Anneler Günü için hediye rehberi nasıl oluşturulur?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Ashley Grant

İster bir blog yazarı ister web sitesi olan bir işletme sahibi olun, büyük olasılıkla sürekli olarak web sitenize daha fazla trafik çekmek ve gelirinizi artırmak için yeni yollar bulmaya çalışıyorsunuz. Hediye rehberleri oluşturmak bunu gerçekleştirmenin harika bir yoludur. Bunu yapmak için yılbaşını beklemenize de gerek yok. Anneler Günü için hediye rehberi hazırlayarak blogunuza ya da web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz!

6 adımda Anneler Günü için hediye rehberi oluşturun

İşte blogunuzda veya web sitenizde Anneler Günü için hediye rehberi oluşturmanın adımları:

 1. Annelerin bayılacağı güzel hediyeleri düşünün.
 2. Listeyi daraltın.
 3. Listedeki her öğe için harika görseller bulun ya da oluşturun.
 4. İnsanlara satın alacakları yerleri söyleyin.
 5. Rehberi oluşturun.
 6. Rehberi yayınlayın ve reklamını yapın.

Adımları öğrendiğinize göre şimdi hepsine daha yakından bakalım!

1. Anneler Günü için hediye rehberinize ekleyeceğiniz ürünlerin ne olabileceğini düşünün

Anneler Günü için hediye rehberi oluşturmanın ilk adımı, rehbere hangi ürünleri ya da hizmetleri ekleyebileceğinizi düşünmek. Parfüm, şeker veya çiçek gibi klasik hediyelere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Biraz kutunun (ya da bu durumda vazonun?) dışında düşünebilirsiniz. Anneniz gerçekten ne istiyor? Sonuçta, büyük olasılıkla saatler süren bir süreç sonunda sizi dünyaya getirdiğinden beri sizinle ilgileniyor, bu yüzden en iyisini hak ediyor.

Siz de bir anneyseniz, hediye olarak ne almak isteyebileceğinizi düşünün. Başka annelere de ne istediklerini sorun. Hatta bu, sosyal medyada etkileşim yaratacak bir fırsata bile dönüştürebilirsiniz! Annelerden kendi fikirlerini söylemelerini istemek, hediye rehberi oluşturduğunuzu duyurmanın da harika bir yoludur.

Anneler Günü için hediye güller

Markanızı düşünün ve ona uygun öğeleri belirleyin

Örneğin, bir masaj terapisti olduğunuzu varsayalım. Tabii ki bu durumda hediye rehberinizdeki ilk madde işletmenizde sunacağınız bir masaj olacak. Ancak bununla kalmak zorunda değilsiniz. Aroma terapi yağları, bir kişisel bakım ajandası, spa müziği ve benzeri diğer ürünleri de ekleyebilirsiniz.

Hediye rehberiniz için markanıza uygun bir tema yaratabilirsiniz. Aklıma ilk gelen birkaç fikir:

 • Yemek severler için hediye rehberi
 • Seyahat tutkunları için hediye rehberi
 • Kitap kurtları için hediye rehberi
 • Sinemaseverler için hediye rehberi

Şimdi sıra sizde – Anneler Günü için hediye rehberi temaları düşünmeye başlayın ve markanızla uyumlu olduklarından emin olun.

Hazırlayacağınız rehberi iş birlikleri için fırsat olarak kullanabilirsiniz

Anneler Günü hediye rehberiniz için iş birliği yapabileceğiniz başka işletmeler var mı?

Stratejik iş birlikleri ile daha sağlam bir hediye rehberi oluşturabilirsiniz.

Örneğin yakınızda hediye rehberi okuyucularınız için indirim sunabilecek harika bir restoran ve/veya kuaför olabilir. Yerel işletmelerle iletişime geçip karşılıklı kazanç sağlayacağınız bir hediye rehberi oluşturabilirsiniz. Facebook ya da Google grupları gibi bir işletme ağının üyesi iseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Şimdi çekingen olmanın sırası değil.

2. En iyi öğeleri belirleyip listeyi daraltın

İnsanlar, 50 maddelik bir Anneler Günü için hediye rehberine bakmak istemezler. Hızlıca bir hediyeye karar vermeye çalışanlar çoğu okuyucu için 50 maddelik bir liste oldukça bunaltıcıdır. Listenizi 20 madde altında tutmaya çalışın. Hatta 10-12 madde bile olabilir.

Farklı fiyat aralıkları belirleyin

Hediye rehberinizde bir düzine ürün bulundurmayı düşünüyorsanız, ürünleri fiyat aralıklarına göre gruplandırabilirsiniz. Her birine dört ürün gelecek şekilde düşük, orta ve yüksek bütçeli olarak gruplara ayırabilirsiniz. Herkes hediye için fazla para harcamak istemeyebilir, bu yüzden fiyat aralıklarını aşağıdaki gibi belirleyebilirsiniz:

 • Düşük bütçeli 100 – 150 TL arası
 • Orta bütçeli 150 – 200 TL arası
 • Yüksek bütçeli 200 TL ve yukarısı

Rehberinizdeki ürünler yukarıda belirttiğimiz fiyat aralıklarından daha mı pahalı? Belki de biri lüks biri uygun maliyetli iki farklı rehber hazırlamayı bile düşünebilirsiniz.

