A bustling digital marketing office with a team of professionals working on various aspects of content marketing. The scene includes a large, open-place

Epik içerik pazarlama fikirleri oluşturma kılavuzu

Küçük Ölçekli İşletmeKategori
Okuma süresi: 11 dk
Adem Asha

Nişiniz veya sektörününz ne olursa olsun, ürün veya hizmetlerinizi pazarlamak söz konusu olunca, güzel içerik pazarlama fikirleri altın tozu gibidir.

Bu durumda epik içerik pazarlama fikirleri bulmak size çok sağlam yatırım getirisi ve çok sayıda hayran kazandırabilir, ancak hayranlarla bağlantı kurmak hiç bir zaman kolay bir süreç olmamıştır. 

İlişkin: Blog yazısı örnekleri: okuyucularınızın ilgisini çekecek içerikler nasıl oluşturulur

Ancak doğru zihniyet ve birkaç numara ile sizi diğerlerinden ayıracak tutarlı ve epik içerik pazarlama fikirleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Harika içerik pazarlama fikirleri ile ortaya çikmak, eşit derecede yaratıcılık ve disiplin gerektirir.

İlham verici olanla analitik olan arasındaki o ince çizgide yürüyerek fikrinizin en doğru noktasını bulacaksınız..

Esinlendinizmi? Harika, çünkü size işletmeniz için sürekli olarak epik içerik pazarlama fikirleri nasıl bulacağınızı göstereceğim.

GoDaddy ile bir fikirden çevrimiçine dikikalar içinde geçiş yepın Airo™

Hemen şimdi başlayın.

Daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

İçerik pazarlama hedefinizi bilin

Her şeyden önce, değer sunan ve gerçekten sonuç alan içerik pazarlama fikirleri oluşturmak için neyi başarmaya çalıştığınızı bilmeniz önemlidir.

İster tek bir makale için, ister çok kanallı bir pazarlama kampanyasının tamamı için veya aradaki herhangi bir şey için orijinal bir içerik fikri bulmaya çalışın, hedeflerinizi belirlemek başarınızın temellerini oluşturacaktır.

Bu nedenle, yaratıcı enerjinizi harekete geçirmeden ve beyin fırtınası yapmaya başlamadan önce, içeriğinizin hizmet etmesini istediğiniz amaca ilişkin en ince ayrıntıya inmelisiniz.

Bu noktada verilere veya metriklere bakmak yerine içeriğinizin işletmeniz için ne yapmasını istediğinizi düşünmelisiniz.

İşte dikkate almanız gereken bazı fikirler veya açılar:

 • Kitlenizi yeni ortaya çıkan bir sektör trendi veya konusu hakkında eğitmek mi istiyorsunuz? 
 • Hedefinizi belirli bir hizmete veya ürüne mi yönlendirmek istiyorsunuz?
 • Mevcut bir haber trendinden yararlanarak marka bilinirliğini hızla artırmak ister misiniz?
 • Belirli bir soruyu yanıtlamak veya bir sorunun çözülmesine yardımcı olmak mı istiyorsunuz?
 • Etkileşimi ve marka görünürlüğünüzü artırmak için bir sohbet başlatmak ister misiniz?
 • Kitlenizi yeni ortaya çıkan bir sektör trendi veya konusu hakkında eğitmek mi istiyorsunuz?
 • Hedefinizi belirli bir hizmete veya ürüne mi yönlendirmek istiyorsunuz?
 • Mevcut bir haber trendinden yararlanarak marka bilinirliğini hızla artırmak ister misiniz?
 • Belirli bir soruyu yanıtlamak veya bir sorunun çözülmesine yardımcı olmak mı istiyorsunuz?
 • Etkileşimi ve marka görünürlüğünüzü artırmak için bir sohbet başlatmak ister misiniz?
 • Müşteri sadakatini artırmak ve daha fazla kişinin uygulamanıza veya bülteninize kaydolmasını mı istiyorsunuz?

