğinde, kitleniz veya içeriğinizle alakalı bir reklam görebilirler.

O izleyici reklama tıklarsa siz para kazanırsınız.

Reklamverenler, hedef kitlelerine ulaşmak için kanal arıyor, YouTuber’lar ise video içeriklerinden para kazanmak istiyor.

AdSense, bu iki amaç için bir köprü görevi görüyor. YouTube’dan AdSense ile para kazanma potansiyeli kanaldan kanala değişiyor, ancak içerik üreticilerinin 1000 izleyici tıklamasından aşağı yukarı 3$ ile 10$ arası para kazandığı tahmin ediliyor. Bu da, günde 10.000 izlenme sağlayabilen bir içerik üreticisinin 300$ ve üzeri kazanabileceği anlamına geliyor.

YouTube kanalınızdan AdSense ile para kazanmaya başlamak için öncelikle bir AdSense hesabına sahip olmanız gerekiyor. Hâlihazırda bir AdSense hesabınız yoksa buradan başvurabilirsiniz.

AdSense, sadece hesap açmakla bitmiyor. Görüntülemek istediğiniz reklamların türü ve kanalınızdaki reklamların formatları hakkında bazı kararlar almanız gerekiyor.

Belirli markaları veya din, kumar, cinsellik gibi hassas kategorileri engellemek istiyorsanız bunu AdSense panosundan yapabilirsiniz. Videolarınız veya kanalınızdaki reklamların formatını seçerek, izleyicilerin reklam deneyimini bir ölçüde belirleyebilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanılır seçenekler

YouTube Premium gelirinden yararlanın

YouTuber’lar için reklamlar en yaygın gelir kaynağı olsa da, YPP üyeleri için ikinci bir para kazanma kanalı da YouTube Premium görünümlerinden elde edilen gelirdir.

YouTube Premium, YouTube’un aylık bir ücret karşılığında izleyicilere orijinal, reklamsız içerikler sunmanın yanı sıra, videoların çevrimdışı izlenebilmesi için indirilmesine olanak sağladığı bir hizmettir.

Kullanıcılar daha samimi bir deneyim yaşarlar, YouTube ise reklam etkileşimlerinden bağımsız doğrudan bir gelir akışı sağlamış olur.

Peki, izleyicilere reklam gösterilmiyorsa, kazançlarınız nasıl belirleniyor? YouTube, gelirlerinin bir yüzdesini, izleyici sayısı ve içeriği görüntülemek için harcanan sürenin uzunluğuna bağlı olarak içerik üreticileri ile paylaşır.

YouTube Premium ve onun gelir paylaşımı modeli, içerik üreticilerini yüksek kaliteli videolar oluşturmaya devam etmeye teşvik eder; bu da izleyicilere yüksek kaliteli, orijinal içeriklerin sunulmasını sağlayarak deneyimlerine değer katar.

Kanal üyeliği özelliğini etkinleştirin

Etkileşimi yüksek bir takipçi kitleniz var mı? Öyleyse, YouTube kanalınızın, kanal üyeliği özelliğine uygun olup olmadığını kontrol etmeyi düşünün.

YouTube’un kanal üyeliği özelliği, belirli kanallara abone olup aylık bir ücret ödeyen izleyicilere özel ödüller ve avantajlar sunma olanağı sağlar. Bir kanala ödeme yapan üye olma karşılığında izleyici, özel içerikler, canlı sohbet veya özel rozetler ve emojiler gibi ek özelliklere erişebilir. Bu avantajlar, küçük bir ödeme karşılığında son kullanıcıya ek değer sağlar.

İçerik üreticileri vergiler kesildikten sonra aylık ücretin yüzde 70’ini kazanırlar.

Başka bir deyişler, kanal üyelikleri, izleyicileri ödeme yapmaya teşvik etmenin yaratıcı yollarını bulabilen YouTuber’lar için mükemmel bir gelir kaynağı olabilir.

Super Chat özelliğini etkinleştirin

Son olarak, YPP’ye dahil olan içerik üreticileri Super Chat adı verilen başka bir özellik aracılığıyla kanallarından para kazanabilirler.

Super Chat, izleyicilerin yorumlarının canlı bir videoya ya da videonun altındaki yorumlara sabitlenmesi için ödeme yapmalarına olanak sağlar.

Bir izleyici ne kadar fazla ödeme yaparsa, mesajı da o kadar kalıcı ve belirgin olur. Bu, takipçilerinizin içeriklerinize daha bağlı hissetmelerini sağlar ve onlara sizinle doğrudan etkileşim kurma fırsatı verir. Sonuç olarak, yorumlarını sabitlemek için ödedikleri ücretten bir yüzde kazanırsınız.

2. Sponsorlu videolar ile YouTube kazancınızı artırın

YouTube İş Ortağı Programı, YouTube’dan para kazanmanın en yaygın yoludur. Peki, YPP’ye üye değilseniz, YouTube’dan nasıl para kazanılır? Aslında, AdSense ve YPP’nin para kazanma özelliklerinin haricinde, YouTube’dan gelir elde etmenin pek çok yolu bulunuyor.

YPP’ye bağlı kalmadan YouTube kanalınızdan gelir elde etmenin en iyi yollarından biri başka markaların pazarlamasını yapmaktır. Buna kısaca influencer pazarlaması diyoruz.

Bir YouTube kanalının takipçilerinin çoğu, benzer demografik ve psikografik özelliklere sahiptir. Bu pazarları hedefleyen markalar için, takipçi kitlesi oluşmuş bir kanalla ortaklık kurmak, markaların YouTube’da kendi takipçi kitlelerini oluşturmak için harcamaları gereken zaman ve kaynaktan tasarruf etmelerini sağlar.

Böylece, içerik üreticisine ödeme yaparak ürün veya hizmetlerini organik ve ilgi çekici bir şekilde pazarlamalarını isteyebilirler.

Hedef kitleyle doğrudan ilişki kurmak bir YouTube influencer’ı kullanmanın tek artısı değildir; markalar, içerik üretme maliyetlerini azaltırken, izleyicilerin YouTuber’a duyduğu güvenden de faydalanırlar.

Başka bir deyişle, YouTube kanalındaki sponsorlu videolar, mikro ünlü-marka iş birlikleri gibidir.

Markaların YouTube sponsorluklarına değer verdiğini biliyoruz, peki ne kadar? YouTube içerik üreticilerinin, sponsorlu videolarla çalışırken 100.000 takipçi başına 2000$ kazandıkları tahmin ediliyor.

Sponsorlu video yolundan gitmeyi tercih ederseniz, bu içerikleri yayınlamak için kurallara uymanız ve videonuzu reklam içerikli olarak işaretlemeniz gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, sponsorlu içerik oluştururken kitlenizi de aklınızda bulundurun. İzleyicileriniz sizi belirli bir sebepten dolayı takip eder, kendi içerik kapsamınızın dışında çok fazla tanıtım videosu yayınlamaya başlarsanız izleyicilerinizi kaybedebilirsiniz.

3. Daha fazla YouTube geliri elde etmek için kendi ürün veya hizmetlerinizi satabilirsiniz

Kanalınızdan gelir elde etmenin başka bir yolu da kendi yarattığınız ürünleri veya hizmetleri satmaktır.

YouTuber’lar bir e-ticaret platformu üzerinden kendi mağazalarını oluşturabilirler. Sonra da YouTube kanallarının erişimini kullanarak, izleyicilerini ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirler.

YouTuber’ların çoğu tişört, kahve bardağı, şapka veya çanta gibi kendi logolarının olduğu ürünleri satma yolunu seçse de, ne kadar yenilikçi olursanız o kadar iyi olur.

Örneğin, YouTube kanalınızda motive edici ve ilham verici videolar paylaşıyorsanız, fiziksel bir kitap ya da e-kitap yazmayı ve yayınlamayı düşünebilirsiniz. Ya da ilgilenen izleyicilerinize bireysel danışmanlık hizmeti satabilirsiniz.

YouTube’u kendi ürünleriniz veya hizmetlerinizden gelir elde etmek için kullandığınızda önemli olan yeteneklerinizi ve ürünlerinizi pazarlamak için yaratıcı yollar bulmaktır. Alışılmışın dışına çıkın ve izleyicilerinize logolu ürünler satmanın dışında değer katmanın yollarını arayın.

4. Markalama, SEO ve pazarlamaya önem vererek YouTube’dan nasıl para kazanılır?

YouTube’dan nasıl para kazanılır logo cep telefonu

Artık YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını teknik olarak bildiğinize göre sıra YouTube kanalınızla gerçekten nasıl kazanç elde edebileceğinize bakmaya geldi. YPP’ye kabul edilmek veya sponsorluk fırsatları bulmak güzel olsa da, asıl hedefiniz istikrarlı ve sürdürülebilir bir gelir akışı yaratmak olmalı.

İşte bunu yapmanın 3 yolu:

İlgili bir izleyici ve takipçi kitlesi oluşturun. YouTube’da önemli bir kazanç elde etmenin tek yolu, ilgili ve aktif bir takipçi kitlesine sahip olmaktır. Videolarınızın tutarlı bir şekilde görüntülenmesini sağlayamıyorsanız, YouTube’dan para kazanmak oldukça zor olacaktır. Başarılı bir YouTube kanalı oluşturmanın en iyi yolu, kaliteli içerikler üretmektir. Bu, kulağa kolay gibi gelebilir ama aslında oldukça zor bir iştir. Harika bir video çekmek, zaman, strateji, yaratıcılık ve beceri gerektirir. Hedef kitlenizi anlayın ve sistemli bir şekilde marka sesinizi geliştirmeye çalışın. Ölçülü bir yaklaşım izleyerek, özellikle hedef kitlenizin görüşlerini, ilgi alanlarını ve sorunlarını hedef alan içerikler oluşturabilirsiniz – böylece kanalınızın başarılı olma şansını artırırsınız.

Kanalınızı ve videolarınızı optimize edin. YouTube’daki çoğu içerik üreticisi SEO uzmanı değildir, hatta YouTube’un aslen bir arama motoru olduğunu bile bilmiyor olabilirler. Ancak, aynı ana şirketi Google gibi, YouTube da aramalarla en alakalı olduğunu düşündüğü içeriği izleyicilere sunmak için bir algoritma kullanır. Geleneksel arama motorlarında olduğu gibi, ince nüansların sonuç sayfalarında görüntülenme sıranız üzerinde ciddi etkileri olabilir. YouTube’un SEO temellerini anlamak, videolarınızın organik görüntülenmesini geliştirmenize yardımcı olabilir, bu da daha fazla izlenme ve abone elde etmenizi sağlayabilir.

Videolar için anahtar kelime araştırmak, başlıklarda tam eşleşen anahtar kelimeler kullanmak, doğru etiketlemek ve videolar için stratejik açıklamalar yazmak gibi YouTube SEO’sunun temellerini öğrenmeye birkaç saat ayırın ve video görüntülenmelerinizi artırmanıza yardımcı olacak teknikleri test etmeye devam edin.

Markanızı ve videolarınızı YouTube dışında da pazarlayın. Burada amaç YouTube’dan nasıl para kazanılır, YouTube nasıl gelir getiren bir kanala dönüştürülür sorularını cevaplamak olsa da, video içeriklerinizi sadece YouTube’da kullanmakla sınırlı değilsiniz. Markanızı ve videolarınızı kendi web sitenizde ve diğer sosyal platformlarında pazarlamanın yaratıcı yollarını bulun.

Dijital pazarlama çalışmalarınızı E-posta Pazarlama ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) gibi GoDaddy’nin Online Pazarlama araçlarını kullanarak geliştirebilirsiniz. Bu becerileri kullanarak, markanızı pek çok kanaldan büyütebilirsiniz.

Gelir kazanmak için tek bir kanala bağlı olmayan bir marka oluşturabilen girişimciler, uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde etme ihtimali en yüksek olanlardır.

YouTube’dan nasıl para kazanılır? Şimdi işe koyulun

Bu yazıda bahsettiğimiz dört yolu takip ederek, biraz sabır ve sıkı çalışma ile YouTube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanılır konusunda hangi yolu (ya da yolları) izleyeceğinize karar verdikten sonra YouTube kanalınızı pazarlamak için bir plan oluşturmalı ve izlemelisiniz.

YouTube hesabınızdan para kazanmanın ötesinde, kanal adınızla eşleşen sosyal medya hesapları almak, YouTube kanalınızı yönlendireceğiniz bir web sitesi kurmak ve etkileşim yaratacak videolar oluşturabilmek için plan yapmak gibi atacağınız ek adımlar da bulunuyor.

Kullanılan Ürünler