Hediye rehberini fiyat aralıklarına göre ayırmak, rehber için hazırlayacağınız blog yazısı veya web sayfası için doğal bir kategori düzeni oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Ürünlerinizi seçtiğiniz fiyat aralığını blogunuzun ya da web sitenizin okuyucu demografiğine göre belirlerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.

3. Harika görseller toplayın ya da çekin

Anneler Günü için hediye rehberinizin harika fotoğraflara ihtiyacı var. Sadece metin olan tüm içeriklerde olduğu gibi, görselsiz bir liste de sıkıcı olacaktır. Okuyucularınıza sadece bir ürün ya da hizmet önermekle kalmayın. Onları satın almaya yönlendirecek çekici görsellerle teşvik edin!

Görseller, içeriğinizin paylaşılabilir olmasına da yardımcı olur.

Görselleri Pinterest ve Instagram’da paylaşabilir ve böylece Anneler Günü hediye rehberinizin duyulmasını ve görülmesini sağlayabilirsiniz.

Anneler Günü için hediye anne ve çocuklar

4. İnsanlara rehberdeki ürünleri nereden satın alacaklarını söyleyin

Okuyucunun ürünleri nereden alacağını araştırması gerekecekse bir hediye rehberi yapmanın pek de yararı olmaz. Rehberde sadece kendi web sitenizde ya da mağazanızda açıkça sunduğunuz ürün ve hizmetlerden bahsetmiyorsanız, okuyucularınızın ürünleri bulmasını ve satın almasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak için gerekli bilgileri sağlamalısınız. Bunu özellikle yerel işletmelerle iş birliği yaptıysanız kesinlikle yapmalısınız.

Peki, iş birliği yapmadığınız tedarikçilerin ürünlerini rehberinizde kullanmak istiyorsanız? Bunu satış ortaklığı (affiliate) yapmak için harika bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Satış ortaklığı programlarına katılmak istemiyor musunuz ya da hediye fikirlerinizin bir ortaklık fırsatı bulunmuyor mu? Rehberinizdeki ürünlerin ya da hizmetlerin nereden alınacağı bilgisini yine de sağlayın. Ayrıca, ürün veya hizmeti sağlayan şirkete ulaşabilir ve onlara rehberinizde yer vermek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Böylece yönlendirme ücreti gibi başka finansal fırsatlar da yaratabilirsiniz.

5. Anneler Günü için hediye rehberini hazırlayın

Ürün fikirleri araştırdınız, listenizi daralttınız ve kontrol ettiniz ve tüm satın alma bilgilerini topladınız. Sırada ne var? Rehberi hazırlamak tabii ki. Bir blog gönderisi ya da web sayfası hazırlayın ve güzel göründüğünden emin olun.

İyi bir başlık yazın, yazıya güzel bir giriş yapın, listedeki öğeleri belirtin, bağlantılarınızı ekleyin ve bu kadar! Artık herkesle paylaşabileceğiniz bir Anneler Günü için hediye rehberiniz var.

Editörün notu: Bir bloga mı ihtiyacınız var? GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress’i ile hızlıca bir blog oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Ya da GoDaddy Hazır Web Sitesi’nin blog açma özelliğini kullanabilirsiniz.

Kendinizi alkışlayın ama henüz işinizin bitmediğinin de bilincinde olun. Trafik çekmek ve çabalarınızın sonucunu görmek istiyorsanız şimdi sıra en çok zaman harcamanız gereken kısma geldi…

6. Rehberi yayınlayın ve tanıtımını yapın!

Anneler Günü için hediye rehberinizin ne zaman yayınlanacağını söyleyin, yayınladıktan sonra da farklı platformlar üzerinden paylaşın. Pinterest panonuza ekleyin. Facebook sayfanıza rehberinizin görsel içeren bağlantısını ekleyin. Haber bülteninize de eklemeyi unutmayın. Yani mümkün olan her yerde rehberinizi gururla paylaşın.

Uzman tavsiyesi: İlgiyi artırmak için sosyal medya gönderilerinizde hediye rehberinize eklediğiniz markaları etiketleyin. Bazen bir şirketi gönderilerinize eklediğinizde, karşılık olarak onlar da kendi kanallarında paylaşabiliyorlar. Bu da gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor. Ne kadar ilgi, o kadar iyi!

Anneler Günü’ne kadar tanıtım yapmaya devam edin. Anneler Günü için hediye rehberinizin reklamını yaparken aldığınız geri bildirimlerin hepsini not edin. Öğrendikleriniz sayesinde bir sonraki büyük olay için (mesela Babalar Günü) daha iyi bir rehber hazırlayabilirsiniz. Hatta yılın her ayı için farklı hediye rehberleri hazırlayabilirsiniz. İmkanlarınız sonsuz.