Kendinize bu acil içerik pazarlama sorularını sorun, doğru cevapları arayın; içerik oluşturma sürecinize en başından itibaren ihtiyaç duyduğu yönü vereceksiniz.

İlham kaynaklarınızı arayın

Ana içerik pazarlama fikir hedeflerinizle donanmış olarak ilham kaynaklarınızı aramaya başlamalısınız. Çok yönlü bir kaynak karışımı toplayarak, destansı içerik pazarlama fikirlerinizi oluştururken ilham alabileceğiniz birçok yere sahip olacaksınız.

İşte dikkate almanız gereken bazı fikirler veya açılar:

Rakipleriniz

Rakibinizin içerik pazarlama çabalarını gözetleyerek, mevcut fikirleri geliştirerek veya öne çıkan veya ekstra değer sunan ilgili konu veya kavramlarla doldurabileceğiniz boşlukları bularak ilham alabilirsiniz. Bu nedenle, gizemli bir alışveriş yapın, bazı haber bültenlerine kaydolun, blog arşivlerini okuyun, markalı uygulamalara veya YouTube içeriklerine göz atın ve sosyal medya kanallarını keşfedin.

Mevcut müşterileriniz

Müşterilerinizi etkilemek ve onlara ilham vermek için içerik fikirleri oluşturmaya çalışırken onların düşüncelerini, duygularını ve görüşlerini dikkate almalısınız. Müşteri hizmetleri departmanınızdan doğrudan geri bildirim veya inceleme toplayarak, markanızın SSS sayfasını inceleyerek, bugüne kadarki en iyi performans gösteren kampanyalarınız veya içeriğinizle ilgili verilere bakarak ve belirli konularda anketler veya anketler oluşturarak bol miktarda yaratıcılığa sahip olacaksınız. yeni fikirler için meyve suyu, peki… sat.

Kendi işiniz

Beyin fırtınası veya içerik fikri yalnızca size veya pazarlama departmanınıza özel olmamalıdır. Tüm departmanlarınızda işbirlikçi beyin fırtınası oturumları düzenleyerek (şirketiniz çok küçük olsa bile), yalnızca mükemmel değil aynı zamanda çeşitli ve heyecan verici fikir ve kavramlarla bağlantı kurmanız muhtemeldir.

Bunlar sizi diğerlerinden öne çıkaracak türden fikirler. Buradaki ana nokta: Beyin fırtınası sürecine çok sayıda insanı dahil ettiğinizde, aradığınız destansı içerik fikirlerini ortaya çıkarma olasılığınız artar.

Sektör yayınları

Nişiniz veya sektörünüzle ilgili bloglara, dergilere, haber bültenlerine ve yayınlara kaydolduğunuzdan, abone olduğunuzdan ve bunları kontrol ettiğinizden emin olun. Bu şekilde, bir sonraki büyük ampul anınız ile bağlantı kurma şansınızı önemli ölçüde artırırken, daha fazla konu bilgisi kazanacaksınız.

Çok basit: Ne kadar çok bilgi özümserseniz o kadar ilham alırsınız

Öyleyse okumaya, tüketmeye ve abone olmaya başlayın.

Deneyim

Bazen bir şeyi denemek onu gerçekten anlamaktır. Dolayısıyla, belirli bir kampanya veya konu için fikir bulmakta zorlanıyorsanız, ekranınızı bir kenara bırakın ve gerçek hayatta iş alanınızla alakalı bir şey yapın.

Bu, ürünlerinizden birini denemek, bir müzeyi ziyaret etmek, yemeğe gitmek, bir aktivite yapmak (hangisi uygunsa) içerir. Yeni bir şey denemenin heyecanıyla birleşen uygulamalı deneyim, size çok önemli içerik fikirleri için ihtiyacınız olan ilhamı verecektir.

Related: Blok yazmak için ilham almanın yolları

İçerik pazarlama fikirlerinizi ortalamadan efsaneye dönüştürüyoruz

İçerik pazarlama hedefleriniz belirlendiğinde ve en iyi ilham kaynaklarınız hazır olduğunda, temel fikirlerinizi veya konseptlerinizi alıp bunları hedef kitlenizi heyecanlandıracak, şaşırtacak ve ilham verecek bir şeye dönüştürmeye hazır olacaksınız.

Hadi bunu nasıl yapabileceğinize bir göz atalım

Fikir blocklarınız için zihin haritası çıkarın ve beyin fırtınası yapın

Her şeyden önce, sahip olduğunuz geniş içerik kavramlarını veya fikirlerini (külçeleri) alıp bunları bir zihin haritalama veya beyin fırtınası aracı kullanarak iyileştirmeye başlamalısınız.

Görsel beyin fırtınası veya zihin haritalaması, temel fikirlerinize daha geniş bir bağlam kazandırmanıza ve daha derinlere inmenize yardımcı olacaktır. Ve bu gerçekleştiğinde önünüzde destansı fikirler ortaya çıkmaya başlayacak.

Aşırı bağlantılı dijital çağımızda, beyin fırtınası yapmak veya zihin haritasını çıkarmak için kullanabileceğiniz çok sayıda dijital araç var.

Bu özel örnek için MindMup adlı ücretsiz ve kullanımı kolay bir araç kullandım. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok başka seçenek var ve bunları hızlı bir Google aramasıyla bulabilirsiniz.

Mind-map and brainstorm your ideation nuggets

Bu örneğin amacı doğrultusunda, bir eko-giyim markası işletiyorum. Ayakkabı ürünlerim için içerik yazma konseptini biraz daha derinlemesine incelemek amacıyla bir zihin haritalama aracı kullandım.

Biraz daha spesifik bazı konseptleri ortaya koymanın yanı sıra, potansiyel içerik formatları için ayrı bir bölüm (veya "düğüm") de oluşturdum.

Elimdeki bu görsel bilgilerle, artık potansiyel block kalabalığın arasından sıyrılabilecek fikirlere ve içerik formatlarına göre daraltabiliyorum:

 • Gerçekler, istatistikler ve içeriden alınan bilgilerin yanı sıra sürdürülebilir ekolojik ayakkabı üretme sürecine ilişkin bir infografik
 • Ekipten biriyle soru-cevap ve hızlı bir "markanın arkası" videosu eşliğinde
 • Sürdürülebilirlik savunucularının veya eko-ayakkabı giyen etkileyicilerin macera hikayelerine dayanan, düşünceye yön veren editoryal hikaye anlatımı

Çarbıcı bir içerik başlığı oluşturun

Artık epik bir içerik parçasına dönüştürebileceğiniz potansiyel fikir havuzuyla, şık bir içerik başlığı bularak işleri daha da ileri götürebilirsiniz.

Tüketicilerin %80'inin makalenin tamamını okumak yerine içeriğin başlığına dikkat ettiğini biliyor muydunuz?

Bu nedenle, içerik başlığınızla dikkat çekmek, içerik pazarlama çalışmalarınızın başarısı için çok önemlidir. Dikkat çekmek ve doğru arama motoru sıralamasında görünmek için başlığınızı doğru şekilde kullanmak önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda içerik fikirlerinize de kesin bir yön verir.

Şarkı söyleyen hızlı bir içerik başlığı oluşturmaya ilişkin bazı önemli ipuçları:

 • Etkileşimi teşvik etmek ve merak uyandırmak için bir soru sorun
 • Dikkat çekmek için sayıları (sayısal olarak yazılmış: 7, 8, 9 vb.) kullanın
 • Pazarlama eylem sözcüklerini başlığınıza ekleyin
 • Okuyucularınıza içeriğinizi okuyarak ne öğreneceklerini veya kazanacaklarını söyleyin
 • Açık ve net olun: İçerik başlığınızda altı ila 11 kelime kullanmayı hedefleyin

