Festival, etkinlik, seyahate dair bir kişisel blog: cisetta.com

Küçük Ölçekli İşletmeKategori
Okuma süresi: 7 dk
Simay Yıldız

Blogger Çiğsem Başak Çayır, video röportajında da görebileceğiniz gibi heyecanlı, enerji dolu ve bıcır bıcır bir kadın. 3-4 senedir dijital sektörde içerik yöneticisi olarak çalışmasının yanı sıra cisetta.com adresindeki kişisel blog da kendisinin. Bunlara ek olarak, müzikle iç içe bir hayatı var ve bazen DJ’lik de yapıyor. Hatta bunlara da ek olarak Bionluk üzerinden hizmet veren freelancer’lardan biri kendisi…

Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’daki sosyal medya hesaplarına göz atarsanız göreceksiniz ki Çiğsem’in oldukça yoğun bir programı var. E ama karşımızda yorgun bir kadın oturmuyor. Tabii ki merak edip, bu kadar işi aynı anda nasıl yürüttüğünü sorduğumuzda şöyle cevap veriyor:

Ben yoğunluğu seven bir insanım. Oradan oraya gitmek, bir çekimden ertesi gün başka bir işe gitmek benim için hiç yorucu olmuyor. Tabii ki bazen dinlenmek istiyorum, o zaman da kendim hiçbir iş birliği yapmadan tatillere kaçıyorum 2-3 gün. Bir program yaptım kendime; işteyken işime bakıyorum ama diğer bütün zamanımı bloga ayırmaya gayret ediyorum. Bu artık bir programa oturdu ve her şeye dengeli bakmaya başladım. Bunun da işe yaradığını görüyorum. Bir denge tutturmak lazım sanırım, onu da yaptım gibi artık.

Etkinliklerle iç içe bir hayatla gelen kişisel blog: cisetta.com

Çiğsem, uzun yıllardır etkinliklerle iç içe olmasını etkinlik yönetimine yansıtmaya başlamış. 2015 yılının yaz aylarında giderek daha fazla insan kendisine “nereye gitsek?” diye sormaya başlayınca bir kişisel blog mu açsam diye düşünmeye başlamış. Çiğsem, bu konuda ilk başta çok tereddüt ettiğini ve yapamayacağını düşündüğünü itiraf ediyor. Ancak arkadaşlarının ve özellikle web sitesini yapan erkek arkadaşının da desteğiyle ortaya festival, etkinlik, seyahate dair bir kişisel blog olan cisetta.com çıkıyor. Çiğsem, 2015 yılından bu yana cisetta.com üzerinden farklı kategorilerde markalarla iş birliği de yapıyor.

Bir kişisel blog sahibi olması, Çiğsem’in kurumsal hayatına da katkı sağlıyor. Blog çalışmalarının ve kurumsal hayatta yaptıklarının birbirini bütünler nitelikte olmaya başladığını belirten Çiğsem, deneyimlerini birleştirdiğinde hem vizyonunun geliştiğini, hem de daha da fazla deneyim kazandığını söylüyor.

Mesela blogda bir şey yaparken, kurumsal hayatımda yaptığım şeyleri düşünüyorum; orada olsam nasıl yapardım, bir markaya nasıl davranırdım... Bloguma da yeri geldiğinde baktığım bir marka gibi davranıyorum. O zaman bunun işe yaradığını fark ediyorum.

Çiğsem, içerik üretiminin yanı sıra kurumsal hayatında büyük ve global markaların sosyal medya hesaplarını da yönetiyor. Kişisel blog ve kurumsal markaların sosyal medya yönetimi arasında nasıl farklılıklar olduğunu sorduğumuzda, kurumsal tarafta çok farklı bir işleyiş olduğunu belirtiyor. Heyecan verici işler yapıyor, projelere dahil oluyor, farklı yerlere giderek çekimler yapıyorlar örneğin. Ancak blogunda kendi kişisel ilgi alanları olan seyahat, müzik ve etkinliklere odaklanma şansına sahip. Haliyle, kendi sevdiği konulardan bahsetmek Çiğsem için daha eğlenceli ve çok daha mutlu edici oluyor.