İçerik başlığı örnekleri

Yukarıdaki ipuçlarından bazılarına dayanarak, eko ayakkabı içerik fikirlerimi temel alan bazı içerik başlığı örneklerini burada bulabilirsiniz:

 • Sizin için en iyi eko ayakkabıları seçerken dikkate almanız gereken 7 şey
 • Eko ayakkabıların nasıl yapıldığını bilmek ister misiniz? Mutlaka görülmesi gereken infografiklerimize göz atın
 • Destansı eko ayakkabı maceraları: Maceracının oyunun kurallarını değiştiren yolculuğu [isim ekleyin]

İçerik fikirleriniz için şık başlıklar bulurken yardıma ihtiyacınız varsa, her zaman yapay zeka destekli ücretsiz bir oluşturucu aracı kullanabilirsiniz.

İlişkin: Blog Yazısı Örnekleri: Okuyucularınızın ilgisini çekecek içerikler nasıl oluşturulur

Fikirlerinizi hayata geçirin

İçerik fikirleriniz ve bunlara eşlik edecek şık başlıklarla donanmış olarak, her şeyi hayata geçirebilecek konumda olacaksınız.

Bu noktada içerik fikirleriniz, öne çıkacak, değer sunacak ve size sağlıklı bir yatırım getirisi (ROI) sunacak bir içerik parçası oluşturmak için yeterli ağırlığa sahip olacaktır. Başlığınız aynı zamanda konseptinize kesin bir yön vermenize de yardımcı olacaktır.

İçerik fikirlerinize hayat vermek için şu yaklaşımları deneyin:

 1. İnfografikler, videolar, listeler, nasıl yapılırlar, röportajlar, hikayeler vb. örneklerden seçiminizi yaparak nihai içerik formatına (veya formatlarına) karar verin.
 2. Küçük bir çevrimiçi araştırma yaparak (bilgi, haberler, istatistikler, trend konular vb. için) kaynaklarınızı toplayın ve kendisinden alıntı yapmak veya röportaj yapmak isteyebileceğiniz herkese ulaşın.
 3. Bir blog yazısı veya makale hazırlıyorsanız, içeriğinize kesin bir başlangıç, orta ve son vermek için kullanacağınız tüm olası alt başlıklarınızı ekleyin (yazma sürecine başlarken bunları değiştirebilir veya düzenleyebilirsiniz).
 4. Odaklandığınız konu için trend olan içeriği keşfetmek için trend konu araçlarını kullanın. Yönlendirme için en iyi performansı gösteren üç içeriğe bakın ve işleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi keşfedin.

Bonus kaynakları

Fikirlerinizi hayata geçirmenize yardımcı olmak için işte incelemeniz gereken bazı bonus kaynaklar:

Speech bubble on hot pink background

GENELKATEGORİ

20 Mar 2023•Okuma süresi: 16 dk

Şirketten Şirkete B2B E-posta Pazarlama Stratejileri ve İpuçları – Tam Kılavuz Daha fazla okuyun.

Illustrated robot juggling nuts and bolts

SKILLS

Mar 1, 2023 · 16 min read

How to write a blog post properly using AILearn more

Man reading a book on a bed

MARKETING

Nov 14, 2022 · 9 min read

11 tips for producing content your readers actually want to readLearn more

Son düşünceler

İnsanlar size ne söylerse söylesin, sözleriniz ve fikirleriniz dünyayı değiştirebilir. - Robin Williams

Doğru fikirler işletmenizin büyümesini hızlandıracak ve işletmenize sonsuz değer sunacaktır; bunlar sizi rekabetten ayıracak potansiyel yaratıcı araçlardır.

Bu önemli ipuçlarını takip ederek, doğru adımları atarak ve doğru yaratıcı alışkanlıklar edinerek, güvenle ilerlemenizi sağlayacak tutarlı içerik fikirleriyle bağlantı kuracaksınız. Bugün bir başlangıç yapın ve farkına bile varmadan işletmeniz için eyleme geçirilebilir içerikte yüzeceksiniz.