“Tamam, GoDaddy’den alalım”

Çiğsem’in kişisel blog yolculuğu, web sitesi kurulumunun ilk adımı olan alan adı alımıyla başlıyor. Hangi alan adını almak istediğine karar vermesinin ardından başka hiçbir firmayı düşünmeden direkt GoDaddy’yi arayarak alan adını aldığını belirtiyor. 2015 yılından, yani blog hayata geçtiğinden bu yana GoDaddy ile çalışan Çiğsem, nedenini şu şekilde açıklıyor:

Mesela, alışveriş yapacağınız zaman hep aynı markete gidersiniz. Gittiğiniz kuaför, hep aynı kuafördür. Orası tanıdığınız bir yerdir. Biz de bilinirliği çok fazla olduğu için tereddüt etmeden direkt GoDaddy’den aldık alan adını. Bir ihtiyacınız olduğu zaman yardımcı olabiliyorlar, anlık olarak cevap verebiliyorlar. Bence kesintisiz hizmet verip bu şekilde yardım etmek bir marka veya bir şirket için çok önemli. Bunu yapamayan bir şirketle çalışmak zaten çok problem olabilirdi herhangi bir kişisel blog veya web sitesi için. O yüzden GoDaddy’den gayet memnunum, güzel bir birlikteliğimiz var 2015 yılından beri.

Kişisel blog açmak isteyenlere öneriler

Bir web sitesi kurulumunun ilk adımı, alan adının belirlenip kaydedilmesi.

İkinci önemli adım ise blogunuzun hangi platformda barınacağını, yani hosting hizmetinizi seçmeniz. Yeni başlıyorsanız ve teknik bilginizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, Hazır Web Sitesi gibi kullanımı ve yönetimi kolay bir ürün tercih edebilirsiniz. Daha gelişmiş bir çözüm isterseniz de dünyada pek çok web sitesi ve blogun altyapı tercihi olan WordPress’e başvurabilirsiniz. Web güvenliğinin öneminin giderek arttığını da unutmayarak (Google Chrome “Güvenli Değil” uyarısı: Google, web sitesi güvenliği standartlarını yükseltiyor) SSL sertifikanızı da aldıktan sonra artık web sitenizi şekillendirmeye, içerik üretmeye hazırsınız.

kişisel blog cisetta.com blogger blog içerik üretimi

Aktif şekilde kişisel blog yöneten ve içerik yönetimi konusunda uzman olan Çiğsem’i yakalayınca ondan da ipuçları almadan geçemedik tabii ki. Çiğsem’e göre şu anda internette çok fazla web sitesi ve çok fazla blog var. Ancak, çoğunda “bilgi kirliliği dediğimiz bir sıkıntı” olduğunu düşünüyor. Çiğsem’e göre iyi bir blog içeriğinin olmazsa olmazları şöyle:

1. Konu seçimi, özgünlük

“Blog açacak biri bir konuyu seçerek, öncelikle özgün yazmalı. Şu anda çok fazla insan kopyala-yapıştır yaparak içerik giriyor ve bunun sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Blog içeriğinin özgün olması, kaliteli olması, doğal ve samimi olması bence çok önemli. Böyle olunca okuyucuyla duygusal bir bağ da oluşturabiliyorsunuz.”

2. Tasarım

“Web sitesinin tasarımının çok önemli olduğunu düşünüyorum. O web sitesine, bloga girildiği zaman mevcut tasarımın kullanıcıya hitap etmesi gerekiyor.” (Bknz. Kazanan web sitesi tasarımı için 10 temel)

3. Hedef kitle

“Üçüncü önemli nokta doğru hedef kitlesini belirleyerek, doğru konuları seçmek. Yani, kitle ve konu uyumuna çok dikkat etmek gerekiyor. Mesela, bir müzik blogunuz varsa iş dünyasından bahsetmemelisiniz.”

Çiğsem, kişisel blog ve kurumsal hayatı harmanlayarak başarılı işler çıkaran bir isim. Siz de bir kişisel blog açarak, bu dünyaya atılmayı düşünüyorsanız blog açmak, yönetmek, içerik üretimi ve dijital pazarlama konularındaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin